نکاتی راجع به خرید قناری

اولین قدم برای نگهداری قناری، و همراهی شدن با این موجود زیبا باید آدمی انجام بده، اقدام به خریدن اونه.

من سعی می کنم در این قسمت به تفصیل همه موارد رو مطرح کنم.

1- فردی که می خواد اقدام به خرید کنه هیچ اطلاعی از قناری نداره.

چنین فردی حتما باید همراه با فردی مطلع اقدام به خرید بکنه. یا لااقل از همفکری فرد مطلعی استفاده کنه. متاسفانه اکثر فروشندگان فقط به فکر پولی هستن که از فروش قناری به دست می یارن. البته هستن افرادی که سعی می کنن به مبتدیان کمک کنن که موقع خرید قناری مناسبی بخرند.

اما شناخت این افراد در مرحله اول سخته.

2- وقتی می خواهید قناری بخرید در اولین مغازه و با دیدن اولین قناری که خوشتون اومده اقدام به خرید نکنید. کمی بگردید. مطمئن باشید که قناری بهتری که خوشتون از اون بیشتر می یاد رو پیدا می کنید. تا قناری رو نخریدید امکان اینکه نظرتون رو تغییر بدین هست. اما همین که اقدام به خرید کنید، بعد تعویض اون با مشکل همراه خواهد بود. چون هیچ کس حتی فروشنده به همون قیمتی که خریدین ازتون قناری رو پس نمی گیره. پس در این جا دچار ضرر مالی می شید. در خرید عجله نکنید.

3- قناری دارای نژادهای مختلفی هست. در انتخاب نژاد قناری به این موارد توجه کنید:

-          اگر تازه کار هستید حتما قناری رسمی خریداری کنید.

-          اگر کمی تجربه دارید اما هنوز جفت نکردید علاوه بر اینکه می تونید قناری رسمی بخرید، می تونید قناریهای گرانتری مانند یکسر جیبر یا یکسر یورک که کمی قیمت اونها از رسمی بیشتره خریداری کنید. اما یادتون باشه به هیچ وجه قناری گران نخرید.

-          اگر تجربه کافی دارید دیگه نیازی نیست من به شما توصیه کنم که چه نوعی بخرید. چون خودتون استاد هستید.

4- قناری دارای رنگهای مختلفی هست. در انتخاب رنگ به این موارد توجه کنید:

-          اگر تازه کار باشید ممکنه فروشنده به شما رنگهای تیره مثله سبز، طوسی، ابلق و مانند اینها رو توصیه کنه. شما هم می بینید این رنگها از نوع روشن اونها مثه زرد، طلایی، سفید ارزونتره. من توصیه می کنم که ولو رنگ روشن گرونتر باشه اما اگه براتون فرقی نداره چه رنگی باشه، رنگ روشن بخرید. مخصوصا طلایی. چون وقتی ازشون جوجه می گیرید راحت تر و به قیمت بیشتری می تونید بفروشید. از طرف دیگه رنگهای روشن زیبایی بیشتری نزد دیگران داشته و شما رو به اینکه اقدام به نگهداری اینچنین پرنده ای می کنید  تشویق می کنن. اما رنگهای بسته و تیره جلوه زیادی ندارند.

-          در اولویت دادن به رنگها شاید بشه گفت که:

Ø      رنگهای سرخ، سفید، پرتقالی و آهویی و ابلق آهویی در رده اول

Ø      رنگهای زرد و طلایی و دارچین در رده دوم

Ø      رنگهای ابلق (طلایی؛ زرد؛ دارچین و...)، طوسی، سبز، سوخته در رده سوم

ناگفته نمونه که رنگهای دیگه ای هم هست که در بازار فروش نادر هستن. در ضمن نظر من یک نظر شخصیه.ممکنه فرد دیگری نظر دیگه ای بده.

5- تعداد خرید: این مهمه که شما چند تا قناری می خواید بخرید.

_       اگه ممتدی هستید و فقط خوندن قناری براتون جالبه یک قناری زیبا و خوش دهن بخرید. حتما قناری در مغازه براتون بخونه و بعد بخرید. تا خوندن قناری رو ندیدین اقدام به خرید نکنید. باید قناری محکم و چند دهن لااقل بزنه و بعد قطع کنه.یههو دهن رو نباید رها کنه. البته اینکه دهنشو رها کنه یا شل بخونه در مواردی از روی بیماری نیست. بلکه ممکنه قناری تازه از پرریزی در اومده یا اینکه جوجه هست. ولی چون من می خوام وقتی قناری رو خونه آوردین اذیت نشین و همون روزهای اول شروع به خوندن کنه بدون دردسر، پیشنهاد می کنم قناری قرص خون بخرید.

_       اگه علاوه بر خوندن قناری، دوس دارین تولید نسل داشته باشن، باید یک جفت که به هم بخورند، هم از لحاظ رنگ و هم نژاد، خرید کنید.

در انتخاب نژاد مشکلی نیست. چون دو قناری هم نژاد مشخصن

اما در انتخاب دو رنگ همگن به نکات ذیل توجه کنید:

-          رنگ سفیدبا : طلایی، زرد، آهویی، ابلق

-          رنگ طلایی با: سفید، زرد، ابلق، طوسی

-          رنگ ابلق با: طلایی، سفید

-          رنگ سبزبا : ابلق، زرد، طلایی

-          رنگ سرخ و پرتقالی با: همرنگ خودشون، طلایی، سفید

یادتون باشه که هیچوقت دو سفید، دو زرد، یا دو طلایی رو با هم جفت نکنید. چون جوجه های اونها پرهایی شکننده و بدفرم پیدا می کنن.

6- سن قناری موقع :

بهتره اگه می خواین یک نر بخرید جوجه تازه بالغ شده( حدود یک سال یا کمتر) بخرید. اما اگه ماده هم می خواین بخرید ماده ای که یک لون جوجه داده بخرید.

اما به هیچ وجه قناری سن دار نخرید. مخصوصا از 2سال به بالا .چون متاسفانه به خاطر نگهداری بد برخی افراد، قناری که سنش بالا بره نطفه اون ضعیف می شه. مخصوصا اگه سال قبل جفت رفته و  تو دوران پرریزی خوب تغذیه نشده باشه.

همین جا این نکته رو بگم که از جفت کردن قناریهای همخانواده پرهیز کنید. اینکه پدر و مادر رو با بچه ها جفت کنید. یا خواهر و برادر رو با هم جفت کنید. این کار پیش قدیمیا کار زشتی بود.  خاطر اینکه اینکار باعث تشدید ضعفهای ژنتکی در جوجه ها می شه، اینکار رو توصیه نمی کنن.

7- قیمت قناری:

فعلا تا حدود زیادی قیمت انواع قناری مشخصه. حالا با کمی بالا و پایین. فقط یادتون باشه قناری رو به هر قیمتی که خریدید باید بدونین که نمی تونین به همون قیمت بفروشید. چون در هر مغازه ببرید پایین تر خواهد خرید. مگه اینکه کسی ببینه و خوشش بیاد و بخواد از شما اون رو بخره. اما مغازه دار این طور نخواهد بود. البته مهم هم نیست. من بارها گفتم که پولی که بابت خرید قناری می دین نباید دیگه به فکرش باشین. قناری رو اگه به عنوان یک کالا سود آور بهش نگاه نکنید همه چی حله. اگر چه بعد مدتی با به دست آوردن جوجه شما به درآمدی مناسب دست خواهید یافت.

 

امیدوارم با رعایت نکات فوق بهترین خرید رو داشته باشید.

/ 0 نظر / 26 بازدید