پاسخ به سئوال (قسمت اول)

سلام دوستان. خوبين؟ اميدوارم که تو اين گرمای تابستون حوصلتون سر نرفته باشه. می‌دونم که الان ديگه قنارياتون نمی‌خونن و تو لک هستن. يه وقت خودتون تو لک نرينا ؟!!!03.gif

بهتون حق می‌دم . من که خودم حسابی پکر می‌شم وقتی اين ايام می‌رسه. نه قناری جنب و جوش سابق رو داره و نه واسه آدم يه دهن مشتی می‌خونه. واسه همين هم آدم رو با خودش تولک می‌بره.

اما جدای از شوخی تو اين ايام به قنارياتون خوب برسين تا بعد از اينکه از پرريزی در اومدن بهتون يه حال اساسی بدن. هم زيبا و شاداب باشن که از ديدنشون لذت ببرين . هم اينکه موقع جفت زدن نتيجه بگيرين.

خوب تو اين چند روز تعدادی از دوستان پيام گذاشتن و سئوالاتی رو مطرح کردن. من خوشحالم از اينکه می‌بينم به اون هدفی که داشتم دارم می‌رسم .هدفم رو ديگه همه می‌دونين چون چندبار گفتم . هدفم ايجاد يه محفل دوستانه است. اين محفل نه تنها تو دنيای مجازی نت که می‌تونه در گوشه گوشه اين کشور عزيز برپا بشه. من که به سهم خودم حاضرم در اجرايی شدن اين کار هر اقدامی رو انجام بدم. مطمئن باشين که اگه روزی بخواين به شهری که من ساکنم بياين يکی هست که از  شما پذيرایی کنه.  

اما راجع به سئوالاتی که شده مختصرا توضيح می‌دم.

۱- از قناری در سال چندبار می‌شه جوجه گرفت و از چه فصلی جوجه‌‌‌گيری صورت می‌گيره؛

ج) قناری اگه سالم باشه و دوران پرريزی رو به موقع شروع کرده و سروقت هم تمام کنه از اواخر مهر ماه می‌تونه جفت‌گيری کنه.وتا اواخر خرداد اين کار ادامه داره. پس با احتساب دوره تخم گذاری وبعدهم بزرگ‌شدن جوجه‌ها که در هر دوره حدوداْ۳۵ الی۴۰ روز طول می‌کشه در يک فصل جوجه‌کشی ۵ الی۶ بار می‌شه جوجه‌گيری کرد.

اين کار البته رابطه مستقيم با تغذيه قناری نر و ماده در دوران جوجه کشی داره .اگه تغذيه درست نباشه قناری بعد از يکی دوبار جوجه‌کشی يا نطفه‌اش ضعيف می‌شه و يا از بس ضعيف می‌شه که موقع تخم گذاشتن از بين می‌ره.

اگه نظر منو بخواين بهترين کار اينه که از اواخر اسفند قناريا رو جفت بزنين و نهايتاْ ۳باربيشتر از اونها جوجه‌گيری نشه. 

البته کشيدن جوجه به آب و هوای منطقه و نوع قناری هم بستگی داره.

اما در کل بهترين فصل واسه جوجه کشی فصل بهاره. چون هم جوجه های بهتری و با کيفيت مرغوبتری بدست می‌يارين و هم قناری تو این فصل در بهترين شرايط قرار داره.

يه نکته رو اينجا بايد بگم. اگه می‌خواين قنارياتون رو تو فصل بهار جفت بزنين و در جايی هستين که قنارياتون بعد از پاييز آماده جفت می‌شن واسه اينکه قناريای مادتون تا اون موقع از مستی نيفتن خوبه که در جايی اونا رو نگهداری کنين که در شرائط طبيعی آب و هوايی قرار داره و حتما مراقب باشين که نور طبيعی اونجا باشه. يعنی موقع غروب و زمانی که هوا تاريک می‌شه بذارين قناريا بخوابن و واسشون چراغ روشن نکنين. چون اگه زمان روشنايی قناريا هرچقدر بيشتر باشه اونا هم بيشتر مست می‌شن و به همين مقدار هم زودتر از مستی می‌افتن.

نرها رو هم از هم جدا نکنين و بذارين تو قفس چند نر با هم باشه.

۲- جفت انداختن قناری باسحره و بلبل چطور انجام ميشه؟

من تا حالا نشنيدم که قناری رو با بلبل جفت کنن.  اگه کسی تجربه اين کار رو داره و يا مطلع هست با ايميل به من بنويسه ممنون می‌شم.منم به اسم خودش اينجا منتقل می‌کنم

اما راجع به سحره توضيح می‌دم.

اول از هر چيز بايد بدونين که ماده قناری رو با نر سحره جفت می‌کنن.

بايد يه سحره قفسی خريداری کنين. يعنی سحره‌ای که از جوجگی تو قفس مونده و ديگه حالت وحشی خود رو از دست داده.

شناخت اين نوع سحره هم بسيار راحته.

کافيه نزديک قفس پرنده شين و به قفس دست بزنين. اگه ديدين که خيلی خودشو اينور و اونور ميکنه معلومه که هنوز اهلی نشده. البته اين نوع رو هم ميشه جفت کرد اما خيلی زحمت داره و به دردسرش نمی‌ارزه .

بعد ازتهيه سحره بايد يه ماده قناری که تا حال جفت نشده رو خريداری کنين . اگه رنگ قناری تيره باشه بهتره. 

 در اتاقی که سحره و قناری قرار دارن نبايد قناری نر باشه.چون ماده قناری اون موقع ناز می‌کنه.

قفسها رو طوری قرار بدين که صدای همديگه رو بشنون. بعد از مدتی قفسها رو روبروی هم قرار بدين. و بعد اگه ديدين واکنش نشون می‌دن قفسها رو کنار هم بذارين.

اگه ديدين که می‌يان کنار قفس و به هم نوک می‌زنن هر دوتا رو تو يه قفس کنين. بهتره سحره رو وارد قفس ماده کنين.

اون وقت بذارين به حال خودشون باشن. ممکنه باهم دعوا کنن. اشکالی نداره . اين دعواها زودگذره و بعد از مدت کوتاهی با هم کنار می‌يان. بعد از اون واسشون لونه بذارين. اما مراقب باشين که دور و برشون شلوغ نباشه و مورد مزاحمت قرار نگيرن.

بعد از مدتی شما متوجه می‌شين که قناری ماده تو چال خوابيده و چندتا تخم زير پاشه.

در مورد زمان جفت گيری بهترين زمان بعد عيده. چون سحره اون موقع مسته و جفت می‌ره.

مست شدن سحره هم از سفيدی نوک و پاهاش معلومه. تو اون زمان با نوک به انگشتان پاش مرتب نوک ميزنه. و مثه اينه که داره لا انگشتاش دنبال چيزی می‌گرده.

وقتی هم از سر مستی شروع به خوندن می‌کنه شما با منظره زيبايی مواجه می‌شين. سحره مست موقع خوندن رو تيرک شروع به رقصيدن می‌کنه و مرتب به اين ور و اون ور می‌ره.

وقتی اين علامات و حالات رو در سحره ديدين اقدام به جفت‌گيری کنين.

علامت آمادگی ماده قناری رو هم خودتون بهتر می‌دونين .هم از جست و خيزهايی که داره  و هم از پس قناری متوجه آمادگی اون می‌شين.

خوب امروز خيلی نوشتم. من با خودم قرار گذاشتم که مختصر بنويسم تا ملال‌آور نشه.پس بقيه سئوالاتو با اجازتون بعد جواب می‌دم.

خوش و خرم باشين.23.gif

/ 3 نظر / 185 بازدید
رها

هر کس به طریقی صفت حمد تو گويد بلبل به غزل خوانی و قمری به ترانه

شیدا

ببينم در مورد زبان پرنده هم چيزی می دونی

مهدی باقری

از کجا بفهمیم که قناری ماده که برای سحره ام گرفتم تن نخورده و اولین باره که جفت میره؟ وهم چنین اماده بودن ماده قناری چیه؟