نکاتی در خصوص پرورش و تکثير قناری

سلام .این قسمت رو می خوام اختصاص بدم به مسائلی راجع به جفت کردن قناری.

البته نمی خوام از اول تا آخر ماجرا رو تعریف کنم . بلکه مسائلی رو میخوام بگم که موقع جفت کردن ممکنه اتفاق بیفته.

 

اول:زمان کنار هم انداختن قناریها

اونها به سمت هم خیز برمی دارن و حمله می کنن. این حالت طبیعیه به شرطی که  زیاد طول نکشه و به مرور تا کمتر و کمتر بشه و بعد چند روز کنار هم آروم بگیرن.

اما اگه یکی از اونها مرتب کف قفس بره و اون یکی نذاره بالا بیاد و غذا بخوره باید جداشون کرد. ناگفته نمونه که معمولا اوایل کار یکی که بیشتر مورد تهاجم قرار می گیره کف قفس می ره . اگه اینجور باشه اما غذا هم بخوره اشکالی نداره.

 

دوم:زمان گذاشتن چال:

چال رو روز اول نذارید. ماده هایی که مست هستن زودی میرن توش و تخم پوک می ذارن. همچنین کلی پنبه از بین میره .اگه بخواین تخم بدون نطفه نشه یکی از کارها همینه که به موقع چال بذارید.

در زمانی که آروم گرفتن و دعواها تمام شد یکی دو روز بعد از این حالت چال رو بذارین. معمولا باید بعد 3 تا 4 روز نر وماده دعواهاشون تموم شده باشه وبعد روز پنجم شما چال رو بذارین.اگه بعد یک هفته از جفت کردن هم گذاشتین مانعی نداره. معمولا بهترین موقع زمانیه که ماده جفت خورده و میخواد تخم بذاره. دوسه روز قبل تخم گذاشتن اگه چال گذاشته شه خوبه. قبل اون چندین باز چال میسازه و خراب میکنه و این ماده رو خسته می کنه. واسه همین هم موقع تخم گذاشتن معمولا چالهایی که زود گذاشته شده درب و داغونن.

 

سوم:ماده بین 3تا 6 تخم معمولا می ذاره.(البته ممکنه کمتر یا بیشتر هم بذاره )شما کاری که باید بکنین اینه که تخم ها رو بردارین و جاشون چیزی شبیه تخم بذارید. اگه هم پیدا نکردید باز تخم ها رو بردارین. تخم ها رو در جایی قرار بدین که تاریک باشه و دمای معمولی . در ظرفی پلاستیکی که محتوی دانه های ریز مثه کاهو یا ارزن باشه .

آخرین تخم رو که گذاشت همه رو یک جا زیر پای ماده بذارین. این کار باعث میشه جوجه ها یک جا بدنیا بیان.

اگه چنین کاری نکنین و مادتون مثلا 4تا تخم بذاره وقتی اولین تخم در بیاد آخرین جوجه بعد 4روز به دنیا می یاد و به خاطر اینکه جوجه در روزهای اول رشد زیادی داره جوجه های آخری زیر دست و پای جوجه های اول له می شن.

همچنین موقع تغذیه شدن از طرف ماده کوچکترها کمتر غذا گیرشون می یاد .چون بزرگترها خودشون رو زودتر به ماده می رسونن و از دهان مادر غذا رو میگیرن.

 

چهارم:زمان جداکردن جوجه از پدر و مادر زمانیه که خوب بزرگ شدن و دون خور باشن. بهتره تا لااقل یک ماه بعد تولد پیش نر وماده باشن.

معمولا ماده 20 روز بعد از بزرگ شدن جوجه ها تخم میذاره. در صورتی که نر به جوجه ها غذا می ده و بچه ها مادرشون رو اذیت می کنن و مرتب تو چال محتوی تخم می رن می تونین اونها رو با نر تو یه قفس جداگونه بذارین و بعد اینکه تخم ها جوجه شدن نر رو بذارین کنار ماده.

 

پنجم: چه نسلی از قناری بدست می یاد.

به عبارت دیگه جوجه ای که برای بدست آوردنش تلاش کردیم چی ازش در می یاد.

خوب این بسته به نوع ونژادیه که نر و ماده دارن. اما چیزی که دست شما هست اینه که اولا تا چه حد تغذیه شده وثانیا چه دهنی قناری می گیره.

قناری هم مثه خیلی از پرندگان میتونه تقلید کنه. واسه همین هم لزوما جوجه دهن پدرشو نمی خونه. بلکه صداهای اطرافش رو تقلید می کنه . مثلا اگه صدای گنجشک یا مرغ عشق رو بشنوه صدای اونارو در می یاره.

پس با توجه به این استعدادی که دارن می شه کاری کرد که جوجه ها خوش آوازتر شن.

یکی از کارها استفاده از یک قناری خوش آوازه. به قول معروف برا زیر دهن جوجه ها استفاده میشه. به این معنا که جوجه ها رو کنار یه نر خوش دهن می ذارن تا از اون یاد بگیره.

اما متاسفانه این دوره زمونه قناری خوش دهن کمیاب و نایابه. در این صورت چاره ای جز استفاده از نوار نیست.

کاری که من می خوام انجام بدم تکثیر پرندگان خوش دهن هست .دعا کنین این کار رو بتونم انجام بدم . کاری که معتقدم باید بهش بها داد و نذاریم این کار فراموش بشه . قبلا هم گفتم که اصل در قناری به نظر من دهن قناریه. چیزی که قناری رو جزء پرندگان تزیینی کرده و مورد علاقه انسان قرار داده دهن اونه  . والا خیلی از پرندگان دیگه از لحاظ ظاهری از قناری قشنگ ترن. اونی که باعث میشه در وهله اول کسی به قناری علاقه مند شه دهان زیبای اونه.پس هرچه در این بخش کار بشه مناسب و مفیده.

من دارم دنبال می کنم که تعدادی رو پرورش بدم . البته این کار وقت میگیره و زمان می بره. اما چون لازمه باید واسه این کار وقت گذاشت.

جا داره در همین جا بخاطر گل روی  آقا مهدی دوست عزیز و گرامیم و سایر دوستان تعدادی نغمه از قناریهای ایرانی و خارجی بذارم. امیدوارم که تا حدودی بدردتون بخوره.  منم بهتون قول میدم اگه نوار خوب و با کیفیتی پیدا کردم حتما خبر کنم که هرکی خواست براش بفرستم.

 

امیدوارم که تونسته باشم جواب سئوالات دوستان رو تا حدودی داده باشم. اما یه سئوال از دوست عزیزی مطرح شده که وظیفه می دونم جواب بدم.

 

نويسنده: سعيد.م

پنجشنبه، 23 فروردين 1386، ساعت 9:44

سلام
دیماه ۸۵ بود که من یه قناری ماده زرد يکدست خريدم. اما متاسفانه تاحالا آماده نشده و الان تولک هست. از طرفی يکی از دوستام که چندان سر از کار قناری هم دی نمياورد يه جفت جوجه ازقناريهاش کشيده. نرش سبز بوده و ماده ابلق. جوجه هاش دوتاس يکی شتری و يکی ديگه ابلق شتری. حالا اصرار داره که دوتاجوجه هاشو با قناری ماده من عوض کنه تا رنگ تازه ای توی قناريهاش وارد بشه. جوجه ها متولد آبان ۸۵ هستند. حالا از شما مشورت ميخوام. آيا اين معامله به نفع منه يانه؟ آيا جوجه های آبان پارسال که هردو ماده هستند تا مهر و آبان امسال آماده جفت ميشن؟ ممنون ميشم اگه راهنمائيم کنيد

 

سعید جان سلام ؛ شما نگفتین ماده شما و جوجه ها رسمی هستن یا نه؟ اگه رسمی باشن چونکه ماده شما الان آماده نیست و تا فصل جفت گیری بعدی آماده نمی شه و از طرفی هم این جوجه ها تا اون موقع بالغ شده و جفت می رن این معامله خوبه.

/ 2 نظر / 67 بازدید
مسعود

سلام اقای احمدی می خواستم نحوه تغذيه قناری از قبل تا بعد ازتخم گذاشتن وجوجه کشی بايد چگونهباشه

احسان

سلام من میخواستم بدو نم اگه قناریم تا25 روز جوجه نکرد تخم اون رو چیکار بکنم