قناری و پرسشهای مربوط به آن


هدف این وبلاگ پاسخ به سئوالات مربوط به قناری است. اما به خاطر اینکه سایت www.uyc.ir راه اندازی شده است، کلیه سئوالات خودتان را در سایت مذکور بپرسید.

نکاتی راجع به قناری های درشت هيکل

سلام برهمه دوستان عزیزم. امیدوارم حالتون خوب باشه.

سئوالاتی رو بعضی عزیزان مطرح کردن که توضیح اونها در قسمتهای قبل گذشت. به خاطر اینکه وعده کردم جواب سئوالات تکراری داده نمیشه (برای اینکه ملال آور نشه ) از جواب دادن اونها صرفه نظر می‌کنم.

امروز می خوام راجع به نگهداری قناری‌های درشت هیکل(مثه یورک ؛کشیده بلند یا رسمی بلند ) نکاتی رو به سمع و نظرتون برسونم.

بعضی مواقع مشاهده می‌شه این قبیل قناریها در غیر فصل پرریزی شروع به پرریزی کردن. یا می بینین که یه جا کز کرده و پف می کنه. بی رمقه و شادابی نداره.

این قبیل مسائل نشان از اینه که تغذیه قناری خوب نیست.

یادتون باشه رژیم غذایی این قناریها غیر از سایر قناری هاست. اینها با کتون و ارزن سیر نمی شن. باید در کنار این دون ها حتما غذای دیگه ای هم منظور کنین.

البته مواظب باشین در دادن دون های مختلف زیاده روی نکنین. که یه وقتی قناری چاق بشه یا اینکه گرمیش کنه و باز بره تو پرریزی.

بهترین غذاها و نوع تغذیه دادن میوه و سبزیه. مغز بادام؛فلفل دلمه؛کدو؛کاهو؛سیب؛و در کناری اینها دون کاهو و خلفه. گاهی اوقات هم شاهدانه و کوشه بد نیست . اما زیاد نباشه. تو یه شصتی براش بذارین.

یه نکته ای هم راجع به جوجه‌هاشون بگم. اولا سعی کنین حتما از پرستار و تخم برگردون برای اینگونه قناریها استفاده کنین. ماده رو نخوابونین رو تخم و انتظار داشته باشین جوجه بزرگ کنه و بعد اون هم باز تخم بذاره. اگه از اینگونه قناریها زیاد کار بکشین زود از مستی می‌یفتن .

ماده رو خوب تغذیه کنین و تخم ها رو زیر پای پرستار بذارین . از تخم برگردون درشت هیکل استفاده کنین. یادتون باشه که جوجه‌های این قبیل قناری‌ها هم مثه قناری‌های معمولی نیست. هم زیادتر غذا می‌خورن و هم اینکه دیرتر از بقیه دون خور می‌شن . و طول مدت تغذیه اونها هم بیشتره. مثلا اگه رسمی بعد ۲۰ تا ۳۰ روز خودش دون خور می شه اینها چندین روز بیشتر طول می‌کشه تا دون خور شن.

برنامه غذایی این قناری هم در زمان جوجگی باید مقوی و حاوی تمامی مواد لازم باشه.

بعضی از دوستان از دادن تخم مرغ پرهیز می کنن. من هم به شخصه با این کار موافقم. اما اگه نتونستین جایگذین مناسبی پیدا کنین حتما تخم مرغ رو در برنامه غذایی جوجه بذارین.

البته هر چند ساعت ظرف محتوی تخم مرغ را در آورده مانده تخم مرغ رو دور بریزین و دوباره تخم مرغ بذارین.

برای رشد بیشتر قناری شما هم به قناری پرستار  کمک کنید. به این صورت که خودتون هم در طول روز چند باری به جوجه ها غذا بدید. با احتیاط چال رو در بیارین و در دهان جوجه غذا بریزید . غذا آبکی نباشه که یه وقت خدای نکرده خفش کنه.

البته تو بازار غذاهای مخصوصی هست که می تونین خریداری کنین . کمی قیمتش گرونه اما ارزش داره.

خوب حالا که بحث به اینجا رسید بد نیست این نکته رو هم اضافه کنم که در تولید قناری‌های بلند با طول قد بالا چند نسل باید بگذره. یعنی شما باید جوجه هایی که بدست می‌یارین رو جفت کنین . تا از نسل اونها جوجه های بلند تری بوجود بیاد.و همین جور ادامه بدین تا به اونی که دوست دارین برسین.

   + مصطفی احمدی ; ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/٢/٢