قناری و پرسشهای مربوط به آن


هدف این وبلاگ پاسخ به سئوالات مربوط به قناری است. اما به خاطر اینکه سایت www.uyc.ir راه اندازی شده است، کلیه سئوالات خودتان را در سایت مذکور بپرسید.

 

سلام دوستان. خوب و سلامت باشین ان شاء الله. در مدتی که تا فصل جفت گیری مونده قناریاتون رو آماده کنین تا اینکه موقع جوجه دادن قوی و با طراوات باشن. اما زیاد از قناریاتون کار نکشین . چونکه این پرنده زیبا بیش از 2 تا 3 بار جوجه دادن بسیار ضعیف می شه و نیاز به استراحت داره. درسته که بعد از 3بار جوجه دادن باز هم آماده جفت هست و اگه نر و ماده کنار هم باشن باز تخم می ذارن . اما شما باید مراقبت کنین و اونها رو از هم جدا کنین تا یه بار دیگه جفت نگیرن. ناگفته نمونه که در همین مدتی هم که جفت گیری می کنن و تخم و جوجه می دن باید از لحاظ تغذیه خوب به اونها رسید. اینکه من اینقدر روی تغذیه تاکید می کنم واسه اینه که متأسفانه شاهد هستم که عده ای که حتی تجربه زیادی در این کار دارن چونکه کارشون شده جوجه گیری و فروختن نه تنها به تغذیه اهمیت نمی دن (چون واسشون هزینه داره) حتی به بقیه هم توصیه می کنن که نمی خواد به قناریها برسین. چون نیازی نیست!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟

افسوس که تعداد این قبیل افراد کم نیست . و ما شاهدیم که قناریهایی که به بازار می یان ضعیف و بی کیفیت هستن.

تولید و تکثیر بسیار زیاد شده اما کیفیت و مرغوبیت بسیار کم. امیدوارم که شما امسال قناریهای خوب و اصیل تکثیر کنید.سعی بشه در موقع جفت زدن هر قناری رو که دم دست دارین به هم جفت نکنین. ببینین که آیا از لحاظ نوع و نژاد به هم می خورن. از لحاظ رنگ و...

به عنوان مثال زدن 2قناری طلایی با هم جوجه هایی میده که جنس پرهای اونها شکننده و زبر می شه یا دو سفید با هم. اما قناری سفید با قناری شیری رنگ(زرد خیلی کم رنگ که بعضیها بهش شکری هم می گن) جوجه های سفید بسیار زیبایی میده .

خوب دونستن این مطالب نیاز به مطالعه داره. معمولا کسی که واسه اولین بار می ره قناری می خره فروشنده بدون توجه به این مسائل و تنها به خاطر فروختن پرنده هاش هر رنگ و نوعی که خریدار بپسنده رو بهش می ده. پس اونهایی که تازه شروع به نگهداری قناری کرده اند توصیه می کنم که در انتخاب و جفت زدن قناریهاتون حتما با افراد مطلع مشورت کنین. هم از لحاظ نوع و هم از لحاظ رنگ.

اما مطلب دیگه راجع به وبلاگ بگم که واسه من خیلی خوشحال کننده هست اینه که تعدادی از دوستان عزیز در قسمت پیامها به سئوال و جواب مشغول هستن . پس هر وقت به این وبلاگ سر می زنین حتما قسمت پیامها رو هم ببینین. موفق و پیروز باشین.

   + مصطفی احمدی ; ٩:۳٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/٦/٢٤