ای کاش ...

سلام دوستان عزیز .امیدوارم خوش و سلامت باشین . خیلی افسوس خوردم . نمی‌دونم چی بگم. خداییش این رسمش نیست. نمی‌دونم کی مقصره. کاش راه حلی برا این موضوع پیدا می‌‌شد. هرچی فکرشو می‌کنم فکرم به جایی قد نمی‌کشه.

با اینکه قدردان زحمات دست اندرکاران نمایشگاه هستم اما متعجبم از اینهمه قیمتهای بالا !!!

آخه مگه این نمایشگاه‌ها مخصوص افراد خاصیه .  به نظر من اونهایی که اینگونه کارها رو انجام می‌دم جا داره نسبت به موضوع قیمت قناریها دقت بیشتری کنن. من خواهشم از دوستانی که دست به اینگونه کارها می زنن اینه که تلاش کنن فضایی برای انتخاب همه افراد ایجاد بشه. نه گروه خاصی که چه نمایشگاه باشه و چه نباشه خودشون قناریهای دلخواهشون رو خریداری میکنن.

بدون تعارف بگم اینگونه کارها فقط به نفع افراد خاصی تدارک می‌شه. هر چه قدر هم قناری ارزشمند باشه‌‌‌ اما باز هم لازمه قیمتها طوری منظور بشه که افرادی که خواهان خریداری قناری مرغوب هستند بتونن این کار رو بکنن.

من وقتی واسم کاری پیش اومد و نتونستم به نمایشگاه بیام اولش احساس ناراحتی کردم. اما وقتی از دوستان شنیدم که قیمتها سرسام‌آور بود نه تنها از نیومدنم ناراحت نشدم بلکه از این بابت خوشحال هم شدم. (البته تأسف من از اینکه نتونستم اونجا بیام و دوستان خوبم رو که شما باشین ببینم به جای خودش باقیه.)امیدوارم که راجع به این موضوع فکری اساسی بشه.

خوب دوست عزیزی راجع به اینکه قناریاشو که نرش میخونه و مادش هم آماده هست پرسیده بود.

من به طور کلی بگم که موقع جفت زدن قناری موقعیه که نر محکم بخونه. خودشو به قفس بچسبونه و برای ماده مستی نشون بده. ماده هم کاغذ کف قفس رو بکنه و لول کنه.

اگه این حالت رو در قناریاتون دیدین جفت کنین. بهترین موقع هم شب چند لحظه قبل از خاموش کردن چراغ است. چون اینجور کمتر دعوا می کنن.

ممکنه قناری که اینجوری مست نشده باشه جفت بره. اما احتمال اینکه تخم بدون نطفه باشه زیاده.

موقع جفت کرده هم قناریها رو در قفسهای معمولی (۵۰ سانتی نه بیشتر) بذارین. قفس خیلی بزرگ یا خیلی کوچک مناسب این کار نیست.

امیدوارم که در امسال جوجه‌های زیادی بگیرین. از وقت استفاده کنین و خودتون رو هم معطل قناریهایی که آماده نمی‌شن نکنین. اگه نر یا ماده آماده دارین و جفت اون هنوز آماده نشده واسه اینکه خستتون نکنه براش جفت مناسب بخرین . جفتی هم که الان آماده نیست هر موقع آماده شد اگه ماده باشه که می تونین با همین نر جفتش کنین. اگه هم نر هست ماده خوب براش بعدن می خرین.  

اما در مورد جابجایی تخمها از زیر پای ماده الان تخمهای مصنوعی تو مغازه‌های پرنده فروشی هست. اگه هم پیدا نکردین قند یا چیزی شبیه به اون رو می‌تونین جای تخم بذارین.

/ 5 نظر / 5 بازدید
موسوی

سلام اقا مصطفی خسته نباشيد در مورد نمايشگاه کاملا با نظر شما موافقم منم در وبلاگم توضيح دادم ولی نخواستم زياد غليظش کنم در مورد قناريهای رسمی که من ديدم فکر کنم اگر قيمتها را نصف ميکردی ميشود گفت عادلانه بود (بنظر من) البته اينم بگم که بيشتر انها هم فروخته شد !!! اشکال ديگری که بنظر من رسيد عدم نظارت بر قناريها بود من دو قناری کور ديدم يک جفت فری فرانسوی بود ماده برنگ سفيد و نر برنگ سبز که قناری نر کور بود ماده را ۲۵۰ و نر را میگفت ۵۰ هزار تومن یه قناری سرخ رنگ خوب هم دیدم وقتی قیمت را برسیدم گفت کوره اگه میخوای ۱۰ تومن بهت میدم من فکر نمیکنم در خیابان مولوی تهران هم قناری کور را برای فروش بیارند البته ما قصد خراب کردن کسی را نداریم امیدوارم که این انتقادات در جهت بهينه سازی نمايشگاهها در اينده مورد استفاده قرار گيرد. به اميد انروز

امير

با سلام خدمت اقا مصطفی يه سوال داشتم يک جفت قناری اماده با شرايطی که خودت گفتی دارم ولی پس از سه روز جفت کردن هنوز با هم درگيرن با اين وجود نر به ماده غذا میده ولی ماده اجازه جفتگيری نميده دليلش چيه؟يه جفت قناری ديگه دارم که بعد از ۵روز جفت کردن هیچ تمایلی بهم ندارن البته باهمدرگیر هم نیستند ولی احساس میکنم نر از ماده می ترسه راهنمایی کنید ممنون

م ا

سلام به تمام دوستان من یک هفته پیش دو تا قناری هايم را جفت زدم و فقط از طریق نوک کارهايی می کنند ولی چجوری بگم کاری مثل مرغ و خروس انجام نمی دهند با ل های ماده هم يکم اويزان است ولی تا نزديک می شوم خودش را جمع وجور می کند و بيشتر نر دور چال می پلکد نمی دانم تا کی بايد صبر کنم اصلا تخم می کنند يا نه تا حالا قناری جفت نزدم باسه همين اين سوال ابتدايی را کردم پيشا پيش از جواب خوبتان تشکر می کنم

با کمال تاسف بايد بگم که عکسهای نمايشگاه هم مثل خود نمايشگاه بی کيفيته طرف به جای اينکه از قناری ها عکس بگيره از خودشون گرفته خدا به همه عقل سالم بده

محمود

سلام دوستان خسته نباشيد اگر چه شرايط نمايشگاه بعضي اشکالات داشت ولی حرکت خوبی بود آقا مصطفی آیا ميشه در قم هم نمايشگاهی برنامه ريزی کنيد با مشارکت دوستان دوست عزيز م ا اگر تا دو هفته تخم گذاری نکردند آنها را جدا کن چون عشق بازی ميکنند جفت شدند و جفت گيری ميکنند شما نمی بينيد آقا امير احتمالآ نر آماده نبوده آنها را جدا کن تا دوباره مست بشن ولی آنهايی نوک به نوک ميکنن جفت شدند بعد از ۴-۵ روز نباید همدیگر را بزنند موفق وپیروز باشید