قناری و پرسشهای مربوط به آن


هدف این وبلاگ پاسخ به سئوالات مربوط به قناری است. اما به خاطر اینکه سایت www.uyc.ir راه اندازی شده است، کلیه سئوالات خودتان را در سایت مذکور بپرسید.

صبر کليد موفقيت

سلام دوستان عزیز. امیدوارم که شب قدری ما رو هم دعا کرده باشین. مطمئن باشین که به دعاهای شما شدیدا محتاجم. به نظرم بد نباشه حالا که ایام سوگواری مولای متقیان حضرت علی (علیه السلام) هست روایتی رو از این بزرگوار در اینجا بنویسم. قال علی (ع): 

لا یعدم الصبور الظفر و ان طال به الزمان

(نهج البلاغه حکمت153)

ترجمه: انسان صبور پیروزی را از دست نمی دهد گرچه زمان زیادی بر او بگذرد

این روایت برای خیلی از ماها میتونه مفید و راهگشا باشه.

خیلی از ماها تا یه مشکل کوچیکی واسمون اتفاق می یفته از مسیری که در پیش گرفتیم فاصله می گیریم و به قول معروف میدون رو خالی می کنیم. یادمون باشه انسان موفق کسیه که تا آخرین نفس در راهی که قدم گذاشته باید به پیش بره تا بلاخره به موفقیت برسه.

ممکنه در همین کار و عشقی که ما داریم این اتفاق بیفته. بعضیا قناری می خرن اما انتظار دارن همون لحظه ازش نتیجه بگیرن. به نظر من این روایت از مولا اینجا خیلی بدرد می خوره. واسه اینکه بتونیم از قناری نتیجه بگیریم و قناریهای خوب و خوش آواز داشته باشیم یعنی اونی که می خوایم بدست بیاریم باید صبور باشیم. با کوچکترین مشکل میدون رو خالی نکنیم و دست از کار نشوییم.

می شناسم افرادی که به خاطر اینکه نتونستن در کوتاه مدت به اون چیزی که از قناری می خواستن برسن همه قناریهاشون رو فروختن و به گمان خودشون راحت شدن و خودشون رو خلاص کردن. غافل از اینکه این کار نیاز به صبر و حوصله داره.

نابرده رنج کنج میسر نمی شود

امیدوارم دوستان من این نکته رو مد نظر داشته باشن و صبور باشن. مخصوصا این فصل که قناریها دارن تازه رو می یان. اگه صبور نباشید ممکنه قناریهاتون قبل اینکه آماده شن خراب بشن. یعنی عجله کنین و هنوز آماده نشده جفت کنین. اون موقع نه تنها نتیجه نمی گیرین بلکه قناریها خراب هم می شن.

نر وماده تا خوب آماده نشده نباید جفت کرد. چون یا اصلا جفت نمی رن یا اینکه اگه جفت برن تخم ها نطفه نمی گیره

ان شاء الله که در تمامی مراحل زندگیتون موفق و صبور باشین.

خوب طبق روال معمول وبلاگ سئوالاتی اومده که جواب اونها رو دادم.

نويسنده: محمد-ط

سلام.من يک قناری بارنگهای سبزوزرد نردارم و می خواستم بدانم ماده ای که ميخرم چه رنگی باید باشه تاجوجش قشنگتردربياد ومي خواستم بدانم چه رنگی بخرم تکرنگ در بياد.

جواب: دوست عزیز سلام. قناری شما خوبه با یه ماده طلایی یا زرد جفت بره تا جوجه های زیبایی بده. و احتمال تک رنگ دادن هم خواهد داشت. یعنی طلایی یا زرد می ده. البته ابلق هم خواهد داد.

 

نويسنده: احسان

سلام آقا مصطفی گل . اميدوارم که حالت خوب باشه . دوست عزيز من يه قناری نر دارم که حدود يه ماهی ميشه خريدمش ولی قبلشم يه قناری ديگه داشتم که متاسفانه گربه خورد . اما مشکل اصلی من اينه که تو اين يه ماهی که اين قناری رو خريدم يه دهن اوازم واسه ما نمياد . با اينکه همه چيشم آماده هستش مثل غذا و ... ولی اون قناری قبليم ميخوندش .خيلی باحاش حال ميکردم .
اما اين يکی وقتی نزديکشم ميرم يه دفعه پر ميزنه و به اطراف قفس ميره . انگار وحشيه .بعد هم دهنشو نصفه نيمه باز ميکنه . خود قناری فروشه هم ميگفت يه نر باحال بهم داده که يه ۱ماهی ميکشه تا حرف بياد
.
دوست عزيز اگه منو راهنماييم کنی ازت ممنون ميشم.

جواب:سلام دوست محترم. اگه قناری شما دهنشو باز می کنه و مثه اینه که داره نفس نفس می زنه ممکنه سرما خورده باشه و یا اینکه تنگی نفس داشته باشه. ممکنه هم چاق شده باشه. به هر حال بهتره به دامپزشک یا فرد واردی نشونش بدی. و مطمئنا واسه همینه که نمی خونه. مراقبش باش. این موضوع هم از نظر نباید دور داشت که قناری موجود حساسیه و دیدن گربه ممکنه اون رو لال کنه و یا تو لک ببره. پس مراقب گربه ها هم باش.

 

نويسنده: رضا

سلام نماز روزه هاتون قبول باشه
اگر قناری نر از لحاظ ظاهر پس آماده باشه ولی هيچ هيجان وتمايلی بر ماده نداشته باشه و وقتی ماده را میبینه ساکت میشه ! چی کار بايد کرد؟ با تشکر

جواب: سلام. طاعات وعبادات شما هم مقبول درگاه حق. نر شما ممکنه خیلی جوان باشه. یعنی جوجه باشه. این حالت معمولا واسه نرهای جوان زیاد اتفاق می یفته. اگه نر کاملا آماده باشه با شنیدن صدای ماده به حرکت در می یاد و اینور و اون ور قفس می پره و بالهاشو محکم به هم می زنه.

در صورتی که قناری نر شما این حالات رو داره و بازم وقتی ماده رو می بینه بی تفاوت می شه شما این کار رو بکنین: قفسهاشون رو کنار هم قرار بدین. بعد بذارین مدتی بگذره . ببینین که تو این مدت چند روز حالتش تغییر می کنه یا نه. البته یادتون باشه که ماده هم باید کاملا آماده باشه. اگه اونوقت رغبت هر دوتا رو به هم دیدین اونها رو جفت کنین. و نر رو به قفس ماده هدایت کنین.

ناگفته نمونه که در مواردی هم اتفاق می یفته قناری به رنگ خاصی علاقه داره .واسه همین هم به رنگهای دیگه رغبتی نشون نمی ده.مثلا ممکنه قبلا با رنگی جفت رفته یا در دورانی که تو پرریزی بوده رنگ ماده خاصی جلب توجه براش کرده . و حالا که آماده جفت رفتن شده اون رنگ در ذهنش مونده. اگه این حالت اتفاق بیفته یا باید همون رنگ رو واسش جور کرد یا اینکه مدتی نگهش داشت تا از سرش بپره.

   + مصطفی احمدی ; ٤:٠۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/٧/٢۳