سلام دوستان .امیدوارم خوب و سلامت باشین. از علی آقا معذرت می خوام . نمی دونم چه حکمتیه که سئوال از عزیز از قلم می یوفته. من جواب ایشون رو همون موقع که پرسیدن نوشتم. اما نمی دونم چرا تو وبلاگ نوشته نشده . به هرحال امیدوارم من رو عفو کنن. اینجا جواب این بزرگوار رو می نویسم.

سئوال:

نويسنده: علی

يه جفت از قناريهام در سال اول زندگيشون مست نشدن خودم فکر می کنم به خاطر ثابت نبودن جاشون بوده ولی از چند ماه قبل اونها رو بردم تو زير زمين نگهداری کنم الان هم مشغول پر ريزی هستن ممکنه امسال هم مست نشن يا اينکه اصلا لال بشن ديگه هم جاشون رو خيلی کم جابجا می کنم فقط چند هفته ای يه بار ميارمشون بالا تو هوای آزاد خواهش می کنم در مورد اين جفت من رو راهنمايی کنين با تشکر

.

جواب:

عوامل زیادی باعث می شه که قناری مست نشه. جابجا شدن زیاد، تغیرات زیاد و شدید دمای هوا ، تغذیه بد و نامناسب ، بدی نظافت و پاکیزگی قفس، زیاد ور رفتن با قناری و مزاحمت های زیاد برای اون و حتی در مواردی مسائل موروثی و ژنتیکی.

ممکنه قناری علیرغم رعایت تمامی موارد در یک سال مست نشه اما بعد از اون آماده جفت بشه. برای اینکه قناری شما برای سال جدید آماده بشه در حال حاضر که در پرریزیه اون رو کنار بقیه قناریها نگهداری کنین. این رو هم بدونین که قناری رو باید در جایی که نور کافی مخصوصا نور طبیعی خورشید وجود داره نگهداری کنین. پس اگه زیر زمین شما از نور کافی برخوردار نیست توصیه می کنم که قناریها رو تو اتاق نگهداری کنین.وقتی دوران پرریزی قناری تمام شد اگه تعداد قناریهاتون زیاده ،نرها رو در یک قفس و ماده ها رو در یک قفس دیگه نگهداری کنین. بذارین نرها خوب مست بشن. وتا ماده ها خوب آماده نشدن کنار نرها نذارین و اونها رو جفت نزنین.

بعد که قناریها آمادگی کافی رو داشتند نرها رو از هم جدا کنین و بعد که خواستین نر و ماده رو جفت کنین سعی کنین ماده رو چند روزی تک کنین و نر رو به قفس ماده هدایت کنین.

اگه در نظافت و تغذیه قناری دقت کافی داشته باشین و قناریهای شما مشکل خاصی نداشته باشن مطمئن باشین که در آینده ای نزدیک از اونها نتیجه می گیرین.

دراینکه قناری شما چرا مست نشده، بررسی بکنین. ببینین که کدوم عامل باعث شده که آماده نشه. اگه عامل خاصی برای اون پیدا نکردین درصورت تمایل می تونین اونها رو بفروشین و قناریهای بهتری رو نگهداری کنین تا اینکه از نگهداری قناری خدای نکرده خسته نشین. چون اگه کسی بعد مدتی ببینه که کارش نتیجه نداشته ممکنه از کارش خسته شه.

موارد متعددی پیش اومده که قناری داشتم و بعد از چندسال نگهداری هیچ نتیجه ای ازشون نگرفتم . این امری طبیعیه و گریزی از اون نیست. بعضی قناریها حتی بعد از گذشت چند سال معلوم نمی کنن ماده ان یا نر.واسه همین هم اگه یه قناری می بینی که ازش نتیجه نمی گیری و خیلی هم بهش دل نبستی بهتره که از خیر اون بگذری.

البته ممکنه کسی به قناریش علاقه مند باشه و واسش مهم نباشه که جفت بره یا نره .در این صورت این فرد دوست داره قناری رو نگهداری کنه.

/ 4 نظر / 5 بازدید
علی

با سلام و تشکر خدمت شما به خاطر جوابهايی که به سوالام می دين من يادم رفت بگم من خوزستانی هستم و دمای هوا سمت ما بالاست من قناريهام رو بردم تو زير زمين البته نور مستقيم افتاب نداره ولی خب روشن است و لامپ هم براشون روشن می کنم و در ضمن دمای هوا هم اونجا بهتره و ثابت هم هست ولی تو اتاق گرم است روبروی باد کولر هم که سرما می خورن با اين تفاصيل فکر می کنين لازمه اونها رو از زير زمين بيارم بالا يا اينکه مثلا هفته ای دو يا سه روز اونها رو بيارم تو هوای آزاد البته وقتی هوا خنکه مثل اول صبح تا چند ساعت بيرون باشن يا اينکه تو همون زير زمين باشن و زياد جابه جاشون نکنم در مورد تغذيه هم خوب بهشون می رسم و سبزی و دونه های خنک و مقوی هم بهشون می دم ميوه و هويچ هم که هفته ای يکی دو بار بهشون می دم يه بار ديگه هم می گم دليل اينکه بردمشون تو زير زمين به خاطر گرمی هوا و ثابت نبودن دمای اتاق بود چند وقت پیش هم اومدم تهران و چندتا قناری خریداری کردم البته باید بگم که من قناریهام رو توی قفسهای جداگانه نگهداری می کنم یعنی هر قناری تو یه قفس فقط اگه قفس کم داشته باشم ماده ها رو می زارم پیش هم و نرهام تو قفس جداگانه هستن با تشکر

رضا

سلام به عنوان يه پيشنهاد هر شخصي جايي رو كه قبلا از اون قناري خريده وخوب بوده به ديگران معرفي كنه. مثلا من خودم پارسال از نمايشگاه قناري چند تا خريدم كه عالي بودند ولي متاسفانه امسال كه تا به حال خبري از برگزاري نمايشگاه نيست.

بابک

سلام ديدم در چند مورد راجع به مولتی ويتامين گفتيد لازم به ذکر است که مولتی ويتامين به اندازه کافی حاوی ويتامينهای گروه ب نميباشد بنابراين برای سلامت قناری لازم است تا از شربت بکمبلکس استفاده شود نمونه خارجی آن به توليد شرکت tabernil در بازار موجود ميباشد اما ميشود از شربت انسانی هم استفاده کرد از نوع tabernil ۵ قطره در 40ml اب ولی انسانی ۲۵ قطره در 40ml اب زيرا انسانی ۵ برابر رقيقتر ميباشد نکته مهم اينست که خوانواده ويتامين و انتی بيوتيک در مقابل نور حساس بوده و اثر خود را از دست ميدهند بنابر اين بايد از ابخوری با رنگ تيره استفاده شود يا ميتوانيد دور ابخوری فويل ببيچيد در ظمن محلول ويتامين خود موجب رشد بيشتر باکتريها ميشود بهتر است هفته ای يکبار ابخوری را با اب گرم و شيشه شور شسته وبعد از ان چند ساعت در محلول اب و ساولون يا بتادين بخوابانيد تا ضد عفونی شود . با ارزوی موفقيت برای تمام دوستداران قناری بابک

محمد

سلام با عرض خسته نباشيد و تشکر يه سوال داشتم سهره من وقتی رويه نشيمنگاه می شينه پاها شو خيلی باز می کنه به صورتی که شکم اون به ميله می خوره؟ و يکی ديگه از سهره هام تو لکه ولی حس می کنم که پر هايه اون دير ميريزه ؟ از کی بايد اونها رو يه ميخ کرد از وقتی که شروع به پر ريزی ميکنن ؟يا از وقتی که تموم پرهاشون ريخت؟ ممنون متشکر