آشنایی با نژادهای مختلف قناری

جیبر:

این قناری با شکل خاص خود داران طرفداران زیادی است  و امروزه در بازار ایران گوی سبقت رو از سایر رقبای خود برده. البته اخیرا با حضور قناریهایی که معروف به رسمی بلند یا کشیده بلنده رقیب سرسختی برای این قناری زیبا بوجود اومده 

شاید افراد مبتدی با مشاهده این قناری از جذابیت و زیبایی اون بهره‌ای نبرن. اما به مرور زمان افرادی که قناری نگهداری می‌کنن نمی‌تونن از خریدن این قناری و بردن اون به خونه اجتناب کنن.

حالت خاص بدنی این قناری در سایر قناریها دیده نمی‌شه.

خصوصیات یک جیبر خوب دارا بودن:

۱- سر ریز

۲- بدنی کشیده

۳- پرهای صاف

۴- قد بلند

۵- گردن کشیده

۶- پاهای بلند و لخت

برای آشنایی بیشتر شما عزیزان تصویر این قناری منحصر به فرد رو در اینجا قرار دادم.

 در اینجا نمایی از روبرو و پشت قناری رو   مشاهده می‌کنین

  

در این نما هم از بغل  و بالا جیبر رو مشاهده می‌کنید. همونطور که مشاهد می‌شه جیبر گردنی بلند و پاهایی کاملا کشیده داره. هرقدر این‌دو خصیوصیت در قناری کمتر باشه از مرغوبیت اون کاسته می‌شه و به همون اندازه هم از قیمت اون کاسته می‌شه و به عکس هرچقدر این دو بعلاوه قد و قامت اون بلند تر باشه قیمت قناری بیشتر می‌شه.

   

پیچیدگی پرها در ناحیه سینه نباید از حد مجاز اون بیشتر باشه.

و اینهم عکس یک جیبر زیبا. همونطور که می‌بینید گردن کاملا به سمت جلو کشیده شده و پاها  از بدن جداشده  و کاملا  صاف هستن و خمیدگی در اونها مشاهده نمی‌شه . البته ذکر این نکته هم لازمه که جیبر در تموم لحظات شبانه روز صاف نمی‌ایسته. مخصوصا در ایام پرریزی خودش رو جمع می‌کنه. بهترین زمانی که جیبر خودش رو کاملا نشون می‌ده زمانیه که مست و آماده جفت باشه.

بوسو bossu

از پشت مثه کتفهای عقابه(درعکس مشاهده می‌کنید).دارای قوس در کمر و گردنی بلندمتمایل به سمت پایین.

این عکس رو مشاهده کنید.اسکلت این قناری کاملا مشخصه

ببینید که چه حالتی شکل بدنی این پرنده زیبا داره.تصویر رو از پهلو و پشت ملاحظه کنید. همونطور که مشاهده می‌شه دارای کتفهایی شبیه عقابه و گردنی متمایل به سمت پایین.در قسمت بالای کمر کلفتره.

و درنهایت چند عکس رو از این قناری براتون می‌ذارم.

  

برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر به این آدرس مراجعه کنید.

http://www.avifaunafree.com/avifaunafree.com/page%20Motta/storia%20bossu%202/bossu_storia_2.htm

 

Gibosoجیبوس یا جیبوسو:

این نوع قناری مدتیه وارد بازار ایران شده و علاقه مندان خاص خودش رو داره. تا حدود زیادی شبیه جیبر است و هم خانواده می باشند. اختلاف این قناری با جیبر، بلندی قد و دم و نیز انحنای بیش از حد در ناحیه گردن هست . به طوری که گردن این نوع قناری به میان پاهای اون قرار می گیره.از اسم قناری مشخصه که آمیزه‌ای از جیبر و بوسو است.

در زیر شما نوع اصلی و غیراصلی جیبوس رو مشاهده می کنین.

 

 همچنین در این دو عکس تفاوت جیبر و جیبوس رو مشاهده می کنین.

 

و بالاخره دو عکس زیبا از جیبوس. همونطور که می بینین در یکی از عکسها پرهای قناری فری داره که این حالت از خصوصیات جیبوس به شمار می یاد.

      

MELADO ملادو

یکی از قناریهایی که در بازار ممکنه به اسم جیبر یا جیبوس معرفی شه. البته با کمی دقت متوجه می شید که چه فرقهایی با جیبر داره.برای اینکه مطلب کامل مشخص بشه ضمن ارائه تصاویر این قناری فرق میان این قناریها معلوم خواهد شد.

  

همونطور که مشاهده می‌کنید فری این قناری بیشتره.همچنین پرهای ران پرنده بیشتره. در شکل زیر زاویه بدن قناری رو مشاهده می کنید.البته قدو قامت بلندتری داره.

در اینجا هم عکس این قناری رو مشاهده می کنید.ممکنه به اسم یکسر جیبر معرفی شه. اما حقیقت اینه که این نژادی مستقله.البته شباهت ها قابل انکار نیست.

  YORK SHIRE یورکشایر

هیکل بزرگ و کشیده٬ دم بلند٬ پرهای صاف و بدون پیچ و تاب٬ قد و قامت بین ۱۷ تا ۱۹سانت٬ دارای سری گرد که به بدن قناری متصل شده گویی گردن ندارد. به همین دلیل دارای برآمدگی در ناحیه کمر است (درتصویر مشخص شده) و از ناحیه پشت سر تا انتهای دم به صورت یکنواخت در یک امتداد قرار می‌گیره ٬ درسال ۱۸۷۰ از نژاد لانکشایر در انگلستان٬نروژ و بلژیک بوجود آمده .

این قناری در سالهای گذشته نه چندان دوری در بازار ایران رونق داشت . اما به مرور به خاطر نگهداری سختی که داشت و به علت اینکه به سرعت دچار بیماری می‌شد(آنهم به خاطر عدم نگهداری صحیح و خاص این قناری) رفته رفته از طرفداران آن کاسته شدو به قول معروف از بورس خارج شد.البته درحال حاضر کسانی هستند که با علاقه از این نوع قناری نگهداری می‌کنن.

برای نگهداری این قناری چند نکته حائز اهمیته.

اول: تغذیه . مراقب باشین که این قناری دچار سو‌ء تغذیه نشه. تنها اکتفا کردن به ارزن و کتون کافی نیست. همونطور هم که قبلا بارها اشاره کردم دانه‌هایی مثه کافشه و همچنین سبزیجات و میوه تازه (سیب٬هویج٬کاهو٬کلم٬فلفل دلمه و...) و مقدار کمی مولتی ویتامین در برنامه غذایی این پرنده باید حتما باشه. قناریهای دارای جثه بزرگ مثه یورکشایر ٬لانکشایر٬ رسمی بلند و...  نیاز بیشتری به ویتامینها و مواد غذایی دارن. اگه این موضوع رعایت نشه قناری مرتب پرریزی می کنه و لک تو لک میشه. پژمرده و بی رمق می شه و در موقع جفت گیری اگه هم آماده بشه نطفه ضعیفی خواهد داشت.

دوم: زمان جفت‌‌گیری : اگر چه یورکشایر هم مانند سایر قناریها  میتونه جوجه‌هاشو نگهداری کنه اما به خاطر همون موضوع اول که گفتم اگه بدون پرستار  جوجه ها رو بخواد بزرگ کنه شدیدا دچار ضعف می شه و شاید بیشتر از یک بار نتونین ازش جوجه بگیرین. پس بهتره که بعد از تخم گذاشتن تخم ها رو از زیر پای ماده بردارین. و اونها رو زیر پای پرستار(تخم برگردان یا همان حمال) گذاشته تخم مصنوعی یا پوک زیر پای ماده لورک بذارید . و بهش اجازه بدین لااقل یک‌هفته روی تخم‌های پوک بخوابه تا استراحت کنه. بعد چال رو بردارین  . تا آماده برای جفت گیری دوباره بشه. بعد از ۵ الی ۷ روز چال جدید بذارین . در این موقع هم به قناری نر و ماده برسید و هم با مواد غذایی و هم مولتی ویتامین از ضعیف شدن اونها جلوگیری کنین.

در تصویر زیر شما شکل خاص این پرنده رو می بینین. همونطور که اشاره شد از سر تا دم در یک امتداد قرار داره اما از ناحیه سر تا کتف‌ها کمی کوچکتر٬ در ناحیه سینه و کمر درشت‌تر(گویی سینه رو به جلو داده) و در ادامه تا دم باریکتر می شه. دقت کنین که پاهای این قناری به چه شکلی قرار داره.

 

در شکل زیر یک یورکشایر زیبا رو مشاهده می‌کنین.

لانکشایر  lancashire

دارای جثه بزرگ تر از یورکشایر و طول آن به ۱۹ تا ۲۳ سانتی متره. پشت سر اون صاف تر از یورکشایر است و در دو نوع کاکل دار و بدون کاکل وجود داره. ظاهرا برای اولین بار در ناحیه لانکشایر از نژاد هلندی بوجود آمده است و سر منشا سایر نژادهای درشت انگلیسی مثل یورکشایر می باشد.

در این تصویر شما نوع اصیل لانکشایر رو مشاهده می‌کنید:

 

همین طور که در عکسهای بالا می بینین دو نوع کاکل و بدون کاکل وجود داره

اما در این دو عکس شما تفاوت بین یورکشایر و لانکشایر رو می بینین.

 

در عکس اول لانکشایر (سفید) و دومی یورکشایر رو می بینین. اخم خاص لانکشایر از علامات اختصاصی این نوع از قناریه.همچنین اون برآمدگی پشت سر یورک رو نداره و صافتر نشون داده می شه

در زیر هم عکس لانکشایر رو می بینین.با اینکه کاکل داره اما باز اخمشو مشاهده می کنید.

 

Glosterگلاستر

دارای جثه‌ای پر . مثه اینه که بیش از حد چاق شده. قد اون اندازه قناریهای رسمیه اما چاقی و فربهی اون وجه تمایزش رو با قناریهای معمولی ایجاد می‌کنه.

سینه جلو‌آمده و هیکل توپولی داره.

در دو نوع کاکل وبدون کاکل یافت می‌شه.

در عکس زیر این نوع رو مشاهده می کنین.

 

در رنگهای مختلفی وجود داره. سری بزرگ و همونطور که مشاهده می کنین سینه جلو آمده . پاهای اون کوتاه . در کل قناری کوچکی هست.

در زیر هم در چند رنگ عکسهایی رو مشاهده می‌کنید.

 

   

لیزارد lizard

لیزارد به معنای سوسمار و کلا حیوانی که دارای فلس باشه. نامگذاری این اسم به این خاطره که به علت خطوط سیاه در میان پرهای قناری گویی دارای فلس هست.

خطوط سیاه رنگ درپرهای این قناری درکنار روشنی کناره‌های پرها حالت فلس را در قناری ایجاد کرده است. به شکل زیر دقت کنید:

درکنار این حالت داغ روی سر قناری( تمایز رنگ روی سر نسبت به سایر قسمتهای بدن) زیبایی خاصی به این نوع از قناری داده.

همونطور که در بالا می‌بینید حالات مختلفی بر روی سر این قناری مشاهده شده است. درشماره های ۱و۲ یک رنگ شماره های ۳و۴ دورنگ(روشن و تاریک) و شماره های ۴و۵ به صورت نقطه نقطه وجود داره.

درعکس پایین هم نگاه می کنید که رنگ پرها به گونه‌ای هست که گویی دارای فلس می باشد.

 

در این قسمت هم عکس دو لیزارد که یکی داغ روی سرش یک رنگه و دومی دورنگی هست مشاهده می شه.

 

نورویچ norwich

دارای جثه‌ای درشت حدود ۱۶سانت. . متعلق به منطقه نورویچ در انگلستان.

در رنگهای مختلف وجود داره. نوک کوتاه وسری گرد و بزرگ داره.پرهای سر به سمت پایین متمایل شده و مثه اینه که ابرو ( یا اخم ‌) داره.

در اینجا مشاهده می‌کنین که قد و قامت این پرنده چه حالتی داره.

  

 

در اینجا عکس این پرنده رو مشاهده می‌کنین.

ناگفته نمونه که این قناری به خاطر سنگینی وزن تحرک کمتری داره و در معرض چاقی قرار داره.

 

 

رسمی بلند:

این قناری چندسالیه که وارد بازار ایران شده و طرفداران زیادی پیدا کرده.

جثه‌ای بزرگتر از رسمی داره و کشیده است. هرچقدر دم بلندتری داشته باشه و قامت کشیده تر ، ارزش اون بیشتره.

خصوصیاتی که باید داشته باشه شامل:

سر ریز ، قد و پا و گردن بلند، کشیده و صاف، دم بلند ، پر کاملا صاف ،ازسرتادم یک‌اندازه است .ونه کمانی‌شکل.سینه قناری فاقد فری .

در زیر عکس این قناری رو مشاهده می‌‌کنید.

   

  همونطور که مشاهده می‌کنید سروگردن وبدن تقریبا در یک اندازه هست و این حالت باید در این نوع قناری وجود داشته باشه.

عکس زیر رسمی بلند نیست .می‌بینید که سر از بدن بزرگتره. و خمیدگی تاحدودی در این قناری هست .

جوجه‌های این نوع قناری نسبت به قناری رسمی و معمولی نیاز بیشتری به تغذیه دارن . اگه جوجه‌های رسمی بعد 20 یا 30 روز دون خور می‌شن، جوجه این قناری مدت بیشتری نیاز داره تا بتونه مستقل و بدون کمک نر و ماده تغذیه کنه و اصطلاحا دون‌خور شه.

برای همین هم باید تا مدتی از دون و غذای نرم در تغذیه اون استفاده کنید.

همچنین دون‌هایی هم که به این قناری داده می‌شه باید قوی‌تر باشه. با کتون و ارزن تنها سیر نمی‌شه.

این قناری نسبت به قناری‌های معمولی جوجه کمتری می‌ده . و اگه در زمان جفت‌گیری و قبل اون خوب تقویت نشه متاسفانه تخم پوک می‌ذاره. و لک تو لک می‌شه.

در کل نگهداری بیشتری نیاز داره.البته قناریهای‌درشت هیکل همین مشکلات رو دارن. به همین خاطر هم پرورش‌دهندگان این نوع قناری‌ها باید دقت و مراقبت بیشتری به خرج بدن.

قصد این رو ندارم که بگم قناری‌های بدی هستن. به عکس من خودم از این نوع قناری‌ خوشم می‌یاد. تنها میخوام بگم که در مراقبت توجه و دقت بیشتری داشته باشید. فکر نکنید که مثه رسمی معمولی بهش برسین جواب می‌ده.

تو این مدت اساتید بزرگوار در تکثیر و پرورش این نوع قناری همت بلندی به خرج دادن و ماحصل این تلاش رو شما از طریق مراجعه به سایت‌ها و نیز حضور در نمایشگاه‌ها شاهد هستید.

اما متاسفانه هستند افرادی که از هر موقعیتی برای سود‌آوری خود بهره می‌برن .و نسبت به این قناری هم چشم‌پوشی نکردن همین که استقبال علاقه‌مندان به قناری رو دیدن قیمت رو نجومی کردن.

بگذریم . حرفهایی راجع به این موضوع هست که بگذارید جزء ناگفته‌ها باقی بمونه.

در ایجاد این قناری مراحل مختلفی طی می شه. قناری بلند از یورک و جیبر گرفته شده است. البته اولین جوجه ها اونی که میخوایم نیست. بلکه بعد از چند مرحله جفت کردن جوجه ها بدست می یاد. برای اینکه موضوع مشخص بشه در عکس زیر مشاهده کنید که چطور یورک نازک و نازکتر میشه تا به قناری بلند تبدیل شه.

scotch fancy 

    

munchener

رازا اسپانیا  raza_espanola

 

  

  

Fife Fancy

 

  border   بوردر

 

Ciuffato  

columbus کلومبوس(کاکلی و بدون کاکل)

 html>

/ 1 نظر / 128 بازدید
زیبا

سلام عزیز. میای واسه هم لینک بذاریم؟