علی نگرانه

سلام دوستان عزیزم. امیدوارم حالتون خوب باشه و شاد و سلامت و تندرست باشین.

همونطور که متوجه شدین قراره ماجرای آقا علی رو براتون تعریف کنم. امیدوارم خوشتون بیاد.شاید حرفایی تو این قصه باشه که بدردتون بخوره. پس حتما داستان رو دنبال کنین.

اما ادامه ماجرا..............

یک ماه از ماجرای اون روز گذشته بود. علی حسابی با دوست کوچک خودش مونس و همراه شده بود.به اون آقای مهربون هم مرتب سر می‌زد .

یه روز که علی داشت به قناری خودش نگاه می‌کرد پیش خودش گفت این طفلک گناه داره. باید جفتی رو براش پیدا کنم تا از تنهایی در بیاد.

پس معطل نکرد. رفت سراغ اون آقا ( که من اسمشو حاج محمود می‌ذارم)

درزد. حاج محمود در رو باز کرد . مثه همیشه با لبخندی به لب از علی تقاضا کرد که داخل بشه. علی وارد خونه شد.

بعد احوال پرسی ماجرا رو برا حاج محمود گفت.حاجی یه نگاهی به پرنده‌هاش کرد. یه ماده ابلق رو نشون کرد. گفت: علی آقا این ماده چطوره؟ علی نگاهی به ماده کرد و گفت: حاجی من نمی دونم . سردر نمی یارم. هر چی شما بگین .اما به یه شرط. پولشو ازم بگیری.

حاج محمود خنده ای کرد و گفت :بابا قابل شما رو نداره. اما باشه . پولشو ازت می گیرم که قدر قناریاتو بیشتر بدونی.

علی پول رو داد. قفس ماده رو گرفت به دست و خداحافظی کرد .

تو راه که می یومد به این فکر بود که اگه این رو خونه ببره دیگه قناریش تحویلش نمی گیره و حواس اون به این ماده می‌شه. راستش کمی هم حسودیش می‌شد. اما وقتی خونه اومد و قناری رو تو خونه گذاشت متوجه اشتباهش شد. البته این فکری بود که گذرا از ذهنش گذشت و بعد هم فراموش شد.

حاج محمود به علی گفت. ماده رو چند روزی دور از نر قرار بده. طوری که فقط صدای هم رو بشنون.

بعد یه هفته قفس ماده رو بذار کنار قفس نر. اگه دیدی نر خودشو به دیواره قفس می چسبونه و با حرارت می‌خونه و ماده هم جیک می زنه و بال بال می‌زنه و روزنامه کف قفس رو لول می کنه اونها رو کنار هم بذار.

علی هم همین کار رو کرد. بعد یه هفته ماده و آورد کنار نر گذاشت. نر مستانه می خوند . اما ماده زیاد توجه نمی کرد. بعضی وقتا جیکی می زد. این ور و اون ور می‌پرید. اما زیاد واکنش نشون نمی داد.

علی دید نر خیلی بی‌تابی می‌کنه. پیش خودش گفت اشکالی نداره ماده رو می‌ذارم پیش نر. و متاسفانه این کار رو کرد.

نر مست بود ولی ماده ‌کاملا آماده نبود. حاج محمود هم اون موقعی که داده بود تذکرات رو داده و گفت تا ماده کاملا مست نشده جفت نکن. اما علی بی‌تجربگی کرد.

نر می خوند و ماده بی توجه بود. دنبال ماده می کرد اما ماده فرار می‌کرد. نزاع اونها تموم نمی شد. وبعد یک ماه نر شروع به پرریزی کرد.

قلب علی داشت کنده می‌شد. نمی دونست چه اتفاقی افتاده. هراسون خودشو به حاجی رسوند و ماجرا رو براش تعریف کرد.

حاج محمود گفت :علی جان عجله کردی. این کار حوصله و صبر طولانی می‌خواد. قناری مثه حیوون‌های دیگه نیست. زمان داره جفت کردن. باید تا آمادگی کامل نر و ماده صبر کنی. چون ماده آماده نبود نر رو از مستی انداخت و نر هم شروع به پرریزی کرد.

باید اونها رو جدا کنی. مدت جفت گیری اونها رو کلی عقب انداختی. اگه کمی صبر می‌کردی الان جفت رفته بودن. اما با این کار تو معلوم نیست دیگه نر آماده بشه.

علی خیلی ناراحت بود. با نگرانی از خونه حاج محمود اومد بیرون. و پیش خودش توصیه‌های حاجی رو مرور می‌کرد.

ـ الان که می ری خونه اول نر و ماده رو جدا کن. به هر۲تاشون مولتی ویتامین بده. به نر چیزی جز کتون و ارزن نده. مقداری دون کاهو و خلفه بذار براش و هفته ای ۲با به مقدار شصتی تخم مرغ و هویج بده. بادام رنده شده و فلفل دلمه و کدو هم بهش بده.

تا اینکه پرهای نر تخت بشه.

جای اون رو ثابت نگه دار. و از جابجاییش پرهیز کن.ماده رو هم همین جور عمل کن.

چون الان هوا سرده به امید خدا زودی آماده می‌شه. اگه این حالت نزدیکای فصل گرما بود دیگه معلوم نبود آماده بشه.

 درضمن یادت باشه اگه جفتی بعد یه هفته که چال گذاشتی سراغ چال نرن و لونه درست نکردن نهایتا تا بعد ۱۵ روز باید جداشون کنی تا اونی که آماده هست خراب نشه.

همه این مطالب رو علی تو ذهنش مرور می‌کرد تا یه وقت چیزی رو یادش نره..........

/ 11 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سامان

سلام خدمت آقای عليرضا خسروانی من لينک شما را در وب سايت خود قرار دادم. در صورت امکان شما هم لينک ما را در وب سایت خود قرار دهيد.

امير

سلام اقای احمدی .من از شما راهنمايی می خواهم در باره اينکه من ۱جفت قناری رسمی رو حدود ۳ماه قبل ۲جوجه گرفتم وقتی جوجه ها به ۱ماهگی رسيدن ماده ۳تا تخم گذاشت که ۱جوجه رو بزرگ کرد حالا که اين جوجه ۱ماهه شده بازم ماده من تخم گذاشته ايا به نظر شما تخم رو بردارم جفتو جدا کنم يا بزارم بازم تخم به جوجه بشه . متشکرم

محمود

سلام درس معلم ار بود زمزمه محبتی جمعه به مکتب اورد طفل گريز پای را احسنت که هميشه نو اور هستيد موفق باشيد

حامد حامی حيوانات

سلام اگه ميشه جواب بديند شما از منتظر گذاشتن خيلی خوشتون می آد يا نه جون به لب شدم موندم توی فروش يا نفروختنش اگه ميشه بی زحمت جواب سوال قبليمو بديند ما چاکريم منتظرم

سعيد.م

سلام دوستم يه جفت قناری داره که خيلی خوب با هم جفت ميشن و خوب جوجه بزرگ ميکنن. منتهی رنگ جوجه هاشونو دوست نداره. توی فصل جوجه کشی جاری طی 4 مرحله جوجه کشی و 20 تا تخم گذاشتن چهار تا جوجه ازشون گرفته. آخرین بار۱۰ فروردين جفت انداخته و ۵ تا تخم گذاشتن و دوستم ۱ دونه از تخم ها رو زير پای قناری گذاشته و حالا داره همون۱ جوجه رو بزرگ ميکنه. بهم قول داده وقتی جوجه اش دون خور شد ماده اش رو بده به من که با نری که من دارم و خوشرنگ تره جفت کنم. به نظر شما آيا با وجود اينکه ماده مورد نظر ظرف ۶-۷ ماه حدود ۲۰ تا تخم گذاشته و فقط ۴ تا جوجه بزرگ کرده حالا جفت کردنش با يه قناری نر کاملا آماده که پارسال ۴ تا جوجه داده کار درستيه؟ ممکنه اصلن با هم جفت نرن؟ ممکنه ماده ضعيف بشه و خدای نکرده تلف بشه؟ در ضمن ماده مذکور خيلی مسته . به نظر شما من قناریمو با ماده دوستم جفت کنم؟ ممنون میشم راهنمائیم کنید.

سعيد.م

در ادامه سوالم بايد عرض کنم که دوست ما خيلي هواي قناريها شو داره و با وجود اينکه ماده اش۵ تخمه. هيچ وقت بيشتر از ۳ تا تخم زيرش نميذاره. اگه اين کار رو کرده بود الان بيشتر از ۱۰ تاجوجه داشت. ضمنا قناريهای دوستم و خودم همه رسمی و رنگی هستند.

محمود

سلام خوشهالم که اسم حاج محمود رو به اون اقا داديد(شايد هم واقعی باشه) امروز در دنيای قناری بازان از اين حاج محمود ها کم پيدا ميشه

حامد حامی حيوانات

سلام میشه بگیند چطوری به قناریها واکسن میزنیدو چه واکسنی می زنید تو شهر ما این واکسنی که شما می گیدنسیت اگه واقعا خوب باشند وبه درد بخور باشند و از همه مهمترقیمت خوبی داشته باشند من می تونم عامل توزیع اون واکسن توی شهرمون اردبیل باشم یعنی می تونید اونها رو برای ما بفرستید ؟؟؟ هزینه هر واکسن چقدره ودر چه زمانی وبه چه مقدار باید زده شود توی قناریفروشیهای شهر ما از هر ده قناری بیش از سه تاشون مریض وکسلند یعنی از واکسن نزدنشونه؟نگهدارندگان وفروشندگاشان پرنده در شهر ما تابحال اسم واکسن قناری رو هم مثله من نشنیدند الن هم من تنها یه دونه قناری ماده دارم که متاسفانه دردش را نمی دانم پاهایش خیلی درد می کند و اصلا نمی تواند پایش را در یگ جا نگه دارد و همیشه یکی از پاهایش بالانگه می دارد بیشتر اوقات هم در کف قفس می افتد سابقه ی بیماری ندارد اسهال ندارد غذایش خوب است کرم هم ندارد لطفا سریع جواب بدیند که من صبر ندارم متشکرم

علی

سلام من ديروز قناريهام و جفت کردم بلافاصله جفت خوردند و امروز هم مادم پنبه اينورو اونور می برد.بعد لونرو گذاشتم و بلافاصله مادم چال کرد.به نظر شما به موقع گذاشتم يا هنوز زود بود؟ممنون.