نکاتی راجع به جفت کردن قناری

سلام دوستان . عید بر همه مبارک باشه . ان شاءالله که طاعات و عبادات همگی مقبول حق قرار گرفته باشه.می دونم فرارسیدن عید واسه اونهایی که یک ماه رو روزه گرفتن خیلی لذت بخشه.

تو پیامها دیدم عده ای راجع به جفت زدن قناری سئوالاتی داشتن. به نظرم رسید که توضیح کلی راجع به این موضوع بدم. مخصوصا که الان دیگه داره فصل جفت گیری نزدیک می شه. و در بعضی از مناطق قناریها رو جفت کردن.

اگه خواهان داشتن جوجه هایی با اصل و نصب هستین در انتخاب نر و ماده نهایت دقت رو انجام بدین.

واسه اونهایی که می خوان جوجه های رسمی بگیرن از نر و ماده رسمی استفاده کنن . و نژادهای دیگه رو قاطی نکنن.

اونهایی که قصد دارن در نژادهای جیبر و جیبوس کار کنن رسمی رو قاطی اونها نکنن.

کسانی هم که می خوان رسمی بلند بگیرن قناریهای با بدن کوتاه استفاده نکنن.

در انتخاب رنگ هم دقت کنین. سعی کنین که قناریهای روشن رو با هم جفت کنین. البته رنگهای تیره هم خواهان خاص خودشو داره. اما اونی که مهمه اینه که سعی کنین جوجه های تک رنگ به وجود بیارین. پس رنگهای تیره رو با رنگهای روشن قاطی نکنین.در حال حاضر رنگهای سرخ ،پرتقالی، طلایی و سفید طرفداران بیشتری داره . پس اگه کسی امکان انتخاب داره و هنوز قناری نخریده می تونه در مورد انتخاب رنگ دقت کنه و در صورتی که مایل باشه از این رنگها خریداری کنه.

اما در مورد زمان جفت کردن قناریها باید عرض کنم که تا زمانی که کاملا قناریها آماده نشدن اونها رو جفت نکنین( این مطلب رو قبلا هم گفتم). پیش می یاد که ماده آماده هست اما نر کاملا آماده نیست . در اون صورت احتمال نطفه نگرفتن تخمها زیاده . و ماده ممکنه از روی مستی تخم بذاره در حالیکه جفت گیری کامل صورت نگرفته.

در صورتیکه نر آماده باشه اما ماده آماده نباشه در این صورت نری که کنار ماده باشه و ماده آماده نباشه خراب می شه و از مستی می یفته. اونوقته که در فصل جفت گیری از اون نر هیچ منفعتی به دست نمی یارید.

پس این توصیه برادرتون رو گوش کنین و بذارین خوب آماده شن

وقتی دیدین که نر محکم می خونه و مستی نشون می ده قفس ماده رو نزدیک قفس نر گذاشته و بذارین صدای همدیگه رو بشنون اما همدیگه رو نبینن.

بعد از مدتی که گذشت و این شدت مستی نر وماده شدیدتر شد اونها رو روبروی هم بذارین که همدیگه رو ببینن.

این رو بدونین که قناری هم احساس داره. پس امکان اینکه نر و ماده از جفتی که شما براش انتخاب کردین خوشش نیاد . در این صورت با هم جفت نمی رن. پس بذارین مدتی کنار هم باشن و همدیگه رو ببینن. اگه باز مستی کردن و نسبت به هم واکنش نشون دادن اونوقته که می تونین اونها رو کنار هم بندازین.

معمولا در این زمان قناری ماده رو به قفس نر راهنمایی می کنن . اما به نظر می رسه که اگه نر رو وارد قفس ماده کنین بهتره . مدتی که طول می کشه تا اولین تخم گذاشته بشه بستگی به شدت آمادگی نر و ماده داره.

اونچه که مهمه اینه که از همون اول چال نذارین. این خیلی مهمه. چون اگه زود چال رو بذارین ماده می ره می خوابه و اگه خیلی آماده باشه از روی مستی تخم می ذاره واونوقت نطفه نمی گیره. علاوه بر اینکه از ابتدا که شروع به ساختن لونه می کنه تا زمان تخم گذاری چند بار چال رو می سازه و خراب می کنه . اونوقت موقعی که تخم می ذاره مشاهده می کنین که می ره تخمشو کنار چال می ذاره یا حتی می ره جای دیگه از قفس خارج چال می ذاره. این بدین خاطره که قناری موقعی که زمان تخم گذاریش نزدیک می شه شروع به درست کردن لونه می کنه. پس باید بدونین که قناری کی جفت رفته تا زمان تخمینی تخم گذاشتنش رو حدس بزنین. سه روز قبل از اینکه تخم بذاره چال رو براش بذارین تا بره و لونه خودش رو بسازه. ماده زمانی که می خواد تخم بذاره پشتش ورم می کنه و حالت اون عوض می شه سنگین حرکت می کنه و فضله اون آبکی می شه. در این زمان دادن مقداری برگ کاهو برای راحت گذاشتن تخم مفیده. وقتی اولین تخم رو گذاشت اون رو بردارین و جاش چیزی مثه تخم بذارین. (این کار رو به آرامی و بدون ایجاد وحشت انجام دهید) و همین طور تا آخرین تخم همین کار رو بکنین .وقتی تخم آخر رو گذاشت همه تخمها رو یه جا بذارین زیر پای قناری تا اینکه جوجه ها با هم در بیان.

جوجه قناری در روزهای اول خیلی سریع رشد می کنه واسه همین هم جوجه هایی که با فاصله دو یا سه روز از تخم در می یاد امکان داره زیر پای جوجه های قبلی له شن و ازتغذیه شدن کمتری هم برخودارن. چون جوجه های بزرگتر اجازه نمی دن ماده به جوجه های کوچکتر غذا بده .پس در اومدن با هم خیلی مهمه.

به ندرت تخمهای چهارم به بعد نطفه داره. پس اگه قناری شما بیشتر از 4 تخم می ذاره احتمال در اومدن بیش از 4 جوجه بعیده. اگه بتونین این ریسک رو بپذیرین واسه اینکه ماده بتونه خوب تخمها رو نگه داره و بگردونه بیشتر از 4 تخم زیر پاش نذارین . یعنی تخمهای چهارم به بعد رو کنار بذارین.

وقتی ماده رو تخم خوابیده و نر در قفس ماده هست امکان داره به تخم خوری عادت کنن. پس هرازگاهی مقدار کمی غذای تخم مرغی برای اونها بذارین که تخمهای خودشون رو نخورن.

معمولا ماده های جوان در نگه داری جوجه ناشی هستن. پس اگه می خوان تا حدودی از ماده خودتون خیالتون راحت باشه ماده ای بخرین که یه فصل جوجه کشی رو طی کرده باشه .

اما برعکس اون نر باید جوان باشه. چون نر باید دارای نطفه باشه. معمولا قناریهای دارای سن بالا نطفه ضعیف دارن. مخصوصا که تغذیه خوبی هم نداشته باشه.

پس نر جوان و ماده با تجربه خریداری کنین. ماده جوان رو می تونین از ماده کارکرده به خوبی تشخیص بدین. ماده ای که قبلا تخم گذاشته از پشت اون کاملا معلومه. وبرآمده است اما ماده ای که تا به حال تخم نذاشته پس اون خشکه . یعنی حالت برآمدگی چندانی نداره.

اما نکته ای رو قبلا گفته بودم که اگه کسی صبر کنه و جوجه هاشو بعد عید بگیره خیلی بهتره. من بر نظر خودم پافشاری می کنم. اما این بدین معنا نیست که اگه قناریاتون آماده هستن اونها رو جفت نکنین . چون در این صورت از مستی می یفتن. و می رن تو پرریزی. اما اگه بتونین طوری قناریاتون رو نگه داری کنین که نزدیکای عید آماده جفت شن این خیلی بهتره.

اینطور که نرها رو در یه قفس و ماده ها رو هم در یه قفس دیگه نگه دارین. و نذارین که چراغ توی اتاق تا دیروقت روشن باشه. اگه قناریهای با رنگ روشن دارین سعی کنین در جایی که نور شدید نداره نگه داری کنین.و از دادن دانه هایی که باعث مستی می شه پرهیز کنین.

خوب ایندفعه خیلی صحبت شد. امیدوارم که جای چند روزی که چیزی ننوشتم جبران شه.

درضمن یه مطلبی که قبلا هم گفتم راجع به سئوال و جوابهایی است که دوستان در قسمت پیامها می نویسن. گفتم که در مواقعی سئوال و جواب در قسمت پیامها انجام شده .من هم به احترام عزیزی که جواب داده دیگه جواب نمی دم. پس عزیزان حتما قسمت پیامها رو هم بخونین و به قسمت سری بزنین.

پیروز و سربلند باشین.

/ 14 نظر / 299 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ميثم

با سلام حا لتون خوبه

ميثم

با سلام آقا مصطفی خوش گذشت بابا يک سری به ما بزن

مجتبی

سلام داداش گلم خوبی؟ مطالبن خیلی عالیه فقط خواسنم بگم از کجا باید بفهمم که تخم میخواد بذاره که 3روز قبلش کپه بذارم؟

محمد

سلام قناری من زرد به نظر شما ماده چه رنگی باشه خوبه که جوجه قشنگ بشه

محمد

سلام به گفته خودتون در هنگام جوجه كشي بايد تخمهارو برداشت و تخم مصنوئي گذاشت حالا بايد از كجا پيدا كرد يا چه چيز ديگهاي مشه جاي اون گذاشت

مجتبی

داداش چ فصلهایی برای جفت کردن قناری خوبه ؟جوابشو لطفا اگه ممکن هست به وبسایتم یاهمون وبلاگم بزار مرسی منتظرم

سامان

سلام داداش قناری نر بیست روز میشه پرریزی رو شروع کرده ولی چند روزه به شدت میخونه و کاملا مست هستش میخوام بدونم باید صبر کنم دوره ی پرریزیش تموم بشه بعد با ماده جفت بندازم ...یا نه الانم میشه؟ امکان داره صبر کنم تا بعد دوره ی پرریزی از مستی نیفته؟ ممنون

امیر

سلام من یه نر دارم که خوب نمیخوونه اما روزنامه کف قفس رو میکنه و با بقیه ماده ها ارتباط داره شک دارم آماده است یا نه!نظر شما چیه؟

مهدی

سلام داداش از راهنمایی هایی که میکنی خیلی خیلی متشکرم . من اولین بارمه که امسال میخوام جوجه بگیرم و امیدوارم با این توضیحاتی که شما دادین در این کار موفق بشم. بازم بخاطر راهنماییهاتو ازتون کمال تشکر رو دارم .

علی

باعرض سلام به خدمت سروران گرامی نربنده جوان ولی ماده آماده است چطوری نرمم آماده کنم باتشکر