مراحل مختلف از خريد تا جفت کردن و بزرگ کردن جوجه‌ها (قسمت اول)

سلام. تو این قسمت وبلاگ می‌خوام راجع به جفت کردن قناری صحبت کنم. البته جسته گریخته راجع به این موضوع صحبت کرده بودم. اما باز هم دیدم عده‌ای از دوستان مثه آقا مهدی سئوال داشتن. منم گفتم بد نیست مختصری صحبت کنم.

در ابتدا مهمترین نکته انتخاب جفت مناسبه. نسبت به رنگ و نژاد قناری باید توجه کنید. همچنین سلامت و طراوت قناریها خیلی مهمه. قناری که پرو بال بی‌نظم و شکننده داره و سرحال نیست به درد جفت زدن نمی‌خوره . همچنین قناری باید آماده باشه. توصیه من به دوستان اینه که نر جوان و ماده کار کرده بخرن.

اگه بخواین بدونین قناری مورد نظرتون آماده است به این نکات توجه کنید:

اگه نر باشه: خواندن محکم و پرحرارت - جست و خیز زیاد - بر روی تیرک تند بال زدن - براقی چشم چسبیدن به قفس و خواندن محکم و بلاخره بیرون زدن مقعد .

اگه ماده باشه: جیکهای ممتد ـ بر روی تیرک تند بال زدن ـ اگه کف قفس روزنامه هست پاره کردن و لول کردن روزنامه و بلاخره برآمده شدن مقعد.

البته برآمدگی مقعد نر با ماده فرق داره.که حتما خودتون بهتر می‌دونین.

بعد از اینکه جفت مناسب رو انتخاب کردید و به خانه آوردید اونها رو همون لحظه جفت نمی‌کنین. البته اگه به صورت جفت شده خریدین که هیچ اما اگه تک تک خریداری شدن اونها رو در دو قفس جداگانه نگه‌داری کنید. و اجازه بدید که قناریها به خانه و محیط جدید آشنا بشن و بعد از اینکه به محیط آشنا شدن در غروب یک روز  قبل از اینکه چراغ را خاموش کنید نر رو به قفس ماده راهنمایی کنید. البته یادم رفت این رو بگم که شما موقعی که قناریها رو به خونه می‌یارین اونها رو طوری قرار بدین که اول همدیگه رو نبینن و فقط صدای هم رو بفهمن. بعد از چند روز روبروی هم قرار بدین. وقتی دیدین به هم توجه می کنن و نسبت به هم تحرک نشون می‌دن اونها رو جفت کنین.

از این لحظه به بعد باید صبوری کنید. بذارین اونها خودشون مشکلشون رو حل کنن.

به احتمال زیاد با هم دعوا می‌کنن. اما این موضوع موقتیه و باید بعد از ۵ روز آروم بشن و کنار هم بایستن. بعد از گذشت یک هفته واسه اونها چال بذارین. لازم نیست همون لحظه اول چال بذارین چونکه فقط پنبه‌ها رو خراب میکنن.

آقا مهدی گفته بود که قناریها پنبه می‌خورن. نه دوست عزیز اونها پنبه نمی‌خورن بلکه پنبه‌ها رو با آب مرطوب می‌کنن و با اون چال می‌سازن.

راجع به تغذیه در این موقع لازمه کمی تخم مرغ رنده شده و هویج رو مخلوط کرده و براشون بذارین. تا تقویت شن. مقداری شاهد‌انه هم بد نیست.

معمولا اوایل صبح و لحظه‌ای که هوا روشن می‌شه و قناری از خواب بیدار می‌شه عمل جفت‌گیری انجام می‌شه.

نیازی نیست که حتما شما جفت رفتن اونها رو ببینین. همین که دیدین قناری ماده چال رو گود کرده و داره آماده می‌کنه مطمئن شوید که به زودی اولین تخم رو می‌ذاره .  چونکه ماده وقتی زمان تخم گذاری اون نزدیک می‌شه شروع به ساخت لانه می‌کنه. نر هم کمک می‌کنه اما کار لانه‌سازی با ماده است. زمانی که ماده در شکمش تخم داره اماده می‌شه مخصوصا یکی دو روز مانده به تخم‌گذاری ماده پشت کمرش برآمده می‌شه. مقعد اون ورم می‌کنه و موقع پریدن از روی تیرک خیلی سنگین حرکت می کنه. مراقب باشین در طول زمانی که قناریها رو جفت کردین و مخصوصا زمانی که ماده در آستانه تخم گذاری قرار گرفته به هیچ وجه اونها رو از محل خودشون تکون ندین. ماده ها اگه از محلی که هستن تکون بخورن به ندرت امکان داره باز روی تخم بخوابن.

همچنین محیطی آرام و همراه با آسایش برای اونها ایجاد کنین و نه خودتون و نه دیگران زیاد با اونها ور نرید.

معمولا افراد مبتدی موقعی که ماده می‌خواد تخم بذاره چون حس کنجکاوی اونها گل می‌کنه می‌رن سروقت تخم‌ها و باهاشون ور می رن. میخوان ببینن که ماده تخم گذاشته. چند تا بوده و...

 اما من به شما تأکید میکنم به هیچ وجه سراغ قناریها نرین. وقتی می خواین واسشون غذا بذارین یا زیر پاشون رو پاک کنین با نهایت دقت و آرامش این کار رو بکنین.

وقتی ماده اولین تخم رو گذاشت از حالت سنگینی اون کاسته می‌شه. شما برای اینکه جوجه ها همه با هم در بیان می‌تونین به آرامی تخم رو از توی چال در بیارین و جاش یه چیزی شبیه تخم بذارین. وقتی آخرین تخم رو گذاشت همه رو یه جا زیر پاش بذارین.

جوجه‌ها اگه با فاصله از تخم در بیان چونکه رشد اولیه جوجه‌ها خیلی زیاده جوجه ای که به فاصله سه روز از جوجه قبلی در بیاد احتمال له شدنش زیاده. اگه این مدت بیشتر باشه احتمال هم شدیدتره.

جوجه معمولا بعد از ۱۴ روز از تخم در می‌ياد. وقتی شما در صبح روز چهاردهم مشاهده کردید که ماده خودش رو از روی تخمها کنار می‌کشه و مرتب نوکش رو به سمت داخل چال می‌بره و یا پوست تخم رو کف قفس دیدین باید نوید تولد جوجه‌ها رو بهتون بدم.

این ماجرا ادامه دارد................................

/ 6 نظر / 3 بازدید
مهدی

بسيار عالی بود فقط چندتا عکس کم داره

حامد

با عرض سلام ومعذرت اشتباهی شده بود توسط يکی از بينندگان سايت که از ارتباط بنده با شما خبر داشت و می خواست... موفق باشيد

ميثم

با سلام داداش مصطفی خوبين من قناريم ۲ تا تخم گذاشت الان روز ۱۵ است ولی هنوز در نيامده به چه علت در نيامده جفت خورده بودند يعنی ماده از روی مستی تخم نگذاشته -اينهايی که جفت کردم بار اولشونه هم نر و هم ماده لطفا راهنمايی کنيد ممنون

امين

سلام آقا مصطفي. همونطور كه گفته بودم روز جمعه ساعت ۱۰:۳۰ صبح جفت كردم. بعد از گذشت يك ساعت جفت گيري رو آغاز و در يك ساعت بعد ۳ بار جفت رفتن. امروز صبح هم جفت رفتن. اما حالا سؤالم. قبلا يعني حدود ۲ماه پيش دوتا قناري ديگه رو جفت كردم بار اول هم ۳ تا تخم گذاشت و تخم ها به اصطلاح ما يزديها(گنده) خراب شد و اصلا نطفه نداشت از لحاظ آمادگي قناريهام هم مطمئن بودم . دوره بعد كه۵ تخم گذاشت كلسيم پاش تموم شد و مرد(قبلا هم بهتون گفته بودم) حالا ميخوام اينطوري نشه چي كار بايد بكنم؟ آهان در مورد چال پنبه دونه خوبه يا نه ؟ خودتون از چي استفاده ميكنين؟ نميشه روز سوم يا چهارم چال گذاشت؟ ببخشين اگه سرتون رو درد آوردم . آخه عشق من همينا هستن . ممنون ميشم جواب كامل بدين

باران

سلام واقعا عالیه قناری من 3 روزه اصلا نمی خونه و همش صدای نوک زدنش میاد احساس میکنم نوکش مشکل داره میشه کمکم کنین؟