قناری و پرسشهای مربوط به آن


هدف این وبلاگ پاسخ به سئوالات مربوط به قناری است. اما به خاطر اینکه سایت www.uyc.ir راه اندازی شده است، کلیه سئوالات خودتان را در سایت مذکور بپرسید.

جواب ۲ سئوال

سلام به همه دوستان عزیز. امروز 2نفر از دوستان گرامی سئوالاتی داشتند که من در این قسمت جوابشون رو می دم.

سئوال اول:

با سلام و خسته نباشید

اولا" میخواستم از اطلاع رسانی عالیتون در مورد قناری ازتون تشکرکنم. چند تا سوال هم داشتم:

1- قناریهای من هنوز تو پر ریزی نرفتن. من جه شرایطی رو باید براشون فراهم کنم؟

2- آیا خواب قناری توی پر ریزیشون موثره ؟

3- یه قناری چند ساعت در روز باید بخوابه؟

4- وقتی برای قناریها آب برای آبتنی میذارم بعضیهاشون آب‌تنی میکنن. یعنی همیشه همشون آب‌تنی نمی کنن و یکی از جوجه ها که حدودا" سه ماهشه هیچوقت آبتنی نمیکنه. آیا این مشکلی ایجاد می کنه؟

5- من قناری ماده رو از نر جدا کردم . ولی ماده دوباره تخم گذاشته .تخم و لونه رو از توی قفس برداشتم. میدیدم که قناری ماده کاهو هایی که براش میذارم میبره میذاره توی ظرف غذاش وروی اونها میشینه. به خاطر همین دوباره لونه شو براش گذاشتم. ولی حالا پنبه های لونه رو می بره توی ظرف غذاش و دوباره اونجا میشینه . من چیکار باید بکنم؟

باز هم ازتون ممنونم

جواب:

1- برای اینکه قناری تو پرریزی بره اونها رو در هم تو یه قفس نگهداری می کنن. و کمی هوای محل نگهداری اونها رو باید گرم کرد. دادن دانه های گرم و سبزیجاتی مانند گشنیز نیز در این کار محرک خوبیه.

2- بله. قناری در این ایام بهتره محیطی برای اون محیا کنین که بعد از غروب به خواب بره. گذاشتن در محلی که تا دیر وقت در اونجا چراغ روشن باشه باعث می شه تا قناری دیرتر پرریزی کنه.

3- قناری هم مثه بقیه پرندگان بعد از غروب به خواب می ره و اول صبح از خواب بیدار می شه . به شرطی که بعد از غروب چراغی روشن نشه.

4- آبتنی کردن قناریها یه امر اختیاریه. نگران نشین اگه آبتنی نمی کنن.

5- قناری ماده بعضی وقتا از روی مستی تخم می ذاره. شاید هم قبل از جدا کردنشون اونها جفت شده بوده و بعد از جدا شدن تخم گذاشته.

به این خاطر که اون می خواسته تخم بذاره و چال نداشته رفته و تو جا تخمی برا خودش لونه ساخته. این امر مهمی نیست. شما در حال حاضر لونه اون رو بردارین. و ماده رو کنار بقیه قناریا قرار بدین.

............................................................................

سئوال دوم:

نويسنده: عباس

من کلافه شدم . چه کار کنم که ماده ها دست از تخم گذاری بردارند.

جواب:

شما توضیح ندادین که ماده های شما در چه وضعی قرار دارن.اگه مشکل قناریهای شما مثه مشکل دوست عزیز که در سئوال بالا اومده پس همون راه بالا رو اجرا کنین. یعنی کاری کنین که به پرریزی برن. اگه مشکل اونها اینه که از روی مستی تخم می ذارین این مشکل خود به خود حل می شه. اگه هم نرها کنار ماده ها هستن باید نرها رو جدا کنین. بهتره که همه ماده ها رو در یک قفس بذارین و کنار هم باشن. 

   + مصطفی احمدی ; ۱٢:۳٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/٥/٦