آشنايی بيشتر با انواع قناری (قسمت سوم :یورکشایر)

 YORK SHIRE یورکشایر

هیکل بزرگ و کشیده٬ دم بلند٬ پرهای صاف و بدون پیچ و تاب٬ قد و قامت بین ۱۷ تا ۱۹سانت٬ دارای سری گرد که به بدن قناری متصل شده گویی گردن ندارد. به همین دلیل دارای برآمدگی در ناحیه کمر است (درتصویر مشخص شده) و از ناحیه پشت سر تا انتهای دم به صورت یکنواخت در یک امتداد قرار می‌گیره ٬ درسال ۱۸۷۰ از نژاد لانکشایر در انگلستان٬نروژ و بلژیک بوجود آمده .

این قناری در سالهای گذشته نه چندان دوری در بازار ایران رونق داشت . اما به مرور به خاطر نگهداری سختی که داشت و به علت اینکه به سرعت دچار بیماری می‌شد(آنهم به خاطر عدم نگهداری صحیح و خاص این قناری) رفته رفته از طرفداران آن کاسته شدو به قول معروف از بورس خارج شد.البته درحال حاضر کسانی هستند که با علاقه از این نوع قناری نگهداری می‌کنن.

برای نگهداری این قناری چند نکته حائز اهمیته.

اول: تغذیه . مراقب باشین که این قناری دچار سو‌ء تغذیه نشه. تنها اکتفا کردن به ارزن و کتون کافی نیست. همونطور هم که قبلا بارها اشاره کردم دانه‌هایی مثه کافشه و همچنین سبزیجات و میوه تازه (سیب٬هویج٬کاهو٬کلم٬فلفل دلمه و...) و مقدار کمی مولتی ویتامین در برنامه غذایی این پرنده باید حتما باشه. قناریهای دارای جثه بزرگ مثه یورکشایر ٬لانکشایر٬ رسمی بلند و...  نیاز بیشتری به ویتامینها و مواد غذایی دارن. اگه این موضوع رعایت نشه قناری مرتب پرریزی می کنه و لک تو لک میشه. پژمرده و بی رمق می شه و در موقع جفت گیری اگه هم آماده بشه نطفه ضعیفی خواهد داشت.

دوم: زمان جفت‌‌گیری : اگر چه یورکشایر هم مانند سایر قناریها  میتونه جوجه‌هاشو نگهداری کنه اما به خاطر همون موضوع اول که گفتم اگه بدون پرستار  جوجه ها رو بخواد بزرگ کنه شدیدا دچار ضعف می شه و شاید بیشتر از یک بار نتونین ازش جوجه بگیرین. پس بهتره که بعد از تخم گذاشتن تخم ها رو از زیر پای ماده بردارین. و اونها رو زیر پای پرستار(تخم برگردان یا همان حمال) گذاشته تخم مصنوعی یا پوک زیر پای ماده لورک بذارید . و بهش اجازه بدین لااقل یک‌هفته روی تخم‌های پوک بخوابه تا استراحت کنه. بعد چال رو بردارین  . تا آماده برای جفت گیری دوباره بشه. بعد از ۵ الی ۷ روز چال جدید بذارین . در این موقع هم به قناری نر و ماده برسید و هم با مواد غذایی و هم مولتی ویتامین از ضعیف شدن اونها جلوگیری کنین.

در تصویر زیر شما شکل خاص این پرنده رو می بینین. همونطور که اشاره شد از سر تا دم در یک امتداد قرار داره اما از ناحیه سر تا کتف‌ها کمی کوچکتر٬ در ناحیه سینه و کمر درشت‌تر(گویی سینه رو به جلو داده) و در ادامه تا دم باریکتر می شه. دقت کنین که پاهای این قناری به چه شکلی قرار داره.

yorkvecchioVOWLESbn2.jpg?uniq=-xp915b standardyork1.JPG?uniq=-xp8q47

در شکل زیر یک یورکشایر زیبا رو مشاهده می‌کنین.

yorkchmond99punti93-2.jpg?uniq=-xp915h

/ 11 نظر / 85 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرادی

رفتی و رفتن تو آتش نهاده بر دل از کاروان چه ماند جز آتشی به منزل هنوز غم از دست دادن سعید عزیزازخاطره ها رخت بر نچیده بود که دست روزگار گل وجود نادر عزیز را نیز پر پر کرد و خلقی را در غم هجرش سوگوار. با کمال تاسف و تاثرضایعه در گذشت عشق بازی با صفا و پدری مهربان و دلسوز و دوستی گرامی و عزیز مرحوم مغفور جنت مکان خلد آشیان نادر پدرامی را ابتدا به خانواده آن مرحوم سپس جامعه قناری بازان و دوستان ایشان تسلیت عرض نموده برای روح آن مرحوم طلب آمرزش و علو درجات و برای باز ماندگان صبر و سلامت از درگاه خداوند متعال خواستاریم. مدیریت وبلاگ همدان قناری و دوستان

مرادی

خبر دار شدیم ادیب فاضل مرحوم حاج حسین فولادی پدر گرامی حاج حسن آقای فولادی ندای حق را لبیک گفته و دار فانی را وداع باقی نموده است.در گذشت ایشان را به تمام باز ماندگان آن مرحوم علی الخصوص دوست ارجمند مان جناب آقای حاج حسن آقای فولادی تسلیت عرض نموده از خداوند متعال برای آن مرحوم آمرزش و برای بازماندگان سلامت و طول عمر مسئلت میداریم. مدیریت وبلاگ همدان قناری و دوستان

قناری باز آلکاتراز

سلام احمدی عزيز می خوام برم تو کار پرورش کشيده بلند رسمی . نظرتون چيه . تاحال ۲۰تا قناری رسمی رنگی داشتم . بنظر شما اينکار تو اين فصل خوبه انجام بدم . ؟يا فعلاٍ‌منتظر بمونم . ضمنا اگه ميشه در مورد خصوصيات کشيده بلند رسمی خوب توضيح بدين ضمن اينکه قيمت تقريبی اون روهم اعلام کنيد ممنون ميشم .

ابی

سلام قناری باز الکاتراز جگر شير نداری سفر عشق مرو قناری کشيده بلند پول حوصله و وقت زيادی ميبره تا بتونی يک جوجه چند ميليونی به دست بياری اگر داری يا علی برو پيش

اقای ابی عزیز.. سلام ... جگر شير ندارم دل عاشق دارم .... گرچه آلاله نيم ..عطر شقايق دارم.... قصدم از اين کار پول در آوردن نيست ... می خوام از اين هنر لذت ببرم ..فکر می کنم ...بشه البته ..بايکی دوتا قناری مطمئنا نميشه ...اما به هر حال تلاش شيريني خواهد بود . شاد باشيد خدانگهدار.

قناری باز آلکاتراز

اقای ابی عزیز.. سلام ... جگر شير ندارم دل عاشق دارم .... گرچه آلاله نيم ..عطر شقايق دارم.... قصدم از اين کار پول در آوردن نيست ... می خوام از اين هنر لذت ببرم ..فکر می کنم ...بشه البته ..بايکی دوتا قناری مطمئنا نميشه ...اما به هر حال تلاش شيريني خواهد بود . شاد باشيد خدانگهدار.

ابی

سلام عشق پا و سر نداره اگر عاشقی چرا ديگه می پرسی استخاره کردن نداره بگو يا علی و شروع کن ولی خدايی کشيده بلند پرورش دادن خيلی صبر و حو صله ميخواد يا علی موفق باشی

قناری باز آلکاتراز

ابی عزيز سلامی ديگر ياعلی گفتيم و عشق آغاز شد. ممنون از عنایت شما .من مطمنا در این راه به راهنمایی افراد باتجربه ای مانند آقایان احمدی جنابعالی و سایر دوستان عزیز دیگه نیاز مبرم دارم پس خواهش می کنم من رو از راهنمایی های با ارزشتون در این زمینه بی نصیب نگذارید ممنون . به امید خدا در این راه موفقیت چشم گیری بدست خواهم ‌آورد نام قناری باز ‌آلکاتراز رو به خاطر بسپارید. خدانگهدار.

حسين امينی

با سلام و عرض ادب و احترام خدمت دوست و استاد بسيار گلم آقای احمدی اول جا داره تشکر کنم از شما به به وبلاگ اين حقير سر زدين و بعد هم خواهش دارم هر مورد و عيبی يا پيشنهادی که در باره وبلاگ بنده دارين نظر بدين ازتون ممنونم به اميد ديدار دوباره