مطالبی راجع به جفت کردن

سلام به شما دوستان عزیز و همراهان صمیمی. در نوشته ای که در زیر اومده سعی شده همراه بیان مطالب به سوالات دوستان هم پاسخ داده بشه. (طبق قراری که قبلا داشتیم). در آخر هم تعدادی سئوال رو هم که تو متن اشاره نشده رو پاسخ می دم.

فصل بهار با زیبایی های خاص خودش اومده. این فصل برای اونهایی که قناریاشون رو تا الان جفت نکردن بهترین موقعیه که جفت کنن. به شرط اینکه البته آماده باشن.

واسه اینکه جوجه هایی شاداب و سرزنده داشته باشین موقعی که جفت کردین تغذیه مناسبی رو برای نر وماده در نظر بگیرید. دادن میوه جات و سبزیجات بسیار مهمه. مخصوصا کاهو ،هویج، کدو، فلفل دلمه، بادام، سیب قرمز ،جوانه گندم . دانه هم همراه کتون و ارزن تخم کاهو و خلفه ، شاهدانه، وکمی دون سیاه .

این تغذیه در زمان جوجه دارشدن به علاوه تخم مرغ ،کوشه وکلم(به مقدار کم)، ادامه پیدا کنه. تا قناریاتون ضعیف نشن.

جوجه ها رو هم زود جدا نکنین. تا 20 روز اول جوجه دون خور نیست. وبعد اون هم که دون خور شد تا یک ماهگی باید پیش پدر و مادر بمونه تا خوب تغذیه شه. البته اگه مادرشو اذیت میکنه و نر بهشون دون میده میتونین نر و جوجه رو زمانی که ماده رو تخم خوابیده جدا کنین و تو قفس جداگونه ای کنار ماده نگهداری کنین.

چرا بعضی از ماده ها جوجه هاشون کشته می شن؟

درمورد زمانی هم که جوجه ها در می یان مطالبی رو عرض کنم. ماده های جوان معمولا نمی تونن دست اول رو خوب نگهداری کنن. و معمولا موجب کشته شدن جوجه ها می شه. چون بیشتر رو جوجه ها می خوابن و کم غذا می دن.(قابل توجه آقا امین) پس در صورتی که ماده دیگه ای دارید سعی کنین ماده های جوان رو برای دست اول یک تخم زیر پاش بذارین باشه. تا به همون یه جوجه برسه . واگه هم خدای نکرده نتونست خوب نگه داری کنه یه جوجه رو از دست بدین.

اما معمولا تو لون های بعدی بهتر می رسه. اما متاسفانه بعضی ماده ها اصلا مادران خوبی نیستن. اینجور ماده ها به درد جوجه بزرگ کردن نمی خورن. البته پیش هم می یاد ماده هایی که زیاد ازشون کار کشیدن تو لون های آخری کم کاری می کنن.

اگه زمانی ماده خوبی گیرتون اومد که خوب جوجه بزرگ می کنه حتما نگهش دارین و اون رو از دست ندین.

چرا بعضی نر و ماده ها جفت نمی رن؟

به خاطر اینکه زمان جفت گیری نر یا ماده یا هردو آماده نبودن این جفت بعد جفت شدن دیگه آماده نمی شن .و اصطلاحا ماده پس اون خشک می شه. یعنی دیگه تو این فصل آماده نمی شه. یا باید کلی صبر و حوصله کنین تا آماده شه. به هر حال باید این جفت رو جدا کنین. اگه نر و ماده ای رو کنار هم گذاشتین باید تا حداکثر 20 روز جفت برن و تخم بذارن .اگه از این مدت گذشت و جفت نشدن باید جداشون کنین.

اما چند سئوال

نويسنده: احسان

دوشنبه، 20 فروردين 1386، ساعت 16:57

بعد از چند ماه بايد قناری رو جفت بندازيم ؟
چرا وقتی قناری نر رو با ماده کنار هم ميذارم نوک هاشونو به همديگه ميزنن ؟!
آيا در فصل تابستان ميتونيم به قناری شلغم بديم ؟!
يک مولتی ويتامين که برای قناری مفيد هست رو اگه ميشه نام ببريد !
آيا ميشه با مولتی ويتامين قناری رو مست کرد ؟!
جوجه قناری بعد از چند ماه ميتونه بخونه ؟!
از کجا بفهميم که يک جوجه قناری نر هست يا ماده ؟

قناری بین 6 الی 12 ماه آماده می شه _ نوک زدن عشق بازی قناریه. البته در مواقعی هم نر تو دهن ماده غذا می زاره که اینطور علاقشو نشون میده _ شلغم تنها در زمستان اونهم خیلی کم باید داد. تابستون اصلا نباید بدین _ مولتی ویتامین خوبه به شرطی که مخصوص قناری یا لااقل طیور باشه . برای مست کردن نیست فقط برای تقویت و جبران ویتامین هایی که در دانه ها نیست بکار برده می شه _ جوجه نر بعد یه ماه شروع به ریزه خونی می کنه. وقتی مست شد مثلا بعد شش ماه (لااقل) اونوقته که مثه یه نر بالغ می خونه. قبل اون کوتاه بلند می خونه_ شناسایی نر از ماده برای افراد مبتدی خیلی سخته .حتی در مواقعی افراد با تجربه هم در تشخیص مشکل دارن. اما مهمترین علامت خوندن قناری نره که البته این رو هم بگم که بعضی از ماده ها از روی مستی زیاد شروع به خوندن می کنن . که در این حال تشخیص اون از نر برای مبتدیان مشکل می شه.

راه بهتر از پس( مقعد) قناریه که نر به صورت برآمدگی و ماده مخروطی شکله

من برای آگاهی بیشتر شما عکس مقعد نر و ماده رو براتون اینجا لینک می کنم.

/ 7 نظر / 200 بازدید

وب سايتت خيلی قشنگ بود به وب من هم سری بزن نفهمیدم حرفات فلسفی بود[خداحافظ

کاتبی

با سلام خدمت جناب احمدی از مطالب جامع ومتنوع شما تشکر مينمایم موفق باشيد

م

پس کو عکس مقعد

مهران

تغذیه برای مست کردن قناری چی تجویز میکنید ایاقناری ماده دمش کنده شده باشد ایراد دارد قناری نر چهار سال داشته باشد مشکلی ندارد

جواد

من یک قناری نر دارم ولی مست نمیشه ونزدیک به یک 3ماهه هنوز مست نیست پراش هم صاف کرده چی بدم بهش

Alireza

سلام من ی قنار نر دارم ی ماده..ماده خیلی مسته میخونه ولی نره ریز خونی داره وقتی که میندازم پای جفت ماده نر رو میزنه نمیدونم ولی انگار نوک به نوک هم میزنم لطفن کمکم کنید ممنون میشم

Alireza

سلام من ی جفت قناری دارم ولی وقتی میدازم پای جفت قناری ماده انگار قناری نرو میزنه ولی ماده خیلی میخونه ولی نره ریزخونی داره لطفن کمکم کنید ممنون میشم[لبخند]