قناری و پرسشهای مربوط به آن


هدف این وبلاگ پاسخ به سئوالات مربوط به قناری است. اما به خاطر اینکه سایت www.uyc.ir راه اندازی شده است، کلیه سئوالات خودتان را در سایت مذکور بپرسید.

پاسخ سئوالات از اول اردیبهشت(بخش اول)

سلام. پاسخ سئوالات در ادامه مطلب.

دوستان گرامی اگه مشکلی دارن که باید سریع جواب داده بشه با من تلفنی تماس بگیرن. وقتی می یام و می بینم که عزیزی گفته به خاطر دیر جواب دادن من مشکلی براش پیش اومده خیلی ناراحت می شم.

من اینجام تا به شما کمک کنم.و این رو وظیفه خودم می دونم. قصد منت گذاری و این حرفا نیست. پس اگه مسئله ای سئوالی مشکلی است حتما با من تماس بگیرین. شمارم رو بالا نوشتم.

درضمن جهت اطلاع کسانی که تازه اینجا مراجعه می کنن اینکه سئوالات خودتون رو در قسمت  سئوال خودتون رو اینجا بنویسین بنویسین.


نویسنده: ایرج ی

سلام یه سوال دارم چرا قناری پاشو میگیره بالا من یک هفته بیش به قناریم بماد فایتوم زدم خیلی داغون شد از اون وقت تا به حالا این طوری شده؟ آیا درست میشه؟واینکه چگونه باید تشخیص داد جوجه نر است یا ماده واز چند ماهگی ومن یک سهره دارم یکی از انگشتهای پاش کج چگونه اونوباید درست کرد یا باید قطعش کرد؟.....

سلام.

1- اینکه پاشو بالا می گیره علتهای مختلفی داره. یکیش شقاقه که برای درمون اون پماد می زنن. اما ممکنه پاش جایی گیر کرده و کشیده شده. یا اینکه دونه ای در آورده و... اول معلوم شه مشکلش چیه . بعد پی درمونش باید رفت.

2- جوجه نر از یکماهگی شروع به ریزه خونی می کنه. البته ممکنه ماده هم ریزه خونی کنه. اما کم پیش می یاد.

3- اگه انگشتش در رفته یا شکسته و می تونین اون رو با چیزی ببندین تا جا بیفته این کار رو بکنین و الا دست به سهره نزنین.

نویسنده: بهزاد

سلام خوبین. من جوجه 2ماهه رسمی بلند قشنگ میخوام .2یک جفت سفید یک جفت طلایی جوجه 2 ماهه چند در میاد؟

لام. در حال حاضر برای فروش جوجه ندارم. ان شاء الله اگه قرار به فروش شد حتما اعلام می کنم.

قیمت هم بستگی داره به اندازه جوجه. از 100 به بالا می شه.

نویسنده: نوید

سلام خسته نباشی
اقا واسه قناری جفت کرده چال رو اماده بذارم یعنی پنبه مخصوص بچسبونم یانه واینکه پنبه باید کف قفس بذارم که ماده برداره ببره تو چال و اینکه جه کنم که پر همدیگرو نکنن ببرن تو چال و سوال دوم اینکه وقتی نر ماده جفت خردن ماده تخم گذاشت امکان داره تا به اخر رسیدن دون دادن به جوجه ها دوباره جفت بخورن و ماده تخم بذاره باید دوباره 1 دونه چال دیگه بذارم یا اصلا جفت نمی خورن مرسی از اینکه وقت میزارین!!!!

سلام. موقعی که نر و ماده رو کنار هم می ذارین بعد از 5 روز چال محتوی پنبه که دور اون را با چسب به چال چسبونده باشین براشون بذارین. اگه پرهای هم رو می کشن خوبه تعدای نخ به اطراف قفس ببندین.

ماده بعد از اینکه جوجه ها 20 روزه شدن معمولا تخم می ذاره. بهتره شما از چند روز قبل اون مثلا موقعی که جوجه ها از لون اومدن بیرون چال دوم رو بذارین.

نویسنده: نوید

راستی خوب زیر پنبه ها پودر ضد شپش بزنم واسه پیشگیری؟

سلام. بله خوبه که اطراف چال رو پودر بپاشین.

نویسنده: نوید

علائم شپش در قناری چیست متشکرم؟

اینکه قناری خودشو مرتب می خوارونه. اطراف قفس مخصوصا روی تیرک ها شپش جمع می شه. اگه شب یه پارچه سفید رو قفس بندازین و صبح زود قبل روشنایی اون رو نگاه کنید شپش ها رو توش می بینین.

نویسنده: میثم

سلام عزیز دوست خوب میگم صدای قناری نداری تو ولاگت بزاری ما دانلودش کنیم اون صداهایی که گذاشتی خرابن میخوام برا جوجه قناری بزارم که زودتر ریز خون بشن ممنون میشم

سلام.متاسفانه در حال حاضر همین ها رو دارم. البته اگه تو سایت ها مخصوصا خارجی ها بگردین حتما پیدا می کنین.

نویسنده: کاتبی

با سلام واحترام
با اجازه از اقای احمدی
بایستی زیر پنبه ها کف چال حتما پودر ضد شپش بزنی و بعد پنبه ها رو داخل چال بزاری و پنبه ها رو کمی فشار بدی و تا لبه چال پنبه بزاری سپس کمی پنبه معمولی لای سیم قفس بزاری تا بال هم رو هم نکنندضمنا از روز 15 بعد از بزرگ شدن جوجه ها نر شروع به خوندن میکنه و اماده میشه برای جفت شدن سری دوم از روز 20 نیز چال دوم رو بزار و چال اصلی که جوجه هه داخل اونند رو یک سیم پایین تر بزار ضمنا نگهداری قناری جیبر با رسمی فرق میکنه ....علائم شپش نیز خارش بیش از حد قناری.. و شب یک پارچه سفید روی قفس بزار و 20 دقیقه پس از خاموشی اون رو بردار اگه روی پارچه حیونای ریز قرمز دیدی اونا شپش یا کنه هستن

سلام.با تشکر از اینکه زحمت پاسخ رو دادین. من هم با اجازه شما پاسخ دادم که خدای نکرده دوست عزیزمون از عدم پاسخ دادن من دلخور نشن.

نویسنده: محمد علی

با سلام خدمت جناب احمدی گل و همه ی دوستانی که به این وبلاگ سر میزنند
از اول میگم:یه جفت قناری جونه یک ساله دارم که باراهنمایی که کردید تخم گذاشتند که بار اول تخم ها هرز بود و جوجه نشدند.
لونه رو در اوردم بعد از ده روز دیدم ماده کف قفس رو میکنه و میخواد توی ظرف عذا لونه بسازه که لونه رو گذاشتم و سه روز بعد از گذاشتن لونه ماده تخم گذاشت.
الان بازهم تخم ها جوجه نشدند.
جناب احمدی اگه شما بودید چیکار میکردید؟
نر رو عوض کنم؟ماده رو عوض کنم؟
یه بار دیگه بذارم تخم بذارن؟

سلام. فکر نکنم اگه دوباره تخم بذاره نطفه داشته باشن. معمولا تخم بدون نطفه مشکلش از نره. اول نر رو عوض کنید. اگه جواب نداد ماده. من بودم این کار رو می کردم.

نویسنده: ایرج ی

سلام اگه جوجه قناری یه صدای مثل جیک جیک بزنه یا جیر جیرک مثل اینها جیرجیرجیرجیرجیر سو سو سو سو یواش نره 8 ماهشه از کجا باید تشخیص داد درضمن خیلی بیتابی میکنه اما روزنامه نمیکنه؟؟؟؟

سلام. داداش ایرج گل ممنون می شم سئوالاتتون رو کمی واضح تر بنویسید. منظورتون چیه؟ چی رو تشخیص داد؟ نر بودن رو؟ آماده بودن رو؟ ... ظاهرا مرادتون آماده بودن برای جفت کردنه. اینکه ماده آماده باشه بهترین راه اینه که پسش رو نگاه کنید. اگه بر اومده و پف کرده آمادس.

نویسنده: بهزاد

چه مریضی هست که قناری کور میشه و میمیره درمانش چیه؟بسیار سرایت کننده هم هست

سلام. قناری بر اثر خوردن غذای آلوده مخصوصا فضله موش یا بر اثر تابش نور شدید یا به خاطر مبتلا شدن به بیماری که در چشم اون و یا اطراف چشم ایجاد شده مثه آبله ، کور می شه. بعضی کور شدن ها قناری رو نمی کشه مثه نور شدید. البته قناری که کلا کور شه از گرسنگی می میره.

اما اینکه قناری شما چشه که اینطور شده من الان نمی تونم بگم چیه. چون احتمالات زیادی هست. اگه مایل بودین با من تماسی بگیرید تا تلفنی صحبت کنیم.

نویسنده: حمید

آقای احمدی من مادم شپش گرفته بود و از حدود دو سه هفته پیش که این اتفاق افتاده من هر هفته حدود 2 یا 3 بار بهش پودر پروکسو زدم ام الان میبینم که باز هم اذیت میشه و باز هم در بدنش شپش وجود داره آیا به زدن پودر ادامه بدم ؟از یک طرف هم ماده من فوق العاده مست هست و می ترسم که با گرفتن متوالی اون و زدن پودر از مستی بیفته لطف کنید و یه راهی پیش پای من قرار دهید؟

سلام. برای برطرف کردن شپش لازم نیست اون رو به دست بگیرین.در آب بریزین تا آبتنی کنه. یا نهایت اینکه با آب پاش بهش بپاشین. اگه این پودر تأثیر نکرد باید از داروی قویتری استفاده کنید.

برای مداوای اون دو دارو است. یکی پودره و دیگری قطره. هر کدومشون رو استفاده کنید. خوبه. البته پودرش خیلی قویه و یه مدتی حدود بیست دقیقه ای قناری گیج می شه و کف قفس می یفته. بعد پا میشه و رو تیرک می ایسته. پودرشو می تونین از داروخانه های دامپزشکی تهیه کنید. اما قطره رو از مغازه های قناری فروشی.

نویسنده: حمید

سلام به استاد گرامی آقای احمدی.من در مورد اینکه چال جوجه هام شپش زده بود سوال کرده بودم ممنونم که پاسخ مرا دادید اما خیلی دیر شده و جوجه هام همه مردن.من اینجا یه سوال دیگه ای برام پیش اومده .می خواستم ببینم شما راهی ندارید که قبل از افتادن این اتفاق بشه پیشگیری کرد یعنی زمانی که ماده هنوز تخم نکرده بتونیم از دارویی برای جلوگیری از به وجود آمدن این حیوانات موذی و حال گیر (شپش) جلوگیری کرد؟ممنون از لطف شما

سلام.متاسفم. واقعا خیلی ناراحت شدم. خواهش می کنم منتظر نباشین اینجا جواب بدم. اگه کارتون عجله ای هست تماس بگیرین.

اما برای دفعه بعد می گم؛ قبل جفت انداختن حتما مطمئن شید که نر و ماده عاری از انگل و شپش هستند. کف چال و اطراف اون رو پودر بپاشین. همچنین منافظ و اطراف قفس رو هم پودر بپاشین.

نویسنده: محمدعلی

سلام
جناب احمدی قناریام میخوان دوباره تخم بذارن نمی دونم تخمشون رو بشکنم یا بذارم ماده روشون بخوابه؟البته گذاشتمون یه جای که هم خلوته وهم کولر هست.باتشکر.

نویسنده: کاتبی

با اجازه از جناب احمدی
جناب محمد علی
چرا قناری ها رو نزدیک کولر گذاشتید مگه درجه هوا چنده.ضمنا میشه بگید قناری جوانه را کی خریدید ضمن اینکه بهتره یکی از قناری ها نر یا ماده یک بار تجربه پرورش جوجه رو داشته باشه تا آمادگی داشته باشه


نویسنده: محمدعلی

بازم سلام


باید خدمت جناب کاتبی عرض کنم که قناریام نزدیک کولر نیستن اما خب کولر دار م درضمن اینجا خوزستانه وهوا آتیشیه!
قناری مادم بدجور داره کف قفسو می کنه ومیخواد نخ های پارچه ی قفس رو بکنه منم دلم براش سوخت وبراش یه خورده بنبه ونخ گونی گذاشتم تاسرگرم بشه.نره هم باش جفت گیری میکنه
.
بردم نرم رو پرنده فروشی بفروشم گفت فعلا قناری مشتری نداره منم نفروختم
.
ببینیم اینبار خدا چی میخواد.

نویسنده: مهدی معتمد

سلام خدمت شما ، اول از همه بخاطر این محیطی که برای کسب تجربۀ آماتورهایی مثل من ایجاد کرده اید بسیار تشکر میکنم.
اما سوالم این بود که :
من یک جفت رسمی معمولی خریده ام که خداراشکر سرحال هستند و کم کم باید برای جفت گیری کنار هم بیندازمشان .....، اما وقتی بعضی از قناری ها را دیدم و آنها را با قناری های خودم مقایسه کردم ، متوجه چند برآمدگی در انگشتان این قناری ها ( هر دویشان ) شدم ، برآمدگی که مثل شوره می ماند ولی وقتی سعی کردم آنها را بکنم نتوانستم و چون کمی هم ترس داشتم از اذیت شدن قناری و احیاناً خون آمدن پایشان ، آنها را به حال خود رها کردم، لازم به ذکر است که هر دویشان اکثر مواقع یک پایشان بالا است ( نمیدانم عادت دارند یا طبیعی است مخصوصاً موقع خواب ) آیا شما با چنین موردی بر خورد کرده اید و چگونه باید با کمال آرامش و طوری که قناری هم اذیت نشود این آشغالها را از پایشان جدا کنم.

نویسنده: کاتبی

با اجازه از استاد احمدی
جواب جناب مهدی معتمد .........
بنظر میرسه که پای قناری شما شقاق داره اگه زیاده باید از پماد ضد شقاق استفاده کنید که قناری فروشها انواع مختلف اون رو دارند ومدت سه روز به پاها بمالید و با اب ولرم نیز قبل از ان پا را تمیز کنید ولی به علت سوزش در پا ها احتمال رفتن به تولک نیز خواهد بود و اگر که شقاق پا کمه میتونید با پماد ویتامین ا .یا روغن زیتون روز در میان تا دوروز چرب کنید و به هیچ وجه با فشار شقاق رو جدا نکنید که پای قناری رو خونی خواهید کرد ضمنا پشنهاد من اینه که هر هفته تیرکهای داخل قفس رو با اب جوش بشورید و با دستمال کاغذی خشک کنید تا نظافت کامل رعایت بشه ..این کار رو خود من انجام میدم ... با احترام


نویسنده: کاتبی

با سلام خدمت جناب احمدی
یک توصیه به دوستان داشتم که طی شاگردی شما یاد گرفتم واون
1-صبر کردن و مدار در نگهداری قناری هست .اکثر دوستان توقع دارن قناری که داخل مغازه می خونه با یک ماده سریع جفت بشه و جوجه
بدن که متاسفانه اکثرا چنین نمیشه. بنظر من بایستی قناری جوجه یا حتی بالغ رو یک سال بعد از خرید جفت انداخت. تا هم با محیط آشنا بشه هم تقویت بشه که نطفه داشته باشه و حتی در جفت انداختن هم بایستی صبر داشت و پس از مدت 15 تا 20 روز منتظر تخم گذاری بود و کلام آخر اینکه بیایید قناری با اصالت و یک دست پرورش بدیم . و در ابتدا از قناری رسمی شروع کنیم سپس به قناری مانند جیبر و...و جیبوس و...

نویسنده: زردپلاکی.علی

باسلام وعرض ادب خدمت دوستان عزیز.من بانظرجناب کاتبی شدیدا موافقم. باید در ترکیب نژاد رنگ و فرم قناری مخصوصا نژاد رسمی بیشتردقت کرد و برای تکثیر بایداصالت نژادها رو در نظر داشت

سلام. ممنونم از اعلام نظرتون. هر وقت بتونم به وبلاگتون سر می زنم. امیدوارم که موفق باشید.

نویسنده: کاتبی

با سلام خدمت جناب احمدی
داخل یک قناری فروشی از دوستان یک قناری بود که تعادل کامل نداشت و سرش کمی پیچیده بود مغازه دار میگفت چشم درده و با چای میشورم چشمش رو ...بعد از چند روز قناری رو دیدم فرقی نکرده بود چکار میشه کرد تا بهبود حاصل بشه ..دلم خیلی برای قناری سوخت...با تشکر

سلام. علت چشم دردشو نگفتین. از آلودگیه، آبله، عفونت،...؟؟ اینکه با چای بشورن که خوب نمی شه. مگه چیزی تو چشش رفته؟ باید حتما بهش مولتی ویتامین بده. حتی شده تو گلوش بچکونه البته خفش نکنه. بعد اگه تورم داره حتما عفونت کرده. باید دارو مصرف کنه. حداقل لوتیسیرین. با پماد آد هم ضدعفونی کنه.

نویسنده: مصطفی

سلام
خسته نباشین
من یه قناری نر یه سر جیبر دارم. صبح و ظهر خوب میخونه و زیاد جست و خیز میکنه و به صدای قناری ماده خیلی واکنش نشون میده و این ور و اون ور میپره اما بعد از ظهر نمیخونه. از ساعت 4 بعد از ظهر به بعد نه میخونه و نه نسبت به صدای ماده واکنش نشون میده.به نظر خودم یکم ضعیفه البته خیلی خوب بهش رسیدم. میخواستم ببینم همه ی قناری های یه سر اینجوری هستن یا فقط مال من اینطوریه.ممنون

سلام. قناری صبح بیشتر می خونه و عصر و شب کمتر. فکر کنم قناریتون جوون باشه. در این صورت این مسئله طبیعیه. قناری جیبر نسبت به بقیه قناریها کمی ظریفتره. یعنی مراقبت بیشتری می خواد. البته نه اینکه خیلی نگهدارنشو به زحمت بیندازه. باید تقویت شه. کمی مولتی ویتامین در کنار بادام، تخم مرغ هویج، تخم کاهو و خلفه و میوه جات خیلی مفیده.

نویسنده: محمود

سلام
اگر برای قناری صدف دریا خرد شده بذاریم و بخورد مفید است ؟
آیا شربت مولتی ویتامین برای قناری مفید است ضمناً در هفته یکبار 5 قطره در آب بریزیم ؟با تشکر از لطف شما

سلام. بله اینهایی که گفتید خوبه.

نویسنده: ایرج

سلام من همونیم که زنگ زدم به شما گفتم یه قناری ابلق نر خریدم. پای قناریم هم شقاق دارد و این جور شد که قناریم را که بطور نامنظم و بدجور به پاش پماد زدم (زیاد و دائم روزی سه بار)اما الان قناریم همش پاشو میگیره بالا؟ یه قناری جوجه هم خریدم که هشت8ماهشه فروشنده گفت مادس اما من همین طوری از رنگش خوشم اومد الان میشه تشخیص داد نره یا ماده؟و این هم جوجه ی امروز گرفتمش و امشب دیدم اونم پاشو گرفته بالا میشه پاهاشونو درست کنی ؟؟؟

سلام ایرج خان. برای اینکه شقاق رو از بین ببرید اول پای قناری را به آرامی با آب ولرم بشویید. بعد خشک کرده و پماد شقاق رو روی پاش به آهستگی بمالید. طوری که جذب پاش بشه. از فشار دادن یا کندن شقاق به شدت پرهیز کنید. اگه شقاق خیلی بلند شده می تونید اون رو با ناخن گیر کوتاه کنید اما مراقب باشید که پوست پای قناری رو نگیرید.

روزانه یکبار پماد بمالید. این کار رو بسته به مقدار شقاق سه تا پنج روز ادامه بدین. بهتره تیرک ها رو هم چرب کنید و حتما کف قفس و تیرک ها رو مرتب بشویید و بعد اینکه خشک کردید سرجاشون بذارین. کف قفس رو هم روزنامه یا کاغذ بذارین. البته اگه از قفس های مخصوص که کف اونها شن و ماسه ریخته می شه بتونید استفاده کنید بهتره. اما این قفس ها همه جا نیست.

تشخیص نر و ماده بودن قناری رو هم همونطور که قبلا گفتم انجام بدین. اگه فروشنده گفته ماده هست احتمالش زیاده. چون معمولا نر رو به جای ماده می فروشن نه نر رو جای ماده.

نویسنده: ایرج

من میگم قناری من داری صدای جیررررررر درمیاره جیکم میزنه و8 ماهشه؟پسش چطوری باشه معلومه ماده یا نر

سلام. پس قناری اگه نوک تیز باشه نره. البته جوجه قناری پسش با قناری بالغ فرق می کنه. تشخیص اون کار ساده ای نیست. برآمدگی در جوجه خیلی کمتر، بالای مقعد حالتی غیر ماده داره. ماده پس اون با بالای مقعدش کمی پف کرده هست.( خیلی کم).و هرچه آماده تر بشه این برآمدگی (پف) بیشتر می شه

نویسنده: نوید

اقا سلام من قناری نرم دونه دهنه ماده نمیذاره اصلا خیلی بی تفاوت نسبت به جفت کردن حتی موقیع که جفت کردمشون دعوا هم نکردن خیلی بی تفاوت امکان داره نرم بالغ نباشه ولی پسش که نیم بند انگشت زده بود بیرون!

سلام. اگه پس نر بالاست جفت می ره. حتما لازم نیست که دون دهن ماده بذاره. البته این رو بگم که در جفت شدن ماده شرطه. اگه ماده آماده نباشه، هر چقدرم نر آماده باشه فایده نداره. برعکس اگه ماده آماده باشه و نر آمادگیش کامل نباشه جفت میره. همین که نر بخونه کافیه.

اما نکته دیگه ای که هست اینه که بعضی نرها به رنگهای خاصی علاقه نشون می دن. برا همین هم ممکنه با رنگ دیگه جفت نره. حتی آماده هم باشه باز جفت نمی ره.

حالا شما بذارین کنار هم باشن. دیگه فصل گرما داره می رسه. اگه نر دیگه ای دارین و این ها یکماهی کنار هم هستن خوب نر دیگه ای کنار ماده بذارین. اما اگه ماده آماده هست و نر دیگه هم ندارین بذارین کنار هم باشن.

نویسنده: بهزاد

سلام آقا خیلی ممنون که جواب میدین .ببخشین جسارته میشه توضیحی در باره تشخیص جنسیت در قناری بگین اگه بشه واضح تر توضیح بدین چون میخوام دقیق بدونم جوجه های من 2 ماهه هستن .

سلام دوست عزیز. تشخیص نر وماده بودن جوجه ها کار بسیار سختیه. اینطور نیست که بشه به راحتی تشخیص داد. تنها راه آسان اون اینکه که جوجه نر از یکماهگی به بعد ریزه خونی می کنه. اینکه می گم یکماهگی به بعد چون ممکنه از ماه دوم یا بیشتر بخونه. من خودم یک جوجه داشتم بعد از یکسال خوند. وقتی هم خوند سفت و شلاقی طوری که بعد چند روز جفتش کردم. در حالی که قبلش می خواستم با یه نر جفتش کنم!!!

اما برای اینکه تجربه خودم رو برای شما بگم تا شما هم با مشاهده این علائم بتونید بهتر تشخیص بدین عرض کنم که:

جوجه نر: جسورتر از ماده هست.سینه رو بالا می گیره. جیک های محکمتری داره. چشم براقی داره. پرهای اون از جلا و درخشندگی بیشتری برخورداره و پررنگ تره. سر اون از بالا حالت صافتر داره.

اما جوجه ماده: جسارت کمتری داره. بیشتر مواقع سینه خودشو به سمت پایین می گیره. جیک نازکتری داره. براقی در چشماش دیده نمی شه. سر گردی داره.

نویسنده: ایرج ی

سلام .من چند تا سوال دارم
1طریقه دادن شاهدانه را در برنامه غذایی قناری توضیح دهی؟

2
ایا میشه به قنارب کیوی-گوجه وخیار واینکه میوه هایی که به ق باید بدهبم توضیح بدهید؟
3
من خیلی از پرنده فروشی ها رفتم ودیدم که قناری هاشون بعضی هاشون باهاشون رو میگرن بالا این کار طبیعی است اخه قناری خودم هم این طور بود باهاش شقاق داشت؟الان هم که بماد زدم بازهم اینطوری است؟
4
عکس بس قناری نر وماده را در سایتتون بگذارید لطفا؟
5
از ترکیب قناری ابلق زرد نرو ماده طلایی چه جوجه های ی و ابل ق نر زرد وماده برتغالی چه؟

6
من اکثر اوقات تا وقت هایی زیدی از شب بیدارم 1-2مشکلی در برنامه قناری و سیستم بدنش به وجود نمی اورد واگر مشکلی ها است چکار کنم؟

سلام.

1- شاهدانه رو در برنامه غذایی قناری نمی خواد قرار بدین. کافیه در ایامی که می خواین زودتر آماده بشه روزی چند دونه براش بذارین. البته توصیه من اینه که همون موقع ها هم ندین.

2- خیار و گوجه وامثال اینها رو نمی دن. اما سیب، کاهو، کدو، هویج، اینها رو می شه داد. البته من دیدم که زردآلو هم دادن.

3- بالاگرفتن پا در موقعی که قناری استراحت می کنه یا جایی ایستاده طبیعیه. اما اگه به خاطر احساس درد بالا می گیره این غیر طبیعیه.

4- عکس رو قبلا گذاشتم.

5- از ترکیب ابلق زرد با طلایی: طلایی، زرد، سبز، ابلق، بدست می یاد.از ترکیب ابلق و پرتقالی علاوه بر رنگهایی که گفتم ممکنه پرتقالی و ابلق پرتقالی بدست بیاد.

البته ناگفته نمونه که جوجه ها به پشت نر و ماده می ره. یعنی مادر بزرگ و پدر بزرگشون.( از طرف نر و ماده)

6- سعی کنید زودتر چراغ رو برای اونها خاموش کنید. تا دیروقت بیدار موندن برای قناریها امری غیر عادیه. مخصوصا اگه تو جفت باشن یا در حال پرریزی. اگه تو فصل آماده سازی برای جفت کردن باشه حداکثر تا 9 می شه چراغ رو روشن گذاشت. در عین حال اگه برای خاموش کردن چراغ مشکلی هست قناری به این ساعات عادت خواهد کرد. اما خوب این عادت خوبی نخواهد بود.

 

نویسنده: امیر

سلام.
ممکن قناری بعد از سری اول تخم گذاشتن که تخماش هم جوجه نشده سری دوم تخم نگذاره..........نهایتا فاصله بین دو لون چند روزه ؟ اگر بعد 25 روز تخم نگذاشت چکار کنم ؟

مرسی

سلام. بین دو لون اگه جوجه در بیاد و بزرگ شه 20 روز اما اگه تخم بدون نطفه باشه یک هفته تا 10 روز. البته ممکنه کمی بیشتر بشه. اما اگه ماده پسش بخوابه و خشک شه دیگه تخم نمی ذاره. بهتره پس ماده رو نگاه کنین.

 

نویسنده: رضا

سلام .ممنون از سایت خوبتون
میخواستم بپرسم اگه قناری رجه(کنه)بگیره باید داروشو به تمام بدن قناری بمالیم یا نه.
2-اگه بخوایم مولتی ویتامین به قناری ها بدیم دستور استفادش چه طوریه.یعنی چند روز یکبار یا چند قطره .ممنون

سلام.بله بهتره تمامی بدن قناری از سر به پایین آغشته بشه. البته اگه قطره برای این کار استفاده بشه یک قطره پس سر قناری می چکونن و در تمام بدنش پراکنده می شه.

برای دادن مولتی ویتامین در صورتی که قناری شما سالمه هفته ای یکبار و در هر نوبت 3 قطره. اما اگه بیماره طبق دستور خاص خودش بایدعمل کرد.

 

نویسنده: امیر

راستی...............
ممکن قناری بین دو لون تو لک بره ؟

سن قناری رو چطوری تشخیص بدیم ؟
ایا قناری پیر پر دور چشماش میریزه ؟
قناری تا چه سنی نطفه داره ( میشه ازش جوجه گرفت ) ؟

سلام.بله ممکنه تولک بره. مخصوصا اگه هوا گرم شه یا برنامه غذاییش بهم بخوره یا بیمار بشه.

سن قناری رو معمولا از روی پاش تشخیص می دن. هر قدر ساق پا و انگشتان نازک تر و روشن تر باشه جوانتره. البته از رنگ لبه های شاهبال ها هم تشخیص داده می شه که اگه رنگ روشن تر باشه جوان و هرقدر سن بالا بره رنگ تیره می شه.

اگه دور چشمای قناری پر بریزه این علامت بیماریه.

معمولا قناری 14 سال عمر می کنه. اما متاسفانه در ایران به خاطر عدم رعایت صحیح نگهداری و تغذیه مناسب و همچنین نبود دانه های مقوی این سن به نصف می رسه. معمولا تا 3 نهایت 4 سالگی ممکنه نطفه داشته باشه.این هم بر می گرده به نگهداری خوب قناری. وگرنه ممکنه حتی کمتر از این نطفه از بین بره.

نویسنده: رضا

سلام .دوباره مزاحم شدم
من ه نر دارم پسش آماده نشون میده و آمادست.مادم هم پسش کمی خوبه .ماده خیلی بال بال میزنه معلومه که نشون جفت گیریه اما جفت نمیزنن.البته یک هفتس خریدم از یکی از آشناها که خودش پرورش قناری داره.وقتی آوردم چندتا جوجه هم داشت
علت اینکه جفت نمیزنزن چیه

سلام.اگه هردو قناری آماده باشن بین 15 تا یکماه طول می کشه تا ماده تخم بذاره. البته ممکنه این مدت هم بیشتر بشه. الان من خودم یک جفت دارم که بیش از یک ماهه که کنار هم هستن. ماده مدتیه تو چال می خوابه و چالشو درست کرده اما هنوز تخم نذاشته. به هر حال باید صبر کرد.

البته این رو هم بگم که ممکنه ماده ای که جفت رفته کنار نر جدید بذارین جفت نره.

من پیشنهاد می کنم یک ماه بذارین کنار هم باشن.اگه ماده راه نداد و چال درست نکرد جداشون کنید.

 

نویسنده: محمد

سلام من یک سهره دارم که بیشتر از یک سال داره و الان خوب و قرص می خونه یک قناری تهیه کردم و بعد از آماده شدن اون قناری این دو را 4 روز قبل کنار هم گذاشتم! حالا باید چکار کنم یعنی کی چال بگذارم ؟ اصلا علائم جفت خوردن پرنده چیست و؟ ماده زیاد به سهره توجه نمی کند ! لطفا دقیقا کار هایی که باید بکنم تا ایشالا جوحه ها از تخم بیان بیرون برام توضیح بفرمایید.سپاسگزارم.

جفت کردن سهره با قناری از کارهای سختیه. مثه قناری نیست.برای این کار به نکات ذیل توجه کنید.

 قناری ماده صدایی جز سهره رو نشنوه.

ماده برای اولین بار باشه که جفت رفته و قبل اون با قناری جفت نرفته باشه.

قفس ماده رو روبروی سهره گذاشته تا همدیگه رو ببینن.

قفس رو بعد از اینکه ماده به سهره و سهره به ماده واکنش نشون داد کنار هم بذارین.طوری که سهره بتونه کنار قفس بیاد وغذا تو دهن ماده بذاره.

اگه در این زمان به هم علاقه نشون دادن کنار هم بذارین و برای ماده چال بذارید.به احتمال زیاد جفت خواهند رفت.اگه ماده رفت و چال درست کرد جفت خواهند خورد.

 

نویسنده: زردپلاکی.علی

باسلام ودرود خدمت استاداحمدی عزیزودوستان گرامی
استادمن یک جفت قناری داشتم که ازدی ماه کذشته جفت انداختم وبدلیل مستی زیاد نر.یک ماده دیگه هم باهاش جفت زدم.تاالان ازماده اول هشت جوجه درسه نوبت وازماده دوم سه جوجه دردونوبت گرفتم همزمان.ماده دوم روبعدازلون دوم جداکردم.ماده اولی هم الان یک جوجه هجده روزه داره ولی دوباره میخان جفت برن .حالا سوال اینجاست که:باتوجه به دمای خوزستان که حدود 38 درجست فعلا بزارم بحال خودشون باشن یاجداشون کنم؟اینوهم بگم که تواین مدت خیلی خوب تقویتشون کردم با اینحال ممکنه دوران تولک بدی رو بگذرونن.....؟
بازم ازشمابخاطر تمام زحماتی که برای دوستداران قناری میکشین
ممنونم.یا علی

سلام علی جان. اگه تو این فصل نر و ماده جفت برن به خاطر گرمای زیاد خیلی اذیت می شن. ممکنه ماده روی تخم بمیره. یا جوجه ها از گرما هلاک شن. البته ممکنه بشه با وسیله خنک کننده گرما رو حل کرد. اما همونطورکه گفتین فصل پرریزی بدی رو خواهد داشت. ممکنه دیر از تولک بیرون بیاد. ممکنه به خاطر ضعیف شدن ماده ( به علت تخم گذاری) تابستون مریض شه. من پیشنهاد می کنم جداشون کنید.

 

نویسنده: حامد

سلام
تشخیص جنسیت گل به سرروکامل توضیح بده .
پرنده فروشهامیگن بلبل عامه وپرنده خاصی به این نام نیست ،اسم رایج بین پرنده فروش های بلبل چیه ؟هزاردستان؟

سلام.بلبل خرما و بلبل هزاردستان از جمله بلبل های مطرح در پرنده فروشی هاست. گل به سر غیر بلبل هست. و اونطوری که یادمه نر اون دارای رنگ قرمزی بیشتری در صورتش هست.

 

نویسنده: ایرج

سلام من منظورم اینه که نمیتونم مکانی ندارم که قناری رو اونجا بزارم که برق رو زود خاموش کنم ؟راه دیگری ندارید ؟مثلا اگر یک بارچه نازک مشکی در موقع اوایل شب بیندازیم و موقع خاموش کردن برق ان را برداریم چه میشود و قناری نمیترسد یا از مستی نمی افتد؟.

سلام. گذاشتن پارچه اگه مانع جریان هوا نباشه به هر حال بهتر از این حالته. اما وقتی چراغو خاموش کردین پارچه رو بردارین.

 

نویسنده: رسول

من یه جفت قناری دارم ماده ابلق و نر زیتونی چهار تخم گذاشته و همشون جوجه شدند دوتاشونو دونه نداد و مردن ولی اون دوتا رو دونه داد چه کار کنم به همه جوجه ها دونه بده.
یک نر لیمویی دارم تقریبا یک ساله شه از جوجه های خودمه دور گردنش پراش ریخته و زیاد نمی خونه میخام جفتش بدم ولی جفت نمیره چیکار کنم رهنمایی کنید. ممنون از سایت باحالتون

سلام.وقتی جوجه ها در اومدن باید بهشون کمک کنید تا همشون زنده بمونن. باید لااقل تا یک هفته با دست به جوجه ها غذا بدین. یعنی همینطور که نر و ماده غذا می دن شما هم به جوجه ها مخصوصا اونهایی که کمتر غذا خوردن غذا بدین.

نری که دور گردنش ریخته و کم می خونه جفت نمیره. الان تو لکه. بذار تا پاییز. الان دیگه فصلش گذشته.

   + مصطفی احمدی ; ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٢/۳