يه نکته مهم

سلام دوستان .

مطلبی رو راجع به تغذيه قناری می‌خوام بگم که فکر کنم توجه به اون لازم باشه

در اين فصل که قناری در پرريزی قرار داره بايد از لحاظ تغذيه به اون توجه کافی داشت.چون قناری ضعيف شده و اگر از لحاظ غذايی بهش توجه نکنين مشکلات زيادی پيدا می‌کنه.

اول اينکه روی رنگ و جنس پرها تأثير بدی می‌ذاره. 

دوم اينکه قناری در فصل جفتگيری دارای نطفه ضعيف يا بدون نطفه شده و ديگه ‌‌نمی‌شه از اين قناری انتظاری داشت.

سوم اينکه قناری ضعيف شده وبه زودی بيمار شده و خدای نکرده تلف می‌شه.

اگه خواهان داشتن قناری شاداب و سلامت هستين و می‌خواين در تکثير قناری موفق باشين اين نکته رو جدی بگيرين.

همين جا هم به اين نکته اشاره کنم که در هنگام جفت زدن قناری اگه از قناری نر تازه بالغ شده وهنوز جفت نخورده با ماده ای که قبلاْ جفت‌زده شده و لااقل يک فصل جوجه‌‌کشی رو گذرونده باشه استفاده کنين بهتر نتيجه می‌گيرين. چون نطفه بيشتر مربوط به نر هست و نر جوان احتمال بی‌نطفه بودنش کمتره . چون متأسفانه اکثر نگهدارندگان قناری در تغذيه اون دقت لازم رو ندارن و نری که يه‌دوره جفتگيری روگذرونده باشه ضعيف می‌شه.و در دوره جفتگيری بعد نطفه نخواهد داشت.

 ماده هم اگه تجربه يک دور جوجه‌کشی رو داشته باشه در جفتگيری بهتر عمل می‌کنه. و احتمال کشته شدن جوجه و يا درنيومدن جوجه از تخم کمتر خواهد بود.

در برنامه غذايی قناری خود اين موارد رو در نظر بگيرين: 

ميوه‌جات و سبزيجات ‌مثله: سيب،هويج،کلم ،کاهو ،اسفناج‌،برگ تربچه ،فلفل دلمه(که اگه قرمز رنگ باشه برای رنگ پرهای قناری هم مفيده و رنگ پرها رو پررنگتر می‌کنه)   و...

غذای تخم‌مرغی: که شامل تخم مرغ آب پز و آرد سوخاری که در طول دوران پرريزی هر هفته يکبار به قناری بايد داد. البته به مقدار کافی نه اونقدر که باعث شه قناری سوء هاضمه پيدا کنه.

همچنين مخلوط : بادام و جو آسياب شده و تخم خلفه غذايی مفيد برای قناريهاست. که هم خنکه و هم برای نطفه‌دار شدن قناری بسيار مفيده.

در دانه‌هايی که به قناری ميدين علاوه بر کتان و ارزن ،تخم شلغم ،کاهو،خلفه،کلم و ترب رو هم اضافه کنين .

 البته تخم کاهو و خلفه رو جداگونه بذارين تا از بريز و بپاش اونها جلوگيری کنين.

تخم کتان و ارزن را در ظرف جداگانه، کاهو و خلفه هم در ظرفی جدا و ساير دانه‌‌ها هم در يه ظرف ديگه بريزين و جلو قناری بذارين.

لازم نيست که همه اين مواد رو يه باره به قناری بدين.بلکه طی يه برنامه غذايی منظم از همه اين غذاها استفاده کنين.

يادتون باشه که سبزی ، ميوه و دانه‌ها کاملا تميز باشن .اگه ديدين که دانه‌ها تميز نيستن اقدام به خريد نکنين . اگه هم مجبور به خريد شدين حتما اونها رو پاک کرده و حتی اگه می‌تونين بشورين و بعد که کاملا خشک شد به قناری بدين.و به هيج وجه دانه‌های مونده رو به قناری ندين. دونه وقتی مونده باشه حشره می‌زنه و منبع بيماريهای گوارشی قناری می‌شه.

مطلب ديگه اينه که در کنار تمامی اين مواد بازم ممکنه که بعضی از ويتامينها جذب بدن قناری نشه. پس دادن مولتی ويتامين همراه اسيدآمينه واسه موقع پرريزی و حتی در ساير اوقات ميتونه مفيد باشه.اون رو از داروخانه‌های مخصوص دامها تهيه کنين و بگين مخصوص طيور باشه. نوع پودر اون رو من تجربه کردم بهتره.

وآخرين مطلب رو هم بگم و برم و اون اينه که پرندگان برای هضم غذا از سنگريزه استفاده می کنن. قناری هم از اين قاعده مستثنی نيست. پس ماسه نرم و کاملا تميز به همراه صدف خوردشده و کف‌دريا در اختيار قناری بذارين .تا هم در هضم غذا کمکش کنه و هم اينکه کلسيم بدن قناری تأمين شه.

/ 3 نظر / 54 بازدید
سياوش

ايا استفاده از تقويتی شيميايی اثر بدی روی پرنده ميگذارد

رضااميني

سلام در مورد جفت زدن نر جوان با ماده با تجربه کاملا حق با آقا مصطفی ست.يه مسئله اينکه بعضی افراد از دارو استفاده می کنند.برای توليد مثل بيشتر.آيا اين کار درسته؟واگر درسته چه داروهايی مناسبند؟در ضمن ماسه ذکر شده آيا مخصوصه وبايد از کجا تهيه بشه؟

رضا

در مورد کيفيت جوجه ها من باتجربه به يه نکته رسيدم که اگر از يک جفت قناری چند بار جوجه گرفته شود جوجه های سری بعدی بهترند.مثلا جوجه های سری سوم از دوم ودوم از اول مرغوبيت بيشتری دارند