قناری و پرسشهای مربوط به آن


هدف این وبلاگ پاسخ به سئوالات مربوط به قناری است. اما به خاطر اینکه سایت www.uyc.ir راه اندازی شده است، کلیه سئوالات خودتان را در سایت مذکور بپرسید.

يه سئوال مهم:چرا قناری تخم پوک می‌ذاره

سلام. امیدوارم حال همگی خوب و سلامت باشید.

علی رو که یادتون نرفته؟(مگه می‌شه یادتون بره)

فردای اون روز شد. علی راهی خونه حاج محمود شد.حاجی مثه همیشه با رویی باز از او استقبال کرد.علی گفت :حاج محمود یه سئوالی برام پیش اومده. چرا بعضی قناریا تخم پوک می‌ذارن؟ علت اینکه اینجور قناریها قبلا کمتر بود اما الان داره روز به روز به تعدادشون اضافه می شه چیه؟

حاج محمود کمی مکث کرد. یاد دوران قدیم و دوستان قدیمی افتاد. یادش اومد اون روزهایی که عاشقان واقعی قناری چکار می‌کردن. روزایی که نگهداران قناری به فکر اصلاح نژاد بودن. ....

علی دید سئوالش حاجی رو بدجور تو فکر برد . پیش خودش فکر کرد حرف بدی زده. گفت حاجی ناراحتتون کردم؟

- نه علی جان. یاد قدیما افتادم. می‌دونی چیه. الان  متاسفانه دارو بی‌رویه استفاده می‌شه. بدون اینکه به عواقب اون فکر کنن. بیچاره‌ای که خبر نداره قناری خریداری شده با دارو نگهداری می‌شده با هزار امید و‌آرزو می‌خره. می‌بره خونه. اما هرچی صبر می کنه نتیجه نمی‌گیره. بعد که می فهمه دارو حلال مشکلاتشه به دارو پناه می بره.

اونم میشه مصرف کننده دارو. و همین منوال میگذره و نفر بعدی. بدی این کار اینه که وقتی می بینن نتیجه نسبی گرفتن اون رو برا بقیه هم تعریف می کنن.وچون خیلی ها فقط به فکر جوجه گرفتن هستن حریصانه دنبال اینجور داروها میرن.

قناری هم که به زور دارو نطفه بگیره هم به سرعت نطفه اون ضعیف و از بین می ره و هم از لحاظ جسمی تحلیل می ره.

و اینجور میشه که بعد یکی دوفصل کلا نطفه‌شو از دست می‌ده. و بدا به حال اون کسی که اون رو این موقع می‌خره.

اما اگه به جای اینکه به سراغ دارو بریم از دانه ها و میوه‌جات و کلا مواد غذایی مقوی استفاده کنیم هم عمر قناری بیشتر می‌شه و هم این مشکلات از بین می‌ره .این قناری خونه هر کی بره جوجه می‌ده.

متاسفانه این مشکل داره دامن خیلیا رو می‌گیره. توصیه‌ای که من به تو می‌کنم اینه که یا قناری رو از فرد مطمئن بخر ویا اینکه به جای خرید قناری بالغ جوجه بخر. که لااقل مطمئن باشی برا جفت کردن اون دارو بهش ندادن .

 مسئله بعدی مریضی قناریه. موقعی که قناری مریض می‌شه نطفه اون شدیدا ضعیف می‌شه و ممکنه از بین بره. مثه آبله که اگه شدید باشه قناری رو عقیم می‌کنه.

مسئله بعد:تابستون که قناری تو پرریزیه اگه خوب بهش نرسن نطفه اون ضعیف می‌شه. پس به خاطرت باشه مهمترین زمان برای تقویت نطفه تابستونه.

ومسئله بعد جفت کردن زیاد قناریه که نطفه رو ضعیف می کنه.

و مطلب آخر هم (که البته ارتباط به سلامتی قناری نداره ) درست جفت نشدن قناریه. که معمولا برا قناریهای جوان پیش می‌ياد.

یا اینکه قناری کاملا آماده نشده و جفت کنن.  یا زود چال رو بذارن .این موقع‌هاست که تخم پوک می‌ذاره.

البته این رو هم بگم که جفت کردن قناری فوت و فن‌هایی داره که اگه کسی درست رعایت نکنه ممکنه نتیجه نگیره. کار سختی نیست . باید اصولی رو رعایت کنه.

۱- تا کاملا هردو آماده نشدن جفت نکنه.همین که می بینی از پرریزی در اومده و داره می خونه جفت نکن. بذار مدتی بگذره تا خوب مست بشه.

۲- چال رو زود نذاره. بعد اینکه جفت رفتن یا دید که ماده سنگین شده و پشت کمرش برآمده چال بذاره . اگه تشخیص این مورد براش سخته زمان جفت انداختن رو به خاطر بسپاره و بعد یک هفته چال رو بذاره.

۳- هر دو سالم و کاملا شاداب باشن.

۴- هرچه به فصل بهار نزدیکتر باشه بهتره.

۵- قفس نه خیلی بزرگ باشه و نه خیلی کوچیک.

۶- محل قفس جایی آروم باشه  وجابجا نشه.

سعی کن وقتی جوجه می‌گیری چندتا از خوباشو جدا کنی و بذاری برا فصل بعد.

به این صورت تو می‌تونی با یک خرید خوب دیگه احتیاج به خرید دوباره پیدا نکنی. به این معنا که جوجه‌هایی که به دست می‌ياری در آینده مشکل تو رو حل و نیاز تو رو برآورده می‌کنه.

البته ممکنه خوشت بیاد قناری‌هایی که داری تنوع پیدا کنن و خرید جدیدی داشته باشی .این هم باز باید با دقت خریداری بشه.

حتما موقع خرید از افراد منصف و باوجدان خرید کن. مراقب باش قناری خریداری شده کسل یا مریض نباشه. حتی اگه دیدی پرهاش نامرتب یا کثیفه اون رو نخر. قناری بخر که کاملا شاداب و سرزنده باشه. ممکنه جای قناری پول بیشتری بدی .اما این ارزشش رو داره چون دیگه مطمئن هستی مریض نیست. کافیه یه قناری مریض وارد خونت بشه .اونوقته که تمام سرمایه چندسالت به باد می‌ره.

علی همه حرفای حاج محمود رو به خوبی گوش داد. و به خودش قول داد که هیچ وقت وسوسه نشه و هرچقدر هم خریداران قناری راجع به قناریشون تعریف کنن اون گول نخوره و قناری که مشکوک به مریضی هست رو نخره. چون نمی خواد حاصل نتایجش جلو چشماش نابود بشه.

   + مصطفی احمدی ; ۸:٤٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/٢/۱٢