نتيجه گيري در مورد چت

سلام به همه دوستان عزیز و مهربانم. ببخشین که دیر به دیر می یام. آخه این روزها بدجوری گرفتارم. ممکنه جمعه هم برم واسه ۲هفته ای مسافرت پس اگه خبری از من نشد بدونین که من به مسافرت رفتم. پس امروز مفصل مطلب می نویسم تا جبران مافات و مابعد شه.

امروز در مورد موضوع چت به یه نتیجه می رسیم و بعدشم مطالبی رو که دوستان فرستادن رو جواب می دم.

اما راجع به چت دوستان نظرات متعددی از طریق ایمیل و یا پیام دادن که من در مجموع به این نتیجه رسیدم که شبها بهترین موقع واسه چت کردن هست. فعلاساعت ۱2 تا 1 شب رو واسه این کار پیشنهاد می کنم.پس از امشب یعنی دوشنبه ۳۰ شهریور من در یاهو مسنجر منتظرتونم .

آی دی من هم apchagi12 هست . هر موقع اومدین پی ام بدین تا شما رو به چت روم دعوت کنم.

البته اگه بعد دوستان نظر جمعی اونها راجع به ساعت تغییر پیدا کرد بگن تا تغییرات انجام شه.

اما مطالب دوستان :

نويسنده: محسن

باسلام میبخشید ميدونم اين سوال تکراریه ولی میخواستم بدونم بهترین مکان ودما در مدت پر ریزی کجا و چقدر است ومدت ونوع نوردهی چگونه است ودر طول هفته چند بار ابتنی لازم است؟ ممنون

ج)سلام .بهترین دما و مکان همون دمای اتاق و محل زندگی شماست . نور هم به صورت طبیعی باشه. همونطور هم که بارها گفتم باد مستقیم به قناریها نخوره.و2بار در هفته آبتنی کردن قناری مناسبه.

 

نویسنده:حامد

جناب آقای مصطفی احمدی با عرض سلام و خسته نباشید

با توجه به اینکه توضیحات و وصف زیبای جنابعالی در معرفی قناریها مرا شیفته ی این پرندگان کرد وبا عنایت به اینکه می دانستم اگر سوال یا مشکلی در مورد این پرندگان داشتم می توانستم با دوست بسیار عزیزم«شما» در میان بگذارم اراده ی مرا برای خرید قناری محکم تر واستوارتر کرد بنابراین دیروز فنجهایم را فروختم وبه جایش یک جفت قناری خریدم

معمولا بعد از چند روز قناریهایی که از پرریزی بیرون آمده اند آماده ی جفت گیری می شوند؟

قناری نر من به طور متوالی به هنگام حرکت در روی میله های قفس پرهای خود را به هم می زند و حرکت می دهد این آیا از نشانه های بیماری میتواند باشد یا نه؟

جفت اندازی ابلق با قناری معمولی زرد رنگ خوب است یا نه؟منظورم در تنوع رنگی ونژاد بچه های احتمالی قناریهاست

دوران جفت گیری قناری چند روز طول می کشد؟در هر بار تخم گذاری چند تا تخم می گذارد و چند تایش را به طور معمول می تواند بزرگ کند؟

چگونه می توان قناری نر را از قناری ماده تشخیص داد(فرض بر اینکه فصل پرریزی قناریهاست و قناری نر اصلا نمی خواند وفروشنده ی قناریها هم اجازه ی گرفتن قناری ونگاه کردن به پشت قناری را به ما نمی دهد)

آیا به هنگام تخم مرغ دادن به قناریها می توان اضافه ی تخم مرغ را در داخل یخچال گذاشت وبعد از 3 روز به قناریها داد یا احتمال فاسد شدن تخم مرغ و بیمار شدن قناری وجود دارد تخم مرغی را هم که در درون قفس برای قناری می گذاریم اگر تمام تخم مرغ گذاشته شده را قناریها در عرض یک روز نخورند باید تخم مرغ رابرای جلوگیری از بیمار شدن قناریها برداریم یا نه؟

من در همان مغازه ای که قناریها را خریدم یک قناری را دیدم که پایش چرک کرده بود و فروشنده هم نمی دانست چه کار کند در موقع چرک دیدن پای قناری برای مداوای آن چه کار باید کرد؟

آیاراهی وجود دارد که بتوان کاری کرد قناریهای ماده تخمهای زیادی بگذارند وبتوانند تمام بچه ها را سالم از تخم بیرون بیاورند؟

و اما یک پیشنهاد

هم اکنون سایت های بسیار زیادی وجود دارد که در آن در مورد قناری صحبت وبحث می شود هر چند که خیلی ساده و ابتدایی باشد چنین سایتها و مطالبی در مورد قناری وجود دارد اما این امکان برای سایر پرندگان اصلا وجود ندارد واز سایر پرندگان مثل مرغ عشق،نرجس وفنج اصلا صحبت نمی شود وبا توجه به اطلاعات خوبی که شما در زمینه های فوق دارید می توانید یک راهنما و معرف خوب این پرندگان باشید بنابراین بهتر است که در وبلاگ خودتون در مورد پرندگان ذکر شده هم صحبت کنید من هم سعی خواهم کرد هرچه را که می دانم در این زمینه خدمت شما و بینندگان وبلاگتون عرض کنم وبلاگ بنده هم در مورد تلاش برای حفظ جان حیوانات است نه راجع به پرندگان. اگر این سوالات را هم در وبلاگتون مطرح کردید هیچ اشکالی به نظر بنده نخواهد داشت وخوشحال خواهم شد که در وبلاگتون به سوالات بنده جواب داده شود چون ممکن است این سوالات در ذهن دیگر افراد نیز وجود داشته باشدیا در آینده با اینگونه سوالات یا مشکلات مواجه شوند

خیلی دوستتان دارم خدا نگهدارتان باد

 

جواب) سلام به شما دوست عزیز.

از اینکه می بینم شما هم به خیل عظیم دوستداران قناری اضافه شدین خوشحالم . مخصوصا که این وبلاگ باعث این موضوع شده است.

در خصوص جفت گیری شما کمی صبر کنین تا اواسط پاییز  و بعد قناریها رو جفت کنین.

این بال زدنها نشانه مست شدن قناریه. پس نگران نباشید.

اونها رو فعلا در قفسهای جداگانه نگه داری کنین تا فصل جفت گیری برسه.

از جفت زدن قناری زرد و ابلق قناریهای زرد و ابلق و حتی سبز به دست می یاد.  در کل مشکل خاصی نداره.

از موقعی که قناری ها کنار هم گذاشته می شن تا زمانی که جفت برن مدتی طول می کشه . کوتاهی این مدت بستگی یه آمادگی قناریها مخصوصا ماده داره . اما قناری وقتی جفت رفت معمولا بعد از 5 الی 7 روز اولین تخم رو می ذاره. بین 3 تا 6 تخم می ذاره که البته همون 3 یا 4 تای اولی معمولا نطفه دارن. 14 روز روی تخم ها می خوابه و بعد جوجه ها در می یان. بهتره اولین تخم رو که گذاشت اون رو بردارین و جاش تخم مصنوعی بذارین تا آخرین تخم به همین منوال ادامه بدین. بعد که آخرین تخم رو گذاشت همه رو یه جا زیر پای ماده بذارین تا با هم در بیان. چون جوجه قناری در روزهای اول خیلی سریع بزرگ می شه و جوجه های بعدی زیر پای اولیها له می شه. قناریهای ماده که اولین بار تخم می ذارن به خاطر کم تجربگی ممکنه نتونن همه جوجه ها رو بزرگ کنن. اما در دفعات بعدی کارشون رو بهتر انجام میدن. البته در مهارت نگهداری جوجه ها بین ماده ها فرق وجود داره.

ماده ها یی که خوب جوجه بزرگ می کنن رو برای پرستار (تخم برگردان یا حمال هم می گویند) جوجه های قناریهایی که خودشون نمی تونن جوجه ها را بزرگ کنن و یا اینکه نمی خواهین که به خاطر نگه داری جوجه ضعیف بشن استفاده می کنن(مثل قناریهای جیبر که گران قیمت هستن  و به خاطر حالت خاص بدنی مادران خوبی نیستند. )

برای اینکه ماده تخم پر بذاره و نطفه داشته باشه باید از لحاظ تغذیه و نظافت هم نر و هم ماده در شرائط مناسبی باشن .تعداد تخم زیاد ملاک نیست مهم اینه که تخمها نطفه داشته باشن .

شناسایی قناری نر از ماده برای افراد مبتدی بسیار مشکله. حتی افرادی که مدتها قناری دارن در برخی موارد دچار اشتباه می شن.

مواردی که قناری نر را از ماده تشخیص میدن شامل: خواندن و نغمه های بلند و پیوسته ، براقی رنگ پرها، شکل سر،استیل بدن،براقی و درخشانی چشم ها و البته چیزهای دیگه ای که وجه تمایز نر از ماده هست

تخم مرغ را شب آب پز کنین و بعد از پختن بدون اینکه پوست اون رو بکنین در یخچال بذارین. روز بعد اون را در بیارین و رنده کرده با آرد سوخاری مخلوط کنین و به مقدار یک وعده برای قناری در ظرف مخصوص بگذارید. بقیه تخم مرغ رو هم در یخچال نگه داری کنین. اونقده واسه قناری نذارین که بمونه و گندیده بشه. البته ذکر این نکته لازمه که در ایامی که هوا گرمه به قناری نمی خواد تخم مرغ داد. این غذا مال زمانیه که قناری جوجه می خواد بزرگ کنه. در سایر ایام خیلی کم به قناری بدین اشکالی نداره. اما زیادش برا قناری مضره. قناری پرنده ای دانه خوار وگیاه خواره و تخم مرغ یه غذای مکمله.

کف پای قناری به خاطر کثیف بودن قفس قارچ (شقاق)می زنه و در این حالت نمی تونه درست بشینه. و پاشو مرتب جمع می کنه. برای درمون این بیماری باید با آب ولرم پای قناری رو شست و بعد پاشو خشک کرد و پماد زد. من وازلین رو توصیه می کنم. چون تجربه کردم و خوب جواب داده.

اما اینکه پای اون قناری چرک کرده به همین خاطره که آلودگی در قفس زیاده . ممکنه هم قناری آبله گرفته باشه. به هر حال این موضوع رو تا از نزدیک نبینم نمی تونم جواب بدم.

 راجع به پیشنهادتون باید بگم که من همون ابتدای شروع کار این وبلاگ گفتم که این وبلاگ مخصوص همه پرندگان تزیینی مخصوصا قناریه. واسه همین هم اگه کسی مایل باشه راجع به سایر پرندگان هم مطلب بنویسه و بپرسه مشکلی نیست. کما اینکه در این مدت هم راجع به سایر پرندگان هم مطلب نوشته شده. اما چونکه در مورد قناری بیشتر پرسیده شده سیر مطالب به این سمت بیشتر شده. در هر صورت خوشحال می شم اگه شما هم یاری کنین و راجع به سایر پرندگان در این وبلاگ مطلب بنویسین.مطمئنا با اسم خودتون ثبت می شه.موفق باشین.

 

 

نويسنده: بابک

با درود به همه دوستان
اقا مصطفی خسته نباشی من هم با چت موافقم
در مورد مطلب قبل نگران نباشيد امتحان بس داده من ۱۵ ساله که با قناری رفيق شدم الان هم بيش از ۱۲۰ تا دارم فصل قبل هم بيش از ۸۰ جوجه گرفتم با تلفات کمتر از ۵ درصد در جواب اقای مجيد هم بگويم ويتامين ها همگی محلول در چربی هستند فرق انسانی با قناری در قيمتشه 20ml taberni شش هزار تومن 60ml انسانی دويستو بنجاه تومن .
در جواب علی اقا من تجربه نگهداری قناری در بوشهر را داشتم انقدر هوا گرم بود که حتی ۲ بار در تابستان بر ميريختن حالا خالو چرا نمياريشون زير کولر گازی ولی همونجا هم اگه هفت تخم ميدی ديگه نده تخم کاهو رو با خرفه قاطی کن هر روز يه کم بده کاهو خيار هويج بده روی کاهو ۳ تا قطره بکمبلکس بريز با دست بمال بده بخورن هم از لک در ميان هم مست ميشن در ضمن ابتنی هفته ای ۲ بار يادت نره اگه بعد از تاريکی هوا چراغ روشن کنی تا ۹ شب بهتره زودتر رو ميان.
به اميد ديدار همه دوستان در چت روم

 

از بابک عزیز ممنونم که دلسوزانه جواب علی آقا رو دادن. (مصطفی احمدی)

 

/ 14 نظر / 70 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بابک

سلام عباس اقا ايننجوری که شما حساب کتاب کردی يعنی دقيق ۲۰ تا نر ۲۰ تا ماده همه هم اماده بشن همه هم جفت بخورن اگه اينجوری بود که قناری هم مثل مرغ عشق دونه ای هزار تومن ميشد من ۲ تا قناری دارم که بعد از ۲ سال هنوز نمیدونم نرن یا ماده ولی چون خوشگلن نگه داشتم تازه حمال ها رو چه جوری حساب کتاب کنیم دو جفتی که الان تو کار دارم جوجه خرداد بارسالن چون ماده خیلی مست بود جفت زدم که بعدش بره تو لک تا زمستون دوباره بشه جفت انداخت جوجه های اخر بهار و اول تابستون همون سال اماده نمیشن سال بعد میشه ازشون جوجه گرفت حالا شما فرض کن از هر بشت یکی و نصفی جوجه فصل که اومد یه فرمول خوب بهت میدم امتحان کن شاید شما دوتا و نصفی جوجه گرفتی .

صادق

سلام و با عرض خسته نباشيد و تشکر خدمت شما به خاطر مطالب خوب و آموزنده [[لبخند يکی از قناری های من ظاهرا آماده جفت گيری است ولی وقتی يک ماده آماده کنار قفسش قرار می گيره يا حتی اگر هم کمی صداش را بشنوه ديگه حتی جيک هم نمی زنه به نظر شما چکار بايد کرد؟

میثم

با سلام خدمت دوست عزيزم آقا مصطفی من قناريم ۲ تا تخم گذاشت ولی تخمش خراب بود ودر نيامد و من الان تخم ها رو برداشتم ولی ماده نميره بخوابه هر دو جوان هستن يعنه اولين باره جفت خوردن لطفا راهنمايی کنين در ضمن اين داروهايی که برای تقويت نطفه است بايد از کجا تهيه کنم و اين مولتی ويتامين بچه برای قناری ضرر نداره و هفته ای چند بار داخل ابشون بريزم - با تشکر

علی

سلام من یه قناری دارم که چند تو ژاش دونه سیاه دیدم نمیدونم چیه قناریم هم مسته نمیتونم بگیرمش ژماد به پاش بزنم چون گفتن از مستی میره اون دونه چیه ؟ اگه بگیرمش بهش پماد بزنم بهتره یا ولش کنم خواهش میکنم کمکم کنید سریع تر

محمد

با سلام . قناری من سرما خورده عطسه می کنه نزدیکشم که میشی یه صدایه جیر جیر ضعیفی میده چی کار کنم

ahamd

قناري من امروز19 روزه که رو تخمه ، چندروز دیگه باید صبر کنم ضمنا 2تا از تخم ها دو رنگ شده(تیره وروشن) وسنگین تر هستند؟؟؟

سلام من تازه باوبلاکتون آشناشدم چندسوال داشتم که اگه به این سوالات من جواب بدین ممنون میشم1 یکی از قناریام توپاهش جوش زده وازاش خون میاد چی کارش کنم2یکی دگه شونم پف کرده ومدفوع اش آبکی 3من 9ماه هست که یک قنا ری طوسی دارم هنوز سفت نکرده پرریزیم نداره مطمن هستم که نره 4 من قناری هایم صبح ها سرحال اندچیکارشون کنم که همش شاداب باشند ممنون میشم اگه به این سوالاتم جواب بدین

سامان

من نر دارم که شش ماه است که آن را خریده ام ولی نه مست می شود ونه تولک می شود می خوام بدونم علت چیه

مهدی

چرا قناری ماده نر رو میزنه البته قناری ماده یکسالشه اما اولین باره که جفت گیری میکنه وآماده هس چ کار کنم

مهدی

میخوام ببینم جداشون کنم یا نه