قناری و پرسشهای مربوط به آن


هدف این وبلاگ پاسخ به سئوالات مربوط به قناری است. اما به خاطر اینکه سایت www.uyc.ir راه اندازی شده است، کلیه سئوالات خودتان را در سایت مذکور بپرسید.

 

سلام بر دوستان عزیزم. 2سئوال و 2جواب .واسه امروز همینه. اما هر چه کردم نتونستم وارد شبکه بشم و مطلب امروز رو ارسال کنم. واسه همین هم یه روز تأخیر شد. ببخشید.

 

نویسنده:آقای علیرضا

با سلام خدمت شمادوست عزيز
آقا مصطفی از آنجا که معمولا هر شخصی در منزلش حدودا دو تا چهار قناری نگهداری میکنه آیا این امکان وجود دارد یا مکانی هست که بتونه پرنده های بی زبان رو در مقابل بیماری آبله واکسیناسیون کنه. باز هم پيشاپيش از راهنمايی شما ممنون هستم 

جواب: بله. واکسن آبله هست. که البته قیمت اون گرونه اما می تونین از داروخانه ها خریداری کنین.اما بهترین راه مقابله و پیشگیری از این بیماریه که من قبلا به این موضوع اشاره کردم. لطف کنین و به بایگانی مطالب مراجعه کنین.

نویسنده: خانم افسانه

با سلام وخسته نباشید

آقای احمدی ضمن تشکر از اطلاعاتی که در این مدت به من دادید. یه سوال ازتون داشتم:

من اون شرایطی رو که فرموده بودید برای اینکه قناریها تو پرریزی برن رو براشون فراهم کردم .هم از نظر تغذیه و هم از نظر خواب. وحالا احساس می کنم که توی پر ریزی رفته باشن .چون دیگه نمیخونن .به جز یکی از جوجه ها که مدتی هست ریز خوانی رو شروع کرد و توی قفسشون هم نسبت به قبل پر بیشتری میریزه اما این پر ریزی زیاد روی بدنشون محسوس نیست.

و اما سوال: دوره پر ریزی قناری چه مدتی طول میکشه؟ و امکانش هست یه برنامه تغذیه کامل که در دوره پرریزی باید برای قناریها در نظر بگیریم تا توی فصل جوجه کشی ضعیف نباشن رو بنویسید ( در صورت امکان با ذکر تعداد دفعات استفاده در هفته). شرمنده ام میدونم که این سوالات من برای دوستان تکرار مکررات هست. من تازه کارم به بزرگی خودتون ببخشید.

خیلی ازتون ممنونم . موفق و پیروز باشید.

جواب : زمان پرریزی 45 روز است. اما اگه شرائط محیطی و تغذیه مناسب نباشه و یا اگه در نحوه تغذیه دقت نشه و دانه هایی که به قناری داده می شه مختلف و بدون برنامه باشه باعث طولانی تر شدن دوران پرریزی می شه. منظورم اینه که بدون اینکه نیازی به دادن دانه های چرب و گرم باشه در برنامه غذایی قناری این دانه ها استفاده بشه. دانه هایی که نباید در تابستان داد رو در این ایام داد یا مرتب دانه ها رو عوض کرد و ...

باید در کنار دانه کتان مقداری دانه کاهو و خلفه برای قناری گذاشت. (در شصتی بریزین و برای قناری بذارین.) همچنین مقدار کمی دانه شلغم و ترب در هفته 2بار مناسبه. بقیه دانه ها هم هفته ای یک بار آنهم به اندازه یک وعده.

اما چیزی که مهمتره دادن میوه و سبزیجاته که خیلی مفیده. (سیب،هویج،کاهو،کدو،فلفل دلمه،اسفناج )

فلفل دلمه برای نطفه و رنگ پرها خیلی خوبه و برگ اسفناج هم برای حنجره قناری مخصوصا جوجه ها خیلی خوبه. هویج هم علاوه بر داشتن ویتامین بر روی رنگ قناری تاثیر داره .هنچنین کاهو برای خنکی مفیده. اگه مشاهده کردین که فضله قناری آبکی شده از ساقه کاهو و عرق کاسنی استفاده کنین.

   + مصطفی احمدی ; ٧:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/٥/۱٩