قناری و پرسشهای مربوط به آن


هدف این وبلاگ پاسخ به سئوالات مربوط به قناری است. اما به خاطر اینکه سایت www.uyc.ir راه اندازی شده است، کلیه سئوالات خودتان را در سایت مذکور بپرسید.

آشنايی بيشتر با انواع قناری (قسمت پنجم :گلاستر)

Glosterگلاستر

دارای جثه‌ای پر . مثه اینه که بیش از حد چاق شده. قد اون اندازه قناریهای رسمیه اما چاقی و فربهی اون وجه تمایزش رو با قناریهای معمولی ایجاد می‌کنه.

سینه جلو‌آمده و هیکل توپولی داره.

در دو نوع کاکل وبدون کاکل یافت می‌شه.

در عکس زیر این نوع رو مشاهده می کنین.

 

در رنگهای مختلفی وجود داره. سری بزرگ و همونطور که مشاهده می کنین سینه جلو آمده . پاهای اون کوتاه . در کل قناری کوچکی هست.

در زیر هم در چند رنگ عکسهایی رو مشاهده می‌کنید.

 

   

   + مصطفی احمدی - ۱:٢٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٦/۳/٢٩

شهادت صديقه طاهره زهرای مرضيه دخت نبی مکرم اسلام برهمگان تسليت باد

   + مصطفی احمدی - ۱٢:٤۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۳/٢٧

آشنايی بيشتر با انواع قناری (قسمت چهارم :لانکشایر)

لانکشایر 

دارای جثه بزرگ تر از یورکشایر و طول آن به ۱۹ تا ۲۳ سانتی متره. پشت سر اون صاف تر از یورکشایر است و در دو نوع کاکل دار و بدون کاکل وجود داره. ظاهرا برای اولین بار در ناحیه لانکشایر از نژاد هلندی بوجود آمده است و سر منشا سایر نژادهای درشت انگلیسی مثل یورکشایر می باشد.

در این تصویر شما نوع اصیل لانکشایر رو مشاهده می‌کنید:

 

همین طور که در عکسهای بالا می بینین دو نوع کاکل و بدون کاکل وجود داره

اما در این دو عکس شما تفاوت بین یورکشایر و لانکشایر رو می بینین.

 

در عکس اول لانکشایر (سفید) و دومی یورکشایر رو می بینین. اخم خاص لانکشایر از علامات اختصاصی این نوع از قناریه.همچنین اون برآمدگی پشت سر یورک رو نداره و صافتر نشون داده می شه

در زیر هم عکس لانکشایر رو می بینین.با اینکه کاکل داره اما باز اخمشو مشاهده می کنید.

 

   + مصطفی احمدی - ۱۱:٤٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۳/٢٤

عرض تسليت

نويسنده: مرادی

شنبه، 19 خرداد 1386، ساعت 18:44

خبر دار شدیم ادیب فاضل مرحوم حاج حسین فولادی پدر گرامی حاج حسن آقای فولادی
ندای حق را لبیک گفته و دار فانی را وداع باقی نموده است.در گذشت ایشان را به تمام
باز ماندگان آن مرحوم علی الخصوص دوست ارجمند مان جناب آقای حاج حسن آقای فولادی
تسلیت عرض نموده از خداوند متعال برای آن مرحوم آمرزش و برای بازماندگان سلامت
و طول عمر مسئلت میداریم.
مدیریت وبلاگ همدان قناری و دوستان

نويسنده: مرادی

شنبه، 19 خرداد 1386، ساعت 18:43

رفتی و رفتن تو آتش نهاده بر دل
از کاروان چه ماند جز آتشی به منزل
هنوز غم از دست دادن سعید عزیزازخاطره ها رخت بر نچیده بود که دست روزگار
گل وجود نادر عزیز را نیز پر پر کرد و خلقی را در غم هجرش سوگوار.
با کمال تاسف و تاثرضایعه در گذشت عشق بازی با صفا و پدری مهربان و دلسوز و
دوستی گرامی و عزیز مرحوم مغفور جنت مکان خلد آشیان نادر پدرامی را ابتدا
به خانواده آن مرحوم سپس جامعه قناری بازان و دوستان ایشان تسلیت عرض نموده
برای روح آن مرحوم طلب آمرزش و علو درجات و برای باز ماندگان صبر و سلامت
از درگاه خداوند متعال خواستاریم.
مدیریت وبلاگ همدان قناری و دوستان

من هم به نوبه خود درگذشت این دو عزیز بزرگوار رو تسلیت عرض می کنم.

   + مصطفی احمدی - ٧:٥۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۳/٢٠

آشنايی بيشتر با انواع قناری (قسمت سوم :یورکشایر)

 YORK SHIRE یورکشایر

هیکل بزرگ و کشیده٬ دم بلند٬ پرهای صاف و بدون پیچ و تاب٬ قد و قامت بین ۱۷ تا ۱۹سانت٬ دارای سری گرد که به بدن قناری متصل شده گویی گردن ندارد. به همین دلیل دارای برآمدگی در ناحیه کمر است (درتصویر مشخص شده) و از ناحیه پشت سر تا انتهای دم به صورت یکنواخت در یک امتداد قرار می‌گیره ٬ درسال ۱۸۷۰ از نژاد لانکشایر در انگلستان٬نروژ و بلژیک بوجود آمده .

این قناری در سالهای گذشته نه چندان دوری در بازار ایران رونق داشت . اما به مرور به خاطر نگهداری سختی که داشت و به علت اینکه به سرعت دچار بیماری می‌شد(آنهم به خاطر عدم نگهداری صحیح و خاص این قناری) رفته رفته از طرفداران آن کاسته شدو به قول معروف از بورس خارج شد.البته درحال حاضر کسانی هستند که با علاقه از این نوع قناری نگهداری می‌کنن.

برای نگهداری این قناری چند نکته حائز اهمیته.

اول: تغذیه . مراقب باشین که این قناری دچار سو‌ء تغذیه نشه. تنها اکتفا کردن به ارزن و کتون کافی نیست. همونطور هم که قبلا بارها اشاره کردم دانه‌هایی مثه کافشه و همچنین سبزیجات و میوه تازه (سیب٬هویج٬کاهو٬کلم٬فلفل دلمه و...) و مقدار کمی مولتی ویتامین در برنامه غذایی این پرنده باید حتما باشه. قناریهای دارای جثه بزرگ مثه یورکشایر ٬لانکشایر٬ رسمی بلند و...  نیاز بیشتری به ویتامینها و مواد غذایی دارن. اگه این موضوع رعایت نشه قناری مرتب پرریزی می کنه و لک تو لک میشه. پژمرده و بی رمق می شه و در موقع جفت گیری اگه هم آماده بشه نطفه ضعیفی خواهد داشت.

دوم: زمان جفت‌‌گیری : اگر چه یورکشایر هم مانند سایر قناریها  میتونه جوجه‌هاشو نگهداری کنه اما به خاطر همون موضوع اول که گفتم اگه بدون پرستار  جوجه ها رو بخواد بزرگ کنه شدیدا دچار ضعف می شه و شاید بیشتر از یک بار نتونین ازش جوجه بگیرین. پس بهتره که بعد از تخم گذاشتن تخم ها رو از زیر پای ماده بردارین. و اونها رو زیر پای پرستار(تخم برگردان یا همان حمال) گذاشته تخم مصنوعی یا پوک زیر پای ماده لورک بذارید . و بهش اجازه بدین لااقل یک‌هفته روی تخم‌های پوک بخوابه تا استراحت کنه. بعد چال رو بردارین  . تا آماده برای جفت گیری دوباره بشه. بعد از ۵ الی ۷ روز چال جدید بذارین . در این موقع هم به قناری نر و ماده برسید و هم با مواد غذایی و هم مولتی ویتامین از ضعیف شدن اونها جلوگیری کنین.

در تصویر زیر شما شکل خاص این پرنده رو می بینین. همونطور که اشاره شد از سر تا دم در یک امتداد قرار داره اما از ناحیه سر تا کتف‌ها کمی کوچکتر٬ در ناحیه سینه و کمر درشت‌تر(گویی سینه رو به جلو داده) و در ادامه تا دم باریکتر می شه. دقت کنین که پاهای این قناری به چه شکلی قرار داره.

 

در شکل زیر یک یورکشایر زیبا رو مشاهده می‌کنین.

   + مصطفی احمدی - ۱٠:۳۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۳/۱٦

آشنايی بيشتر با انواع قناری (قسمت دوم :جيبوس)

جیبوس یا جیبوسو:

این نوع قناری مدتیه وارد بازار ایران شده و علاقه مندان خاص خودش رو داره. تا حدود زیادی شبیه جیبر است و هم خانواده می باشند. اختلاف این قناری با جیبر، بلندی قد و دم و نیز انحنای بیش از حد در ناحیه گردن هست . به طوری که گردن این نوع قناری به میان پاهای اون قرار می گیره.

در زیر شما نوع اصلی و غیراصلی جیبوس رو مشاهده می کنین.

 

 همچنین در این دو عکس تفاوت جیبر و جیبوس رو مشاهده می کنین.

 

و بالاخره دو عکس زیبا از جیبوس. همونطور که می بینین در یکی از عکسها پرهای قناری فری داره که این حالت از خصوصیات جیبوس به شمار می یاد.

      

   + مصطفی احمدی - ٥:۳٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۳/۱٤

نکته ای راجع به سئوالات شما دوستان

سلام . احوال دوستان ؟ سئوالاتی که مطرح می‌شه رو من در قسمت سئوال و جواب(پنج‌شنبه ۱۰ خرداد) می نویسم. حتی اگه بعد این تاریخ سئوالات نوشته شده باشه . چون می‌خوام بین مطالبی که می‌گم فاصله ایجاد نشه. پس دوستان عزیزی که سئوالی رو طرح کردن به این قسمت مراجعه کنن.ممنونم

   + مصطفی احمدی - ٢:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۳/۱٤

آشنايی بيشتر با انواع قناری (قسمت اول :جيبر)

جیبر:

این قناری با شکل خاص خود داران طرفداران زیادی است  و امروزه در بازار ایران گوی سبقت رو از سایر رقبای خود برده. البته اخیرا با حضور قناریهایی که معروف به رسمی بلند یا کشیده بلنده رقیب سرسختی برای این قناری زیبا بوجود اومده 

شاید افراد مبتدی با مشاهده این قناری از جذابیت و زیبایی اون بهره‌ای نبرن. اما به مرور زمان افرادی که قناری نگهداری می‌کنن نمی‌تونن از خریدن این قناری و بردن اون به خونه اجتناب کنن.

حالت خاص بدنی این قناری در سایر قناریها دیده نمی‌شه.

خصوصیات یک جیبر خوب دارا بودن:

۱- سر ریز

۲- بدنی کشیده

۳- پرهای صاف

۴- قد بلند

۵- گردن کشیده

۶- پاهای بلند و لخت

برای آشنایی بیشتر شما عزیزان تصویر این قناری منحصر به فرد رو در اینجا قرار دادم.

 در اینجا نمایی از روبرو و پشت قناری رو   مشاهده می‌کنین

  

در این نما هم از بغل  و بالا جیبر رو مشاهده می‌کنید. همونطور که مشاهد می‌شه جیبر گردنی بلند و پاهایی کاملا کشیده داره. هرقدر این‌دو خصیوصیت در قناری کمتر باشه از مرغوبیت اون کاسته می‌شه و به همون اندازه هم از قیمت اون کاسته می‌شه و به عکس هرچقدر این دو بعلاوه قد و قامت اون بلند تر باشه قیمت قناری بیشتر می‌شه.

   

پیچیدگی پرها در ناحیه سینه نباید از حد مجاز اون بیشتر باشه.

و اینهم عکس یک جیبر زیبا. همونطور که می‌بینید گردن کاملا به سمت جلو کشیده شده و پاها  از بدن جداشده  و کاملا  صاف هستن و خمیدگی در اونها مشاهده نمی‌شه . البته ذکر این نکته هم لازمه که جیبر در تموم لحظات شبانه روز صاف نمی‌ایسته. مخصوصا در ایام پرریزی خودش رو جمع می‌کنه. بهترین زمانی که جیبر خودش رو کاملا نشون می‌ده زمانیه که مست و آماده جفت باشه.

   + مصطفی احمدی - ۸:٤٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۳/۱۱

آشنايی بيشتر با انواع قناری

سلام. همونطور که قبلا وعده دادم از امروز تا چند قسمت دیگه نکاتی رو راجع به انواع قناری از لحاظ تیپ و شکل براتون تعریف می‌کنم.

عزیزانی که علاقه دارن نوع اصیل و واقعی قناریها رو بشناسن و در شناخت انواع قناری دچار مشکل می‌شن به نظرم همراهی با این قسمت می تونه براشون مفید باشه.

قبل از اینکه شروع کنم مقدمتا باید بگم منظور من از قناری شکل دار انواع قناریهایی است که حالت بدنی اونها از نوع اولیه قناری تغییر شکل داده و الان به اسم جیبر جیبوس و... معروف شدن.

خوب من در این قسمت ها نمی‌خوام تمون انواع قناری که در دنیا وجود داره رو براتون بنویسم.

تنها به تعدادی از قناریهایی که از معروفیت بیشتری برخوردارند اشاره می کنم

در این قسمت ها هم به صورت متنی و هم از طریق عکس نکات لازم رو مطرح می کنم.

یه سئوال هم در قسمت پیامها بود که جوابشو می دم و بعد بحث رو شروع می کنم.

نويسنده: علی

پنجشنبه، 10 خرداد 1386، ساعت 20:25

با سلام
آقای احمدی من قناری نرم تو پرريزی رفت و حالا دوباره پر در آورده و میخونه اما توی اين مدت پس اون مثه يه قناری آماده بود و هست.اين حالت اشکالی نداره؟دوم اينکه آيا از طريقی ميشه سن قناری رو تشخيص داد و قناريهای نرو ماده تو چه سنی دیگه برای جفتگیری مناسب نیستند؟یه سوال دیگه اینکه من دو تا از قناریهام توی خونه ولن و دائما این طرف و آن طرف میرن.این کار خستشون نمیکنه؟روی نطفه تاثیری نداره؟ببخشید.خیلی حرف زدم

سلام. قناری شما زود آماده می‌شه. فقط بهش خوب برسین.

طول مدت سن و قدرت جفت‌گیری و تولید نسل قناری بستگی به نحوه نگداری اون داره. هرقدر بهتر بهش برسن بیشتر عمر میکنه. البته نباید دست به دست بگرده. اگه کسی قناری رو پیش خودش از جوجگی نگهداری کرده باشه و خوب بهش برسه می‌تونه سالها ازش جوجه بگیره

اما اگه کسی می‌خواد قناری بخره بهتره قناری سن دار نخره و جوجه بخره.

اینکه قناری در فضای آزاد رها باشه به خودی خود اشکالی نداره. اما برای تولید مثل بهتره در قفس باشند.

   + مصطفی احمدی - ۸:٢٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۳/۱۱

سئوال و جواب

نويسنده: محمد

سه شنبه، 8 خرداد 1386، ساعت 14:46

سلام
بابا مام تبريک گفتيم نگی بی معرفته اس.ام.اس زديم يه سوال برام پيش اومده شما قناری در منزل ندارين چون همه می خوان الان ديگه بفروشن گفتم شايد شمام...
بازم تبريک

سلام . ممنونم. آقا محمد من قناری دارم اما برای فروش نیست.چون اینها رو گزینشی انتخاب کردم. البته برای فروش سراغ دارم .میتونم براتون هرچیزی که بخواین جور کنم.

نويسنده: مسلم

سه شنبه، 8 خرداد 1386، ساعت 23:14

با سلام
من هم چندتا قناري فروشي دارم خريدار هستين ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام. این اطلاعیه رو اینجا آوردم که هر کی خواست به آقا مسلم اعلام کنه. اما آقا مسلم شما راجع به قناریهاتون و تعدادشون بنویسید که اگه کسی خواست اعلام کنه.

 

نويسنده: ميترا

چهارشنبه، 9 خرداد 1386، ساعت 10:45

با سلام و تبريک به مناسبت سالگرد افتتاح وبلاگتون
من آخر نفهميدم دمای مناسب برا توی لک رفتن قناريا چيه شما ميفرماييد ۲۰ درجه به بالا و آقای خسروانی ميفرمايند ۳۲تا۳۸ خوب ۱۸درجه اختلاف خيليه و اينکه از کجا بفهمم که قناريام رفتن توی لک و نبايد جابجا شن و چطوری ميشه فهميد قناری پرريزيشو بطور کامل انجام داده
راستش من دريچه ی کولر اتاق خودم که قناريام توشن رو بستم ولی باز وقتی کولر توی حال روشن ميشه فکر ميکنم دمای اتاقم کاهش پيدا ميکنه البته توی بالکنم ميتونم بذارمشون ولی به گمونم اونجا خيلی گرمه لطفآ منو راهنمايی کنيد که چيکار کنم که هم قناريام بطور کامل پرريزی کنن و هم لک تو لک نشن؟

اگه من بخوام يه بار ديگم الان جوجه کشی کنم ميشه با پنکه اتاقو خنک کنم ؟

سلام. دمای اتاق باید در درجه ای باشه که قناری احساس گرما نکنه و له له نزنه. این دما به شرائطی که قناری نگهداری شده بستگی داره. درجه ممکنه 25 یا 30 باشه.

اگه نظر من رو می خواین دیگه قناریاتون رو حتی اگه آماده هم باشن جفت نکنین.چون الان دیگه فصل جفت گیری تموم شده.بذارین استراحت کنن تا زمان خودش که از اواخر مهر به بعد شروع می شه کاملا آماده باشن.

 نويسنده: مرادی

چهارشنبه، 9 خرداد 1386، ساعت 18:43

سلام جناب آقای احمدی خسته نباشی دوست عزيز ميخواستم خواهش کنم اگه ممکنه در مورد کوشه بيشتر توضييح بديد

سلام آقای مرادی.شما هم خسته نباشین. درمورد کوشه اون چیزی که در قسمت قبل گفتم این بود که قناریهایی مثه یورک و اونهایی که از این نژاد هستن مثه رسمی بلند و... در طول روز با این دون ها سیر نمیشن. به نظر می رسه دونهایی مثه کوشه هم در برنامه غذایی اینها باید باشه . مخصوصا برای جوجه های این نوع قناریها. البته این مورد تجربی هست و باید دید که عوارضی داره یا نه. مطمئنا اگه در حد مختصری باشه بی ضرر خواهد بود.

 

نويسنده:

پنجشنبه، 10 خرداد 1386، ساعت 12:43

سلام
یه قناری نر رسمی دارم صبح که از خواب پا شدم سراغ قناریام رفتم دیدم این یکی پرهای ناحیه صورتش ریخته وچشماش هم به طرز بدی کوچک شدن (بسته شدن) میخواستم منو راهنمائی کنین اگه از باد کولر چرا بقیه قناریام اینجور نشدن واگه از چیز دیگه است شما راهنمائیم کنین
در ضمن هی دائم صورتش رو به میله زیر پاش میکشه از نظر اشتها و فضله هم تغییری نسبت به قبل نداره در ضمن من در شرایطی هستم که به دام پزشک نمیتونم مراجعه کنم خواهشمندم کمکم کنید

سلام.فورا از بقیه قناریها جداش کنین. احتمال داره در چند روز آینده مشاهده کنین که دونه یا زخمی در ناحیه صورت و جایی که می‌ماله در بیاد در این صورت از محلول گلیسیرین یده در موضع مربوط با پنبه بمالیدبه مدت یک‌هفته. قناریهاتون رو هم در معرض مستقیم باد قرار ندین.

نويسنده: حسين منصوری

شنبه، 12 خرداد 1386، ساعت 12:56

راستش من دو تا مشكل داشتم كه اميدوارم كمكم كنيد:
1- من يه قناري نر دارم الان حدود 1 ساله كه از عمرش ميگذره ولي اصلا نميتونه بلند دهن بزنه البته تو اين مدت تو دهن يه قناري سبز بود كه اصلا نمي خوند نميدونم چرا اونم همين مشكل رو داشت . ضمن اينكه حدود 3-4 ماه همش كف قفسش پر مي ريخت.تغذيه اش هم توي اين مدت خوب بود كلا من خيلي به قناريام مي رسم.حالا ازتون خواهش ميكنم منو راهنمايي بفرماييد
.
2- الان حدود 2 هفته هستش كه قناري نرمو كه سفيد آهوييه با ماده كه طوسيه جفت زدم جفت هم رفتن و تا حالا 3 تا تخم گذاشته توي شهر ما هوا زود گرم ميشه مي خواستم ازتون سوال كنم اولا مي تونم اميد وار به جوجه گرفتن باشم ضمن اينكه نميدونم بايد هواي اتاق چند درجه باشم؟ ثانيا پيش بيني چه رنگهايي رو براي جوجه ها مي كنيد؟ممنون و متشكر.خيلي مخلصم

سلام. اطلاعاتی که لازمه من از قناری شما داشته باشم کمک می کنه که بهتر راهنماییتون کنم. اولا اینکه چه غذاهایی به قناریتون می دین. و ثانیا زمانی که پرریزی کرد کی بود؟ اما در مجموع باید بگم که قناری شما هنوز وقت داره تا مست بشه. قناری نر معمولا یکساله آماده می شه. البته ممکنه زودتر هم آماده بشه . اما خوب این قناری لابد از اونهاییه که یه ساله آماده می شه.مراقب باشین که دونش تغییر نکنه. همین کتون و ارزن مناسبه و در کنار اون هم از میوه و سبزیجات استفاده کنید.

درصورتی که هوا گرمه مناسب نیست جفت کنید . اگه قناریهاتون آماده هم باشن بهتره صبر کنید تا فصل جفتگیری که بعد مهرماه هست. اونوقت جفت کنید بهتره. چونکه الان جفت می کنید قناری شدیدا ضعیف می شه.الان نه هوا مناسبه و نه زمان. بذارید تو این فصل قناریاتون استراحت کنن.

جفتی که که انتخاب کردین ممکنه جوجه آهویی ، سفید ، طوسی و ابلق بده .

نويسنده: دوست عزیزی که نمی دونین کی هستم

شنبه، 12 خرداد 1386، ساعت 22:25

سلام آقای احمدی از این که اسم ما رو عوض کردید متعجب شدم مهم این نیست که بدونین من کیم مهم اینه که بدونین دوستتونم و این کلمه رو از صمیم قلبم می گم به خدا وقتی حرف اینترنت میاد اولین چیزی که به ذهنم میاد زردقناری دات کام امیدوارم در کارتون روز به روز موفق تر باشین و اما یک سوال که تا حالا تو وبلاگتون نخوندم و حالا برام پیش اومده .
داستانش طولانیه ولی حالا یه ماده قناری رو دستمون مونده که به گفته یکی از دوستام ورم روده گرفته و پرهاشم از وقتی که ریخته کچل در میاد (حدود یک سالی میشه)و روم به دیوار گلاب به روتون مدفوعش از آب شل تره ولی مستی هم نشون میده و حتی از مستی می خونه حالا شما میگین چیکارش کنیم؟ ایا واگیر دار هم هست؟

سلام. امیدوارم خوش و خرم باشی.مطمئنم که دوست من و قناریها هستین. من هم همین رو می خواستم بگم . میخواستم بدونین که شما رو به عنوان یه دوست می شناسم.

قناری ماده موقع مستی زیاد دچار این حالت می شه.و مدفوعش آبکی می شه. حتی تخم مستی هم خواهد گذاشت.

اما اینکه قبلا هم مشکل داشته از عوامل مختلفی پدیدار می شه. غذا و آب آلوده مهمترین عامل ایجاد عفونتهای داخلی و روده ایه.

برای جلوگیری از آلودگیهای داخلی خوبه که دانه ها رو قبل از مصرف خوب شست و بعد از اینکه خشک شدن اونها رو به قناری داد. همچنین آب جوشیده شده که خنک شده باشه برای قناری خیلی بهتره. الان هم باید بهش سیب بدین. ماست هم بد نیست. اما یادت باشه آب رو حتما بجوشون و بعد بده.

میوه و سبزی رو هم خوب بشویید و بعد به قناری بدین.

این نکته رو بقیه دوستان هم کاملا رعایت کنن.تا اینکه شاهد اینگونه بیماریها در قناری نباشیم.

 

نويسنده: دوست عزیزی که نمی دونین کی هستم

چهارشنبه، 16 خرداد 1386، ساعت 21:4

سلام اقای احمدی شرمندم که جواب ها ر وندیده بودم یک پیشنهاد هم داشتم یک البته هم از شما هم بیشتر از خوانندگان وبلاگ اینکه در هر مورد که سوال میشه تجارب شخصیشون رو هم بگن من 100درصد مطمئن هستم شما هم بدتون نمیاد کسی اظهار نظر کنه واسه همین خاطر در مورد اون مطلب دون کوشه یک اطلاع شخصی به نظرم رسید که بگم : می دونید که کوشه یکی از دون های چربی دار و نباید قبل از جفت کردن قناری(خصوصا ماده) زیاد بهش دون های چرب بدین اطراف مقعدش چربی(پی) می گیره و دیگه نطفه نر رو نمی گیره

سلام. ممنون از نظرتون. من هم کاملا با این نظر موافقم. اصلا قرار ما از اول هم همین بود که نظرات دوستان در اینجا بیان بشه.

من هم با شما موافقم . استفاده بیرویه دون کافشه(کوشه) باعث ایجاد چربی و بالاخره از بین رفتن نطفه می‌شه.

اما اونچه مد نظر من بود اینه که قناریهای درشت هیکل نیاز بیشتری به مواد غذایی دارن.و دادن دانه های چرب به مقدار مختصر به خاطر سوخت و ساز بیشتر این قناریها مخصوصا در تابستان و دوران پرریزی بخشی از نیاز غذایی این نوع قناریها را برطرف می کند.

نويسنده: قناری باز آلکاتراز

يكشنبه، 20 خرداد 1386، ساعت 13:39

سلام احمدی عزيز
می خوام برم تو کار پرورش کشيده بلند رسمی .
نظرتون چيه . تاحال ۲۰تا قناری رسمی رنگی داشتم . بنظر شما اينکار تو اين فصل خوبه انجام بدم . ؟يا فعلاٍ‌منتظر بمونم . ضمنا اگه ميشه در مورد خصوصيات کشيده بلند رسمی خوب توضيح بدين ضمن اينکه قيمت تقريبی اون روهم اعلام کنيد ممنون ميشم .

 سلام. مهم در نگهداری قناری علاقه هست.اینکه چه نوعی باشه بسته به علاقه شما داره.الان فصل پرریزی قناری هست و انتخاب نوع مرغوب قناری نیاز به تجربه داره. چون تو این فصل قناری خودش رو درست نشون نمی ده. اگه می تونین خودتون یا با کمک کسی اقدام به خرید کنید خوبه .البته این رو هم بگم که تابستون متاسفانه فصل بیماریهاست . و مراقب باشین قناری مریض نخرید. قیمت هم نسبت به قبل باید ارزونتر باشه. و از ۲۰ الی ۵۰ درصد قیمتها تنزل پیدا می کنه.

نويسنده: ميثم

سه شنبه، 22 خرداد 1386، ساعت 0:4

سلام آقا مصطفی

سلام. متاسفم از مردن قناریهاتون. امسال بیماری بدی اومده بود که من بعدا فهمیدم. یه بیماری داخلی بود.ظاهرش چیزی رو نشون نمی دادم اما یه غده تو سینه قناری در می یومد و بعد چند روز می مرد.بدون اینکه در ظاهر اون تغییر خاصی مشاهده بشه. معلوم هم نیست از چی بوده. آیا از دون یا چیز دیگه .

برا جوجه ها هم دون های همیشگی در کنار هویج تخم مرغ باید به قناری داد.

 


من چند وقت نبودم والان اومدم به وبلاگتون سری زدم چند تا سوال داشتم.اول اينکه من امسال حدود ۲۵ عدد از جوجه هام مردند تنها دو تا زنده موندند علت چيست.و دوم اينکه جوجه در مياد به جز تخم مرغ و هويج ديگر چه غذايی بايد بزارم
خيلی ممنونم

نويسنده: دوست عزیزی که نمی دونین کی هستم

پنجشنبه، 24 خرداد 1386، ساعت 17:36

سلام مجدد
در جریان اون بز خری که براتون گفتم من چند تا ماده خریدم حالا یکشون (پرتقالی که من تا حا لا هر چی پرتقالی دیده بوم تقریبا نصف این بودند) شروع کرده به خوندن در حالی که مست هم نیست (بال نمی زنه و مقعدش هم پایین) حالا از کجا بفهمم نر یا ماده؟
یک ماده دیگه هم خریدم که فروشنده می گفت به عنوان نر خریده ولی ماده در اومده اون هم وقتی کنار ماده ها بود به نوبت به همشون نوک می داد حالا تکلیف ما چیه؟؟ الان اونقدر گیجم که نمی دونم چی کار کنم 

سلام. احتمالا نر باشه. چون خوندن ماده مشخصه. اگه پس اون مثه ماده مست نیست جوجه نره که تازه از پرریزی جوجگی در اومده.

ماده هم مهم نیست . فعلا نگه داری کن یکی دو ماه دیگه همه چیز معلوم می شه

نويسنده: علی

دوشنبه، 28 خرداد 1386، ساعت 18:3

سلام خدمت آقای احمدی
منم به نوبه خودم شهادت بي بی فاطمه زهرا رو تسليت ميگم.
خواستم بگم اگه فرصت شد در مورد چگونگی استفاده از قناری حمال توضيح بدهيد .من يه چيزايی می دونم اما دقيقشو ميخواستم از شما بشنوم.

سلام. بعضی قناریها مثه یورک و جیبر نیاز دارن برای جوجه کشی از پرستار(حمال( استفاده کرد. چونکه اینها نمی تونن جوجه هاشون رو نگهداری کنن . نه اینکه بلد نباشن. به این علت که ضعیف می شن. و بهتره از حمال استفاده کرد.

اما چطور حمال رو انتخاب می کنن.

اولا نر و ماده ای که قبلا جوجه بزرگ کرده و لااقل یکبار جوجه بزرگ کرده باشه. به همین خاطر نرو ماده جوان که تازه جفت شدن مناسب پرستار نیستند.

هرموقع جفتی رو دارین که در نگهداری جوجه خیلی خوب عمل می کنن سعی کنین چندتایی جوجه از اونها بگیرین.چونکه این خصوصیت به صورت ارثی به جوجه ها هم منتقل می شه. معمولا قناریهایی که خوب جوجه رو نگهداری می کنن جوجه های اونها هم همین خصوصیت رو خواهد داشت.

در نگهداری جفت پرستار هم نهایت کوشش خودتون رو بکار ببرین. به نظر من داشتن چند جفت حمال برای کسانی که می خوان قناریهای گرون قیمت نگهداری کنن ضروریه.

 

نويسنده: ابوالفضل

دوشنبه، 28 خرداد 1386، ساعت 16:20

سلام.ببخشيد من تازه يه چند ماهی هست که قناری خريدم و در نگهداری از اونا بی تجربه ام من سوالات دوستان وجوابهای شما رو خوندم و چیزهای زیادی فهمیدم. از شما وکلیه دوستان تشکر میکنم.من یه قناری ماده زرد داشتم که با جوجه نر دوماه عوض کردم به نظر شما کار خوبی کردم باید بگم که قناری ماده من با قناری نرم جفت نمی خورد وقناری نر اونو میزد به طوری که بالای سرتقریبادورتادور نوک ماده کچل شده بود .يکی از دوستام گفته که قناری نر من بی تجربه ست به خاطر همين هم ماده رو زده بود ميخاستم از شما بپرسم دليلش چيه.ايا جوجه نری که تازه گرفتم تا دو ماهه ديگه شروع به خوندن ميکنه يا نه .ممنونم از شما و کليه دوستان

سلام.معاملات قناری از جمله کارهاییه که نمی شه گفت کسی سود کرده یا ضرر. مهم اینه که با عشق و علاقه نگهداری کنین.

اما بخاطر اینکه تا حدودی به دستتون بیاد که چطور باید معامله کنید باید بگم که نروماده بالغ از جوجه قیمتش بیشتره. نر رسمی از ماده رسمی قیمتش بیشتره. البته این تفاوت قیمت در قناریهای شکل دار وجود نداره.

اینکه نر و ماده شما جفت نرفتن به احتمال زیاد ماده آماده نبوده. البته ممکنه هردو نر و ماده آماده باشن اما به هر دلیلی از هم خوششون نیاد و جفت نرن.

اما درمورد جوجه نری که دارین: جوجه نر از یکماهگی به بعد شروع می کنه به خوندن. اول ریزه خونی می کنه .بعد کوتاه بلند و بعد از چند ماه قرص می خونه. معمولا بعد از 10 الی 12 ماه نر بالغ می شه. ممکنه کمتر از 10 ماه هم آماده بشه. اما معمولا یکساله آماده می شن.

نويسنده: ميثم

دوشنبه، 28 خرداد 1386، ساعت 23:30

با سلام
اقا مصطفی خوبين
ميخواستم بدانم جوجه قناری طی چند ماه به دهن مياد و از چند ماهکی ميشه فهميد نره يا ماده
ممنون از زحماتتون

سلام. جوجه نر بعد یه ماه به خوندن می یفته.به همین دلیل هم می شه فهمید نره یا ماده. البته ریزه خونی می کنه.

نويسنده: شاکی

شنبه، 2 تير 1386، ساعت 19:54

اقا مصطفی یا آبدیت می کنی یا اگه ابدیت نکردی بازم ......................................................................................................................ابدیت می کنی

سلام. معذرت. سعی میکنم زودتر بیام.

نويسنده: سعيد.م

شنبه، 2 تير 1386، ساعت 9:50

سلام
من توی دار دنيا فقط دوتا قناری دارم. يه نر سبز و يه ماده طلايی. اول نره رو خريدم. حدود آبان و آذر ۸۵ بود. از اولش مست بود و صاحبش ميگفت دو سالشه. و پارسال ۴ تا جوجه داده. مطمئن باش خوبه. بعدش حدود ۱ ماه بعد ماده رو خريدم که يک سالش بود. آوردم جفت بندازم که ماده از اواسط بهمن رفت توی لک به شدت پر ريخت و همه پرهاش نو شد. بعد از ۲ماه پرريزيش کمترشد ولی هرگز قطع نشد. من همه شرايط رواز دوستان(اقايان خسروانی-موسوی و...)پرسيدم و درمورد تغذيه خيلی دقت ميکنم. اما نميدونم چرا درست نميشه و مدام توی قفسش پرنرمه ريخته. حداقل روزی۴-۵پرميريزه. درمقابل نرش خيلی مقاوم و ثابته. توی گرمی هوای امسال هم حتی تو لک نرفته نميدونم چکار کنم برای پائيز هردوشون آماده بشن. لطفا راهنمائی کنيد.

سلام. ماده شما از مشکلی رنج می بره. که باعث می شه مرتب پر بریزه. قناری که در خارج فصل خود (یعنی تابستو )تو پرریزی می ره به این راحتی رو نمی یاد.

اگه تمامی مسائل مربوط به نگهداری رو از قبیل تغذیه، شرائط آب و هوا، محل نگهداری و... رو رعایت می کنین و باز پرریزی داره چاره ای جز عوض کردن اون و خریدن یه ماده خوب رو ندارین. بهتره تا خستتون نکرده اون رو عوض کنین.

نويسنده: علی

جمعه، 1 تير 1386، ساعت 1:59

سلام.منم بانظر دو دوستمون در مورد عکس موافقم.حتی اگه دوستان ثابت هم عکساشونو بفرستن قشنگتره.البته فقط نظر منه

سلام. درصورتی که سایر دوستان عکسشون رو بفرستن با کمال میل در وبلاگ قرار خواهم داد.

 

نويسنده: دوست عزیزی که نمی دونین کی هستم

پنجشنبه، 31 خرداد 1386، ساعت 18:20

سلام آقا مصطفی
چند سوال داشتم

1- یکی از نر هام خیلی آب می خوره ولی بقیه قناریا که همشون یکجا هستن اینقدر آب نمی خورن و به طور وحشتناکی مدفوعش شله ؟
2- ماده هایی که خریدم همشون آماده هستند باید تو پر ریزی برن تا بعدا آماده بشن یا نه اگه باید برن چی کارشون کنم؟

سلام. نر دچار عفونت شده . واحتمالا تب هم کرده باشه(اگه تو دست بگیری متوجه دمای بالای بدنش خواهید شد.) از بقیه جداش کن.و نگاه کن ببین توی دهنش قرمز شده یا نه. درصورتی که این حالت رو داره از خونه اون رو بیرون ببر. چون مبتلا به بیماری سختی است. وبقیه قناریاتم از بین می بره.اما اگه تنها دچار مدفوع شل هست و مشکل دیگه ای نداره . جست و خیز می کنه و سرحال هست اون رو در یه قفس جداگونه نگه دار. کمی ماست در آبش بریز. کاهو و سبزیجات رو بهش نده. بعد چند روز خوب می شه.

نويسنده: مازيار

چهارشنبه، 30 خرداد 1386، ساعت 14:10

با سلام
ببخشيد يه عکس توی وبلاگ آقا سامان بود که می خواستم بدونم که اين قناريا چه رنگين و قيمتشون چنده البته خودم سيو کردم خواستم با ايميل براتون بفرستم گفتم شايد آقا سامان ناراحت شن اين بود که خواستم اگه زحمتی نيست براتون تشريف ببريد تو وبلاگ آقا سامان زير اون متن مربوط به فروش سهره قناری عکس يازدهم از بالا و سوم از پايين از خودشونم پرسيدم گويا سرشون شلوغه اين بود که مزاحم شما شدم اگه نميشه اصلآ اشکالی نداره.۶تا قنارين ميخواستم بدونم چه رنگين و حدودآ چندن بازم شرمنده

سلام. مطلبی که شما پرسیدید رو بهتره خود آقا سامان جواب بدن. اما اونطوری که من خوندم ظاهرا اینها رو برای فروش اونجا نگذاشتن. عکسها رو برای علاقه مندان به قناری و سهره در وبلاگشون قرار دادن. چون عکسهای سهره مربوط به سایت های خارجی هست. قناریها هم ممکنه همینطور باشه. بازم می تونید از خودشون سئوال کنید.

اما اگه خواهان خرید قناری هستیدمیتونید تماس بگیرید تا اگه سئوالی در این مورد داشتین رو جوابتون بدم .

درضمن قناری یازدهم از بالا ابلق رسمیه و عکس سوم از پایین هم متاسفانه باز نشد تا بگم چیه.

نويسنده: محمود

چهارشنبه، 30 خرداد 1386، ساعت 9:17

سلام آقا مصطفي
يه جفت جوجه گلاستر بسيار مرغوب سراغ داری باسه ما(اصيل اصيل باشه قيمت مناسبی هم داشته باشه(من تماس بگيرم؟ تاکيد من روی خالص بودن زياده.

سلام محمود جان. متاسفانه سراغ ندارم. اگه جایی دیدم حتما خبرتون می کنم.

نويسنده: علی

سه شنبه، 29 خرداد 1386، ساعت 20:16

سلام آقای احمدی
از توضيحاتتون ممنون. اما منظور من اين بود که با این روش چطوری بايد از اونها جوجه کشی کرد.مثلا آيا هر دو جفت حمال و مثلا جيبر بايد آماده باشن.کلا در مورد شروع تا پايان اين روش لطفا توضيح بدید.خیلی ممنون

سلام

درمورد استفاده از قناری پرستار یا به اصطلاح حمال نکاتی رو مختصر می گم

1- جفت حمال و جفتی که قراره تخم های اونها رو زیر پای حمال بذارین باید هردو آماده باشن .

2- هر دو جفت رو با هم جفت کنید. تا با هم تخم بذارن

3- تخم های جفت مرغوب رو بعد از اینکه ماده در هر روز می ذاره بردارین و بعد از اینکه ماده حمال تمام تخم هاشو گذاشت یک جا تخم های جفت مرغوب رو زیر پاش بذارین

4- به ماده مرغوب اجازه بدین قدری استراحت کنه. به این صورت که تخم پوک زیر پاش بذارین تا 2هفته روشون بخوابه. بعد چال رو بردارین و بعد10روز دوباره بذارین تا جفتگیری و تخم بذاره.

5- تا زمانی که ماده مرغوب آخرین تخم رو بذاره قناری حمال هم تخم ها رو گذاشته. البته اگه مدت کوتاهی هم بین تخم گذاری این دو فاصله بیفته مشکلی پیش نمی یاد.تخم ها اگه جای تاریک و در دمای معمولی نگهداری بشن تا چند هفته سالم می مونن. البته اینقدر طول نمی کشه.

هردو ماده که 14 روز رو تخم ها خوابیدن. ماده مرغوب هم بعد اون 10 روز جفت نشده. بعد اون هم تا بخواد جفت بگیره و تخم بذاره لااقل 5 روزی طول می کشه. ماده حمال هم بعد 20 روز از دراومدن جوجه ها معمولا تخم می ذاره. پس 5 روز بیشتر فاصله نیست. اینهم مشکلی نیست.

نويسنده: مازيار

سه شنبه، 29 خرداد 1386، ساعت 15:13

سلام
جوجه های من الان فقط يه صداهای خاصی از خودشون در ميارن من قبلآ قناريايی داشتم که ريز خونی ميکردن ولی مثل آواز قناريه بالغ بود فقط آهسته اما اينا با وجود اينکه حدود ۲ ماهشونه(کمتر)باز يه صداهای عجيب غريبی در ميارن اگه راهنماييم کنين ممنون ميشم

سلام. ریزه خونی قناری صدایی قروقاطیه . خیلی مثه خوندن قناری نیست.ولی وقتی کوتاه بلند می زنه کمی نزدیک به صدای قناری بالغه. دراومدن صداهای عجیب اگه بعد مدتی به کوتاه بلند تبدیل نشه نشون از اینه که قناری مربوطه احتمالا ماده باشه.

نويسنده: مهدی پرنده سبز

جمعه، 25 خرداد 1386، ساعت 9:54

با سلام و خسته نباشيد
خيلی ممنون که دانش خود را در اختيار ديگران گذاشتيد.آيا شما درباره نر و ماده بودن نرگسی اطلاعی دارید

سلام. من راجع به این پرنده زیبا متاسفانه اطلاعاتی ندارم.از دوستانی که اطلاعی دارن درخواست می کنم راهنمایی کنن.

   + مصطفی احمدی - ۱:۱٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٦/۳/۱٠

شرمنده همه دوستان

سلام دوستان. از اینکه منو اینقده مورد لطف قرار می‌دین بی‌نهایت ممنونم.

لازمه از ساراخانم و آقایان موسوی- خسروانی- مرادی-آهنی - مازیار و دوستان عزیز دیگری که متاسفانه چون در اس.ام.اس اسمشون قید نشده امکان ذکر نامشون نیست و دوست عزیزی که می دونم کی هستی تقدیر و تشکر کنم.

خلاصه اینکه قوت قلب من هستین.

خوب امروز ۲سئوال هست. اما قبل اینکه به این ۲ سئوال بپردازم یه خبری رو می‌خوام بدم. به قول آقا محمود که می‌گه منتظر طرح جدیده می‌خوام در چند قسمت آینده به توضیح تصویری علائم قناریهای دارای شکل خاص مثه جیبر و جیبوس بپردازم. تا بدینوسیله علاقه مندان اینگونه پرنده‌ها بهتر بتونن تشخیص بدن که آیا قناری خریداریشون اصله یا نه. پس منتظر باشید.

نويسنده: مازيار

دوشنبه، 7 خرداد 1386، ساعت 9:1

سلام
۱.قناری من با اينکه ۲تا جوجش بيرون اومده بازم رو دو تا تخم حدود ۲۰ روزيه که خوابيده ميتونم تخما رو بردارم؟
۲.من ابلق زردو با يه سبز چمنی جفت زدم ولی يه رنگای مزخرفی داده سينشون روشنه پشتشونم تيرس در کل مثه گنجشکن با اين وضعيت منچهار از اينا و يه نر بالغ سبزو ميتونم با يه پرتقالی معامله کنم؟
۳.ما آخر نفهميديم فرق قناری رسمی با اين قناريای معمولی چيه؟
سالگرد تآسيس وبلاگتونم رو صميمانه تبريک ميگم

سلام. تخم ها رو بردارین. اونها مطمئنا خراب هستن.

این دو رنگ که با هم جفت کردین ممکنه زرد هم بده . اما بیشتر همین رنگهای بسته رو جوجه می ده.

این معامله شما به اینکه ۴تا جوجه و یه نر بالغ که احتمالا سبز یا ابلغه با پرتقالی کمی بیشتر از مبلغ پرتقالی می شه . نر بالغ رو همراه یک و نهایتا ۲ جوجه معامله مناسبتریه.

قناری رسمی همین قناریهای موجود در بازاره که بهشون معمولی هم میگن. البته اصطلاح رسمی معنای دقیق تری داره و به قناریهای مخصوص ایرانی می‌گن. اما به مرور زمان این قناری از اصالت افتاده و حالا هر قناری که جیبر و یورک و از نسل اینها نباشه رو رسمی یا معمولی میگن.

نويسنده: علی

دوشنبه، 7 خرداد 1386، ساعت 0:29

سلام قناری ماده من مدفوع سياه و سفيد و خشک داره و موقع دفع يکمی خودشو تکون ميده چی کار ميشه کرد و درمانش چيه ممنون ميشم جواب بديد

سلام.بهش برگ کاهو بدین. علت ممکنه براثر خوردن دانه مانده یا آلوده باشه. ظرف غذاشو تمیز کنین. درحال حاضر مبتلا به عفونت داخلی و یا یبوست شده. البته در صورتی که جفت هست احتمالات دیگه ای هم وجود داره. به هرحال چون من اطلاع دقیق از قناری شما ندارم این حدس رو زدم. اگه جفت نیست. اگر هم جفت هست که بفرمایید در چه زمانی از جفت رفتنش هست تا راهنمایی کنم.

   + مصطفی احمدی - ۱٢:۱٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٦/۳/۸

از لطف همه دوستان ممنون هستم

سلام. جا داره از ابراز محبت همه دوستان تشکر کنم. از همه کسانی که با ارسال پیام و اس.ام.اس من رو شرمنده کردن و یک‌سالگی وبلاگ رو تبریک گفتن ممنونم. واقعیش اینه که من هم از اینکه در این مدت اینهمه دوستان بامحبت و صمیمی و مهربان پیدا کردم خوشحالم و احساس می کنم که اگه همین مورد تنها موردی باشه که از این طریق بدست آورده باشم برام کافیه. تو این روزگاری که مهربانی متاسفانه کم و کمتر می‌شه و مثه کالایی کمیاب و باارزشه.

من به برکت این کار به این متاع گرانبها دست پیدا کردم.

همچنین حضور افرادی در این سلک و راه‌اندازی وبلاگها و سایتها قابل تأمل و دقته.

افرادی همچون آقایان موسوی ـ امینی ـ خسروانی و سایر دوستان عزیزی که دراین راه تلاش و کوشش می‌کنن و هدفشون خدمت به دوستداران قناریه. تلاش می کنن که به نحو مطلوب از پرنده را به علاقه‌مندانش معرفی کنن و کمک به نگهداری بهتره این پرنده زیبا و دوست‌داشتنی انجام بدن.

خوب حالا که اومدم اجازه بدین چند جمله ای هم راجع به این فصل براتون بنویسم.

خیلی خلاصه و تلگرافی :

۱- آبتنی قناری یادتون نره.

۲- مغزبادام و فلفل دلمه رو فراموش نکنین. حتما برای تقویت نطفه به قناری بدین

۳- هویج رو رنده کنین روی یک کاغذ تمیز بریزین. آب اون که گرفته شد برا قناری بذارین. (مخصوصا برای قناریهای طلایی و پرتقالی و قرمز). خیلی رنگ پرها رو جلا می ده.

۴- دانه های خنک مثه کاهو و خلفه از برنامه غذایی خارج نشه

۵- هر هفته ۳ تا ۵ قطره مولتی ویتامین بدین

۶ - درصورتی که قناریهای درشت هیکل (مثه یورک رسمی بلند و...) نگهداری می کنین باید در تغذیه اونها از مقدار اندکی کوشه هم استفاده کنین. این نوع قناری با دانه های معمولی سیر نمی شن .

البته این نکته آخر تجربه شخصی بنده و عده دیگری هست که من از اونها پرسیدم و همین نکته رو اونها هم گفتن.

این مطلب رو هم یادتون باشه هر چیزی حد و اندازه ای داره. باید به حدی به قناری غذا بدین که نه چاق بشه و نه ضعیف.

خوش و خرم باشین

   + مصطفی احمدی - ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۳/٦

 

سلام دوستان. از لطف دوستان ممنونم که لطف کردن و پیغام تبریک به مناسبت یکساله شدن وبلاگ دادن.

اما یکی از دوستان هم شاکی شده که من دیر به دیر سر می‌زنم.خدمت این دوست عزیز و سایرین باید عرض کنم که مشغله من زیاده. با این وجود به خاطر گل روی شما دوستان عزیز از کمترین فرصت ممکن استفاده می کنم  و به اینجا سر می‌زنم.

به همین خاطر می‌ذارم چند تا سئوال جمع شه و بعد جواب می‌دم. اینم به خاطر کمی وقته.

اما حالا که این دوست عزیز شاکی شدن من به خاطر اینکه از دلشون در بیارم والبته از باب انجام وظیفه در این قسمت جواب این عزیز رو می‌دم. در ضمن به جهت اینکه سئوال ایشون نکاتی رو در برداره مفصل تر بهش می‌پردازم

اما سئوال:

نويسنده: فرهاد

چهارشنبه، 2 خرداد 1386، ساعت 23:46

سلام آقای احمدی
والله ما که سوال داریم ، ولی از بس شما دیر به دیر میایید دیگه بی خیال پرسیدن شدیم.
راستش دو تا سوال داشتم

اول اینکه بیشترین دمایی که توی تابستون برای قناری مشکلی ایجاد نمی کنه چیه ؟
دوما اینکه پدر بنده قبلا قناری باز بوده و الان بعد از بازنشستگی دلش می خواد پرورش راه بندازه ، یه سالن داریم ولی هواش اصلا مناسب نیست.میشه بگید اگه شما یا دوستانتون سالن یا اتاق مخصوص پرورش دارید چطور این مشکل رو حل کردید؟ ممنون

سلام آقا فرهاد. امیدوارم از ما دلگیر نباشین.

دوست عزیز دمای مناسب برای تابستون به شرائط نگهداری قناری بستگی داره. قناری از جمله موجوداتیه که خودش رو با شرائط آب و هوایی تطبیق می‌ده. قناری که در مناطق گرمسیر نگهداری می‌شه با قناری مناطق سردسیر از لحاظ دمای اتاق تا حدودی فرق داره.

نکته قابل توجه در این موضوع اینه که شما ببیند قناری در چه دمایی احساس گرمای شدید می کنه. منظورم اینه که له‌له می‌زنه و پرها رو باز می کنه. بی‌حال و بی‌تحرک می‌شه . این دما برای قناری زیاده و به این صورت دمای پایین‌تر براش بهتره.

اما اگه بخوام یه دمای تقریبی رو هم عرض کنم به نظرم بین ۲۳ تا ۲۷ مناسبه. البته بازم بگم این دما تقریبیه و بهترین معیار برای شناخت دمای دقیق حالت خود قناریه. شما با کمی تجربه به دست می‌يارید چه دمایی مناسبه.

درجواب سئوال دوم هم عرض کنم که نگهدارندگان قناری از سوله‌های مناسب که توسط دستگاه‌های خنک کننده که پرتاب باد به صورتیه که مستقیما به قناریها نمی‌خوره استفاده می کنن. این کار رو شما باید ببینین در مکان خودتون چطور می تونین تعبیه کنید.

   + مصطفی احمدی - ۸:٠٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۳/۳

روزگار چه زود می گذره

سلام دوستان. امیدوارم حالتون خوب باشه.

وبلاگ ما هم از مرز یک سال گذشت. چه زود گذشت. الان یکسال و اندی که از عمر این وبلا گ می گذره و تو این مدت افتخار دارم که دوستان خوبی رو پیدا کردم.

کنار هم بودیم. دردهامون رو برا هم می گفتیم. دردهایی که از یه نگاه همش محبت بود. محبت به دوستان و همراهان دوران تنهاییمون. منظورم قناریه. این پرنده زیبا. که اوقات ما رو به بهترین نحوی پر می کنه. مشکلاتی که نه متعلق به خودمون که به اونی که براش اینجا جمع می شیم.

می خواستیم بیشتر ازش بدونیم. تا بهتر بهش برسیم.

نمی دونم تا چه اندازه تونستم در اطلاع رسانی در این زمینه موفق باشم. اما می دونم که نتیجه خوبی تو این مدت داشتیم. نه من تنها که همه ماها. به کمک هم. و الان که کارنامه یکساله رو برانداز می کنم می بینم که کارنامه نسبتا خوبیه.

دوران پرتلاطم و پرفراز و نشیبی طی شد. خیلیا اینجا اومدن و رفتن. اونهایی که موندن دوستیهاشون موندگار شد. و خوشبختم که تعداد این افراد کم نیست.

من به یه چیزی معتقدم . اینکه کسانی که واقعا عاشق قناری هستن می تونن دوستان خوبی برای دیگران باشن. چونکه پراز عاطفه و محبت هستن.

خوب رفقا مثه اینه که تعداد سئوالات کم شده. به نظرم چون دیگه فصل جوجه کشی تموم شده تنها کاری که الان باید انجام داد اینه که مراقبت از قناریها کرد . تا زمان جفت گیری آماده و سرحال باشن.

یادتون باشه خوب به قناریها برسین تا زمان جفت گیری نطفه قوی داشته باشن.

اگه قصد دارین برا فصل بعد جوجه گیری کنین سعی کنین نرهای جوان رو انتخاب کنین. نرهایی که جفت نرفتن. اگه هم نر از خودتون دارین مغز بادام رو از برنامه غذایی اون هرگز قطع نکنین.

همچنین سبزیجات و میوجات در برنامه غذایی به هیچ وجه خارج نشه.

اما چندتایی سئوال بود که در قسمت پایانی جوابشو عرض می کنم.

 

نويسنده: امين طبا

چهارشنبه، 2 خرداد 1386، ساعت 12:19

سلام خوب هستيد.من قناري رو با يه ماده جفت زدم منتها ماده خوب مست هست ولی از لحاظ هيکل ۲ برابر اون نر ابلغ هستش من جفت رفتنشو نديدم ولی درگيری چيزی ندارن و دائم کنار هم هستن ديگه نميدونم اين دفعه جوجه نگيرم بايد تا پاييز صبر کنم .راستی يکی از نرهام دائما پرهای روی صورت و سرش ميريزه و در مياد و گردنش لخت شده و اينکه پوستشو که نگاه کردم پوست پرنده حالت خشک داره و رنگ قرمز نداره از چی ميتونه باشه ؟!!

سلام امین جان. امروز اتفاقا به فکر شما بودم. گفتم این دوست من امسال نتونست جوجه بگیره. اما نگران نباش به جاش سال بعد خوب جوجه می گیری. چون قناریات دونسته هستن . می دونین چین و دیگه وقتتون رو نمی گیرن.

اما راجع به مشکل نرتون احتمال زیاد پوستی باشه. باید از دامپزشکی براش دارو تهیه کنی. اگه از آقای موسوی هم بپرسی بد نیست . شاید داروشو داشته باشه. موفق باشی دوست من.

 

نويسنده: هيچکس

چهارشنبه، 2 خرداد 1386، ساعت 11:3

سلام.
چطوری؟قناريم داره کچل ميشه
.
هر روز به طور وحشتناکی پرهاش کم ميشه
.
ميدونم که تو لک نيست چون قبلا قناری داشتم و می دونم چه جوری ميرن تو لک.کمکم کنيد
.
ماده است.و يک بار با قفس افتاد و ترسيد
.
داره لخت ميشه

سلام .علت مهم همینه که گفتین . به خاطر ترس پرهاش رو داره می ریزه. درسته که تو لک معمولی وطبیعی نیست. اما به هر حال به خاطر ترس تولک رفته. امیدوارم که چیز دیگه ایش نشده باشه.

 

نويسنده: علی

سه شنبه، 1 خرداد 1386، ساعت 17:19

با سلام و خسته نباشی خدمت آقای احمدی
آقای احمدی می خواستم بدونم که چربی قناری آیا خطر ناکه یا چه ضرری داره؟ و گفتید که ارزن هم به قناری که چربی داره ندم برای جایگزین باید چی بدیم؟و یه سوال دیگه اینکه قناری نرم رفته تو پرریزی اما پس اون هنوز مثل یه قناری خیلی آمادس.آیا این طبیعییه؟

سلام. چربی باعث ضعیف شدن نطفه در نر و مشکلات تخم گذاری در ماده می شه. به علاوه قناری رو از مستی میندازه .در کل قناری از کار می یفته.

متاسفانه برخی قناریها استعداد چاقی دارن و هر کارشون کنی باز این چاقی رو نمی تونی در اونها از بین ببری.

لذا کارهایی که انجام میدیم تنها برای جلوگیری از پیشرفت چاقی در قناریه.

رعایت رژیم غذایی و پرزدن در قفسهای بزرگ راههایی هست که برای برطرف کردن چاقی می شه انجام داد .

درصورتی که چاقی برطرف شد اما باز عود کرد چاره ای جز عوض کردن قناری ندارین. مگر اینکه با این اوضاع باز علاقه به نگهداری اون باشین. اما به فکر جفت کردن اون نباشین.

در زمانی که قناری چاقی اون از بین نرفته جز کتون و تخم تربچه چیز دیگه ای نباید بهش داد.بااین برنامه غذایی بعد یک هفته باید چربی از بین بره.بعد از از بین رفتن چربی میشه ارزن داد. اما خیلی کمتر از قبل.

 

درمورد سئوال دوم هم باید بگم که قناری که بره تو پرریزی دیگه نباید جفت کرد . پس اون هم به زودی فرو می ره. فکر نمی کنم مورد خاصی باشه. اگه فضله اون غیر طبیعی باشه ممکنه عفونت معده داشته باشه. والا مورد طبیعیه و به زودی پس قناری فرو می ره.

   + مصطفی احمدی - ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۳/٢