قناری و پرسشهای مربوط به آن


هدف این وبلاگ پاسخ به سئوالات مربوط به قناری است. اما به خاطر اینکه سایت www.uyc.ir راه اندازی شده است، کلیه سئوالات خودتان را در سایت مذکور بپرسید.

افتتاح وبلاگ زرد قناری

با سلام خدمت همه عزیزان.

 هدف من از ساخت این وبلاگ ایجاد نوعی ارتباط با علاقه مندان به پرندگان خانگی مخصوصا قناری می باشد.

چون خوانندگان وبلاگ افراد مختلفی می‌باشند من هم در این قسمت توضیح مختصری راجع به قناری می‌دهم .

این پرنده در رنگها و انواع مختلف وجود دارد و کشورهای زیادی در جهان به پرورش آن مشغول هستند.

قناری را می توان از آواز زیبایش شناخت .چرا که هیچ پرنده‌ای مانند قناری خوش صدا و موزون نمی خواند.

تنوع رنگی این پرنده نیز یکی دیگر از تمایزات آن با سایر پرندگان است. رنگهای سبز(سوخته و چمنی) ؛ زرد؛ طلایی ؛ سفید ؛ طوسی ؛ آهویی؛ زیتونی؛ دارچینی ؛ پرتقالی و مخلوطی از این رنگها که اصطلاحاٌ به آن ابلق می‌گویند.‌

ناگفته نماند که این رنگها بعد از پرورش قناری ایجاد شده است وگرنه اینگونه تنوع رنگی در طبیعت یافت نمی‌شود.

مطمئن هستم که هر کس برای مدتی کوتاه این پرنده را در خانه خود نگهداری کند دیگر قادر به ترک آن نخواهد بود.

پرورش دهندگان قناری بر رنگ؛ گونه؛ و آواز آن تلاش کرده و سعی در بوجود آوردن پرندگانی با رنگ و شکل و‌آواز زیبا و دلنواز هستند.

البته اینکه فاکتور رنگ شکل و آواز در یک پرنده جمع شود کاری مشکل است.

در حال حاضر گونه های مختلفی از این پرنده در بازار عرضه می شود که از جمله آنها جیبر؛ یورکشایر(یورک)؛ فری؛جیبوس، گلستر، لیزاردو... و اخیرا رسمی بلند در ایران طرفداران فراوانی پیداکرده است.

به کسانی که مایل به نگهداری این پرنده می‌باشند و برای اولین بار می خواهند اقدام به خرید آن کنند توصیه می‌شود که نوع معمولی آن را که اصطلاحا به آن رسمی می‌گویند  خریداری کنند. چرا که قیمت انواع دیگر قناری که  تعدادی از آن در بالا نام آورده شد گرانتر از نوع رسمی بوده و  خدای نکرده اگر فرد مبتدی به هر دلیلی نتواند مراقبت صحیحی از آن داشته باشد و قناری او تلف شود در صورتی که پرنده او از انواع گران قیمت باشد دچار خسارت بیشتری شده  و ممکن است از این کار صرفه نظر کند. و دیگر لذت شنیدن صدای روحنواز نغمه های قناری را نخواهد چشید.

 

نگه داری این پرنده برخلاف آنچه تصور می‌شود خیلی سخت نیست و هر کسی که با علاقه و عشق به این کار اقدام کند باکسب تجربه لازم قادر به نگهداری صحیح از قناری خواهد شد.

سه اصل مکان، دما و تغذیه از جمله اصول مهم در نگهداری قناری شمرده می شود.

مکان نگهداری قناری در ایام مختلف سال می‌بایست از دمای نسبتا یکنواخت برخوردار باشد . جالب است بدانید این پرنده خود را با آب و هوای محیط خود تطبیق می‌دهد .اما در عین حال سعی کنید که دردمای بسیار سرد و یا بسیارگرم قرار گرفته نشود.

غذای قناری از دانه و سبزیجات و میوه جات تشکیل می‌گردد که من در آینده راجع به آن صحبت خواهم کرد. تنها نکته‌ای که می خواهم در اینجا بگویم این است که باید غذای قناری تمیز و تازه باشد و به هیچ وجهی از غذای آلوده و مانده برای تغذیه قناری استفاده نکنید.

   + مصطفی احمدی ; ٦:۳٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۱/٩