سلام دوستان. خوب و سلامت باشین ان شاء الله. در مدتی که تا فصل جفت گیری مونده قناریاتون رو آماده کنین تا اینکه موقع جوجه دادن قوی و با طراوات باشن. اما زیاد از قناریاتون کار نکشین . چونکه این پرنده زیبا بیش از 2 تا 3 بار جوجه دادن بسیار ضعیف می شه و نیاز به استراحت داره. درسته که بعد از 3بار جوجه دادن باز هم آماده جفت هست و اگه نر و ماده کنار هم باشن باز تخم می ذارن . اما شما باید مراقبت کنین و اونها رو از هم جدا کنین تا یه بار دیگه جفت نگیرن. ناگفته نمونه که در همین مدتی هم که جفت گیری می کنن و تخم و جوجه می دن باید از لحاظ تغذیه خوب به اونها رسید. اینکه من اینقدر روی تغذیه تاکید می کنم واسه اینه که متأسفانه شاهد هستم که عده ای که حتی تجربه زیادی در این کار دارن چونکه کارشون شده جوجه گیری و فروختن نه تنها به تغذیه اهمیت نمی دن (چون واسشون هزینه داره) حتی به بقیه هم توصیه می کنن که نمی خواد به قناریها برسین. چون نیازی نیست!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟

افسوس که تعداد این قبیل افراد کم نیست . و ما شاهدیم که قناریهایی که به بازار می یان ضعیف و بی کیفیت هستن.

تولید و تکثیر بسیار زیاد شده اما کیفیت و مرغوبیت بسیار کم. امیدوارم که شما امسال قناریهای خوب و اصیل تکثیر کنید.سعی بشه در موقع جفت زدن هر قناری رو که دم دست دارین به هم جفت نکنین. ببینین که آیا از لحاظ نوع و نژاد به هم می خورن. از لحاظ رنگ و...

به عنوان مثال زدن 2قناری طلایی با هم جوجه هایی میده که جنس پرهای اونها شکننده و زبر می شه یا دو سفید با هم. اما قناری سفید با قناری شیری رنگ(زرد خیلی کم رنگ که بعضیها بهش شکری هم می گن) جوجه های سفید بسیار زیبایی میده .

خوب دونستن این مطالب نیاز به مطالعه داره. معمولا کسی که واسه اولین بار می ره قناری می خره فروشنده بدون توجه به این مسائل و تنها به خاطر فروختن پرنده هاش هر رنگ و نوعی که خریدار بپسنده رو بهش می ده. پس اونهایی که تازه شروع به نگهداری قناری کرده اند توصیه می کنم که در انتخاب و جفت زدن قناریهاتون حتما با افراد مطلع مشورت کنین. هم از لحاظ نوع و هم از لحاظ رنگ.

اما مطلب دیگه راجع به وبلاگ بگم که واسه من خیلی خوشحال کننده هست اینه که تعدادی از دوستان عزیز در قسمت پیامها به سئوال و جواب مشغول هستن . پس هر وقت به این وبلاگ سر می زنین حتما قسمت پیامها رو هم ببینین. موفق و پیروز باشین.

/ 5 نظر / 4 بازدید
محسن

با سلام جفت کردن ابلق(طوسی سفيد)با ماده ابلق پرتقالی مناسب است؟وچه ماده ای برای نر سفيد درصد پايين مناسب است؟لطف کنيد و درباره ماده مناسب وعلائم ظاهری ان توضيح دهيد و ايا ميشود از تنه واندام قناری به چند تخم بودن ان پی برد ؟

محمود

سلام فکر کنم اگر طوسی سفيد را با سفيد ويا طوسی جفت کنيد جوجه های بهتری به دست آوريد برای نر سفيد ماده شيری يا زرد کم رنگ بد نيست ماده مناسب چی؟ معمولآ از روی ظاهر نميتوان به چند تخم بودن پی برد بايد از نژاد وسوابق قناری اطلاع داشته باشی موفق و پيروز باشيد

امير اصلاحی

با تشکر از وبلاگ پر محتوای شما ميخواستم بپرسم شما استفاده از مواد غذايی بسته بندی شده را پيشنهاد ميکنيد؟

امین از دزفول

سلام.مرسی از اطلاعاتی که در اختیار دیگران قرار میدی. 1سوال دارم واون اینکه جفت کردن 2 پرتقالی با هم خوبه؟ ودیگه اینکه بهترین زمان جفت کردن در خوزستان کیه؟ با توجه به اینکه فصل سرما کوتاهه!

امین از دزفول

مرسی. لطف کردید