قسمت دوم

سلام دوستان. قسمت دوم سئوالات رو براتون نوشتم. امیدوارم که اگه نطقه نظری در این خصوص دارین منو بی اطلاع نذارین.

پرسش کننده:

ممنون از اينکه به ايميلم جواب داديد. در مورد نژاد قناري منظورم همون رسمي و يورک و.... بود. آخه من توضيحاتي رو که در مورد هر نوع از قناري داده شده بود خوندم ولي بازم نتونستم تشخيص بدم که قناريهام از چه نوعي هستند. ولي يک عکس از قناري دارم که استيل بدنش مثل قناري منه براي شما ميفرستم که شما زحمتشو بکشيد و به من بگيد از چه نوعيه.واما در مورد اينکه چند وقته قناري نگه ميدارم بايد بگم: 15 اسفند 84 من يک جفت قناري گرفتم که 21اسفند اولين تخم رو گذاشت واون سري 4 تا تخم گذاشت . 7و8 فروردين 2 تا جوجه به دنيا اومدن . 2 تا تخم ديگه رو خودشون وقتي جاشون رو درست ميکردن انداخته بودن پايين. از اون جوجه ها فقط يکيشون موند. بار دوم 28 فروردين تخم گذاشت.اين بار سه تا تخم گذاشت که دوتاشون جوجه شدن.(11و12 ارديبهشت به دنيا اومدن).و من جوجه قبلي رو جدا کردم چون جوجه هاي جديد رو ميزد . 6 خرداد دوباره يک تخم گذاشت که از نظر ظاهري با تخمهاي قبلي فرق داشت. که بعد از 5 روز ناپديد شد. نمي دونم چيکارش کردن هيچ اثري ازش نبود.21 و23 خرداد مجددا" تخم گذاشت 25 روز روي تخمها نشست ولي خراب شدن. ديروز يعني 20 تير دوباره تخم گذاشته. ومن نميدونم چيکار کنم بذارم بشينه روش؟.ميترسم ضعيف بشه. اين رو هم بگم که از همون اول تحت نظر دامپزشک بودن. و من با نظر دامپزشک عمل کردم. ولي احساس ميکنم اطلا عات کساني که توي کار قناري هستن بيشتر به دردم ميخوره. در مورد پر ريزي هم بايد بگم : توي قفسشون پر ميريزه. ولي من از پر ريزي چيز زيادي نمي دونم فقط ميبينم که پرهاي همديگه رو ميکنن. يه جوري کاراشون مثل بازيه. در آخر بگم که من در حال حاضر 5 قناري دارم 2 تا نر که يکيش تازه داره تمرين خوندن ميکنه و 3تا ماده. من حسابي سرتون رو درد آوردم شرمنده ام. ميخواستم يه شناسنامه کامل ازشون داشته باشيد که دقيق تر بتونيد راهنماييم کنيد. بازم از شما ممنونم. پيروز باشيد.

....................................................................................

جواب

سلام به شما

امیدوارم حالتون خوب و سلامت باشین.

مطالب شما رو با دقت خوندم و چیزی که دستگیرم شده اینه که اولا قناری های شما از نوعی هستن که تو بازار بهشون رسمی می گن البته اگه دارای بدنی کشیده و هیکلی تقریبا پَُر باشن یه سر یورک هستن.(منظور از یه سر یعنی پدر ویا مادر این قناری یورک بوده )

در حال حاضر در بازار سه نوع قناری بیشترین آمار قناریها رو به خودشون اختصاص می دن

اول) قناری رسمی که اصطلاحا به قناری که نه یورک باشه و نه جیبرو نه فری یعنی شکل مخصوصی نداره و معمولیه

دوم ) قناری یورک که دارای بدنی پُر و بلند که اندازه اون از انواع دیگه قناری بزرگتره. سری بزرگ و بدنی پوشیده از پر داره و قد و قامتی بلند داره

سوم) جیبر که دارای پا و گردنی بلند و بدنی کم پَر و لاغر اندام .

البته انواع دیگه قناری مثله قناری فِر و غیره هم وجود داره. اما بیشترین تعداد قناریها به همین سه نوع اختصاص داره.

از این سه نوع انواع یک سر(یه سر جیبرو یه سر یورک) گرفته می شه.

همچنین مدیته کشیده بلند یا رسمی بلند هم وارد بازار شده که از جفت کردن همین قناریها بدست می‌ياد.

این مطالب رو واسه اطلاعات عمومی شما گفتم.

اما راجع به قناریهاتون باید عرض کنم که شما باید از جفت زدن اونها جلوگیری کنین. چون اگه ادامه بدین خدای نکرده امکان تلف شدن اونها زیاده. چون ضعیف شدن. و همینکه مشاهده کردین که تخم ها خراب شدن و اصطلاحا نطفه نگرفتن به دلیل ضعیف بودن اونهاست. اگه بخواین که قناریاتون تو فصل جوجه کشی (که از اواخر پاییز شروع و تا خرداد ادامه داره)سالم و تندرست بوده و نطفه داشته باشن باید در این ایام بذارین استراحت کنن.

اما اینکه گفتین پرهای همدیگه رو می کنن اگه ماده قناری که مادر جوجه هاست این کار رو می کنه به خاطر اینه که اون میخواد چال درست کنه. واسه همین هم باید اون رو جدا کنین ودر قفسی جداگونه برای مدتی بذارین. وقتی تو پرریزی رفت می تونین اون رو پیش بقیه قناریا بذارین.

اگه هم جوجه ها پرهای همدیگه رو می کنن براشون نخ ببندبن به قفس . البته نخ قالی رو ریش ریش کنین و به کنار قفس ببندین. اونها سراغ نخها می رن و با اونها بازی می کنن

این بدین خاطره که اگه پرهای همدیگه رو بکنن زشت می شن و در برخی اوقات قناری پرهاش خیلی دیر در می یاد و ممکنه که اصلا در نیاد.

خوب یه مطالب دیگه ای هم از لابلای حرفاتون در آوردم که واستون میگم.

1- راجع به وقت جداکردن جوجه ها از پدر و مادر : معمولا ماده قناری بعد از 20 روز که از عمر جوجه می گذره و جوجه می یاد رو تیرک ماده قناری شروع به آماده کردن چال می کنه. بعضی از ماده ها برای ساخت لونه خودشون از پرهای جوجه ها استفاده می کنن. و شروع به کندن پرهای جوجه ها می کنن. واسه همین هم باید جوجه ها رو با قناری نر تو یه قفس جداگونه بذارین.و بعد از اینکه یه ماه از سن جوجه ها گذشت نر رو پیش ماده برمی گردونین.

اما اگه ماده قناری جوجه ها رو اذیت نکنه می تونین تا وقتی که اولین جوجه از تخم در نیومده جوجه های قبلی رو تو همون قفس نگه داری کنین.

می تونین هم وقتی قناری ماده همه تخمهاشو گذاشت قناری نر و جوجه ها رو تو یه قفس دیگه منتقل کنین و وقتی اولین جوجه از تخم در اومد نر رو پیش قناری ماده بذارین.

2- اگه چال قناریها کوچیکه از چال بزرگتر استفاده کنین و حتما چال دارای منفذ باشه چون در چال قناری حشرات موذی جمع می شه و اگه منفذ داشته باشه جریان هوا باعث می شه کمتر این حشرات جمع شن.

3- اگه می بینین که قناریها تخم ها رو از چال بیرون می اندازن به این خاطره که معمولا قناری تا روزهای آخر تخم گذاری در حال ساخت لونه خودشه. پس بهتره که وقتی تخمها رو می ذاره اونها رو با احتیاط کامل بردارین و در جایی نگه داری کنین تا اینکه آخرین تخم رو که گذاشت همه رو یه جا زیرپای ماده بذارین.این کار باعث می شه که هم تخمها رو نندازن و هم جوجه ها با هم در یک روز یا با مدت زمان بسیار کمی در بیان. چون رشد جوجه ها در روزهای اول زیاده و جوجه ای که 3 روز بعد از تخم بیرون بیاد زیر پای جوجه هایی که قبلا در اومدن له می شه.

وقتی تخمها رو از زیر پای قناری بر می دارین یه چیزی زیر پاش بذارین. تو بازار تخمهای مصنوعی وجود داره . می تونین از اونها استفاده کنین. یا اینکه خودتون با کاغذ و امثال اون بسازین. حتی می تونین از تخمهای خرابی که قبلا گذاشته استفاده کنین . البته روشون علامت بذنین تا با تخمهای سالم قاطی نشن.

4- اگه دیدین که تخمی ناپدید شده به احتمال زیاد قناری اون رو خرده. که معمولا به خاطر اینه که قناری خودش می فهمه که تخم خرابه و اون رو می خوره .اونم موقعیه که قناری ضعیف شده. برای جلوگیری از تخم خوری قناری باید هر چند روزی مقداری تخم مرغ پخته براشون بذارین.تا دیگه سراغ تخمهای خودشون نرن.

5- منظورتون از اینکه تخمی که گذاشته و فرق داشته از لحاظ اندازه بوده یا رنگ. اگه اندازه تخم کوچکتر بوده معلومه که تخم خراب و بدون نطفه بوده و تخمی به این اندازه( مثلا اندازه تخم فنچ) به خاطر ضعیف شدن قناریه.

6- اینکه الان باز تخم گذاشته شما رو مجبور نکنه که بذارین رو تخم ها بخوابن. چال رو بردارین و قناری نر رو بذارین پیش جوجه ها . قناری ماده رو هم بذارین یه مدتی تنها باشه . بعد قاطی بقیه قناریاش کنین.می تونین همه قناریاتون رو تو یه قفس که در اندازه معمولیه(35 در 45)نگه داری کنین. بعد که دوران پر ریزی تموم شد. اونها رو از هم جدا می کنین. ان شاالله اگه عمری باقی موند اون موقع واستون میگم چکار کنین.

7- پر ریزی قناری همونطوری که از اسمش معلومه دورانیه که قناریها همه پرهاشون رو می ریزن. البته واسه جوجه اینطور نیست. منظورم از جوجه قناری که زیر 8 ماه سن داره و هنوز جفت نرفته.

قناریهای بالغ در فصل تابستون شروع به پرریزی می کنن. قناریهایی که پر می ریزن اول پرهای ریزشون می ریزه و بعد پرهای درشت و شاه بالها.

اگه شما دورقفس پارچه گذاشته باشین و توی پارچه رو نگاه کنین می بینین که پرهای قناری توش ریخته شده .اگه هم پارچه نذاشته باشین مشاهده می کنین که دور و بر قفس و زیر قفس پر ریخته شده.

من دوران پر ریزی قناری رو و نحوه تغذیه اون رو توضیح دادم . مراقب باشین تو این دوران قناریاتون اذیت نشن. خوب بهشون برسین. البته در دادن دانه های تقویتی زیاده روی نکنین . چونکه در این صورت دوران پرریزی قناری رو طولانی تر می کنین.سعی کنین که در طول تابستان فقط دونه کتون و ارزن رو واسه قناریا بذارین و هر چند وقت یه مقدار مختصری در حد یه وعده غذایی از سایر دانه ها استفاده کنین.

البته تخم کاهو و خلفه که خنک هست اشکالی نداره که چند وعده در هفته باشه.

اما سبزیجات و میوه جات در طول هفته 3یا5 وعده به قناریا بدین. واسه اینکه حنجره جوجه های نر قوی و صدایی رسا و بلند داشته باشه به قناریاتون برگ اسفناج بدین.

مرتب براشون آب واسه حمام و آب تنی بذارین. و مراقب نظافت قفس باشین.

موفق و پیروز باشین.

/ 0 نظر / 76 بازدید