يه وقفه کوچولو در داستان علي

سلام دوستان. امیدوارم حالتون خوب باشه. خوب چه خبره؟ مثه اینه که کمی بگو مگو شده.

رفقا. من این وبلاگ رو به خاطر ایجاد رفاقت و صمیمیت و تبادل اطلاعات و تجارب ایجاد کردم.

نمی‌خوام بگم که خیلی بلدم. مطمئن هستم که از قناری جز اندکی اطلاع ندارم. هیچ وقت هم ادعای این رو نداشتم.

این هم که مطالبی رو براتون می‌نویسم حاصل تجربه خودم و دیگران و مطالعاتیه که در این مورد دارم.

من خودم اعلام می‌کنم که در احتمال خطا در کلام من هم وجود داره. هیچ کسی نمی‌تونه ادعا کنه که حرفاش همه درست هستن. هر انسانی خطا می‌کنه و من هم از این قاعده مستثنی نیستم.

اما این رو هم بگم که تا به چیزی مطمئن نباشم حرفشو به میون نمی يارم. تا به چیزی اطمینان نداشته باشم حرفشو نمی زنم.

موضوع دارو چیزی نیست که من تنها بگم. البته این رو هم بگم که من ۱۰۰٪ مخالف دارو نیستم.

داروهایی که جبران کمبودهای ناشی از عدم ویتامین‌های لازم در دانه ها هست. و در مواقعی که قناری ضعیف یا مریض می‌شه.

اما در زمانی که قناری شاداب و سرحال باشه و فقط به قصد سودآوری بیشتر از داروهایی استفاده بشه که جنبه نیروزایی و باروری بیش از حد قناری بکنه مطمئنا نه تنها مفید نیست بلکه باعث خراب شدن و نابودی نطفه قناری می‌شه. قناری پرنده ای حساسه .اینه که یکی می‌ره با هزار آرزو قناری می‌خره می‌بره جفت می‌کنه اما نتیجه نمی‌گیره. چون نطفه قناری از بین رفته. نمی‌خوام بگم علت تنها همینه. ولی علت مهمیه. بازم تکرار می‌کنم. منظورم داروهای هست که تاثیر منفیه اون بیشتر از مثبت اونه.

پس بی‌خود دعوا راه نندازین که این رسم خوبان نیست.

من به نظر دوستان احترام می‌ذارم . و اصلا با تضارب آرا مخالف نیستم. اگه کسی نظری داره با کمال میل می‌شنوم. چون می دونم با شنیدن نظرات سایر دوستان به اطلاعات من اضافه می‌شه .پس نه تنها ناراحت نمی‌شم که خوشحال هم می‌شم.

اما نظری که از روی عدم درک مطالب گفته شده باشه و تنها به قصد تخریب باشه من نمی‌تونم بپذیرم. این هم نه به خاطر خودم. بلکه به خاطر حرمت سایر دوستان. چرا که این محل اختصاص به من نداره . متعلق به همه دوستداران قناریه.

امیدوارم که خوانندگان این وبلاگ با فهم بالایی که دارن مطالب رو اونطوری که واقع مطلبه درک می‌کنن.

و درخواستی که از همه عزیران دارم اینه که کمی منصفانه تر به مطالب نگاه کنن.

در پایان هم از همه عزیزان که مثه همیشه به این حقیر ابراز لطف کردن و به حمایت از مطالب نوشته شده پیام گذاشتن ممنونم.

/ 4 نظر / 5 بازدید
حامد خوشبخت

با سلام من قصد جسارت نداشتم فقط می خواستم که به دوستان بگم که استفاده به موقع و بجا از دارو مفيده

موسوی

با سلام به دوست عزيز آقای احمدی مطالب مفيد تون را خوندم پيامها را نديدم نميدونم چی شده ولی گفتم يه مطلبی رو هم من بگم مطلب آخری را که در مورد نرها و دارو فرمودید زیاد شنیدم اما دلیل چیه ؟ من ۱۲ سال پیش وقتی دانشجو بودم به قول خودم یه چیزی کشف کردم یک دز هورمون .... به نر تزریق کردم ظرف سه روز مست شد طوری که میگفتی الان میله های قفس رو میشکنه روی تمام نرهایی که داشتم استفاده کردم جواب داد آقا دوسهام همه مونده بودند گفتند چکار میکنی نگفتم گفتم قناریتو ن رو یک هفته میارید اینجا هفته بعد مست ببرید به چند تا از قناریهای آنها هم زدم خیلی خوب بود خلاصه فکر کردم یه چیزی کشف کردم الان جایزه نوبل بهم میدن ولی بعد از چند ماه گند کار در اومد نر ها داغون شدند دیگه هم هیچوقت درست نشدند متاسفانه میبینم که انگار اینکار مد شده البته نمیگم من اولین نفر بودم همه از من یاد گرفتند چون خوشبختانه به هیچکس نگفتم چکار میکنم به خیال خودم این بود که یه چیز جدید کشف کردم بخاطر اون قناریها ناراحتم ولی جای شکرش باقیه به کسی چیزی نگفتم اما حالا انگار زیاد شده تبلیغ هم میکنند پول میگیرند آمپول میزنند (وبلاگ آقا سینا )

موسوی

اما نطفه نداشتن نر به نظر من یک دلیل دیگه هم داره اونهم استفاده زیاد از قناری در فصل قبله که اون دیگه بسته به نگهدارنده پرنده داره البته همیشه هم اینطور نیست و خیلی از نرها در این مورد مشکلی ندارند ولی برخی هم اگر زیاد کار کنند فصل بعد کار نمیدند اما مصرف ویتامین ها تاثیری در این مورد نداره حتما اگر بطور بی رویه از اون کار کشیده بشه اگر مقداری از ویتامینهای اون تامین بشه احتمال کار ندادن در فصل بعد کمتر میشه کلا ویتامینها نقش حمل مواد غذایی را بر عهده دارند (هر ویتامین وظیفه حمل جدا) مثلا اگر به قناری سبزی داده میشه اندازه ویتامینها کافی نباشه فقط 30 درصد از اون سبزی میتونه جذب بشه ولی اگر اندازه ویتامینهای مورد نیاز کامل باشه 100 درصد اون جذب میشهپس مصرف تنها ویتامین سودی نداره هیچکدام از ویتامینها نطفه را ضغیف نمیکنه ولی ویتامینهای محلول در چربی (A-D-E ) اگر بصورت بیرویه مصرف بشه مسمومیت ایجاد میکنه کور شدن قناری که حتما همه دیدند اکثرا به همین دلیله

موسوی

کمبود ویتامینهای گروه ب باعث مرگ جوجه در اوایل یا اواسط جنین درون تخم میشه و کمبود کلسیم جوجه ها را در یکی دو روز مانده تا تولد ویا درست هنگام بیرون آمدن از تخم از پا در میاره این دسته داروها که بهتره به آنها مکمل های غذایی گفته بشه دسته دیگر هم دارو جهت درمان و پیشگیری از بیماریه که اکثر مشکل قناریها ناراحتیهای گوارشیه که چند نوع دارو داره بنظر من اگر از نرها درست کار کشیده بشه و آمپول هم زده نشه برای نطفه نر مشکلی پیش نمیاد چون اکثر نرهای من دو ساله هستند و مشکلی نداشتند البته برخی نرها نازا هستند و کلا نطفه ندارند مثل انسانها ماده ها هم گاهی نازا میشوند آماده میشوند مدتها در چال میخوابند ولی تخم نمیکنند و مشکل دارند . آقا مصطفی ببخشید خیلی طولانی شد آخه چند نفر زنگ زدن گفتند آقای احمدی منظورش با تو گفتم آقای احمدی هرچی بگه ما دوستش داریم خوب ما بریم صبحانه جوجه ها رو بدیم بازم ببخشید زیاد شد