قناری و پرسشهای مربوط به آن


هدف این وبلاگ پاسخ به سئوالات مربوط به قناری است. اما به خاطر اینکه سایت www.uyc.ir راه اندازی شده است، کلیه سئوالات خودتان را در سایت مذکور بپرسید.

ای کاش ...

سلام دوستان عزیز .امیدوارم خوش و سلامت باشین . خیلی افسوس خوردم . نمی‌دونم چی بگم. خداییش این رسمش نیست. نمی‌دونم کی مقصره. کاش راه حلی برا این موضوع پیدا می‌‌شد. هرچی فکرشو می‌کنم فکرم به جایی قد نمی‌کشه.

با اینکه قدردان زحمات دست اندرکاران نمایشگاه هستم اما متعجبم از اینهمه قیمتهای بالا !!!

آخه مگه این نمایشگاه‌ها مخصوص افراد خاصیه .  به نظر من اونهایی که اینگونه کارها رو انجام می‌دم جا داره نسبت به موضوع قیمت قناریها دقت بیشتری کنن. من خواهشم از دوستانی که دست به اینگونه کارها می زنن اینه که تلاش کنن فضایی برای انتخاب همه افراد ایجاد بشه. نه گروه خاصی که چه نمایشگاه باشه و چه نباشه خودشون قناریهای دلخواهشون رو خریداری میکنن.

بدون تعارف بگم اینگونه کارها فقط به نفع افراد خاصی تدارک می‌شه. هر چه قدر هم قناری ارزشمند باشه‌‌‌ اما باز هم لازمه قیمتها طوری منظور بشه که افرادی که خواهان خریداری قناری مرغوب هستند بتونن این کار رو بکنن.

من وقتی واسم کاری پیش اومد و نتونستم به نمایشگاه بیام اولش احساس ناراحتی کردم. اما وقتی از دوستان شنیدم که قیمتها سرسام‌آور بود نه تنها از نیومدنم ناراحت نشدم بلکه از این بابت خوشحال هم شدم. (البته تأسف من از اینکه نتونستم اونجا بیام و دوستان خوبم رو که شما باشین ببینم به جای خودش باقیه.)امیدوارم که راجع به این موضوع فکری اساسی بشه.

خوب دوست عزیزی راجع به اینکه قناریاشو که نرش میخونه و مادش هم آماده هست پرسیده بود.

من به طور کلی بگم که موقع جفت زدن قناری موقعیه که نر محکم بخونه. خودشو به قفس بچسبونه و برای ماده مستی نشون بده. ماده هم کاغذ کف قفس رو بکنه و لول کنه.

اگه این حالت رو در قناریاتون دیدین جفت کنین. بهترین موقع هم شب چند لحظه قبل از خاموش کردن چراغ است. چون اینجور کمتر دعوا می کنن.

ممکنه قناری که اینجوری مست نشده باشه جفت بره. اما احتمال اینکه تخم بدون نطفه باشه زیاده.

موقع جفت کرده هم قناریها رو در قفسهای معمولی (۵۰ سانتی نه بیشتر) بذارین. قفس خیلی بزرگ یا خیلی کوچک مناسب این کار نیست.

امیدوارم که در امسال جوجه‌های زیادی بگیرین. از وقت استفاده کنین و خودتون رو هم معطل قناریهایی که آماده نمی‌شن نکنین. اگه نر یا ماده آماده دارین و جفت اون هنوز آماده نشده واسه اینکه خستتون نکنه براش جفت مناسب بخرین . جفتی هم که الان آماده نیست هر موقع آماده شد اگه ماده باشه که می تونین با همین نر جفتش کنین. اگه هم نر هست ماده خوب براش بعدن می خرین.  

اما در مورد جابجایی تخمها از زیر پای ماده الان تخمهای مصنوعی تو مغازه‌های پرنده فروشی هست. اگه هم پیدا نکردین قند یا چیزی شبیه به اون رو می‌تونین جای تخم بذارین.

   + مصطفی احمدی ; ٥:۱۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/٢۳