قناری و پرسشهای مربوط به آن


هدف این وبلاگ پاسخ به سئوالات مربوط به قناری است. اما به خاطر اینکه سایت www.uyc.ir راه اندازی شده است، کلیه سئوالات خودتان را در سایت مذکور بپرسید.

پاسخ سئوالات خرداد ماه

سلام. خرداد هم فرا رسید. بیشتر مراقب قناریهاتون باشین. چونکه فصل گرما مرگ و میر قناریها زیاده. مراقب باشید تو این ایام از آوردن قناری که بهش اطمینان ندارید میان قناریهاتون پرهیز کنید.اگه قناری تازه ای خونه آوردین بهتره یک هفته تو اتاق دیگه ای نگهداری بشه. اگه سالم بود بین قناریهاتون قرار بدین.

پاسخ سئوالات مثه قبل در ادامه مطالب...


نویسنده: ایرج ی

سلام اقای احمدی الان یک هفته هست قناریهام جفتن اما ؟هیچ انگار جفت نخوردن وکمی هم نزاع دارن؟ماده هم تو چال نمیره چال و بسازه؟
بودر شبش هم تو اراک نیست وفقط همون ژودر سوسک کش هست کوبکس؟بیخود نمیگم مملکت خوبی نداریم یه داروخانه دامبزشکی تو اراک وجود نداره؟
من مجبورم بودر سوسک کش به قناریهام بزنم؟ای بابا
بازم تشکر که حداقل شما به فکر ماهستید
تو این برنده فروشی ها میری زورشون میاد به ادم جواب بـــــــدن؟

سلام.هنوز زوده . معمولا 2 هفته تا یکماه طول می کشه تا ماده تخم بذاره. چند روز قبل تخم گذاری چالشو درست می کنه.

نویسنده: ایرج

سلام میشه یه زندگی نامه خودتون که ازکی قناری خریدن وچندتا قناری داشتین وچه مشکلا تی داشتیدو کلا از خودتون راجع به قناری بگین؟

سلام. یه ماجرایی تو وبلاگ هست ماجرای علی و حاج محمود. اون رو مطالعه کن. از ماجرای من بهتره.سعی می کنم اگه فرصت شد ماجرای خودم رو هم بنویسم. اما قول نمی دم به این زودی باشه.

نویسنده: حامد

سلام سر انگشت یکی از قناریهای من زخم شده و خوب نمیشه چکار کنم که خوب بشه من یک قناری رسمی سفید میخواهم یا ماستی که خوب بخونه اگر داری قیمتش وارسالش به برازجان چند میشه ممنونم من چند حلقه قناری هم میخواهم اگر داری ممنونم

سلام.پای قناریتو اسپری تتراسایکلین بزن. قناری و پلاک هم متاسفانه ندارم.شرمنده.یعنی اصلا رسمی ندارم. قناریهای من امسال رسمی بلندن.

نویسنده: مصطفی

با سلام
علت خوابیدن ماده قناری به مدت یک ماه در لانه و تخم نکردن چیست
سال گذشته از این ماده جوجه گرفتم ولی با یک نر دیگه اما به علت سن بالای قناری نر مادرو با یک قناری یک ساله جفت کردم
از اسفند که قناریها جفت خوردن تا حالا دو بار چات براشون گذاشتم .ماده چال رو میسازه و تخم نمیذاره
علت تخم نکردن قناری چی میتونه باشه
تشکر

سلام.زیر پاش تخم بذار. الان قناری شما کرچ شده. اگه یه لون جوجه بزرگ کنه خوب میشه.

نویسنده:امید

سلام خسته نباشید. من 3روزه دوتا قناری پیش هم انداختم دعواها تقریبا تموم شده وچال براشون گذاشتم که فعلا سرش مشغولن گاهی ماده میره توش و واسه خودش ور میره: من برای چال اونا می خوام از چال های سوراخدار برای کاهش احتمال شپش استفاده کنم اما اینو تازه فهمیدم حالا اگه چال رو عوض کنم مشکلی پیش میاد؟به نظر شما اشکالی داره؟

سلام.بهتره چال فعلی رو دست نزنید. اما چال بعدی رو هر چیزی که دوست داشتین بذارید.

نویسنده: سعید

سلام
منطقه ای که من زندگی می کنم هوا تابستان هم سرده می تونم قناریهامو برای جقت زدن آماده کنم مشکلی نداره

سلام.بهتره برای جفت کردن از نیمه پاییز به بعد این کار رو انجام بدین. البته بهترین فصل جفتگیری بهاره. اما تو تابستون مناسب نیست.

نویسنده: سعید

ببخشید مجددا مزاحم شدم من همینکه دان قناری از کتان به مخلوط کتان وارزن عوض می کنم قناری من که تازه می خواد ریزه خونی کنه دیگه به سوت زدن می فته وتلاشی برای خوندن نداره همینکه کتان بهش می دم شروع به ریزه خونی میکنه و می خواد شروع به خوندن کنه راهنمایی بفرمایید

احتمالا قناری شما مستعد چاقیه. بهتره ارزن رو از برنامش خارج کنید.

نویسنده: علی ملکوتی

باسلام خدمت جناب احمدی ودوستان عزیز.استادهمونطورکه فکرشومیکردم دوتا قناری مادم پس ازگذشت سه لون هردوبشدت ضعیف شدن وتولک رفتن ومتاسفانه دوسه روز پیش هم مردن....ولی قناری نر هنوزمسته وتولک هم نرفته..اینروهم بگم که ازپودرضدشپش وضدکنه وازلونه هایی که جریان هوارو عبورمیدن استفاده نکردم؛؛حالا بنظر شمامرگ دوقناری ممکنه ازحمله شپشها به بدن قناریا باشه......؟چون هردوشون از ده روز پبش بشدت ضعیف شدن وبشدت پرریزی کردن..تواین ده روز ازقطره مولتی ویتامین وهویچ,سیب,وتخم خلفه هم استفاده کردم..هوای اتاق هم خنک بود.لطفا راهنمایی کنین ممکنه قناری نرم هم دچار این مشکل بشه.ممنونم

سلام.نمیشه گفت که از شپش باشه. اگه شپش رو در اطراف قفس مشاهده کردین میشه گفت شپش زده. البته شپش به تنهایی قناری رو نمی کشه. اما اگه قناری ضعیف باشه و شپش هم به قناری بزنه اون رو می کشه.

به احتمال زیاد ضعف مفرط قناریها عامل مرگ اونها شده.سایر قناریها رو به خوبی مراقبت کنید و از پودر شپش هم استفاده کنید.
نویسنده: علی ملکوتی

باسلام خدمت دوستان وجناب احمدی .استادیه چندتاسوال داشتم اگه میشه راهنمایی کنین:1)استادشمابطور کلی ازقناریاتون چندلون جوجه میگیرین؟وبفرمایین که وقتی قناریارو جفت زدین تابعدازپایان لون دوم یاسوم تویک قفس نگه میدارین یابین لونها بهشون استراحت میدید وموقتا جدامیکنید...؟.2)بطورکلی بعدازپایان جوجه کشی آیا شرایط تولک رفتن رو برای قناریاتون مهیا میکنید یامیزارید همینطورباشن..؟بازم ممنونم اززحماتی که برای عاشقان قناری میکشید

سلام. من حداکثر سه لون به شرطی که ماده سرحال باشه والا دو یا حتی یکبار.

یه علت اینکه ماده بلافاصله بعد از بزرگ شدن جوجه دوباره تخم می ذاره نباید جداشون کرد. چون اینجور ماده اذیت می شه.

بهتره بذارین قناریها به خودی خود تولک برن. چون برای اینکه بخواهیم اونها رو تولک ببریم باید دون گرم یا محل گرم نگهداری بشن که این باعث در معرض بیماری قرار گرفتن می شه.

نویسنده: ایرج ی

سلام یعنی باید 15روز صبر کرد تا تخم بزارن؟ بعد طریقه زدن داروی شبش را توضیح بدین؟

سلام. لااقل 15 روزه .ممکنه حتی بیشتر بشه. پودر رو اطراف چال بریزید و بعد پنبه ها رو به چال بچسیونید.

نویسنده: مهدی

باسلام جوجه قناری 21 روزه دارم از تو لون بیرون نمیاد و ماده هم پرهاش آویزون دلیلش چی میتونه باشه؟دو تا لون هم گذاشتم ولی جوجه تو هرکدوم ماده میره اونم میره ؟ اگه ماده بخواد تخم بذاره تواین شرایط میتونه به نظر شما چیکار کنم تا راحت بتونه تخم بذاره؟
باتشکر

سلام. وقتی ماده تخم گذاشت تخم ها رو بردار. وقتی تخم آخر رو گذاشت جوجه رو با نر جدا کن و تخم ها رو زیر پای ماده بذار.

نویسنده: بهزاد

سلام آقا خسته نباشی جوجه جیبر 1 ماه کی آماده میشه و چند سانت بزرگ میشه تا موقعه بالغ بودن...

سلام. قناری ماده 10 ماهه و نر یکساله آماده می شه. البته ممکنه زودتر هم آماده بشن .اندازه قناری هم بسته به پدر ومخصوصا مادرشه. یا ممکنه به نسل قبل از پدر و مادرشون برن. اما معمولا قد جوجه به ماده می ره.

نویسنده: ایرج

سلام من منظورم به خود قناری است؟
بعد میشه از حشره کش .اسبره استفاده کرد؟
از کجا بفهمیم که قناری شبش داره و آیا وجود شبش مشکلی برای قناری به وجود میاره؟
اموزش گرفتن ناخن قناری را توضیح بدین به صورت تصویری؟

سلام. بعضی از داروها رو در آب می ریزن و برخی به بدن قناری می زنن. بستگی داره نوع دارو چی باشه. شپش باعث ضعف قناری به خاطر خوردن خون آنها و در نهایت مرگ اونها می شه.

برای گرفتن ناخن از کمی پایینتر از منحنی ناخن باید گرفته بشه. عکس مناسبی نداشتم. اگه کسی از دوستان داره برام لینک کنه.

ملکوتی نویسنده: علی

سلام.آقای احمدی من ازلحاظ غذابهشون خوب رسیده بودم. البته اینوهم یادم رفت بگم حدود یکماه پیش پرای سینشون رومی کندند تا جایی که راه داشت و بنظرم ازچیزی ناراحت بودن

سلام.احتمالا کنه زده باشن. به هر حال عامل مهم از بین رفتن اونها ضعف مفرطی است که ممکنه به خاطر حمله کنه و شپش ایجاد شده باشه. آیا اون مواقع پف می کردن؟ آیا اثرات خون در اطراف قفس مشاهده کردین؟

نویسنده: ایرج ی

سلام اقای احمدی عزیز امروز قناریهام فکر کنم که جفت خوردن صبح قناری ماده ی چال درست میکرد ؟ بعدظهر هم جفت گیری کردن؟
اما؟وقتی قناری نر جفت گیری کرد بلافاصله بعدشم قناری ماده رفن جفت گیری کرد و اما نمیدونم این طبیعیه که ماده این کار رو کرد؟
واما بازم دنبال هم میکنن؟با تشکر وخسته نباشید

سلام آره این حالات عشق بازیه قناریهاست. طبیعیه. دنبال هم کردن هم طبیعیه.

نویسنده: ایرج ی

سلام بعد از جفت گیری چند روز بعد تخم میزاره .پودر شبش را باید به قناری زد

سلام.بستگی داره به قناریها. زمانی که چال رو درست کرده و جفت گیری کنن ممکنه بین 5 تا یکهفته طول بکشه تا تخم بذاره.

پودر رو هم گفتم که به نوعش بستگی داره.

نویسنده: ایرج ی

سلام استاد نمیدونم چرا جواب تلفن ما رو والا ما نمیدونم حرف بدی زدیم.با این حرف ها شما تو گوش ما هم بزنید استاد ما هستید؟میخاستم تلفنی بگم که فکر کنم که قناری های من شبش گرفتن؟و من یه بودر ودارویی خریدم به نام بروبوکسور1% PeoPoxur1% از دام بزشکی خریدم؟برا پرنده است؟اما مرده گفت که تو آب نمیشه بریزی؟اب تنی کنه؟روشم نوشته که رو برنده بریزید و مخالف برها بمالید تا به خورد بدن برود؟اما من میترسم این کارو کنم وقناری هام بد تر شوند؟اخه جفتن و ماده شکم باد کرده انکار میخاد تخم بزاره؟میترسم بگیرمشون از مستی بیفتن؟حالا موندم چکار کنم؟
INSICTORNIS هم بیدا نکردم؟

سلام.بعضی مواقع ممکنه در شرایطی باشم که نتونم جواب تلفن رو بدم. به همین دلیل هم از شما معذرت می خوام. مطمئن باشید که من هیچ وقت از تماس کسی ناراحت نمیشم. اما مطمئنا درک می کنید که مواقعی پیش می یاد که نشه جواب داد.

این دارو بسیار قوی هست و موقع زدن به قناری اون رو گیج می کنه و تا مدتی کف قفس می یفته. به همین دلیل هم به ماده ای که الان وقت تخم گذاریشه نباید زد.

نویسنده: مهدی

با سلام
میخواستم ببینم اگه نر و جوجه را جدا کردم آیا امکان داره ماده به هوای نر رو تخم ها نخوابد ؟ باد کولر مشکلی برا قناری ها ایجاد نمیکنه؟

ممکنه ماده بی تابی کنه. اما معمولا اینطور نمی شه. اگه ماده از روی تخم ها پاشد و دیگه نخوابید مجبورید نر و جوجه رو کنار ماده بذارید. قناری نباید در معرض مستقیم باد قرار بگیره و این طور مریض می شه.

نویسنده: فرهاد

سلام.وب بسیار عالی با مطالب آموزنده ای دارید. واقعا خسته نباشید.می خواستم بدونم که یه جوجه قناری نر رسمی توی چند ماهگی می تونه کامل و خوب بخونه؟آخه یکی از دوستان من یه جوجه به من داد الان تقریبا 5 ماهشه شایدم کمی بیشتر - ولی بیشتر اوقات ریزخونی میکنه وقتی هم که بلند میخونه خیلی غر و قاطی میخونه(درضمن زیادهم میخونه). البته براش نوار هم روزی یکی دو ساعت میذارم.ممنون میشم جوابم رو بدین پیششاپیش متشکرم.

سلام. به طور طبیعی نر در یکسالگی مست می شه. البته تا قبل اون هم می خونه. از هشت ماهگی ممکنه قرص بخونه . البته این رو هم بگم که ممکنه زودتر هم آماده بشه. اما اگه تا یکسالگی این حالت در قناری پیش نیاد طبیعیه و جای نگرانی نیست.

این رو هم بگم که اگه قناری در فصل گرما یکسالگی اون برسه تولک می ره که به این صورت باز فصل آماده شدنش عقب می یفته.

نویسنده: بهزاد

سلام ببخشین جوجه قناری حیبر تو تهران فروش میره؟

از پدر و مادر عالی هستن جوجه 2 ماهن طلایی و پرتقالی چند میرن؟
چطوری میتونم بفروشم آخه من اردبیلم واسه همین میگم...

سلام آقا بهزاد. من قم زندگی می کنم. قیمت تهران رو ندارم. اگه قناریها خوب باشن مطمئنا قیمت مناسبی خواهند داشت. بهتره به کسی که طالب جیبر هست بفروشید.

نویسنده: ایرج ی

سلام بس میشهPeoPoxur1%رابه قناری زد وچطوری؟

سلام. این دارو اگر چه برای سایر پرنده ها هم استفاده می شه اما اگه در مقدار کافی استفاده بشه در مواقعی که سایر داروها نباشه استفاده کنید مانعی نداره.من خودم این رو استفاده کردم. اما بازم می گم موقع زدن به قناری خیلی اذیت می شه و گیج می شه.

نویسنده: میلاد

سلام ببخشید بازم مزاحم شدم میگم این قضیه جفت انداختن سهره با قناری چیه؟چی کار باید کرد که بچه های خوبی در بیاد. مرسی

سلام.برای جفت کردن سهره با قناری باید اونها رو در شرایط خاصی نگهداری کنید. البته این شرایط سخت نیست اما رعایت برخی مسائل لازمه. در ضمن جوجه هایی که داده می شه معلوم نمی کنه از اول نر و بخون هستن یا نه. چون جوجه ها ممکنه اصطلاحا ماده در بیان و نخونن. البته ماده که نه چون عقیم می شن .

نویسنده: کاتبی

با سلام خدمت جناب احمدی و کسب اجازه از اقای خسروانی چون در این صفحه زیر از سایت ایشون دقیقا کوته کردن ناخن مشخص شده
http://www.canaryalireza.ir/article.php?catID=7&start=10
با احترام

سلام .با تشکر از لطف و زحمت شما دوست عزیزم.

نویسنده: ایرج ی

سلام اقای احمدی من درمورد شبش چه کار کنم وچه درویی استفاده کنم؟

سلام. ایرج جان راجع به پودر شپش گفتم که اگه تونستی از پودر مخصوص قناری استفاده کن. می تونی سفارش بدی از تهران برات بفرستن.

نویسنده: آرش

سلام
قناری من حدودا 5روز که اسهال شدید گرفته ولی قناری سرحاله
اگه ممکنه من را در این زمینه راهنمایی کنید.
متشکرم

سلام. آب رو بجوشون و بهشون بعد سرد شدن بده. از سبزی و میوه در مدتی که اسهال دارن پرهیز کن. دونه ها رو هم فقط کتان و ارزن بده. حتی کتان تنها هم باشه بهتره. دون خلفه براشون بذار. تو آب هم اوآراس بریز تا املاحی که از دست دادن جبران شه.

مهمتر از همه اینکه عامل اسهال رو باید شناسایی کنی. با من تماس بگیرید.

نویسنده: بابک

سلام.از مطالب وبلاگ شما کمال استفاده را کردم و در چند مورد بهم کمک کرد. من 2سوال از شما داشتم
من در حال حاضر دو قناری نر دارم.1-کشیده بلند زرد پررنگ که میخواستم بدونم برای داشتن جوجه های بلند و نازک با رنگ سفید خالص و زرد پر رنگ خالص باید از چه ماده ای و باچه رنگی استفاده کنم؟
2-
رسمی بلند آهویی سرخ.که برای گرفتن جوجه های بلند بارنگ پرتقالی-نارنجی-آهویی ویا سرخ باید از چه ماده ای استفاده کنم.
چون الان هم قیمت پایین تره و هم فراوان تره.

سلام. برای گرفتن جوجه سفید یا زرد باید از همین رنگ ها استفاده کنید. با این توضیح که هر جفتی یکی سفید و یکی زرد باشه . یا یکی طلایی و یکی زرد یا سفید.همین طور پرتقالی یا سرخ. که البته در مورد دو رنگ آخر بهتره از یک رنگ اما کمرنگ و پررنگ استفاده کنی. مثلا پرتقالی کمرنگ با پرتقالی پررنگ.

نویسنده: مهدی

باسلام
جوجه قناری را چندروزه جداش میکنند؟

قناری نر من محکم نمیخونه چیکارش کنم؟
یه قناری ماده دارم رو تخم خوابیده نر را با جوجه جدا کردم آیا میشه نر را با یه ماده دیگه جفت کرد؟
بهترین غذا برا ماده که تخم داره چیه؟

سلام. جوجه هر وقت دون خور شد جداش کنید. معمولا 20 تا 30 روزه.

الان دیگه قناریها تولک می رن اگه قناری شما محکم نمی خونه خیلی جای نگرانی نیست.

البته می شه یه نر رو با دو ماده جفت کرد. اما مراقب باشین به قناریها فشار مضاعف وارد نشه.

ماده که رو تخم خوابیده بهتره غذای متنوع نداشته باشه تا به هوای غذا زیاد از سرجاش پا نشه. در کنار کتان و ارزن روزانه کمی کاهو، مغز بادام، کافیه.

نویسنده: ایرج

سلام اقای احمدی شما میتونید یکی از روم ای یاهو رو بزارید برا دوستاران قناری
کار جالبیه

سلام. اینکه کار خوبیه موافقم اما مشکل اینه که من بلد نیستم. اگه کسی از دوستان بتونه اقدام به این کار کنه ممنون می شم.

نویسنده: بابک

آقای احمدی سلام
من یکی از قنارهای نرم اکثر مواقعی که نشسته پای چپش را جمع میکنه و بالا میگیره.البته من چند روزه پیش ناخن های هر دو پاش کوتاه کردم .ولی امروز که دقت کردم دیدم یکی از انگشتاش ارز سمت کف پاش کمی برجسته شده است و ظاهرا ساق همون پاش کمی سرخ شده است. من کمی الکل و وازلین زدم که فرقی نکرد.لطفا راهنمایی کنید.
با تشکر

سلام دوست عزیز
من یه قناری تر دارم که پاش )از ساق پا تا پنجه ها ) به خصوص مچ وپنجه های پاش مثله یک رگ خونی قرمز میشه وظاهرا درد نیز داره چون دائم پاشو بالا نگه میداره در ضمن بر اثر ضربه یا کشیدگی و... هم نبوده اگه کمکم کنین تا این مشکل رو حلش کنم ممنون میشم در ضمن دسترسی به دامپزشک رو هم ندارم
با عرض معذرت

سلام.مشکلی که دارین به احتمال زیاد اینه که قناری در اصطلاح گرمیش کرده. دون های خنک مثه کاهو و خلفه، مغز بادام، برگ کاهو و کدو به قناری بدین. اگه در ساق پای قناری تاول یا جوش در اومد از اسپری تتراسایکلین برای خشک کردن اون یا لااقل گلسرین یده استفاده کنید.

نویسنده: محمد

سلام ضمن تشکر
یک قناری نر دارم که حدود6 ماهشه از کی باید شروع به خوندن بکنه
کی واسش یک ماده بیارم
چون تنهای ممکنه خوندن یاد نگیره؟؟؟
ممنونم

سلام. قناری تنها هم باشه بلده که بخونه. نگران نباشید. خوندن جزء ذاتشه. اما اینکه کی براش ماده بخرید اگه منظورتون اینه که بخواین جفت کنید لااقل تا بعد تابستان باید صبر کنید. وقتی قناری شما مست شد اونوقت جفتش کنید. اما اگه بخواین ماده رو بخرید و بذارید تا نر آماده شه، هر وقت که ماده خوبی پیدا کردید بخرید.

در ضمن قناری نر از یکماهگی شروع به خوندن می کنه.اما اول ریزه خونی می کنه. بعد از مدتی سفت می شه.

نویسنده: ایرج

سلام آقای احمدی امروز مادم یک تخم گذاشت فقط یک مشکلی است؟
خیلی کم روشون میخابه؟
ووقتی میره تو چال یه صدای عجیبی در میاره؟
نره هم همش گوشه قفس یه باشو میچسبونه به میله؟
نمیدونم نره صدا در میاره یا ماده؟

سلام. گفتم که تخم اول رو که گذاشت کم می خوابه. اما از تخم دوم به بعد مرتب تر می خوابه. در ضمن صدایی که در می یاره طبیعیه و نر رو صدا می کنه که بهش غذا بده. اینها عشق بازی اونهاست .ببین و لذت ببر.

نویسنده: شهاب

علت صدای تنفس غیر عادی قناری چیست (صدای خس خس ) و چکار باید بکنیم؟ با تشکر

سلام. قناری شما مریض شده. احتمالا در معرض باد قراره و سرما خورده. البته این صدا عوامل دیگه ای هم داره .مثه آسم. اگه بخواین مداوا شه باید تماس بگیرین تا من دقیقا بدونم چشه. بعد راهنماییتون کنم.

نویسنده: حمید

سلام آقای احمدی
من یه سوالی برام پیش اومده .
من دفعه پیش که قناریم رو جفت کردم دوتا تخم کردو دوتاشم دراومد ولی به خاطر شپش جوجه ها مردن
الان حدود دو الی سه ماه از اون موقع میگذره و با وجود رسیدگی هایی که انجام دادم براش و ائن برنامه غذایی رو که شما دادید رو براش انجام دادم باز هم الان که جفتش کردم دو تا تخم کرده .
من هرچی تلاش می کنم تا بیشتر تخم کنه وهرچی رسیدگی میکنم بار هم همون دوتا تخم رو میکنه
البته بگم که این دفعه دفعه سومه که جفتش میکنم امسال دفعه اول 3تا تخم کرد دفعه دو 2تا الان هم همون 2تا روکرده .
می خواستم بدونم که چه کار کنم تا تعداد تخمهاش افزایش پیدا کنه ؟
ممنون

سلام.گذاشتن تخم تا حدودی ارثی و مربوط به خود قناریه. البته می شه تا حدودی در این تعداد رو افزایش داد. مثله تقویت نطفه قناری با ویتامین ای یا دادن بادام و فلفل دلمه، تغذیه مناسب و تقویت قناری نر و ماده با داشتن برنامه غذایی مناسب و... اما همونطوری که گفتم معلوم نیست که تا چه حدی تعداد تخم گذاری بیشتر بشه.

نویسنده: ایرج ی

اولیش اینه که یه برنامه غذایی خوب و مفید برای من بدید؟مادم تخم داره وجفتن دیگه؟اون مطالب تو سایتم برای جفت چیزی نداره؟ چه میوه هایی میشه الان داد؟
الان مادم دوروزه که تخم گذاشته؟یک دونه؟آیا بیشتر میزاره به نظر شما؟
از کجا معلومه که نطفه داره؟
بعد یه قناری ابلق نر دارم که الان دو ماهه که دارمش؟وقتی قفسو میار ی بایین ؟انگار میترسه و خود شه بد جوری به در رو دیوار میزنه؟
مشکلش چیه؟دوماهه که فقط بلند میخونه خیلی هم کم؟
سفت خون نمیشه؟
ناخناشم از کسی که خریدم گرفت الان نا منظم داره در میاد؟

مشکل دارد عوضش کنم؟

بعد تخم الان گرما برای تخم ها مشکل ایجاد نمیکند؟

الان که ماده رو تخم خوابیده است؟آبتنی براش مشکل ایجاد میکنه؟
خلفه یا خرفه؟
تو اراک میگن خرفه

مایل بودید اعلام کنید تا تحولی در قناری ودوستارانش ایجاد شه؟

سلام. برای تغذیه قناری جفت رفته در این فصل باید غذاهای خنک داد. کاهو، خلفه، برگ کاهو، کدو، بادام،کتان و ارزن، هفته هم کمی تخم مرغ هویج.

ماده ممکنه بین 1 تا 6 تخم بذاره. از روز 8 نطفه جنین در تخم معلومه.اون رو روبروی روشنایی بذارید سیاهی توش معلومه.رنگ تخم هم برمیگرده.

برخی قناریها خیلی وحشی بازی در می یارن.مشکلی نیست.بعد مدتی قرص خون می شه.اگه ناخناش بلنده کوتاه کن. عکس گرفتن ناخن رو هم که گذاشتم.

گرما تخم رو خراب می کنه. مراقب باش گرما بهشون نخوره.نیازی به آبتنی برا ماده نیست. یه روز قبل در اومدن جوجه براش آب بذار .

ظاهرا خلفه میگن. حالا اینش خیلی مهم نیست.

اگه برای راه اندازی چت روم کاری بخواین انجام بدین من موافقم. البته این بدین معنا نیست که من بتونم وقتی برای حضور در چت داشته باشم. به هر حال از این کار استقبال می کنم.

نویسنده: مصطفی

سلام
خسته نباشید آقای احمدی
من دو یا سه جفت قناری بیشتر نگهداری نمیکنم.تصمیم گرفتم یه قفس مکعب شکل (80*80*80) درست کنم و قناری های نر رو توی اون نگهداری کنم، تا هم بحث نظافت و غذای پرنده ها برای خودم راحت تر بشه و هم پرنده ها فضای بیشتری داشته باشن.به نظر شما خوبه؟
اگه نکته ای به نظرتون میرسه ممنون میشم بگین

سلام. برای زمان پرریزی اشکالی نداره. اما موقعی که آماده جفت شدن و شروع به خوندن کردن، نرها رو باید جدا کرد. ماده ها هم می شه در یک قفس نگهداری کرد. اما نه قفس بزرگ چون پرواز در قفس بزرگ انرژی زیادی رو می طلبه و قناری ممکنه ضعیف شه.

نویسنده: سعیدخالصی

باسلام خدمت اقای احمدی ازسایت بسیارخوبتان بسیارمتشکرم من یک سوال داشتم من دریهمن 87یک قناری معمولی ابلق خریدم قناری درهنگام خرید درتولک بسرمیبرد در زمان خرید قناری یک ساله بود بسیارعالی اوازخوانی می کرد بطوریکه ان را درکنارم می گذاشتم اواز می خواند امامتاسفانه ازفروردین 88تاکنون لب بازنکرد حتی به اواز قناری دیگرم هم توجهی نداره لازم به ذکر است که قناری حرکاتش طبیه ای است جیک مزنه وواکنش نشان می دهدوبعضی وقتا کزمی کنه خواهشمند است من را راهنمایی کنید بدلیل دوری مسافت ازاستان داروی گیاهی تجویز کنید

سلام. قناری در فصل گرما تولک می ره.قناری هم که تولک باشه نمی خونه. اگه قناری شما الان پرریزی داره، نخوندنش طبیعیه.اما اگه هنوز پر نریخته اما هوا گرم شده، ممکنه گرما باعث شه که قناری دیگه نخونه.

شما گفتید که تحرکش طبیعیه. اما بعضی مواقع کز می کنه. کز کردن در برخی موارد، یعنی اینکه قناری در مواقعی خودشو جمع می کنه، طبیعیه و در این حالت در حال استراحته. خصوصا در ایامی که مست نیست این حالت بیشتره.

اگه در فضله قناری، حالات فیزیکی ، اندام و... علائم خاصی که قبلا نبوده مشاهده کردین اطلاع بدین. تا علت اون معلوم شه. در غیر این صورت مسئله خاصی نخواهد بود.

نویسنده: ایرج ی

سلام الان میشه تخم مرغ داد؟

سلام. به مقدار کم مشکلی نیست.

نویسنده: حامد

با سلام خدمت آقای احمدی و دیگر دوستان عشقباز.آقای احمدی من یه قناری نر یکسر دارم که فقط دو شاخه از پرهای دمش دراومده و بقیشون در نیومدن به نظر شما علت چیه و چکار باید بکنم؟(تغذیه پرنده طبق برنامه وبلاگه و کاملآ سرحاله)دوم اینکه تخم خشخاش چه موقع به پرنده داده بشه مفیده؟سوم اینکه اگه شما یه پرنده داشته باشی که 1سال تولک باشه و از طرفی نتونی ازش دل بکنی چکار میکنی با اون؟(آیا امید هست که امسال برای جوجه گیری آماده بشه؟)با تشکر.

سلام. قناری بالغه یا جوجه؟ چی شده که دمش ریخته و اینطور در اومده؟این موضوع رو مشخص کنید تا معلوم شه برا چی در نیومده.

تخم خشخاش در موقعی که نر رو بخوایم مست کنیم به قناری می دن.

خیلی مواقع پیش می یاد که قناری یک سال توکار نره. اما سال بعد آماده بشه. بهترین کار اینه که یک برنامه غذایی ثابت براش داشته باشید.

نویسنده: محمود

با سلام
من یک قناری دارم که خوب هم میخواند و چند روزی است یک قناری دیگر خریداری کردم ولی چون هر دو در یک اتاق هستند هیچ کدام در حال حاضر نمی خوانند و فقط جیر جیر میکنند . ولی قناری جدیدی را از اتاق خارج میکنم پس از مدتی قناری اولی شروع به خواندن میکنه ضمناً پای یکی از انها شفاف نیست و فکر کنم حالت پینه یا قارچ باشد و انگشتش را با نوک میکشد .
ممنون میشم اگه راهنمائی ام کنید .
سلام.پای قناری شقاق زده رو حتما مداوا کنید. پماد شقاق به پاش بزنید. اگه نتونستید پماد مخصوص پیدا کنید از وازلین استفاده کنید. قبل زدن با آب ولرم پاشو بشویید. روزی یکبار به پاش بزنید و بهتره که غروب باشه.

اما اینکه نمی خونن به این علته که کنار هم هستن. باید جداشون کنید.

نویسنده: کاتبی

با سلام
برای خرید قناری به یک مغازه رفتم بعضی از قناری ها دهانشان باز میشد ایا امکان داره اسم داشته باشند
ضمنا در یک نگاه برای اولین بار ایا میشه قناری سالم رو تشخیص داد مشخصه های اون چیه
با احترام

سلام. ممکنه به علت گرما له له می زدن. یا اینکه مریض باشن. کم پیش می یاد که یک دسته قناری همه آسم داشته باشن.

برای تشخیص قناری سالم باید به این نکات توجه کرد.

1- ظاهری تمیز و پرهای صاف بدون شکستگی و ژولیدگی

2- پاهای تمیز، بدون شقاق

3- موقع پریدن راحت بپره و احساس ناراحتی نکنه

4- فضله تمیز و خشک داشته باشه. رنگ فضله طبیعی باشه. موقع فضله کردن دم نزنه.

5- اگه نر باشه بخونه. اگه ماده اماده باشه.(این مربوط به زمانیه که قناریها آماده هستن.)

درکل قناری سالم قناریه که شاداب باشه.

نویسنده: مهدی

باسلام اگه ماده تخم داشته باشه و نر را جدا کنیم مشکلی برا غذا خوردن ماده ایجاد نمیشه ؟
چون ممکنه زیاد از رو تخم ها بلند بشه ایا امکانش هست تخم ها خراب بشند؟

سلام. اگه با جداکردن نر ماده از روی تخم ها زیاد پا میشه نر رو کنار ماده بذارید.

نویسنده: رامین

سلام آیا میشه سهره ماده رو با قناری نر جفت زد اگه میشه جوابشو به ایمیلم بفرستید اگه بکنید ممنون میشم بای

سلام. امکان پاسخ دادن به ایمیل افراد رو ندارم. با عرض پوزش.

نویسنده: بهزاد

سلام آقای خسروانی

دو تا سوال:

یکی این که اگه رسمی بلند با دم 11 سانت رو با جیبر اصیل جفت کنی جوجه چی میدن؟

سوال دیگه قیمت رسمی بلند ابق با دم 11 سانت چقدر میشه 9 سانت چقدر میشه؟یا تشکر

تو رو خدا جواب بدین

سلام.این سئوال رو از آقای خسروانی پرسیدین؟ من احمدی هستم. چون از آقای خسروانی پرسیده بودید من چیزی نگفتم. اما الان که دوباره پرسیدین جواب میدم. اما این جواب منه نه آقای خسروانی

1- قناری بدست اومده یکسر می شه. حیفه رسمی بلندی که الان 11 سانته با جیبر اصل جفت کنی. هر کدوم رو به مثه خودش جفت کن.

2- قیمت ندارم. حدودا 250 یازده سانت. 100 یا 150 نه سانت

نویسنده: حامد

سلام آقای احمدی.در مورد اون دم قناری که گفتم ناقص دراومده باید بگم این پرنده بالغه 2سالشه و قبلآ تولک بود میخواستم بگیرمش که متاسفانه دمش کنده شد و الان که حدود 10 ماه میگذره هنوز خبری از اون دم قشنگ نشده.با تشکر.

سلام. درسته. الان دیگه در نمی یاد. باید بذاری بره تولک بعد در می یاد.

نویسنده: ایرج

استاد سلام دیشب بنجره باز بوده وباد میومده؟من صبح که بیدار شده بودم؟دیدم دما 21 درچه است؟اینجا الان یه مقدار هوا خنک شده آیا ممکنه تخم خراب شده باشه؟اخه بادم میومده؟

سلام. امیدوارم که چیزیش نشده باشه.

نویسنده: حسین

من یک قناری (جوجه امسال نارنجی رنگ ) خریدم آیا تولک میرود چون اصلا نمی خواند و فروشنده گفت تا یک ماه دیگر میخواند چون جوحه است تولک نمیرود آیا ممکن است اصلا ماده باشد؟

سلام. چون جوجه هست نمیشه با اطمینان گفت که نره یا ماده. نخوندن علامت ماده بودن نیست. باید کسی که ماهر باشه اون رو ببینه.

نویسنده: حمیدرضا

سلام-من دو قناری نر خریدم ظاهرا مستن یعنی پرهاشونو بهم میزنن برای قناری ماده بیتابی میکنن ولی اصلا نمیخونن---جفت نرها تو یک قفس جیکار کنم میشه با مادم که اونم مسته جفتشون کنم--علت نخودنشون چیه----با تشکر از شما

سلام. نخوندن اونها به نظر من به خاطر اینه که کنار همن.جداشون کن اگه مست خوندن هرکدوم که مست ترن جفت کن.

نویسنده: ایرج

سلام استاد احمدی اگر ماده یک تخم بزاره ونطفه نداشته باشه؟مشکل از چیه و الان مادم 5روزه که تخم کرده یک دونه ممکنه نطفه نداشته باشه؟
قناری من بعد از اینکه تخم اولی رو گذاشت بعد ظهر آن روز دوباره جفت گیری کردن؟
قبل تخم گذاری هم جفت گیری کردن؟
امروز هم بعد از5روز تخم داری دوباره جفت گیری کردن؟این طبیعیه؟
و از چند روزگی تخم میشه تخم را سونوگرافی کرد؟..
وفقط میتونم بگم دستتونو میبوسم که انقدر به فکر ما هستید؟

سلام. به علت مستی زیاد جفتگیری می کنن.از هشت روزگی می شه تشخیص داد که نطفه داره یا نه.من مخلص همه شما هستم. وظیفمه که کمک کنم.فکر کنم نطفه نداشته باشه.اما بذار زیرپاش بمونه.

نویسنده: ایرج ی

سلام قناری پیر را باید چه جوری تشخیص بدی؟
واگر درست نتونه ببره بیره؟

قناری سن دار از پا و رنگ پرهاش معلوم می شه. پریدن خیلی ربطی نداره.

نویسنده: مهدی ک

سلام خدمت دوست عزیزم آقای احمدی من یک نر حدودا 5 ساله دارم با چندتا ماده جفتش کردم معلوم شد نطفه نداره اگه میشه دارویی معرفی کنین که نطفه اش رو تقویت کنه . دلم نمی یاد که بفروشمش چون وقتی که منو می بینه برام میخونه می رقصه و بالهاشو مثل چتر باز می کنه البته بگم جفت گیریشو با ماده دیدم لطفا کمکم کنید تا برای فصل اینده اماده شه مچکرم

سلام. با توجه به سنی که قناری شما داره فکر نکنم دیگه نطفه داشته باشه. اما برای اینکه دوستش دارین این کارها رو براتون می گم انجام بده. بعد اینکه تولک رفت یکماه بعد بهش ویتامین ای بده. نحوه دادن ویتامین طبق برنامه خاصیه که باید از فروشنده اون بپرسین.در ضمن فلفل دلمه و مغز بادام برای اینکه نطفه قوی بشه مفیده.

نویسنده: کاتبی

با سلام واحترام
یک قناری سرخ ماده که پرهای سرش ریخته واحتمالا به علت زیاده روی در تخم گذاری به این روز افتاده رو خریدم و احتیاج به نظرات شما در خصوص بر گشتن به حالت اولیه رو دارم لطفا راهنمایی بفر مایید
برنامه نگهداری و غذایی رو بفر مایید و راهنمایی های دیگه
با تشکر

سلام. برنامه اون باید مقوی باشه. حتما مولتی ویتامین و مغز بادام رو در برنامه غذایی اون داشته باش. در ضمن هفته ای سه بار تخم مرغ هویج، کاهو،کدو،سیب، زردآلو بهش بده. سعی کن تو یه قفس تنها باشه تا بهتر بهش برسی والا از بین می ره.

   + مصطفی احمدی ; ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۳/۱