پاسخ سئوالات شما( بخش دوم)

 نویسنده: آرش

 سلام قناری من بعضی وقت ها از دهان نفس می کشه وقتی هم که دهانش بسته است نفس نفس میزند و زیاد نمی خونه و فقط صدا های کوتاهی در می آورد. میشه علتش را بگویید و مرا راهنمایی کنید

سلام. چند احتمال وجود داره.

1- قناری شما چاق شده. علامت اون هم ورم زیر شکم هست.یعنی زیر شکم قناری درست بالای مقعد اون، یک خط سیاه یا برآمدگی به وجود می یاد.

برای درمان چاقی باید فقط کتان به قناری داد و از دادن هر گونه غذای دیگه پرهیز کرد. همچنین سبزیجات خصوصا برگ تربچه(اگه قناری بخوره) مفیده. در کنار دانه کتان تنها دانه تربچه باید به قناری داد. اگه امکان این رو دارید که در فضای بسته مانند پاسیو قناری رو به پرواز در آورید مناسبه. در غیر این صورت از قفس های بزرگ استفاده کنید و قناری رو در قفس کوچک نگهداری نکنید.

2- قناری سرما خورده و علت اون در معرض باد قرارگرفتن هست. علامت سرماخوردگی خس خس کردن و پف کردن هست.

درمان سرماخوردگی دادن روزانه یک قرص سرماخوردگی بچه که در آب حل میکنید و نیز 5 قطره مولتی ویتامین که اون هم در آب حل میکنید.اگه از پودر مولتی ویتامین مخصوص طیور استفاده کنید بهتره.

این دارو را در مدت 5 تا یک هفته ادامه دهید

3- قناری مبتلا به آسم شده. متاسفانه این بیماری علاج نداره و علت اون هم از سرماخوردگی که مداوا نشده و تبدیل به آسم شده ناشی میشه.

5- محل نگهداری قناری بیش از حد گرمه. اگه دمای اتاق بیشتر از 25 درجه هست این دما گرمه و باید با ایجاد هوای خنک در اتاق یا جابجاکردن قناری به اتاق مناسبتر مشکل گرما رو حل کنید.

 نویسنده:حمید

 من یه قناری نر سبز دارم که بهتون قبلا گفته بودم که یهو یه صدایی از خودش در میاره و میفته کف قفس .
ما اینو بردیم پیش یکی گفت سکته کرده ولی قشنگ قرص میخونه الان.

میخواستم بدونم دارویی چیزی وجود نداره ما بهش بدیم ؟ اگه جواب بدی ممنونت میشم .

سلام. اگه این حالت تنها یکبار اتفاق افتاده باشه و دیگه اتفاق نمی افته خوشبختانه مشکل حل شده و نیازی به مداوا نیست. اما اگه این حالت مرتب یا هر چند وقت یکبار اتفاق می یفته بگید تا چاره ای پیدا کنیم.

 نویسنده: نرگس

سلام.

من قناری دارم که خیلی خوب آواز میخوند ولی 2 ماه که اصلا نمیخونه و پر ریزیش هم تموم شده باید چه کنم

سلام. قناری بعد پرریزی تا اینکه دوباره قرص خون بشه مدتی طول می کشه.

بعد از پرریزی چند مرحله قناری باید رد کنه

1- اول ریزه خونی میکنه. صدای ضعیفی رو شما در این دوران از قناری می شنوید.

2- کوتاه بلند می خونه. در این مرحله قناری با صدای بلندتری می خونه اما دهن رو زود رها می کنه و بعد یک یا دو دهن صداش قطع می شه. در این مرحله قناری در طول روز چند بار دهن می زنه

3- قرص خون. در این مرحله قناری با دهن کامل و نغمه های بلند به خوندن مبادرت می کنه. تو این مرحله قناری مثه سابق می خونه

این مراحل بسته به نوع نگهداری و تغذیه قناری و نیز خود قناری متفاوته. پس اگه قناری شما این مراحل رو پشت سر می ذاره مشکلی نخواهد داشت.

 نویسنده

:ایمان

 برای ازبین بردن چربی قناری چه کنیم؟

سلام. در پاسخ سئوال بالا توضیح دادم .لطفا مطالعه کنید.

 
نویسنده:
وحید

سلام یک جفت قناری نر پرتقالی دارم ولی مدتی از خوندن افتادن .مسئله تو لک رفتن تو فصل تابستان نیست .از اول زمستان پارسال یک دهن بیشتر نمی گیرند راهنمائی کنید چطور به خوندن بیافتند با تشکر

 سلام. منظورتون از یک جفت قناری نر و ماده هست؟اگه اینطور باشه و کنار هم باشن اگه جداشن باید نر شروع به خوندن کنه.

اما اگه منظورتون دو تا نر هست، و قناری های شما تو پرریزی نرفتن باید دنبال علت گشت.

1- قناری شما نفس نفس می زنه و صدای خس خس ازش خارج می شه. این حالت ممکنه به خاطر آسم باشه

2- قناری چاق شده. نحوه شناسایی این بیماری و نیز درمان اون رو بالا توضیح دادم

3- قناری ماده بوده و در زمانی که می خونده مست بوده. این حالت با شناسایی فرد مطلع مشخص میشه. جهت اطلاع شما باید عرض کنم که اگه مقعد قناری حالت کشیده و سوزنی شکله ، نر و اگه مخلوطی شکل و پهن باشه ماده هست.

 نویسنده: نیما

من دو قناری نر یکی به رنگ پرتغالی و ابلق زرد سبز دارم و یک ماده به رنگ ابلق زرد سبز بهتر است با کدام جفت کنم. از کجا بفهمم پرریزی کردن .

در ماه مهر نمی شود جفت کرد .

سلام.با پرتقالی جفت کنید. هروقت قناری آماده جفت شد باید اونها رو جفت کنید.

زمانی که ماده بیقراری می کنه و نر مست می خونه زمان جفت گیری اونهاست. زیاد عجله نکنید. ممکنه قناری مهر ماه هم آماده بشه ولی بهتره شما از آذر ماه به بعد اقدام کنید. قناریهایی که در فصل بهار و یا در اسفند ماه به دنیا می یان به مراتب بهتر از قناریهایی هستن که در پاییز به دنیا می یان.

پرریزی که معلومه.زمانی که قناری پرهاش در حال ریختن هست اول پرهای نرم و بعد شاهبال ها رو می ریزه.

وقتی دم قناری کاملا در اومد و به قول معروف تخت کرد و روی سر قناری پرها به شکل ریز ریز و سوزنی شکل نبود دوران پرریزی تموم میشه. البته در این زمان دیگه پری از قناری ریخته نخواهد شد.

بعد از این زمان تازه قناری شروع به آماده شدن می کنه. بعد که قرص خون شد و آماده جفت شدن شد باید اقدام به جفت کردن نمود.

 نویسنده:محمد

من 2 تا از قناری هامو جفت زدم. جفت اول 3 تا جوجه داد. که متاسفانه در عرض 3 روز یکی یکی مردن. (جوجه آخر 4 روز داشت

 )
جفت دوم هم 3 تا جوجه داد که تا 4 روز هر سه تا زنده بودن اما متاسفانه تا روز هفتم یکی یکی مردن. (جوجه آخر هفت روز داشت)
برای جفت اول صبح ساعت 6:30 تخم مرغ مخلوط شده با هویج می دادم. ظهرها هم مقداری کاهو به علاوه خرفه و تخم کلم و ساعت 4 بعد از ظهر هم تخم مرغ می دادم. ماده هم خیلی خوب بهشون غذا می داد. لانه هم شپش نداشت. علاوه بر این 3 هفته قبل از جفت زدن به مدت یک هفته به همه قناری هام تتراسیکلین دادم که اگر باکتری تو بدنشون هست از بین بره.
برای جفت دوم تخم مرغ که روش آرد سوخاری ریخته شده بود دادم و ظهر هم خیار گذاشتم. دمای اتاق حدوداً 27 درجه بود وبعضی روزها در ظهر دما به 29 هم می رسید. هر دو ماده خوب به جوجه ها غذا میدادند. اما در روزهایی که جوجه ها می مردن حالت بیحال داشتند و اصلاً دهانشان را باز نمی کردن. لازم بذکر است که از 3 هفته قبل از جفت اندازی بهشون مولتی ویتامین بچه هم می دادم. لطفاً بنده را راهنمایی کنید که علت مرگ چیه؟

سلام. دو مورد رو من اول راجع به تغذیه بگم. در تغدیه جوجه ها از دادن خیار خودداری کنید. اصلا خیار به قناری ندید. به جاش می تونید کدو بدید. دوم اینکه دانه های مخلوط که از تمیز بودن اونها اطمینان دارید در دوران پرورش جوجه ها می تونید به قناری بدید. اما در زمانی که هوا گرم باشه فقط باید دانه های خنک به قناری بدین.

دادن تخم کلم به خاطر گرم بودن در زمانی که قناری شما در فصل گرما دارای جوجه شده ، هم برای جوجه ها و هم نر و ماده ضرر داره

اما راجع به اینکه چرا جوجه ها می مردن من تنها احتمال رو بالا بودن دمای اتاق می دونم. زمانی که قناری ماده روی جوجه ها می خوابید آیا له له نمیزد؟ و آیا به حالتی که گویی روی پا ایستاده و شکم رو از روی جوجه ها بالا می گرفته روی جوجه ها نمی نشست؟

در زمانی که گرما زیاد باشه و قناری ماده هم روی جوجه ها بخوابه دما برای جوجه ها بیشتر از حد اتاق شده و جوجه ها از گرما هلاک می شن.همینه که شما در لحظاتی که جوجه ها در حال مرگ بودن مشاهده می کردید که جوجه نای غذا خوردن رو نداره. وقتی هم جوجه غذا نخوره از بین میره.

 نویسنده:حامد

عرض سلام و خسته نباشی خدمت آقای احمدی ب.ه کمک راهنمایی های شما الان 2-3 هفته هست که قناریام از لک دراومدن و ریزه خونی می کنن.الان میخواستم در مورد خرید ماده به من مشاوره بدین که کی ماده بخرم بهتره؟ حالا بخرم یا صبر کنم یکماه بعد که کاملآ از لک دراومدن ؟اصلآ فرقی میکنه که کی بخرم؟از زحمات شما ممنونم

 نویسنده:کاتبی  

با سلام و احترام وتشکر از سرعت در پاسخ شمامن سعی میکنم به قناری رسیدگی کامل رو با راهنمایی شما انجام بدم از قناری هایکی جفت شده بود وجوجه داده ودیگری جفت نشده بود.

 سلام. خوشحالم که قناریهای شما به سلامت از این مرحله گذشتن. خرید ماده وقت خاصی نداره. البته در این دوران به خاطر بیماری آبله و سایر بیماریهای فصل گرما خرید قناری چه نر و چه ماده یک ریسک بزرگه. چرا که ممکنه شما با خرید قناری حامل بیماری(ولو اینکه ظاهرش نشون نده) تمام زحمات این مدت به باد بره و قناریهاتون مریض شن. پس بهتره برای خردین عجله نکنید. البته این رو هم بگم که قناری در این فصل نسبت به فصلی که آماده بشن(حدودا یک یا دو ماه دیگه) ارزون تره. اما باز ارزش ریسک رو نداره.

اگه فرد مطمئنی رو سراغ دارید که به گفته اش اطمینان دارید و ماده مناسبی که مورد پسند شمااست داشته باشه اقدام به خرید بکنید. در غیر این صورت بذارید این فصل بگذره.

نویسنده: meysam

1)salam ghorban haghighatesh man be tazegi 4ta jouje rasmi kharidam avalin baram ham hast ke daram ghanari mikharam sakene tehran ham hastam mikhastam bedounam ba tavajoh be mahale sokounate man man mitounam touye avakhere esfand mah az in ha jouje begiram ba tavajoh be in matlab ke joujehaye hamin bahar boudan?

2)man ye soale dege ham daram oun ham ine ke man ba 120 hezar toman ye joft ye sar jibere amade begiram ya 4ta jouje rasmi super?

3)man dashtam matalebe in saito mikhounadam dar morede amade kardane ghanariv . mikhastam bedounam aya har vaght ghanari amade mishe mitounim ounaro jout konim albate be joz tabestouna masalan dey mah

4)mikhastam bedounam kafe darya va sang rize ro bayad hamishe dar ekhteyere ghanari bezaram va inke mase haye ke baraye sakhteman estefade mishe hamrah ba zoghalo va posteye sadafe khourd shode monasebe?

5)man haghighatesh ghasd daram az aghaye amini 4ta jouje rasmi super begiram mikhastam bedounam ke aya ishoun morede etemad hastan ya na va in ke miarze ke man touye in fasl jouje begiram?
bad ham man sar dar nemiaram az shenakhte naro made aya mishe touye joujegi tashkhis dad jenseato?masalan man be eshoun begam ke 2ta made va 2tanar nar befrestan.

سلام. خوشحالم که شما هم به خیل عظیم علاقه مندان به قناری اضافه شدید. ان شاء الله با همکاری یکدیگر سال خوبی رو پشت سر گذاشته و دارای جوجه قناریهای خوبی خواهید شد.راجع به سئوالات شما به ترتیب پاسخ خواهم داد. فقط یک خواهشی دارم و اون اینه که به خاطر اینکه من عین مطالب شما را در وبلاگ می نویسم در صورت امکان با فونت فارسی تایپ کنید.

1-امکان داره که تا اون موقع جوجه ها آماده بشن. مهم آمادگی قناری هاست. اگه هر وقت آماده شدن چه اسفند چه زودتر یا دیرتر می تونی جفت کنی. اما بهتره بذاری اواخر سال جفت کنی.

2- مهم اینه که از چه قناری بیشتر خوشت می یاد. اما به نظر من چون تازه اقدام به نگهداری قناری کرده اید و قناری رسمی نگهداریش راحتتر از جیبر هست بهتره رسمی بخرید. البته دور خودتون رو شلوغ نکنید. من خودم اوایل که قناری خریدم تا 2 سال تنها یک نر سبز رنگ داشتم بعد از اون شروع به خریدن ماده و جفت کردن قناری کردم. نمی خوام بگم که شما هم همین کار رو بکنید. اما به نظر من ابتدای کار بهتره یک جفت نگهداری کنید و بعد از اینکه مدتی نگهداری کرده و مهارت لازم رو پیدا کردید در صورتی که مکان مناسب داشته باشید و علاقه مند به افزایش تعداد قناریها داشته باشید این کار رو انجام بدین.

3- هروقت قناری آماده برای جفت بشه می تونید جفت کنید. اما اواخر سال و مخصوصا در بهار بهترین موقع هست

4- این مواد در مغازه های پرنده فروشی وجود داره. به مقدار کم و هر هفته دو بار به قناری بدین.

5- در مورد آقای امینی من ارادت به ایشون دارم. اما راجع به خرید قناری یک نکته وجود داره و اونم اینه که قناری یک موجود زنده هست. پس در اون تغییر و تغیر وجود داره. مریضی هست، تلف شدن هست و صدها مورد دیگه که باعث می شه کسی نتونه تضمین کنه کسی قناری بخره و بدون هیچ مشکلی باشه.

به هر حال ایشون در خصوص قناری اطلاعات خوبی دارن و می تونن شما رو راهنمایی کنن.شناخت قناری نر از ماده در همون ماه اول مشخص میشه . شناسایی نر از ماده از روی ظاهر قناری تنها توسط افراد ماهری می تونه انجام بشه. اما از روی صدا راحت تره. چون جوجه نر از یکماهگی شروع به ریزه خونی می کنه.

نویسنده: محمد

سلام آقای احمدی از شما یک گله کوچک دارم و اون اینه که جواب سوالی که در ارتباط با مرگ جوجه ها بود را ندادید.

سلام. شرمنده. من متوجه نشدم. اگه جواب پاسخی داده نشده و وقت پاسخ نگذشته لطفا سئوال رو تکرار کنید تا پاسخ اون داده شه. تلاش میکنم سئوالی بی پاسخ نمونه. اما باز ممکنه از قلم بیفته و من متوجه سئوال نشم.البته متوجه شدم که قسمت قبلی که من فرستادم به هم ریخته و کامل ارسال نشده. ممکنه به همین علت باشه. من قسمت قبل رو مرتب کردم. اگه باز به هم خورده اطلاع بدین تا مرتبش کنم.

نویسنده: رضا

سلام من یک قناری نر سبز دارم که نمی خونه ولی صدایی مثل جی جی در میاره و وقتی هم که صدایی در نمیاره دهانش را باز می کند و زبانش را تکان می دهد.می خواستم بدونم چرا این کار را انجام می دهد

سلام. چند علت ممکنه رخ داده باشه

1- ترسیده باشه. به همین لحاظ لال شده.

2- بر اثر ترس دچار سکته شده

3- سرما خورده و در این صورت خس خس می کنه و له له می زنه

4- الان هوا گرمه و قناری معمولا نمی خونه. پس نخوندن غیر عادی نیست. اما له له زدن اگه زمانی رخ بده که طرف قناری می رید و به اون نزدیک می شید به احتمال زیاد از روی ترس خواهد بود.

نویسنده: حمید

سلام آقای احمدی
اولا ممنون که به سوالات من پاسخ میدید
.

این قناری من از حدود یه هفته , 10 روزی میشه که این حالت بهش دست نداده
.

ولی 2 روز پیش که براش آبتنی گذاشته بودم .سرشو که شسته بود یه تیکه از پرای پشت یرش ریخته بود تو کاسه و الانم که داره پرریزی میکنه (درحالی که حدود یک ماه پیش پرریزی کرده بود و تازه صاف کرده بود
).
حالا میخواستم بدونم تکلیف چیه؟

سلام.الان داره نرمه پر می ریزه. اگه شاهبال هاش باز دوباره به ریختن کنه مشکل داره و ضعیف هست.

برای اینکه دوران پرریزی رو به اتمام برسونه چند نکته رو رعایت کنید

به هیچ وجه برنامه غذایی قناری رو تغییر ندید. کتون و ارزن و در کنار اون میوه و سبزی. همچنین هفته ای یکبار تخم مرغ و هویج و هفته ای دو بار مغز بادام.

هر هفته به مقدار 3 قطره مولتی ویتامین بهش بدین. اگه دیدید که قناری ضعیفه هفته ای دو بار بهش مولتی ویتامین بدین.

اگه شاهبال نریخت تا چند هفته دیگه صاف می کنه. 

نویسنده: حمید

سلام آقای احمدی
والا آقای احمدی این قناری ما فقط پرهای گردنش ریخته و دیگه هیچ جاش نریخته

سلام.کمی صبوری کنید. به قناری فرصت این رو بدین که خودشو جم و جور کنه و آماده بشه.شما تنها با تغذیه و مراقبت مناسب بهترین کمک رو بهش انجام بدین.

نویسنده: محمد

سلام

من یه قناری ابلق طلایی حدود یک سال پیش به اسم نر خریدیم.که تو این یک سال حتی ریزه خونی هم نکرده .
به چند نفر نشان دادم گفتن ماده هستش ولی جدیدا یه تیکه بعضی موقع ها ریزه میزنه خیلی کوتاه
.
من عکسشو گرفتم میخواستم ببینم شما میتونید به من بگید نر هستش یا ماده
.
اگر نر هستش چکار کنم که بخونه؟

سلام . شما خودتون رو معطل این طور قناریها نکنید. البته با عکس نمی شه درست تشخیص داد که قناری نره یا ماده. اما اگه قناری در مدت یکسال حتی یک دهن ولو کوتاه بلند نزنه معلومه یا ماده هست یا عیب داره. پس بهتره اگه نیاز به قناری نر دارید اقدام به خرید یک نر کرده و این رو یا نگهدارید یا بفروشید.


نویسنده:مرتضی

سلام اسم من مرتضی است الان حدود2ماه هست که من یه قناری سیاه سفید خریدم ولی هنوز قرص نمیخونه چیکارش کنم که قرص بخونه
در ضمن داروی قارچ گرفتگی پای قناری چیه

سلام. در این فصل قرص نخوندن قناری امر عادیه. اگه پرریزی داره موقعی که پرریزیشو تموم کنه قرص خون می شه. البته با یه مدت زمانیه کوتاه. اگر هم پرریزی نداره به احتمال زیاد جوجه هست که اونهم تا زمانی که هوا خنک بشه قرص خون خواهد شد. تنها کار شما در این مدت نگهداری و تغذیه صحیح و مناسب برای قناری خواهد بود.

داروی قارچ هم اگه نیاز داشتید یک پماد خارجی هست که با مراجعه به قناری فروشیها می تونید بخرید. نوع ایرانی هم فکر کنم تو بازار باشه اما خارجیش بهتره. البته کمی گرونه اما می ارزه. چون داروهای مشابه ممکنه در مقطع زمانی مختصری قارچ رو از بین ببره اما بعد باز قارچ ها برمی گردن.

 

/ 20 نظر / 978 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محم حسن واعظی پور

با سلام من چند تا قناری رسمی دارم و این قناری ها چشم هاشون قرمز شده نمیدونم چرا ؟گمون نکنم که مریضی خاصی گرفته باشند چون خوراک شون خوبه جیک زدنشون هم همینطور؟ لطفا من رو راهنمایی کنید. با تشکر

رضا

سلام خسته نباشید قناری من صداش خیلی کم چه کار کنم البته جیبر کوچیک است و دهن می خونه ول می کنه علت ان چیست

ابراهیم

سلام قناری ماده من حدود 2 ماهه اسهال داره و خودش رو باد میکنی. اسهالش زرده و شدید، شکمش هم ورم شدید داره. نمیتونم ببرمش دکتر ولی چندروزه براش قطره اندرو گرفتم و میریزم تو آبش که فرقی نکرده. پاهاش هم زائده هایی به رنگ سفید زده که پماد ضد قارچ زدم که بوی ویکس میده و بهبودی توی پاهاش حاصل نشده. لطفا راهنماییم کنید که همینارو ادامه بدم یا نه ممنون راستی وبلاگ توپی داری. من امروز وبلاگتو پیدا کردم موفق باشید

رضا

سلام با تشکر از شما از یکی از دوستان یک جفت قناری هدیه گرفتم که متاسفانه قناری نر ساعت 2:30 شب با قفس از دیوار افتاد و ترسیده و الان 2 ماهی هست که نمی خونه الان کنار قناری بخون دیگه قرار دادم راه حل چیسه ممنون

hasti

سلام ممنون از مطالب مفید و کاربردیتون.من یک جفت قناری چربی زده دارم میخواستم بدونم برای از بین بردن چربیشون و راه افتادنشون بهترین راه چیه؟خیلی ممنون.

سارا

سلام علت ریختن دم پرنده با اینکه تولک نیست چی است ایا ویتامین خاصی برای مو است؟

ddd

سلام دوستان.کمکم کنید.قفس قناریم در اثر یه حادثه افتاد.حالا قناریم زخمیه نمیدونم چیکار کنم.فکر کنم داره میمیره[گریه]

پرویز

سلام من یه قناری سفید ماده دارم تاحالا چندتا تخم هرز گذاشته حدودا یک ماهی هست ک پرهای سر و دمش ریخته و مقعدش ورم زیادی کرده علتش چیه؟؟؟؟ میشه پا جفت انداختش الان؟؟؟؟ تشکر

عباس

سلام ممنونم از راهنمایتون

عباس

سلام ببخشید من یه قناریه ماده دارم که مدتیه زیر شکمش تیره شده و ورم کرده در ضمن صداشم یکم گرفته ...اگه امکان داره بهم راه حل بدید ممنونم