قناری و پرسشهای مربوط به آن


هدف این وبلاگ پاسخ به سئوالات مربوط به قناری است. اما به خاطر اینکه سایت www.uyc.ir راه اندازی شده است، کلیه سئوالات خودتان را در سایت مذکور بپرسید.

فکر کنم علی هم از بعضیا دلخور شده

سلام . امیدوارم حال همگی خوب باشه. مثه اینه که قضیه هنوز ادامه داره . من برای اینکه قضیه همین جا تموم شه دو نکته رو می گم.

اما قبل گفتن این دو نکته مطالبی رو که دوست ارجمندم آقای موسوی نوشتن رو براتون نقل می کنم.

جملات رو عینا در اینجا کپی می کنم:

 

 

شنبه، 15 اردىبهشت 1386، ساعت 5:37

با سلام به دوست عزیز آقای احمدی
مطالب مفید تون را خوندم پیامها را ندیدم نمیدونم چی شده ولی گفتم یه مطلبی رو هم من بگم
مطلب آخری را که در مورد نرها و دارو فرمودید زیاد شنیدم. اما دلیل چیه ؟
من ۱۲ سال پیش وقتی دانشجو بودم به قول خودم یه چیزی کشف کردم یک دز هورمون .... به نر تزریق کردم ظرف سه روز مست شد طوری که میگفتی الان میله های قفس رو میشکنه روی تمام نرهایی که داشتم استفاده کردم جواب داد آقا دوسهام همه مونده بودند گفتند چکار میکنی نگفتم گفتم قناریتو ن رو یک هفته میارید اینجا هفته بعد مست ببرید به چند تا از قناریهای آنها هم زدم خیلی خوب بود خلاصه فکر کردم یه چیزی کشف کردم الان جایزه نوبل بهم میدن ولی بعد از چند ماه گند کار در اومد نر ها داغون شدند دیگه هم هیچوقت درست نشدند متاسفانه میبینم که انگار اینکار مد شده البته نمیگم من اولین نفر بودم همه از من یاد گرفتند چون خوشبختانه به هیچکس نگفتم چکار میکنم به خیال خودم این بود که یه چیز جدید کشف کردم بخاطر اون قناریها ناراحتم ولی جای شکرش باقیه به کسی چیزی نگفتم اما حالا انگار زیاد شده تبلیغ هم میکنند پول میگیرند آمپول میزنند (وبلاگ آقا سینا (

اما نطفه نداشتن نر به نظر من یک دلیل دیگه هم داره اونهم استفاده زیاد از قناری در فصل قبله که اون دیگه بسته به نگهدارنده پرنده داره البته همیشه هم اینطور نیست و خیلی از نرها در این مورد مشکلی ندارند ولی برخی هم اگر زیاد کار کنند فصل بعد کار نمیدند اما مصرف ویتامین ها تاثیری در این مورد نداره حتما اگر بطور بی رویه از اون کار کشیده بشه اگر مقداری از ویتامینهای اون تامین بشه احتمال کار ندادن در فصل بعد کمتر میشه کلا ویتامینها نقش حمل مواد غذایی را بر عهده دارند (هر ویتامین وظیفه حمل جدا) مثلا اگر به قناری سبزی داده میشه اندازه ویتامینها کافی نباشه فقط 30 درصد از اون سبزی میتونه جذب بشه ولی اگر اندازه ویتامینهای مورد نیاز کامل باشه 100 درصد اون جذب میشهپس مصرف تنها ویتامین سودی نداره
هیچکدام از ویتامینها نطفه را ضغیف نمیکنه ولی ویتامینهای محلول در چربی (A-D-E )
اگر بصورت بیرویه مصرف بشه مسمومیت ایجاد میکنه کور شدن قناری که حتما همه دیدند اکثرا به همین دلیله

کمبود ویتامینهای گروه ب باعث مرگ جوجه در اوایل یا اواسط جنین درون تخم میشه و کمبود کلسیم جوجه ها را در یکی دو روز مانده تا تولد ویا درست هنگام بیرون آمدن از تخم از پا در میاره این دسته داروها که بهتره به آنها مکمل های غذایی گفته بشه دسته دیگر هم دارو جهت درمان و پیشگیری از بیماریه که اکثر مشکل قناریها ناراحتیهای گوارشیه که چند نوع دارو داره
بنظر من اگر از نرها درست کار کشیده بشه و آمپول هم زده نشه برای نطفه نر مشکلی پیش نمیاد چون اکثر نرهای من دو ساله هستند و مشکلی نداشتند البته برخی نرها نازا هستند و کلا نطفه ندارند مثل انسانها ماده ها هم گاهی نازا میشوند آماده میشوند مدتها در چال میخوابند ولی تخم نمیکنند و مشکل دارند .
آقا مصطفی ببخشید خیلی طولانی شد آخه چند نفر زنگ زدن گفتند آقای احمدی منظورش با تو گفتم آقای احمدی هرچی بگه ما دوستش داریم

خوب ما بریم صبحانه جوجه ها رو بدیم
بازم ببخشید زیاد شد

 

اول: من و آقای موسوی دوستان خوبی هستیم که بنده ارادت خاص به ایشون دارم. اگه قراره مطلبی رو من به ایشون بگم خوشبختانه اونقدر صمیمیت هست که من مستقیما بگم.

خوشبختانه دوست گرامیم آقای موسوی عزیز برای ختم غائله مطالب مفیدی رو فرمودند که دقیقا همون حرفای منه . پس نشون میده من و ایشون هم نظریم(دیگه شایعه پراکنی نکنین که ما اختلاف داریم و منظور نظر من از مطالب گفته شده ایشون هست. )

 

دوم:به نظر می رسه حرفای من به مذاق بعضیا خوش نیومده. اونهایی که منافعشون در خطره. اونهایی که می خوان قناری رو نه به عنوان یه دوست که به عنوان کالایی برای سودآوری نگه دارن.

به نظر من تنها کسانی دنبال اینگونه داروها هستن که هیچ چیزی براشون جز پول مهم نیست.

همینطور هم که می بینید نه تنها نظر من که حتی دوستان دیگری مثه آقای موسوی به همین نکته اشاره دارن که استفاده از اینگونه داروها موجب نابودی قناری می شه.

ببینین دوستان عزیز. قناری هم مثه سایر حیواناته. چطور اونها در دامن طبیعت رشد می کنن و تولید مثل می کنن.

این قناری بی پناه هم الان در دست شماست. آیا به این خاطر که اسیر شماست هر بلایی رو باید سرش آورد.

دل من به درد می یاد وقتی دارم این جملات رو می نویسم. تا کی باید منفعت طلبی ما جای انسانیت ، عاطفه، محبت و... رو بگیره. چرا بعضیا اینجورن؟ چرا؟؟؟؟

بله درسته که قناری فعلی تا حدودی اصلاح نژاد شده و از اجداد خود که آزادانه در طبیعت زندگی می کنن فاصله زیادی داره. اما آیا اون هم یه موجود زنده نیست؟ آیا از اصل خودش به عنوان یه حیوان زنده دور شده؟

امیدوارم که همه دوستان با دقت به این مطالب دقت کنن وگول این افراد رو نخورن.

من با تمام توانم به آگاه سازی علاقه مندان واقعی قناری خواهم پرداخت و نه تنها این کارها و رفتارها من رو از مسیرم دور نمی کنه بلکه در ادامه راه من رو مصمم تر می کنه.

واما آقا حامد خوشبخت ! حرفاتو زدی. کار رو حسابی خراب کردی. این کارها نتیجه نداره. نخواستم بهت چیزی بگم. اما الان که دیدم بعضیا به دوست عزیزم آقای موسوی تلفن زدن و ناجوانمردانه به من تهمت ناروا زدن فقط یه کلمه بهت می گم.

عشق بازی رسم و رسومی داره.سعی کن دل بسپری.

 

لابد حرفای من برات هیچ مفهومی نداره. اما سعی کن کمی به این مطلب فکر کنی.

 

خوب واسه اینکه فضا عوض بشه من اجازه می خوام ادامه داستان رو براتون تعریف کنم.

علی مدتی از نگهداری قناریاش می گذشت . الان دیگه هوا داشت گرم می شد. اون هم با استفاده از توصیه های حاج محمود شروع به تکثیر پرنده هاش کرد و در مدت کمی تونست نتیجه نسبتا خوبی بگیره.از یک جفت نر و ماده 6 جوجه گرفته بود. هر لون 3تا .

در آخرین باری که جوجه گرفته بود نر رو جدا کرد و اون رو گذاشت تو قفس جداگونه ای که بخونه تا آروم آروم تو لک بره. ماده رو هم تو یه قفس دیگه گذاشت تا خوب بهش برسه و تقویت شه و جوجه ها رو هم در کنار هم. البته یه قفس بزرگی خرید که جوجه ها به راحتی توی اون پرواز کنن و رشد کنن. آخه قفس بزرگ تو این مواقع مفیده. و قناری جوان با پرزدن در این قفس ها قد می کشه.

برای اینکه نر و ماده به موقع تو پرریزی برن باید جایی نگهداری شن که به مرور زمان که هوا گرم می شه اونجا هم گرم بشه. البته نه به حدی که قناری از بین بره. قناریها وقتی شروع به پرریزی کردن باید کنار هم باشن. یعنی به صورت دسته جمعی نگه داری شن.

چون این فصل قناری ضعیف می شه باید نسبت به تغذیه اون دقت کافی کرد.

اول از هر چیزی برنامه غذایی اون باید ثابت باشه که لک تو لک نشه.

دوم: دونه های گرم استفاده نشه . چون قناری از بین می ره.

سوم: اگه قناری رنگی مثه پرتقالی و طلایی و سرخ داریم برای براقی بیشتر و پررنگ شدن رنگ پرها از هویج و فلفل دلمه باید استفاده کرد.

همچنین میوه و سبزیجات فراموش نباید بشه. بادام رنده شده و دون کاهو و خلفه البته باید مرتب داد.

خلاصه اینکه تا می شه به قناریها باید رسید تا موقع جفت رفتن نطفه های قوی داشته باشن.

آبتنی هفته ای 2تا 3 بار کار خیلی خوبیه. همچنین نظافت مرتب قفس نباید فراموش بشه.

اینها رو علی به خاطر داشت و سعی کرد موبه مو اجرا کنه.

   + مصطفی احمدی ; ۱۱:٥۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/٢/۱٥