قناری و پرسشهای مربوط به آن


هدف این وبلاگ پاسخ به سئوالات مربوط به قناری است. اما به خاطر اینکه سایت www.uyc.ir راه اندازی شده است، کلیه سئوالات خودتان را در سایت مذکور بپرسید.

 

سلام دوستان .امیدوارم خوب و سلامت باشین. از علی آقا معذرت می خوام . نمی دونم چه حکمتیه که سئوال از عزیز از قلم می یوفته. من جواب ایشون رو همون موقع که پرسیدن نوشتم. اما نمی دونم چرا تو وبلاگ نوشته نشده . به هرحال امیدوارم من رو عفو کنن. اینجا جواب این بزرگوار رو می نویسم.

سئوال:

نويسنده: علی

يه جفت از قناريهام در سال اول زندگيشون مست نشدن خودم فکر می کنم به خاطر ثابت نبودن جاشون بوده ولی از چند ماه قبل اونها رو بردم تو زير زمين نگهداری کنم الان هم مشغول پر ريزی هستن ممکنه امسال هم مست نشن يا اينکه اصلا لال بشن ديگه هم جاشون رو خيلی کم جابجا می کنم فقط چند هفته ای يه بار ميارمشون بالا تو هوای آزاد خواهش می کنم در مورد اين جفت من رو راهنمايی کنين با تشکر

.

جواب:

عوامل زیادی باعث می شه که قناری مست نشه. جابجا شدن زیاد، تغیرات زیاد و شدید دمای هوا ، تغذیه بد و نامناسب ، بدی نظافت و پاکیزگی قفس، زیاد ور رفتن با قناری و مزاحمت های زیاد برای اون و حتی در مواردی مسائل موروثی و ژنتیکی.

ممکنه قناری علیرغم رعایت تمامی موارد در یک سال مست نشه اما بعد از اون آماده جفت بشه. برای اینکه قناری شما برای سال جدید آماده بشه در حال حاضر که در پرریزیه اون رو کنار بقیه قناریها نگهداری کنین. این رو هم بدونین که قناری رو باید در جایی که نور کافی مخصوصا نور طبیعی خورشید وجود داره نگهداری کنین. پس اگه زیر زمین شما از نور کافی برخوردار نیست توصیه می کنم که قناریها رو تو اتاق نگهداری کنین.وقتی دوران پرریزی قناری تمام شد اگه تعداد قناریهاتون زیاده ،نرها رو در یک قفس و ماده ها رو در یک قفس دیگه نگهداری کنین. بذارین نرها خوب مست بشن. وتا ماده ها خوب آماده نشدن کنار نرها نذارین و اونها رو جفت نزنین.

بعد که قناریها آمادگی کافی رو داشتند نرها رو از هم جدا کنین و بعد که خواستین نر و ماده رو جفت کنین سعی کنین ماده رو چند روزی تک کنین و نر رو به قفس ماده هدایت کنین.

اگه در نظافت و تغذیه قناری دقت کافی داشته باشین و قناریهای شما مشکل خاصی نداشته باشن مطمئن باشین که در آینده ای نزدیک از اونها نتیجه می گیرین.

دراینکه قناری شما چرا مست نشده، بررسی بکنین. ببینین که کدوم عامل باعث شده که آماده نشه. اگه عامل خاصی برای اون پیدا نکردین درصورت تمایل می تونین اونها رو بفروشین و قناریهای بهتری رو نگهداری کنین تا اینکه از نگهداری قناری خدای نکرده خسته نشین. چون اگه کسی بعد مدتی ببینه که کارش نتیجه نداشته ممکنه از کارش خسته شه.

موارد متعددی پیش اومده که قناری داشتم و بعد از چندسال نگهداری هیچ نتیجه ای ازشون نگرفتم . این امری طبیعیه و گریزی از اون نیست. بعضی قناریها حتی بعد از گذشت چند سال معلوم نمی کنن ماده ان یا نر.واسه همین هم اگه یه قناری می بینی که ازش نتیجه نمی گیری و خیلی هم بهش دل نبستی بهتره که از خیر اون بگذری.

البته ممکنه کسی به قناریش علاقه مند باشه و واسش مهم نباشه که جفت بره یا نره .در این صورت این فرد دوست داره قناری رو نگهداری کنه.

   + مصطفی احمدی ; ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/٥/٢