قناری و پرسشهای مربوط به آن


هدف این وبلاگ پاسخ به سئوالات مربوط به قناری است. اما به خاطر اینکه سایت www.uyc.ir راه اندازی شده است، کلیه سئوالات خودتان را در سایت مذکور بپرسید.

به بهانه جواب

سلام. به بهانه جواب به سئوال یکی از دوستانم مطالبی رو نوشتم که شاید مفید واقع شه.

نویسنده:ناصر

با سلام به همه دوستان من يه قناری ماده دارم ميخوام بهش هفت تخم بدم ولی شنيدم هفت تخم چربی مياره آيا بدم يا نه ؟چون ماده خودم هم چربی داره يه موقه چربيش زياد نشه؟اگه چربی داشته باشه چی ميشه ؟من شنيدم نميتونه تخم بذاره .اگه هفت تخم بدم ضرر نداشته باشه چقدر بدم؟ چه فصلی بايد بدم ؟
هفت تخم قناری را مست ميکنه ؟ خيلی ممنونم از راهنمايی شما .سايت خوبی دارين

 

جواب: راجع به هفت تخم من یه مطلب به همه دوستان عرض کنم. این دونه ها ضررشون جبران ناپذیره. هیچوقت سراغ این دانه ها نرید. نه تنها قناری را آماده نمی کنه بلکه باعث خراب شدن قناری هم می شه. اگر اصرار به استفاده از این دانه ها دارید خودتون تک تک خریده و مخلوط کنید. تا هم تازه باشن و هم بدونید چی به قناری دادین . زمان دادن این دانه ها هم فقط موقیعه که قناری جوجه داره . اونم به مقداری که در یک وعده تمام بشه.

در نگهداری قناری چند عامل رو درست رعایت کنین قناریاتون همیشه سالم می مونن.

1-   محل نگهداری (شامل قفس و نظافت آن – نورکافی – هوا مطبوع – درجه حرارت کافی اتاق)

2-   تغذیه صحیح و اصولی. چون قناری در قفس محبوسه نمیتونه بگرده و هر دونه ای که مفیده رو پیدا کنه و استفاده کنه. این رو شما باید براش قرار بدین. دادن دونه های مناسب – میوه و سبزیجات و تقویت کننده های مفید از جمله اصول اساسی  و مهم در تغذیه صحیح است.

3-   در زمان جفت زدن قناری رو خوب نگهداری کرد تا نه زیاده روی در جفت گیری بشه و نه اینکه بیش از حد ضعیف شه.

4-   اکثر بیماریهای قناری قابل علاجه ولی اگه به موقع بیماری برطرف نشه و در بدن قناری باقی بمونه به مرور اون رو از بین می بره.

پس دیگه کسی نیاد بپرسه من هفت تخم بدم خوبه یا نه. از دوست عزیزم ناصر جان هم خواهش می کنم که از حرفای من خدای نکرده دلخور نشن. منظور من ایشون نبود. سئوال ایشون باعث شد من دوباره این حرفا رو تکرار کنم.

اما راجع به چاقی قناری هم باید بگم اگر چه این بیماری کشنده در وهله اول ممکنه نباشه اما باعث میشه قناری از کار بیفته. اگر نر باشه دیگه نمی تونه بخونه و جفت بره و به احتمال زیاد می ره تو پرریزی. اگه هم ماده باشه همین طور. پس باید سریعا مداوا شه.

تخم وبرگ تربچه خیلی مفیده. و قناری را در فضایی وسیعتر از قفس معمولی به پرواز در آوردن (مثل قفس جوجه پرون ) .همچنین باید از دادن دانه های چرب خودداری کرد. کتان خالی بهش داد. تا خوب شه.

نويسنده: امين

آقا مصطفي من ميخوام پس فردا يعني جمعه قناري ها مو جفت بزنم . شرح كامل راجع بهش بدين.ممنونم

جواب :امین جان راجع به جفت کردن من چند قسمت متوالی مفصلا نوشتم. سری به آرشیو بزنین

 

   + مصطفی احمدی ; ٦:٠٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۱۱/۱٢