جواب آقای علی

سلام بر همه دوستان و دوستاران قناری.

این پرنده چی داره که آدم رو اینقده مجذوب خودش کرده؟ نمونش همین وبلاگ که با اینکه براش من اصلا تبلیغات نکردم( البته باید این کار بشه تا دوستان عزیز و علاقه مند مطلع بشن) اما با این حال اگه به آمار وبلاگ سری بزنین می بینین که تعداد متنی به اینجا سر زدن. و بسیاری از عزیزان هر روز به این وبلاگ سر می زنن. من که خوشحالم که در این راه قدم کوچیکی برداشتم. مطمئن باشین که ابراز محبت شما مهمترین مشوق من در ادامه این مسیره. از همه ممنونم.

در اینجا سئوال یکی از دوستان رو آوردم . اونچه که من در قالب سئوال و جواب در اینجا می یارم تنها به قصد اینه که بقیه عزیزانی که در این مورد مطالبی رو دارن انعکاس بدن. پس مطمئن باشین که خوشحال می شم اگه نظرات خودتونو بنویسین.

خوب دوست عزیزم آقای علی سئوالاتی داشتن و منم جوابشو واسش نوشتم.

..................................................................

سئوال:

نويسنده: علی

سلام می خواستم سوال کنم برا افرادی که به واکسن آبله دسترسی ندارن چه اقداماتی باید برا پیشگیری انجام دهند که خیالشون راحت باشه که قناریهاشون بیمار نمی شن و یه سوال دیگه برا لونه قناری غیر از لونه و پنبه چیز دیگه ای هم لازم هست که زیر پنبه قرار بگیره مثل یه تیکه موکت یا نه


با تشکر

-----------------------------------------

جواب:

الف) راجع به آبله قناری نکته مهم اینه که باید مراقب باشین قناری مریض در میون قناریاتون قرار نگیره. این بیماری به سرعت بین قناریها منتشر می شه.

برای پیشگیری لازمه که:

1- قفس ، تیرک ، و وسائل جانبی دیگر و نیز دیوارها و کف اتاق ( در صورتی که اتاق بدون فرش باشه) و کلاً اونچه که قناری مستقیم یا غیر مستقیم با اون در ارتباطه رو با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنین.

2- در تغذیه قناری دقت کامل رو داشته باشین. معمولا قناریهای ضعیف سریع مریض می شن. پس دادن دانه های مقوی و مولتی ویتامین و نیز میوه و سبزی مخصوصا کاهو فراموش نشه.

3- نظافت و پاکیزگی قناری رو رعایت کنین . هم نسبت به دانه ها و هم قفس و وسائل آن.

4- یکی از چیزهایی که باعث می شه اطراف پای قناری دانه های چرکین ایجاد بشه اینه که در غذای قناری دقت نمی شه و به قناری غذاهای گرم مثله تخم مرغ و دانه های گرم داده می شه. البته در طول تابستان اشکالی نداره که به مقدار کم این غذاها داده بشه. اما اگه در دادن اونها زیاده روی بشه ایجاد دونه و در نتیجه آبله می کنه.

همچنین اگر محل نگه داری قناری گرم باشه این اتفاق ممکنه بوجود بیاد. پس در این مورد هم دقت لازم رو داشته باشین.

ب) راجع به اینکه برای ساخت لانه قناری و محلی که می خواد تخم گذاری کنه از چه وسائلی استفاده می شه، معمولا از لانه هایی که در بازار به فروش می ره ( البته جنس پلاستیکی اونها بهتره تا فلزی) استفاده می شه و درون اون رو با پنبه پر می کنن. البته این پنبه اگه از نوعی باشه که در مبلها استفاده می کنن بهتره .

اما افرادی هم هستن که به جای پنبه از پارچه استفاده می کنن.

اونی که مهمه اینه که لونه قناری دارای منافذی باشه که هوا در اون در جریان باشه تا اینکه حشرات موذی در اون کمتر جا خوش کنن.

اینکه بخواین کف لونه رو موکت بذارین ظاهرا خیلی لازم نیست. مخصوصا که با گذاشتن موکت و امثال اون باعث می شین که کف لونه مسدود بشه و از جریان هوا در اون جلو گیری بشه.

بعضی از لونه ها هستن که سیمی بوده و دور پنبه پیچیده می شه . این نوع از لونه ها بسیا مناسبن چرا که هوا به راحتی در پنبه در جریانه و حشرات موذی در اون لونه نمی کنن.

/ 1 نظر / 7 بازدید
علی

سلام اول از همه از پاسخهای خوب شما ممنونم و خوشحالم که دوستی مثل شما پيدا کردم که خيلی راحت اطلاعات خودش رو در اختيار من قرار می ده و يه معذرت خواهی هم بکنم که اينقدر با سوالهام شما را خسته می کنم يه جفت از قناريهام در سال اول زندگيشون مست نشدن خودم فکر می کنم به خاطر ثابت نبودن جاشون بوده ولی از چند ماه قبل اونها رو بردم تو زير زمين نگهداری کنم الان هم مشغول پر ريزی هستن ممکنه امسل هم مست نشن يا اينکه اصلا لال بشن ديگه هم جاشون رو خيلی کم جابهجا می کنم فقط چند هفته ای يه بار ميارمشون بالا تو هوای ازاد خواهش می کنم در مورد اين جفت من رو راهنمايی کنين با تشکر