نکاتی راجع به دوران تخم گذاری قناری

سلام. یکی از چیزهایی برای پرورش دهندگان قناری لذت بخشه، تولید مثل و جوجه دار شدن قناریهاست. این تجربه رو کسانی که از قناریها جوجه گرفتن دارن. وقتی جوجه سر از تخم در میاره لحظه به یاد موندنی و زیباییه. به خاطر اینکه این لحظه رو تجربه کنید لازمه در نگهداری تخم ها به قناریها کمک کنید.

مطالبی که در این قسمت می خوام بنویسم راجع به نکاتیه که ممکنه جای دیگه کمتر خونده باشید. پس خوندن این قسمت خالی از لطف نیست.

1- تخم از زمانی که ماده روش می خوابه، تا زمان تبدیل شدنش به جوجه و خارج شدن جوجه از اون 14 روز طول می کشه. اگه قناری تخم اول رو مثلا روز اول ماه بذاره، جوجه روز پانزدهم به دنیا می یاد. از اونجایی که ماده هر روز یک تخم می ذاره، وقتی ماده تخمهای بعدی رو می ذاره، جوجه ها هم به همون اندازه دیرتر از اولی به دنیا می یان. حالا اگه ماده 3 یا 4 تخم بذاره، جوجه سوم و چهارم 3 و 4 روز دیرتر به دنیا می یان. ازطرف دیگه جوجه در روزهای اول خیلی زود رشد می کنه. وقتی جوجه چهارم به دنیا می یاد جوجه اول از لحاظ جثه چندین برابر اون هست. به همین خاطر معمولا جوجه های آخر زیر پای جوجه های اول له شده و از بین می ره. یا اینکه خوب تغذیه نمیشه. چون جوجه های بزرگتر اجازه نمی دن ماده غذا تو دهن کوچکترها بذارن.بهترین راه برای حل این مشکل اینه که تخم ها رو برداشته و یکجا زیر پای ماده بذارین.

در زمانی که اقدام به برداشتن تخم ها می کنید، خیلی باید دقت کنید که تخم نشکنه. چون پوست اون خیلی نازکه. باید چال رو از قفس در آورده، به آرامی تخم را برداشته و اون رو در ظرفی حاوی دانه های ریز و نرم مثه دون کاهو بذارین. درب اون رو بسته و در محلی کم نور با دمای همسطح اتاق قرار بدین. ظرف نباید تکان خورده و تخم ها به هم اصابت کنن. چون به مجرد برخورد هر چیزی به تخم ها شکسته یا ترک برداشته می شن.اونوقته که دیگه تخم خراب شده و از بین می ره.

وقتی تخم رو بر می دارین بهتره چیزی جاش بذارین. مثلا تخم پوک یا تخم مصنوعی که در بازار وجود داره و می تونید بخرید. اما یادتون باشه تخم های پوک رو علامت بزنید تا با تخم ماده اشتباه گرفته نشه.

بعد از اینکه ماده آخرین تخم رو گذاشت همه تخم ها رو یکجا زیر پای ماده می ذارین.البته این کار رو می تونین از تخم چهارم انجام بدین. چون معمولا تخم های بعدی پوک هستن.

2- زمانی که ماده روی تخم ها خوابیده از ایجاد صداهای ناهنجار و ترسناک و نیز حرکت دادن قفس جلوگیری کنید. چرا که یکی از عوامل مرگ و میر جوجه ها در تخم صدای شدید و ترسه.

3- قفس پشت پنجره و امثال این محل ها نباشه. چرا که نور شدید آفتاب برای ماده و تخم ها ضرر داره.

4- در ایامی که هوا بارونیه، رعد و برق به تخم آسیب می رسونه جایی قفس رو نذارین که در معرض برق باشه( مثه پشت پنجره)

5- کنجکاوی شما باعث نشه که دم به ساعت سراغ ماده برید و اون رو از روی تخم ها بردارین یا هی تو قفس سرک بکشین. این کار باعث می شه ماده خوب روی تخم ها نخوابه و همین عامل باعث سرما خوردن به تخم و مرگ جوجه می شه. همین که دورادور مراقبت می کنید که یه وقتی تخم از چال بیرون نمونه یا اینکه با پای قناری کنار چال قرار نگیره کافیه.

6- قبل اینکه ماده رو جفت کنید ناخن های اون رو کوتاه کنید. بلندی ناخن ها باعث می شه وقتی از روی تخم برای خوردن غذا بلند می شه تخم به پاش و ناخنش برخورد کرده و از چال بیرون بیفته. معمولا وقتی تخم از تو چال در می یاد ماده اون رو سرجاش نمی ذاره.

7- بهتره از چال های استاندارد که دارای منافذ هست استفاده کنید. لازمه هوا در چال در جریان باشه. چال قناری محل مناسبی برای شپش هست. جریان هوا تا حدودی مانع از اجتماع حشرات موذی خواهد شد. چال کاملا تمیز باشه و پنبه ها هم کاملا تمیز.یک چال رو برای دوبار تخم گذاری استفاده نکنید. خوبه دیواره چال رو آغشته به پودر ضد شپش کرده و بعد پنبه ها رو به اون بچسبانید.

8- برای اینکه پنبه ها از توی چال بیرون ریخته نشه اونها رو به دیواره چال با چسب مایع بچسبانید.

9- هر قدر جثه قناری شما بزرگتر باشه چال هم باید بزرگتر باشه. این نکته در مورد قناری پرستار که تخم قناریهای درشت رو( مثه یورک و...)نگهداری میکنه لازمه رعایت بشه. چون جوجه ها وقتی بزرگ می شن جاشون توی چال بشه.

10- هر روز مقدار یک قاشق مرباخوری به قناری که تخم داره، تخم مرغ بدین. متاسفانه برخی از قناریها تخم های خودشون رو می خورن. برای جلوگیری از این مسئله بهتره بهشون تخم مرغ بدین

/ 0 نظر / 40 بازدید