قناری و پرسشهای مربوط به آن


هدف این وبلاگ پاسخ به سئوالات مربوط به قناری است. اما به خاطر اینکه سایت www.uyc.ir راه اندازی شده است، کلیه سئوالات خودتان را در سایت مذکور بپرسید.

آشنايی بيشتر با انواع قناری (قسمت سوم :یورکشایر)

 YORK SHIRE یورکشایر

هیکل بزرگ و کشیده٬ دم بلند٬ پرهای صاف و بدون پیچ و تاب٬ قد و قامت بین ۱۷ تا ۱۹سانت٬ دارای سری گرد که به بدن قناری متصل شده گویی گردن ندارد. به همین دلیل دارای برآمدگی در ناحیه کمر است (درتصویر مشخص شده) و از ناحیه پشت سر تا انتهای دم به صورت یکنواخت در یک امتداد قرار می‌گیره ٬ درسال ۱۸۷۰ از نژاد لانکشایر در انگلستان٬نروژ و بلژیک بوجود آمده .

این قناری در سالهای گذشته نه چندان دوری در بازار ایران رونق داشت . اما به مرور به خاطر نگهداری سختی که داشت و به علت اینکه به سرعت دچار بیماری می‌شد(آنهم به خاطر عدم نگهداری صحیح و خاص این قناری) رفته رفته از طرفداران آن کاسته شدو به قول معروف از بورس خارج شد.البته درحال حاضر کسانی هستند که با علاقه از این نوع قناری نگهداری می‌کنن.

برای نگهداری این قناری چند نکته حائز اهمیته.

اول: تغذیه . مراقب باشین که این قناری دچار سو‌ء تغذیه نشه. تنها اکتفا کردن به ارزن و کتون کافی نیست. همونطور هم که قبلا بارها اشاره کردم دانه‌هایی مثه کافشه و همچنین سبزیجات و میوه تازه (سیب٬هویج٬کاهو٬کلم٬فلفل دلمه و...) و مقدار کمی مولتی ویتامین در برنامه غذایی این پرنده باید حتما باشه. قناریهای دارای جثه بزرگ مثه یورکشایر ٬لانکشایر٬ رسمی بلند و...  نیاز بیشتری به ویتامینها و مواد غذایی دارن. اگه این موضوع رعایت نشه قناری مرتب پرریزی می کنه و لک تو لک میشه. پژمرده و بی رمق می شه و در موقع جفت گیری اگه هم آماده بشه نطفه ضعیفی خواهد داشت.

دوم: زمان جفت‌‌گیری : اگر چه یورکشایر هم مانند سایر قناریها  میتونه جوجه‌هاشو نگهداری کنه اما به خاطر همون موضوع اول که گفتم اگه بدون پرستار  جوجه ها رو بخواد بزرگ کنه شدیدا دچار ضعف می شه و شاید بیشتر از یک بار نتونین ازش جوجه بگیرین. پس بهتره که بعد از تخم گذاشتن تخم ها رو از زیر پای ماده بردارین. و اونها رو زیر پای پرستار(تخم برگردان یا همان حمال) گذاشته تخم مصنوعی یا پوک زیر پای ماده لورک بذارید . و بهش اجازه بدین لااقل یک‌هفته روی تخم‌های پوک بخوابه تا استراحت کنه. بعد چال رو بردارین  . تا آماده برای جفت گیری دوباره بشه. بعد از ۵ الی ۷ روز چال جدید بذارین . در این موقع هم به قناری نر و ماده برسید و هم با مواد غذایی و هم مولتی ویتامین از ضعیف شدن اونها جلوگیری کنین.

در تصویر زیر شما شکل خاص این پرنده رو می بینین. همونطور که اشاره شد از سر تا دم در یک امتداد قرار داره اما از ناحیه سر تا کتف‌ها کمی کوچکتر٬ در ناحیه سینه و کمر درشت‌تر(گویی سینه رو به جلو داده) و در ادامه تا دم باریکتر می شه. دقت کنین که پاهای این قناری به چه شکلی قرار داره.

 

در شکل زیر یک یورکشایر زیبا رو مشاهده می‌کنین.

   + مصطفی احمدی ; ۱٠:۳۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۳/۱٦