قناری و پرسشهای مربوط به آن


هدف این وبلاگ پاسخ به سئوالات مربوط به قناری است. اما به خاطر اینکه سایت www.uyc.ir راه اندازی شده است، کلیه سئوالات خودتان را در سایت مذکور بپرسید.

چند نکته مهم

سلام دوستان همراه و صمیمی. امیدوارم روزگار به کامتون باشه و همیشه سالم و تندرست باشید.

به عنوان یه دوست همیشه تلاش کردم اونچه در توانم هست در راه حفظ و نگهداری قناری به کار ببندم.

مطمئن باشید که در هیچ زمانی نه نسبت به سئوالات شما بی‌تفاوت هستم و نه اس. ام .اس های ارسالی رو بی پاسخ می‌ذارم.(لطفا جوسازی نکنین.خودش می‌دونه کی رو می‌گم.)

اگه یه وقتی می بینین که دیر به سئوالات شما جواب داده می‌شه حمل بر بی‌توجهی نشه.

الان هم که کلا ساختار وبلاگ رو تغییر دادم و جواب‌ها رو در قالب مطالبی که یادداشت می‌کنم می‌دم.این کار رو هم به این خاطر انجام دادم که هم یکنواخت نباشه و هم از سئوالات تکراری پرهیز بشه. اگه کسی وبلاگ رو درست مطالعه کنه و بعد مطلبی که ناگفته مونده و سئوال کنه مطمئنا جواب خواهد گرفت.

اما مطلب امروز:

هرکس در این مدت قناریاشو جفت کرده و حالا می‌خواد بدونه باید چکار کنه این قسمت رو به دقت بخونه.

با تجربه‌ای که من تو این مدت داشتم بهم ثابت شده که بعد از جفت کردن قناری مسائلی رو باید حتما رعایت کرد.

اولا برا اینکه قناریهااز دست نرن

ثانیا در فصل بعدی بشه خوب از قناری استفاده کرد.

ثالثا حقی که این دوستان زیبا و خوش صدا به عهده صاحبانشون دارن خوب ادا بشه.

خلاصه اینکه اگه می‌خواین تو نگهداری قناری موفق بشین این حرفا رو جدی بگیرین.

۱- اونقده جوجه کشی نکنین که ضعیف بشن. چون مطمئن باشین خواهد مرد.

۲- اگه جفتی دارین که شما از اونها به هر دلیلی راضی نیستین خودتون رو معطل اونها نکنین. ردشون کنین .

۳- برای اینکه قناری تو پرریزی بره(البته الان زوده خرداد به بعد اگه تا اون موقع نرفتن تو لک) باید جای نسبتا گرمی باشن. نکنه بذارینشون زیر باد کولر .

۴- اگه می‌خواین نر و ماده‌ای که الان جوجه دارن دیگه جفت نرن چال رو بردارین. اگه تخم گذاشتن ناراحت نشین. یا اون رو به کسی هدیه کنین یا دور بیندازین.(این زمانیه که به هیچ وجهی نمی‌خواین ماده رو بخوابونین.)

۵- دادن موادغذایی خنک مثه کاهو  خلفه خاک شیر و... خیلی مفیده . حتما هفته ای چند باری آب تنی بدین.

۶- اگه نر و ماده ای دارین و نمی‌خواین دیگه تخم بذارن  اونها رو از هم جدا کنین. ممکنه مدتی نر بخونه اما بعد مدت کمی شروع به پرریزی می کنه.

۷- بعد اینکه نر و ماده رو جدا کردین ضمن اینکه دونه های همیشگی رو می‌دین از میوه و سبزی غافل نشین. یادتون باشه که جفت خوب زمانی به دست می‌ياد که تو زمان پرریزی بهش خوب رسیدگی شده باشه. اگه می‌خواین سال بعد تخم‌های پوک و بی‌نطفه شما به حداقل برسه این ایام رو خوب به قناریها برسین. البته با برنامه غذایی مناسب. منظور من هر دون و غذایی نیست.(این نکته رو خواهشن خیلی مراقب باشین.)

۸- قابل توجه اونهایی که سال گذشته رو بد آوردن و جوجه نگرفتن.

تابستون که رسید برید جوجه نر وماده بخرید. نکنه باز برین قناری بالغ بخرین.

جوجه احتمال  نطفه نداشتنش کمه. ماده اگه یه دور جوجه داده باشه(تجربه دار باشه) و نر جوانی که تا حال جفت نرفته رو انتخاب کنین. البته ماده زیاد پیر نباشه. (این نکته هم خیلی مهمه)

۹- و‌ آخرین نکته که در واقع جواب سئوال دوست عزیزی است که پرسیدن قناری نر که چند سال جفت نرفته رو چکار کنه باید عرض کنم که:

قناری به طور طبیعی تابستون ها باید پرریزی کنه. در غیر این صورت تو فصل جفت رفتن ممکنه اذیت کنه و اون وقت پر بریزه.

اینکه ۲ سال جفت نرفته باعث نمی شه پرریزی نکنه. جاش نسبتا گرم باشه حتما پر می ریزه.

و قطعا فصل بعد جفت خواهد رفت.

   + مصطفی احمدی - ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۱/۳٠

وقتی ماده از رو مستی تخم می‌ذاره

سلام. امیدوارم حالتون خوب باشه. گرمای هوا داره یواش یواش خودش رو نشون میده و این اخطار رو می ده که هرچه زودتر باید جفت کردن رو تموم کرد.

اونی که مهمه سلامتی قناری هاست. اگه خوب نگهداری شن الان هم نشد جفت کنین چند ماه دیگه جفتشون می کنین

اما اگه الان به اونها توجه نشه نه تنها الان نتیجه نمی گیرین(چون گرما زبون بسته رو می‌کشه) یا اینکه تخم ها خراب می شن و بالاخره تفلکی نمی مونه که بعد ازش جوجه بگیرید.

پس بذارین استراحت کنن. به زودی فصل جفت گیری از نو شروع می‌شه.

البته منظورم این نیست که الان دیگه نشه جفت کرد. بلکه من اینو میخوام بگم که فصل جفت گیری با گرم شدن گرما تموم می شه. حتی اگه قناریاتون هم آماده باشن اما بازم توصیه نمیشه جفت کنین. پس دیگه تا یه لون دیگه از قناری جوجه بگیرین و اواخر اردیبهشت یا نهایت خرداد جفت کردن رو تموم کنین

اما موضوع دیگه‌ای که بعضی رفقا می‌پرسن راجع به ماده ایه که از روی مستی تخم می‌ذاره.

این ماده‌ها جفت هم اگه برن چون مست هستن تخم پوک می‌ذارن. پس اونقده ماده رو نگه ندارین که تخم مستی بذاره.

هم نر و هم ماده وقتی خیلی مست شن از حالت عادی خارج می‌‌شن. و تبعاتی رو به دنبال داره. به نظر من اگه ممکنه اون رو عوض کنید. اگه هم امکان تعویض نبود باید چال رو خیلی دیر واسه اون بذارین که زودی تو چال نره و تخم از روی مستی بذاره. وقتی اطمینان پیدا کردین جفت رفتن لا احتمال قوی به این کار دادین بعد چال بذارین.

   + مصطفی احمدی - ٥:٠٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۱/٢۸

لينک پس قناری نر و ماده

سلام. همونطوری که وعده کردم لینک تصاویری از پس قناری آماده  رو اینجا واستون قرار میدم.

تصویر:

1- نر آماده:

http://img.photoamp.com/i/n8Obauen.jpg

۲- ماده آماده:

http://img.photoamp.com/i/LZ1ahf.jpg

   + مصطفی احمدی - ٢:٥٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٦/۱/٢٤

نکاتی در خصوص پرورش و تکثير قناری

سلام .این قسمت رو می خوام اختصاص بدم به مسائلی راجع به جفت کردن قناری.

البته نمی خوام از اول تا آخر ماجرا رو تعریف کنم . بلکه مسائلی رو میخوام بگم که موقع جفت کردن ممکنه اتفاق بیفته.

 

اول:زمان کنار هم انداختن قناریها

اونها به سمت هم خیز برمی دارن و حمله می کنن. این حالت طبیعیه به شرطی که  زیاد طول نکشه و به مرور تا کمتر و کمتر بشه و بعد چند روز کنار هم آروم بگیرن.

اما اگه یکی از اونها مرتب کف قفس بره و اون یکی نذاره بالا بیاد و غذا بخوره باید جداشون کرد. ناگفته نمونه که معمولا اوایل کار یکی که بیشتر مورد تهاجم قرار می گیره کف قفس می ره . اگه اینجور باشه اما غذا هم بخوره اشکالی نداره.

 

دوم:زمان گذاشتن چال:

چال رو روز اول نذارید. ماده هایی که مست هستن زودی میرن توش و تخم پوک می ذارن. همچنین کلی پنبه از بین میره .اگه بخواین تخم بدون نطفه نشه یکی از کارها همینه که به موقع چال بذارید.

در زمانی که آروم گرفتن و دعواها تمام شد یکی دو روز بعد از این حالت چال رو بذارین. معمولا باید بعد 3 تا 4 روز نر وماده دعواهاشون تموم شده باشه وبعد روز پنجم شما چال رو بذارین.اگه بعد یک هفته از جفت کردن هم گذاشتین مانعی نداره. معمولا بهترین موقع زمانیه که ماده جفت خورده و میخواد تخم بذاره. دوسه روز قبل تخم گذاشتن اگه چال گذاشته شه خوبه. قبل اون چندین باز چال میسازه و خراب میکنه و این ماده رو خسته می کنه. واسه همین هم موقع تخم گذاشتن معمولا چالهایی که زود گذاشته شده درب و داغونن.

 

سوم:ماده بین 3تا 6 تخم معمولا می ذاره.(البته ممکنه کمتر یا بیشتر هم بذاره )شما کاری که باید بکنین اینه که تخم ها رو بردارین و جاشون چیزی شبیه تخم بذارید. اگه هم پیدا نکردید باز تخم ها رو بردارین. تخم ها رو در جایی قرار بدین که تاریک باشه و دمای معمولی . در ظرفی پلاستیکی که محتوی دانه های ریز مثه کاهو یا ارزن باشه .

آخرین تخم رو که گذاشت همه رو یک جا زیر پای ماده بذارین. این کار باعث میشه جوجه ها یک جا بدنیا بیان.

اگه چنین کاری نکنین و مادتون مثلا 4تا تخم بذاره وقتی اولین تخم در بیاد آخرین جوجه بعد 4روز به دنیا می یاد و به خاطر اینکه جوجه در روزهای اول رشد زیادی داره جوجه های آخری زیر دست و پای جوجه های اول له می شن.

همچنین موقع تغذیه شدن از طرف ماده کوچکترها کمتر غذا گیرشون می یاد .چون بزرگترها خودشون رو زودتر به ماده می رسونن و از دهان مادر غذا رو میگیرن.

 

چهارم:زمان جداکردن جوجه از پدر و مادر زمانیه که خوب بزرگ شدن و دون خور باشن. بهتره تا لااقل یک ماه بعد تولد پیش نر وماده باشن.

معمولا ماده 20 روز بعد از بزرگ شدن جوجه ها تخم میذاره. در صورتی که نر به جوجه ها غذا می ده و بچه ها مادرشون رو اذیت می کنن و مرتب تو چال محتوی تخم می رن می تونین اونها رو با نر تو یه قفس جداگونه بذارین و بعد اینکه تخم ها جوجه شدن نر رو بذارین کنار ماده.

 

پنجم: چه نسلی از قناری بدست می یاد.

به عبارت دیگه جوجه ای که برای بدست آوردنش تلاش کردیم چی ازش در می یاد.

خوب این بسته به نوع ونژادیه که نر و ماده دارن. اما چیزی که دست شما هست اینه که اولا تا چه حد تغذیه شده وثانیا چه دهنی قناری می گیره.

قناری هم مثه خیلی از پرندگان میتونه تقلید کنه. واسه همین هم لزوما جوجه دهن پدرشو نمی خونه. بلکه صداهای اطرافش رو تقلید می کنه . مثلا اگه صدای گنجشک یا مرغ عشق رو بشنوه صدای اونارو در می یاره.

پس با توجه به این استعدادی که دارن می شه کاری کرد که جوجه ها خوش آوازتر شن.

یکی از کارها استفاده از یک قناری خوش آوازه. به قول معروف برا زیر دهن جوجه ها استفاده میشه. به این معنا که جوجه ها رو کنار یه نر خوش دهن می ذارن تا از اون یاد بگیره.

اما متاسفانه این دوره زمونه قناری خوش دهن کمیاب و نایابه. در این صورت چاره ای جز استفاده از نوار نیست.

کاری که من می خوام انجام بدم تکثیر پرندگان خوش دهن هست .دعا کنین این کار رو بتونم انجام بدم . کاری که معتقدم باید بهش بها داد و نذاریم این کار فراموش بشه . قبلا هم گفتم که اصل در قناری به نظر من دهن قناریه. چیزی که قناری رو جزء پرندگان تزیینی کرده و مورد علاقه انسان قرار داده دهن اونه  . والا خیلی از پرندگان دیگه از لحاظ ظاهری از قناری قشنگ ترن. اونی که باعث میشه در وهله اول کسی به قناری علاقه مند شه دهان زیبای اونه.پس هرچه در این بخش کار بشه مناسب و مفیده.

من دارم دنبال می کنم که تعدادی رو پرورش بدم . البته این کار وقت میگیره و زمان می بره. اما چون لازمه باید واسه این کار وقت گذاشت.

جا داره در همین جا بخاطر گل روی  آقا مهدی دوست عزیز و گرامیم و سایر دوستان تعدادی نغمه از قناریهای ایرانی و خارجی بذارم. امیدوارم که تا حدودی بدردتون بخوره.  منم بهتون قول میدم اگه نوار خوب و با کیفیتی پیدا کردم حتما خبر کنم که هرکی خواست براش بفرستم.

 

امیدوارم که تونسته باشم جواب سئوالات دوستان رو تا حدودی داده باشم. اما یه سئوال از دوست عزیزی مطرح شده که وظیفه می دونم جواب بدم.

 

نويسنده: سعيد.م

پنجشنبه، 23 فروردين 1386، ساعت 9:44

سلام
دیماه ۸۵ بود که من یه قناری ماده زرد يکدست خريدم. اما متاسفانه تاحالا آماده نشده و الان تولک هست. از طرفی يکی از دوستام که چندان سر از کار قناری هم دی نمياورد يه جفت جوجه ازقناريهاش کشيده. نرش سبز بوده و ماده ابلق. جوجه هاش دوتاس يکی شتری و يکی ديگه ابلق شتری. حالا اصرار داره که دوتاجوجه هاشو با قناری ماده من عوض کنه تا رنگ تازه ای توی قناريهاش وارد بشه. جوجه ها متولد آبان ۸۵ هستند. حالا از شما مشورت ميخوام. آيا اين معامله به نفع منه يانه؟ آيا جوجه های آبان پارسال که هردو ماده هستند تا مهر و آبان امسال آماده جفت ميشن؟ ممنون ميشم اگه راهنمائيم کنيد

 

سعید جان سلام ؛ شما نگفتین ماده شما و جوجه ها رسمی هستن یا نه؟ اگه رسمی باشن چونکه ماده شما الان آماده نیست و تا فصل جفت گیری بعدی آماده نمی شه و از طرفی هم این جوجه ها تا اون موقع بالغ شده و جفت می رن این معامله خوبه.

   + مصطفی احمدی - ۱٢:٤٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٦/۱/٢٤

يک خبر مهم

باسلام وعرض ادب به دوستان عزیزم.امیدوارم حال همتون خوب باشه.پیامی رو از دوست گرامیم آقای موسوی داشتم که من رو خیلی ناراحت کرد.  

پیام ایشون به این قراره:

با عرض سلام و آرزوی موفقيت برای شما دوست گرامی جناب آقای احمدی
مشکلی بوجود آمده که بهتر ديدم با اجازه شما از سايت شما به اطلاع دوستان مشترکمان برسانم
چندی است که از برخی شهرها و مخصوصا خوزستان و غرب ايران توسط sms و يا تلفن اطلاع ميدهند که وبلاگ اينجانب redcanary فيلتر شده که بنده دليل آنرا نميدانم اگر دوستان در شهر خودشان ميتوانند اطلاعی کسب کنند لطفا اينکار را کرده و به من اطلاع دهند اما اگر دوستان در شهرهای ديگر هم اين مشکل را دارند لطفا از طريق sms و يا ايميل به من اطلاع دهند تا اگر تعداد زياد بود فکری برای آن بکنم به نظر خودم دليل آن نزديکی اسم وبلاگ با برخی سايتهای غير اخلاقی با همين نام ميباشد بهر حال تلفن بنده موجود بود اگر مشکلی بود ميتوانستند با من تماس بگيرند !!
ايميل : iranredcanary.blogfa.com
همراه : 09123861307
با تشکر از شما دوست گرامی آقای احمدي

عزیزانی که به وبلاگ ایشون سر می‌زنن در صورت مشاهده این مشکل حتما اطلاع بدن.

این وبلاگ به طور قطع از جمله وبلاگ‌های مفید و پرمحتواییه که برای علاقه مندان به قناری خیلی مفید خواهد بود. من که خودم استفاده می کنم و جا داره از آقای موسوی از اینکه زحمت می‌کشن و در ارائه مطالب اینقدر تلاش و کوشش می کنن به سهم خودم تشکر کنم.

 چند روز پیش داشتم پیش خودم فکر می‌کردم تو این یک‌سال وبلاگهای زیادی وحتی سایتهایی در خصوص قناری تو این کشور فعال شده . اون وقتی که من شروع کردم تعداد کمی سایت بود اما حالا به شکر خدا و تلاش علاقه مندان و دوستداران قناری روز به روز به این تعداد داره افزوده می‌شه. خیلی از بابت این موضوع خوشحال بودم.

اما وقتی شنیدم این اتفاق برای وبلاگ آقای موسوی افتاده کلی حالم گرفته شد. امیدوارم که هرچه زودتر مرتفع بشه. والبته علت معلوم بشه. اگه مشکل اسم و عنوان وبلاگ هست یا چیز دیگه معلوم شه تا دیگه چنین اتفاقاتی نیفته.

من حس می‌کنم که افرادی که به قناری علاقه دارن وتا قبل می ترسیدن نتونن درست نگه‌داری کنن  وقتی دسترسی به اینچنین وبلاگ‌ها وسایت‌هایی پیدا میکنن اونوقته که با خیالی آسوده تر به سمت قناری می‌رن.

افرادی هم که قناری دارن اما نمی‌دونن چطور نگه‌داری کنن  با استفاده از این مطالب به کیفیت کارشون افزوده می‌شه. و تلفات قناری کمتر می‌شه. از طرفی هم با شناخت بهتر از قناری در نسل گیری از قناری دقت بیشتری می‌شه و ارتقایی در این سطح هم بوجود می‌یاد.

این تنها بخشی از فوائد راه‌اندازی این وبلاگ‌ها و سایت‌هاست.

البته جای یک مجمع کمه. یک مجمع یا تشکلی که بتونه در این بخش کار کنه. نمی دونم شاید روزی برسه که تشکل و اتحادیه ای با این عنوان شروع به کار کنه. شما اگه آماری از افراد علاقه مند به قناری در سطح کشور بگیرید متوجه می‌شین که تعداد افراد این تشکل چقدر هست .من که فکر کنم بالغ بر صدها هزار نفر(یک رقم تخمینی و البته محتاطانه) علاقه مند در گوشه گوشه این مملکت هستن که به قناری عشق می‌ورزن.

این قسمت رو همین جا تمام می کنم اما حرفام هنوز ادامه داره.

   + مصطفی احمدی - ۱٢:٤٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٦/۱/٢٤

مطالبی راجع به جفت کردن

سلام به شما دوستان عزیز و همراهان صمیمی. در نوشته ای که در زیر اومده سعی شده همراه بیان مطالب به سوالات دوستان هم پاسخ داده بشه. (طبق قراری که قبلا داشتیم). در آخر هم تعدادی سئوال رو هم که تو متن اشاره نشده رو پاسخ می دم.

فصل بهار با زیبایی های خاص خودش اومده. این فصل برای اونهایی که قناریاشون رو تا الان جفت نکردن بهترین موقعیه که جفت کنن. به شرط اینکه البته آماده باشن.

واسه اینکه جوجه هایی شاداب و سرزنده داشته باشین موقعی که جفت کردین تغذیه مناسبی رو برای نر وماده در نظر بگیرید. دادن میوه جات و سبزیجات بسیار مهمه. مخصوصا کاهو ،هویج، کدو، فلفل دلمه، بادام، سیب قرمز ،جوانه گندم . دانه هم همراه کتون و ارزن تخم کاهو و خلفه ، شاهدانه، وکمی دون سیاه .

این تغذیه در زمان جوجه دارشدن به علاوه تخم مرغ ،کوشه وکلم(به مقدار کم)، ادامه پیدا کنه. تا قناریاتون ضعیف نشن.

جوجه ها رو هم زود جدا نکنین. تا 20 روز اول جوجه دون خور نیست. وبعد اون هم که دون خور شد تا یک ماهگی باید پیش پدر و مادر بمونه تا خوب تغذیه شه. البته اگه مادرشو اذیت میکنه و نر بهشون دون میده میتونین نر و جوجه رو زمانی که ماده رو تخم خوابیده جدا کنین و تو قفس جداگونه ای کنار ماده نگهداری کنین.

چرا بعضی از ماده ها جوجه هاشون کشته می شن؟

درمورد زمانی هم که جوجه ها در می یان مطالبی رو عرض کنم. ماده های جوان معمولا نمی تونن دست اول رو خوب نگهداری کنن. و معمولا موجب کشته شدن جوجه ها می شه. چون بیشتر رو جوجه ها می خوابن و کم غذا می دن.(قابل توجه آقا امین) پس در صورتی که ماده دیگه ای دارید سعی کنین ماده های جوان رو برای دست اول یک تخم زیر پاش بذارین باشه. تا به همون یه جوجه برسه . واگه هم خدای نکرده نتونست خوب نگه داری کنه یه جوجه رو از دست بدین.

اما معمولا تو لون های بعدی بهتر می رسه. اما متاسفانه بعضی ماده ها اصلا مادران خوبی نیستن. اینجور ماده ها به درد جوجه بزرگ کردن نمی خورن. البته پیش هم می یاد ماده هایی که زیاد ازشون کار کشیدن تو لون های آخری کم کاری می کنن.

اگه زمانی ماده خوبی گیرتون اومد که خوب جوجه بزرگ می کنه حتما نگهش دارین و اون رو از دست ندین.

چرا بعضی نر و ماده ها جفت نمی رن؟

به خاطر اینکه زمان جفت گیری نر یا ماده یا هردو آماده نبودن این جفت بعد جفت شدن دیگه آماده نمی شن .و اصطلاحا ماده پس اون خشک می شه. یعنی دیگه تو این فصل آماده نمی شه. یا باید کلی صبر و حوصله کنین تا آماده شه. به هر حال باید این جفت رو جدا کنین. اگه نر و ماده ای رو کنار هم گذاشتین باید تا حداکثر 20 روز جفت برن و تخم بذارن .اگه از این مدت گذشت و جفت نشدن باید جداشون کنین.

اما چند سئوال

نويسنده: احسان

دوشنبه، 20 فروردين 1386، ساعت 16:57

بعد از چند ماه بايد قناری رو جفت بندازيم ؟
چرا وقتی قناری نر رو با ماده کنار هم ميذارم نوک هاشونو به همديگه ميزنن ؟!
آيا در فصل تابستان ميتونيم به قناری شلغم بديم ؟
!
يک مولتی ويتامين که برای قناری مفيد هست رو اگه ميشه نام ببريد
!
آيا ميشه با مولتی ويتامين قناری رو مست کرد ؟
!
جوجه قناری بعد از چند ماه ميتونه بخونه ؟
!
از کجا بفهميم که يک جوجه قناری نر هست يا ماده ؟

قناری بین 6 الی 12 ماه آماده می شه _ نوک زدن عشق بازی قناریه. البته در مواقعی هم نر تو دهن ماده غذا می زاره که اینطور علاقشو نشون میده _ شلغم تنها در زمستان اونهم خیلی کم باید داد. تابستون اصلا نباید بدین _ مولتی ویتامین خوبه به شرطی که مخصوص قناری یا لااقل طیور باشه . برای مست کردن نیست فقط برای تقویت و جبران ویتامین هایی که در دانه ها نیست بکار برده می شه _ جوجه نر بعد یه ماه شروع به ریزه خونی می کنه. وقتی مست شد مثلا بعد شش ماه (لااقل) اونوقته که مثه یه نر بالغ می خونه. قبل اون کوتاه بلند می خونه_ شناسایی نر از ماده برای افراد مبتدی خیلی سخته .حتی در مواقعی افراد با تجربه هم در تشخیص مشکل دارن. اما مهمترین علامت خوندن قناری نره که البته این رو هم بگم که بعضی از ماده ها از روی مستی زیاد شروع به خوندن می کنن . که در این حال تشخیص اون از نر برای مبتدیان مشکل می شه.

راه بهتر از پس( مقعد) قناریه که نر به صورت برآمدگی و ماده مخروطی شکله

من برای آگاهی بیشتر شما عکس مقعد نر و ماده رو براتون اینجا لینک می کنم.

   + مصطفی احمدی - ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۱/٢۱

جفت کردن قناری با توجه به رنگ نر وماده

سلام دوستان. امیدوارم خوش و خرم باشین.

سئوالی که در موقع جفت کردن قناری برا بعضیا پیش می یاد اینه که رنگ جوجه‌ها چه رنگ میشه؟

برای اینکه بدونین جوجه‌ها چه رنگ در می‌يان مهمترین نکته اینه که بدونین پشت نر و ماده چی بوده. یعنی پدر و مادر این نر و ماده چه رنگی بودن. معمولا رنگ جوجه به رنگ پدر و مادر نر و ماده می‌ره.

اگه ندونین چه رنگی هستن نمی‌تونید مطمئن باشین جوجه شما همون رنگی رو می خواین که الان پدر و مادرش داره.

به عنوان مثال یک قناری سفید ممکنه پشت اون طلایی یا طوسی باشه. خوب وقتی با یه طلایی یا طوسی زدین چی میده؟ بیشتر طلایی و طوسی.

یه ابلق رو با تک رنگ جفت کنید چه اتفاقی می‌یفته؟ معلومه ابلق می‌ده و همون رنگهایی که پدر و مادر دارن. مثلا ابلق طلایی با یه طلایی جوجه‌هاشون طلایی و ابلق و سبز میشن.

یه وقت من یه طوسی رو با سبز جفت کردم جوجشون سیاه سفید(ابلق طوسی سفید) شد. نه پدر سفید بود نه مادر. اما پشت پدر سفید یا سیاه سفید بوده که این جوجه رو داده.

خلاصه اینکه اگه می خواین مطمئن شین که چه رنگی جوجه میده باید از سابقه نر و مادتون اطلاع داشته باشید. والا ۱۰۰٪ نمی شه رنگ رو مشخص کرد.

این مطلب در مورد شکل بدنی قناری هم مصداق خواهد داشت. پس هروقت خواستید قناری بخرید اگه از آشنا خریدین ببینین که پدر و مادرش چی هست.

   + مصطفی احمدی - ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۱/٢٠

۱۰ مطلب مهم(قسمت آخر)

سلام دوستان. بدون مقدمه شروع می‌کنم.

مطلب پنجم:

در استفاده از دانه ها رعايت نكاتي لازم و ضروريه.

1-     دون تازه باشه . پس از استفاده كردن دون مونده پرهيز كنين. دون مونده قناري رو مريض ميكنه.

2-     دون فاقد گرد و غبار باشه. براي اين كار حتما دون رو بشورين. بعد خوب خشك كنين. وبعد در ظرفي تميز و دربسته نگهداري كنين.

3-     از مخلوط كردن دون ها پرهيز كنين. اگه مي خواين چند نوع دون برا قناري بذارين سعي كنين از ظرفهاي مختلف استفاده كنين. چون اينجور از ريخت و پاش اونها جلوگيري ميشه و دون ها هرز نميرن. قناريها براي پيدا كردن دون مورد نظرشون همه دون ها رو ميريزن. برا جلوگيري از اين كار مخلوط نكنين.

4-     از جوانه دانه ها استفاده كنيد.

5-      اگه نمي خواين به جوجه ها تخم مرغ بدين دون هاي مقوي رو آسياب كنيد و بعد كمي خيس كنين و برا جوجه ها بذارين.

6-     مراقب باشين فضله قناري قاطي دونش نشه. وقتي نظافت ميكنين حتما دون و ظرف اون رو از كثافات و آلودگيها پاك كنين.

7-     هفت تخم و دانه هاي گرم در اين فصل بلاي جون قناريه. از دادن اين قبيل دون ها به شدت پرهيز كنين.

8-     اصلا هفت تخم به قناري ندين. اگه مي خواين دون هاي قوي بدين اين رو بدونين كه چه اثراتي داره . بعضيا قناري رو تو پرريزي ميبره. بعضيا قناري رو مستعد آمادگي براي جفت زدن ميكنه .بعضي از دون ها سردند و برخي گرم. هر دانه خاصيتي داره كه بايد به موقع استفاده كرد. حالا به نظر شما ميشه مخلوطي از اونها رو يكجا به قناري داد؟اونوقت چه انتظاري از حيوون زبون بسته دارين ؟

 

مطلب ششم:

گرما شپش رو زيادتر ميكنه. الان زمان تكثير شپشه. پس قفس و وسائل اون رو ضدعفوني كرده و قناري رو در هفته چند بار آبتني بدين. ممكنه قناري اوائل تمايلي به آبتني نداشته باشه. اين اشكالي نداره . چندبار كه آب بذارين بلاخره آبتني ميكنه. از داروي مخصوص شپش استفاده كنين. نه اينكه حشره كش به بدن قناري بزنين. چون در اين صورت قناريتون رو داغون ميكنين. احتمال كوري بسيار بالاست. وقناري شديدا ضعيف ميشه. اصلا چنين كاري صحيح نيست .به شدت از اين كار پرهيز كنين.

 

مطلب هفتم:

اشعه خورشيد براي قناري مفيده به شرطي كه مستقيما بهش نتابه. شما براي ضدعفوني كردن ميتونين وسايل قناري رو در آفتاب بذارين. قناري هم كمي در نور خورشيد به صورت غير مستقيم قرار بگيره. اما مدت اون كم و در زماني باشه كه اشعه خورشيد شديد نيست.

اين كار در ايام گرم اصلا توصيه نميشه. چونكه قناري به مجرد قرار گرفتن در معرض نور خورشيد از بين ميره.

 

مطلب هشتم:

تيركها جايي هستن كه قناري اوقات زيادي رو روشون مي ايسته. پس بايد پاكيزه و تميز باشن. هرچند وقت اونها رو در بياريد و بشوريد.

از تيركهايي استفاده كنين كه استاندارد باشن  و قناري روشون راحت بايسته. دردهاي مچ پا در قناري به واسطه استفاده از تيركهاي غيرمناسبه. چون روش نميتونه خوب بايسته و مچ پاش مرتب در حالت غيرعادي قرار داره باعث ميشه مچ پاي قناري دچار پيچش و كشش رباط ها بشه. تيركي استفاده كنيد كه چندضلعي و كمي قطور باشه. طوري كه قناري روي اون به راحتي بايسته و جست و خيز كنه. براي اين كار از چوب تيرك بسازين. اشكالي نداره كمي خرج كنين و توسط نجاري ماهر اين تيركها رو براي يك بار بسازين و از اونها مدتها استفاده كنين.

 

مطلب نهم:

قفسهايي كه براي نگهداري قناري استفاده ميكنين در فصول مختلف فرق داره. كساني كه از لحاظ موقعيت مكاني امكان اين رو دارن كه قفس بزرگ(دراصطلاح جوجه پرون يا شصت تايي) در خونه نگهداري كنن مناسبه در ايام پرريزي همه قناريها رو يكجا نگهداري كنن. نرها يه قفس و ماده ها قفس ديگه. نگهداري جوجه ها با ماده ها توصيه ميشه. اگه هم خواستين و امكان داشت جداگونه.

اما اگه جاي كافي ندارين از قفس هاي فعلي استفاده كنين. هر قفس بيشتر از 4 قناري نباشه.

در ايام آماده شدن قناري به هيچ وجه اونها رو در قفسهاي بزرگ نگهداري نكنين. چونكه اين پرزدن هاي زياد اونها رو ضعيف ميكنه و برا همين هم مرتب پر ميريزن.و آماده شدنشون به طول مي انجامه .ممكنه هم اصلا آماده نشن.

وقتي پرريزي قناريا تموم شد نرها رو در قفسهاي جداگونه متوسط نگهداري كنين . اما ماده ها ميشه پيش هم نگه داشت.

 

مطلب دهم:

يادش به خير اون روزهايي كه قناريهايي با دهن زنگوله دار و نعلبكي به وفور تو مغازه ها بود. وقتي آدم صداشون رو ميشنيد روحش به پرواز مي افتاد.اما حالا مدتهاست از اون نغمه ها و اون قناريهاي خوش آواز خبري نيست.

ديگه كسي به فكر اين نيست كه بخواد قناريهايي رو نگهداري كنه كه دهن زيبا داشته باشه. كاش ميشد بفهميم دنبال چي هستيم.درسته كه رنگ و تيپ قناري خيلي مهمه. اما آيا اوني كه قناري رو قناري كرد رنگش بود يا صداش؟ اصل رو رها كرديم و چسبيديم به فرع.

باوركنين اگه يه زمان برسه بگن فلان دهن يك ميليون مي ارزه همه ميرن سراغ قناريهاي داراي فلان دهن.چي بگم كه دلم خونه از دست اين قبيل افرادي كه قناري رو كردن ابزاري براي بدست آوردن سود بيشتر. من مخالف اين نيستم كه از قناري به سود رسيد. اشتباه نكنين. اما بدم مي ياد از اون آدمهايي كه فقط به فكر بازار فروشن. كاري ندارن چه بلايي سر قناري مي ياد. فقط سود و پول براشون مهمه. يه زماني يورك تو بورس بود.(يعني بورسش كردن) قیمت رو بردن بالا.ديدن جواب نميده جيبر رو آوردن تو كار. بازم قیمت رفت بالا.اين كه ميگم منظورم افراديه كه مي خوان با توليد قناريهاي گرون قيمت( يا بهتر بگم گرون قيمت شده) به پول و پله اي برسن.حالا كه ديدن جيبر زياد شده و دست تو دست زياده رفتن سراغ كشيده بلند. بازم بعد مدتي كه اين نوع قناري هم زياد شد يه چيز ديگه رو وارد بازار ميكنن و با ساختن بازاري كاذب قيمت رو بالا ميبرن و بازم پول به جيب ميزنن. اكثر مردم هم فقط پيرو و مقلدند. نمي بينن چه اتفاقي مي يفته.فقط ميخوان ببينن چي تو بازار گرونتره. ميرن سراغ همون. اينها افرادين كه از اين راه ميخوان سود كنن. غافل از اينكه بعد مدتي اين قناري از مد خارج ميشه و نوع ديگه اي مي ياد. مثه همين هايي كه جيبر نگهداري ميكردن. يه زماني زير150000 تومان نميتونستي بخري.خيليا رفتن سراغ جيبر. حالا چي شد؟ نصف اين قيمت هم به راحتي ميتوني بخري.

طرف صحبت من اون هاييه كه با راه اندازي چندتا نمايشگاه و بعد هم بالا بردن قيمتها حريصانه دنبال  جمع آوري مال و ثروت اند . فكر اين رو هم نميكنن كه بعدش چه اتفاقي مييفته.

از طرف ديگه هم ميخوام اين هشدار رو به همه دوستان عزيزم بدم كه توي دام اينچنين افراد نيوفتين. قناري رو بر اساس علاقتون بخرين. اگه از رسمي خوشتون مي ياد رسمي بخرين. اگه جيبر ، جيبر . اگه رسمي بلند همچنين. و...

اصلا هم نگران نشين كه قناري كه در دست دارين تو بورس نيست. اين جويه كه ساختن و بايد يك زماني از بين بره. اميدوارم اون روز هرچه زودتر برسه.

خوب ده مطلب رو مفيد و مختصر نوشتم. اميدوارم كه بدردتون بخوره. موفق و پيروز باشين.

   + مصطفی احمدی - ٥:۱٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۱/۱٧

 

سلام دوستان عزیزم. امیدوارم حالتون خوب باشه.نمی‌دونم چی شده هروقت می‌خوام به وبلاگ حال و هوای تازه‌ای بدم مشکلی پیش می‌یاد.

چندروز قبل درست بعد از آخرین مطلبی که ارسال کردم اینجا بارون شدیدی اومد و یه رعدوبرق جانانه‌ای زد. وبه سلامتی شما چندتا از وسایل برقی ما ازجمله کامپیوتر دچار مشکل شد .

واقع مطلب هم من زمانی می‌یومدم خونه که دیگه نمی‌شد دستگاه رو جایی واسه درست شدن برد. خلاصه اینکه تا امروز مشکل حل نشده بود.

حالا هم که اومدم دیدم چندتایی پیام هست که بی جواب مونده .شرمنده دوستان به زودی جواب خواهم داد. البته به شکل جدیدی که قبلا گفتم. اما اینجا یه مطلبیه که دلم نیومد نگم.

اونم اینه که تو این مدت وبلاگ‌ها و سایت‌های فارسی زبان راجع به وبلاگ راه افتاده و تلاش صاحبان اون هم ارائه اطلاعات لازم در این خصوصه. همگی خاص قناری یا لااقل بخش مهمی رو به قناری اختصاص داده‌اند.

چیزی که واسه من مهمه اینه که با وجود این وبلاگ‌ها و سایتها گسترش و استقبال به نگهداری قناری بیشتر می‌شه و از سوی دیگه هم ارائه اطلاعات لازم به علاقه مندان بیشتر می‌شه. خلاصه اینکه من از این بابت خوشحالم. امیدوارم که همه عزیزان در این مسیر موفق باشن.

 

   + مصطفی احمدی - ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٦/۱/۱٧

 

سلام یکی از دوستان عکسی از چال قناری می‌خواست . این عکس هم تصویری از چال هست که البته متعلق به سهره قناری هست. اما فرقی با قناری نداره. امیدوارم که مفید باشه. مهم در چال اینه که قناری بتونه راحت توش بخوابه و جوجه ها موقع دراومدن به راحتی در اون بزرگ شن.

http://i3.tinypic.com/4hdcwn7.jpg

اینم لینک تصویر . موفق و پیروز باشین.

   + مصطفی احمدی - ٢:٥٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۱/۱٠

آخرين قسمت پاسخ‌ها به سئوالات شما

سلام دوستان گلم. سئوالاتی که تا الان شده رو یکجا جواب میدم. همونطور هم که در قسمت قبل نوشتم سعی می کنم سوالات شما رو ضمن مطالبی که می نویسم بدم. پس من بعد سوالات تکراری ویا سوالی که در نوشته های قبل جواب اون داده شده رو خواهشن تکرار نکنین چون با عرض پوزش جواب داده نمیشه.

علتش اینه که مراجعین به وبلاگ مختلفن. بعضیا دوستان قدیمی هستن که مرتب سر میزنن. عده ای هم دوستان تازه هستن. اونایی که قدیمی ترن میدونن چه مطالبی نوشته شده. پس دیگه سوالی نمی پرسن. اونهایی که تازه سر میزنن باید زحمتی بکشن. اونم اینه که سری به آرشیو بزنن اگه جواب سئوالشون رو بدست آوردن که هیچ والا سئوال کنن تا منم مستقیما یا در ضمن مطالبی که یاداشت میکنم جواب بدم.

البته میدونم اینچنین آرشیو کردن کمی در جستجو کردن مطلب مورد نظر کار رو دشوار میکنه. من هم قالبی رو انتخاب کردم که بخش جستجو داره. اما بازم کافی نیست. واقعیتش وسع منم بیشتر از این نیست. اگه کسی راه حل عملی داره بفرماد تا منم انجام بدم تا آرشیو کاربردی تر و بدست آوردن مطالب هم سهل الوصولتر بشه.

پس بااجازتون این آخرین قسمت از پاسخ گویی به سئوالات به شیوه قدیمه .و از این به بعد روش جدید رو پیاده می کنم.

 

نويسنده: الميرا

پنجشنبه، 24 اسفند 1385، ساعت 20:11

سلام اقای احمدی من يک قناری جيبر دارم که به فروشنده نشون دادم گفت اين الان ميره جفت ولی نميدونم چرا دمش ريخت به جاش دم جديد در اومده ميشه علتشو بگين ممنون

سلام. علت پرريختن قناري عوامل مختلفي ميتونه باشه .و بايد علت رو كشف و برطرف كرد. جابجايي ، دادن دونه هاي مخلوط و گرم،مكان گرم،ضعيف بودن و بیماری از مهمترين عوامل پرریزیه. مطمئنا هركدوم از اين عوامل زمان آماده شدن براي جفت كردن را طولانيتر ميكنه.پس در ابتدا علت رو کشف و بعد رفع کنید.

 

نويسنده: ميثم

پنجشنبه، 2 فروردين 1386، ساعت 0:43

سلام اقای احمدی خواهش ميکنم يک فکری به حال ماده ام بکنيد به شما زنگ زدم اون کارهايی که گفتيد کردم اما بازهم همنطور مونده پسشم را نگاه کردم تخم مونده نميتونه بزاره خيلی زود جواب بديد خواهش ميکنم چون بابت ماده خيلی پول دادم وخيلی براش زحمت کشيدم . اگر کسی هم ميدونه بگه ؟

سلام. متاسفم از اينكه در اين وضعيت قرار گرفتيد. متاسفانه كار زيادي نميشه كرد. همونكارهايي كه گفتم را بايد انجام بدين. اميدوارم كه ماده شما سلامت باشه. اميدوارم.

 

نويسنده: رضا

دوشنبه، 28 اسفند 1385، ساعت 18:44

با سلام و تبریک سال نو خدمت شما اگر امکان دارد نحوه جفت کردن قناریهای ماده ای که تخم هرز میگذارند و معمولاً تاتی هم نمیدهند را به طور کامل شرح دهید در ضمن قناری نر پرتقالی سیر با ماده سفید که مقدار کمی(درحدود شش عدد پر نرمه) پر طوسی روی پشتش دارد جوجه های چه رنگی میدهند. با تشکر

سلام. اين ماده ها متاسفانه خوب جفت نميرن. يك نر مست و كاملا آماده برا جفت زدن با اون انتخاب كنيد. در صورتي كه نميتونين اين كار رو بكنين يه ماده ديگه رو برا نر انتخاب كنين. چون اين قناري با پرتقالي ،ممكنه ابلق بده. البته پرتقالي هم ممكنه بده اما رنگ كم رنگي خواهد داشت.

 

نويسنده: ali

دوشنبه، 28 اسفند 1385، ساعت 18:5

سلام یکی از قناری های من اصلا ارزن نمی خوره جایه ارزن چی میتونم تو تمام سال بهش بدم و مشکلی پیش نیاد ممنون میشم جواب من رو بدید.

سلام. كتون رو براش بذارين. ارزن رو هم در يك ظرف جداگونه بذارين. ممكنه ارزني كه مصرف ميكنين از نوع خوبي نباشه. الان تو بازار ارزن سفت هست كه قناري نميتونه بخوره. پس ممكنه از ارزن باشه ارزن رو عوض كنين.

 

نويسنده: احسان

يكشنبه، 27 اسفند 1385، ساعت 20:44

با تاسف همين الان قناری ماده من مرد حالم شديد گرفته از اينکه زحمات زيادی براش کشيدم !!
من قناريامو چندين بار جفت انداختم ولی تخمی ازشون گيرم نيومد !!
قناری ماده ای که مرد رو برادرم خريده بود ولی چون برادرم اطلاعاتی کافی از خرید قناری نداشت بعد از خرید مرد قناری فروش به برادرم گفت که این پرنده ماده تزیینی هست و هیچ تخمی نمیذاره !! برادرم سوال کرد چرا ؟!مرد قناری فروش گفت : آخه اگه تخم بذاره وضع بازار ما کساد میشه به خاطر همین ما یک نوع داروهایی در آب این پرنده ها میریزیم تا برای همیشه عقیم بشن .
میخواستم چند سوال منو جواب بدین !!
۱ - آیا همچین چیزی ممکنه ؟!
۲ - از کجا بفهمم که قناری نر یا ماده عقیم هست ؟!
۳ - یک عکس از حالت مستی قناری نر و ماده بذارید ( من به بخش عکسها مراجعه کردم ولی همچین چیزی ندیدم )
۴ - یک عکس از چالی که قناری ماده حاضر میشه تا در اون تخم کنه رو بذارین !!
۵ - چیکار کنم تا ایندفعه دارم قناری میگیرم تو زرد از آب در نیاد ؟
۶ - اگه یک ماده ای بگیرم که قبلش جفت خورده باشه ممکنه دوباره با نر من جفت بشه ؟!
آقای مصطفی جون مادرت عکسها رو بذار و به سوال هام جواب دقیق بده !!

نويسنده: احسان

يكشنبه، 27 اسفند 1385، ساعت 20:48

منظورم از عکسی که از چال بگیرین این بود که عکس رو از چال و پنبه ای که در اون هست رو بگیرین چون من چندین بار هنگام جفت زدن پنبه تو چال گذاشتم ولی هم نر و هم ماده من پنبه هارو در آوردن و قفس رو کثیف کردن !! ممنون میشم عکس رو بگیرین

 

سلام احسان جان . متاسفم از اینکه ماده شما مرد.احساس شما رو کاملا حس می کنم. اما راجع به سئوالات شما باید عرض کنم که:

1-     ممکنه باشه. من اطلاعی ندارم.

2-     راه شناسایی اون متاسفانه فقط زمانیه که جفت می کنین.

3-     چشم . قبلا گذاشتم بازم این کار رو می کنم

4-     عکس مناسب پیدا کنم می ذارم.

5-     سعی کنین از فرد آشنا بخرین و حتی الامکان جوجه باشه. چون قناری بالغ امکان داره بدون نطفه باشه که فروختن.مخصوصا اگه چیز خوبی باشه.

6-     بله . البته اگه تازه جفت خورده امکان داره مقداری بد جفت بره. اما اگه کاملا آماده باشه جفت میره.

7-     اگه میخواین پنبه ها خراب نشن 10 روز بعد اینکه قناری رو جفت کردین و جفت رفتن و آرام کنار هم نشستن و دیگه دعواهاشون رو تموم کردن چال بذارین.

 

نويسنده: مهدی

يكشنبه، 27 اسفند 1385، ساعت 14:2

باسلام يک جفت قناری دارم ماده ام ۳ ساله و نرم ۱ ساله هر دو آماده برای جفت شدن بودند آنها را جفت کردم و بعد از چند روز جا پنبه ای گذاشتم ماده جای خود را گرد کرد و خوابید و یک تخم گذاشت و چند روزی گذشت و دیگر تخم نگذاشت تخم را برداشتم چون احتمال می دادم که ماده از مستی زیاد تخم گذاشته است حالا من را راهنمایی کنید که آیا قناری را جفت بگذارم یا سوا کنم؟ علت چیست؟ با تشکر

سلام . بذارین کنارهم باشن. باز جفت کنین اگه حتی یه تخم هم بذاره بذارین روش بخوابه. درصورتی که تخم به جوجه تبدیل نشد  امکان داره یکی از اونها( احتمالا نر) مشکل داشته باشه.

 

نويسنده: علیرضا

جمعه، 25 اسفند 1385، ساعت 15:45

قناری من مدت 2ماه است که در پرریزی و مقدار کمی پر می ریزد ولی قرص میخواند از شما راه حل میخواهم .متشکرم دوستار شما علیرضا

سلام. اگه دون مخلوط میدین قطع کنین. فقط کتون و ارزن و تخم کاهو بدین. اگه ضعیفه مولتی ویتامین بدین.

 

نويسنده: علیرضا

جمعه، 25 اسفند 1385، ساعت 15:42

فتنسون يعنی چه!!!!!!!

سلام. نمی دونم.

 

نويسنده: عليرضا

جمعه، 25 اسفند 1385، ساعت 13:3

سلام سری دوم تخمهای قناری ۴ تا هستند ولی ۲ تا از تخمهارو قناری ماده کنار گذاشته و فقط روی ۲ تاشون خوابيده به نظر شما علت چيه متشکرم؟

سلام.اگه این کار رو انجام میده احتمالا اون تخم ها پوک هستن .البته شما بذارین زیر پاش بمونه. ممکنه با ناخن پاش از تو چال به کنار چال تخم ها میره.

 

نويسنده: حسين

يكشنبه، 5 فروردين 1386، ساعت 13:10

باعرض سلام وتبريک سال نو
من اطلاعاتی درمورد حلقه گذاری قنار ها واين که اصلا يک حلقه پا چه اطلاعاتی به ما ميده؟
قناری ماده سرخ ونرابلغ سرخ وسبز جوجه چه رنگی میدن

سلام .حلقه گذاری مثه شناسنامه قناریه. اینکار باعث می شه قناری بهتر شناخته شه.

جوجه این جفت سرخ ،سبز و ابلق میشن.

 

نويسنده: امين طبا

دوشنبه، 6 فروردين 1386، ساعت 12:25

سلام سال نو مبارک.اميدوارم سالی سر تا سر پر از شادی داشته باشيد.
آقای احمدی میدونم نیستید دلم هم نمیاد زنگ بزنم تعطیلاتو براتون خراب کنم.ماده ام ۴تا تخمی که داشت جوحه نشده تخمها را با فاصله گذاشت.(فاصله تخم اول و آخر یه هفته )گفتم شاید نطفه نداشته .یکی از تخمها رو توی نور گرفتم ولی توش جوجه هست.فقط نمیدونم کدوم تخم اول بوده بشکنمش خودم گیج شدم نمیدونم چیکار کنم.کاش زودتر میومدید

سلام امین جان . کاش تماس می گرفتین. درنیومدن تخم چند علت داره. یا جوجه مرده که احتمال داره از خوب نخوابیدن ماده روی تخم یا بیماریهایی که در تخم جوجه رو از بین می بره ایجاد بشه. ممکنه هم پوست تخم سفت باشه . راه حل دوم هم اینه که اتاق رو کمی مرطوب کنی. امیدوارم که تو این چند روزه جوجه از تخم دراومده باشه.

 

نويسنده: دوست عزيزي كه نمي دونيد كي هستم

دوشنبه، 6 فروردين 1386، ساعت 17:23

با سلام وتبريك سال نو اقاي احمدي راجع به مطلبي كه نوشته بوديد مي خواهم براتون بنويسم فرض كنين شما يه دانشجو يا يه كار گر يا كارمند ساده باشين اولاَتوي هر مغازه قناري فروشي كه مي ريد 80%قنارياشون رسميه و بقيه اونها هم فنج و مرغ عشقه وقتي تو يه مغازه مي ريد ممكنه خيلي كه زور بزنه 3يا4 تا قناري تازه اون هم يه سريا از يه نژاد ديگه داشته باشه براي اون هم قيمت خون مي خواد بگيره . بعدش هم كه به خريدن رسمي راضي شدين به جيبتون نگاه مي كنين كه چي مي خواهين بخرين؟يا به نژادتون؟اگه هم تازه كار باشين كه به دهن فروشنده نگاه مي كنين اصلا كلي ادم قناري دار مي شناسم كه به جيبر مي گن بچه كركس حالا شما از اون ها چه انتظاري دارين؟ اگه شما طالب باشين بايد با كمك هم يه بانك اطلاعاتي نژاد قناري درست كنيم به نظر من تنها راهش همينه يا توي نمايشگاه بتونين نژاد مورد نظرتون رو با قيمت گير بيارين وگرنه كيه كه از قناري سالم خوشش نياد؟؟؟؟ اين پيشنهاد من بود منتظر جوابتون هستم

سلام دوست عزیز. با نظر شما اصولا موافقم . من هم عرضم اینه که کسانی که قناری نگهداری می کنن راجع به این پرنده اطلاعات کافی داشته باشن. هدف من هم تو این وبلاگ اطلاع رسانیه.

نکته ای که من گفتم همینه. اطلاعات و دانستنیها رو افزایش بدیم و بعد در موقع انتخاب و بعد جفت کردن دقت کافی بکنیم. در نهایت هم تلاش کنیم که با جفت کردن صحیح نژاد اصیل بدست بیاریم. حالا هرکی قدر توان خودش. اگه داره قیمت بالا بخره. نداره رسمی پرورش بده. مهم اینه که بدونه چیکار داره می کنه.

 

نويسنده: حامد

دوشنبه، 6 فروردين 1386، ساعت 22:38

واقعا دست شما درد نکند.
يه سوال داشتم:اگه ميشه يه سری اطلاعات راجع به قناری برای يه شخص آماتور بدين؟(هرچه کلي تر بهتر)

سلام دوست من. لطف کنین سری به آرشیو بزنین. با مطالعه نوشته ها در آرشیو مطالب زیادی رو بدست خواهید آورد.

 

نويسنده: امير

چهارشنبه، 8 فروردين 1386، ساعت 1:41

سلام تازه با وبلاگ شما اشنا شدم خيلی هم خوشحالم می خواستم ببينم ميشه از شما يه نژاد خوب خريد

سلام امیرجان. درحال حاضر واسه فروش ندارم. اگه زمانی چیزی واسه فروش داشتم عکسشو در قسمت aks-qanari می زنم.

 

نويسنده:

پنجشنبه، 9 فروردين 1386، ساعت 16:23

سلام
ضمن عرض تبريک به مناسبت سال نو.لطفا به من بگوئيد چرا يکی از ماده قناری های من در فصل تخمگذاری هميشه تولک می رود و در فصل تولک پرهايش صاف و مرتب می شود يعنی لک تو لک شده است. راه چاره چيست؟با تشکر رزاق

سلام . وقتی هوا گرم شد اگه تولک نرفت بهش تخم گشنیز و کلم وبزرک بده. البته زیاد نباشه. هروقت دیدی داره پرمیریزه دادن این دون ها رو قطع کن.

   + مصطفی احمدی - ٢:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۱/۱٠

۱۰ مطلب مهم (قسمت دوم)

سلام به همه دوستان عزیز و مهربان. امیدوارم که شروع بهار برای همه شما همراه با بهترین لحظات و سرشار از شادی و سرور باشه. دوستان عزیزم از تاخیری که در این مدت پیش اومده از همه شما عذرخواهی می‌کنم. راستشو بخواین ایام عید تنها فرصتیه که من سری به اقوام و دوستان بزنم. هرچه کردم تو این مدت هم نتونستم از نت استفاده کافی داشته باشم.

سال نو فرصتی مناسبه برا اینکه تغییراتی جزئی در روند وبلاگ داشته باشم. به نظرم رسید من‌بعد براساس سئوالات طرح‌شده مطالبی رو بنویسم و افرادی که سئوال دارن ضمن مطالعه مطالب جوابشون رو هم به دست بیارن.

البته ممکنه سئوالاتی رو هم عینا در مطالبم بیارم .اما دیگه مثه قبل نیست و اصل بر نوشتن مطالب خواهد بود. فکر کنم اینجور چیزهایی که نوشته می‌شه خسته کننده نباشه. البته امیدوارم. بازم اگه نظر شما چیز دیگه‌ایه بفرمایین .من قطعا به نظرات شما احترام خواهم گذاشت. شک نکنین.

خوب ۱۰ مطلب رو می‌خواستم واستون بنویسم که وقفه طولانی میون قسمت اول با قسمتهای بعدی افتاد. امیدوارم که بتونم سریعتر آپ بشم . جواب سئوالات رو هم به موقع خواهم داد.

موفق و پیروز باشین.

مطلب دوم:

جفتگيري در هر نوبت قناريها رو ضعيف و طول عمر اونها رو كمتر ميكنه.پس در جفت كردن زياده روي نكنين. اين نكتهايه كه رعايتش كمي سخته. چون قناريا وقتي آماده جفت ميشن هم خودشون واسه جفت شدن بيتابي ميكنن هم اينكه صاحب اونها وقتي حاصل كارشو ميبينه احساس خوبي بهش دست ميده و مي خواد كه بيشتر جوجه بگيره. غافل از اينكه اين كارش زندگي قناريهاشو به مخاطره ميندازه. اولين خطر موقع تخمگذاري ماده اتفاق مييفته. ماده اونوقته كه امكان داره از بين بره.

دوم زمانيه كه تخم گذاشته و روش خوابيده. مخصوصا اگه هوا هم گرم شده باشه. باز خطر مرگ قناري ماده هست. سومين موقع زمانيه كه فصل اپيدمي بيماريهاست. اون موقعه كه قناريهاي ضعيف ، شديدا بيمار ميشن و متاسفانه جون سالم بدر نميبرن.پس خوب به قناريها برسين نذارين ضعيف شن. مراقبت مداوم و به موقع خيلي مهمه

 

مطلب سوم:

شايد بعضيا فكر كنن نگهداري قناري خيلي سخته و نياز به صرف هزينه زيادي داره. اما اين تصور درستي نيست. قناري هم مثه ساير پرندگان خانگي و تزييني مراقبت ميخواد حتي نسبت به بعضياشون كمتره. اونچه كه مهمه اينه كه محيطي مناسب براشون مهيا كنين و يك برنامه غذايي مناسبي رو براشون داشته باشين. اين برنامه غذايي هم اصلا گرون و پرهزينه نيست. همون ميوهو سبزي كه براي مصرف روزانتون ميخريد به قناريها هم بدين. دونهها هم كه كتون و ارزن و در ايامي كه جوجه ندارن كمي كاهو و خلفه وبادام . اون هم نه هر روز . بلكه هفتهاي دو روز. مقدار مصرف هم زياد نيست. در حدي كه يك وعده غذايي باشه. اونچه كه هزينه رو زياد مي كنه مصرف بيرويه و بريز و بپاش زياديه. از ظروفي استفاده كنيد كه دونها زير دست و پا نريزه.

 

مطلب چهارم:

جوجه تا زماني كه پيش والدين خودشه از طريق اونها رسيدگي ميشه و تغذيه ميكنه. اما بعد اونه كه بايد صاحبش بهش برسه. تا سه ماهگي نياز به غذاي نرم داره. در مواقعي پيش ميياد كه به خاطر تعداد زياد قناريها جوجه ها رو در يك قفس ميريزن. حتي پيش قناريهاي بالغ ميذارن. اين كار فينفسه اشكالي نداره. اما به يك نكته بايد توجه كرد. بايد مراقب بود كه جوجهها مخصوصا اونها كه سن كمتري دارن از طرف ساير قناريها اذيت نشن .ممكنه بعضي قناريها نذارن بقيه از دون استفاده كنن. نزاع ميكنن و جوجهها رو از دون محروم ميكنن. اگه مراقب نباشين جوجه در اين حالت ضعيف ميشه و خطر تلف شدنش هست. پس در اين صورت بايد جوجهرو جدا كرد .و در قفسي تنها نگهداري كرد.

   + مصطفی احمدی - ٩:۳٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۱/٩

۱۰ مطلب مهم(قسمت اول)

سلام خوبين دوستان. عيدتون مبارك باشه. اميدوارم سال جديد براتون سالي سراسر خيرو بركت باشه. يكي از كارهايي كه همه ما بايد درحق همديگه بكنيم دعاكردنه. اميدوارم شما هم ما رو از دعاهاتون بي‌بهره نكنين.

مدتيه ميخواستم مطالبي رو بنويسم كه روند وبلاگ رو تغييراتي بده . وبلاگ درحال حاضر فقط پاسخگوي جواب سئوالات شده و ديگه فرصتي واسه نوشتن مطالب ديگه پيدا نمي‌شه.البته از اين بابت شاكر خدايم كه حداقل دراين حد وبلاگ مفيده.

اما الان كه فرصتي پيش اومده مي‌خوام استفاده كنم و مطالبي كه در ذهنم بوده رو تو وبلاگ بنويسم.حالا كه به سفر اومدم كار زيادي ندارم .پس از فرصت استفاده ميكنم.ميخوام راجع به مسائلي صحبت كنم كه مبتلابه هست و نبايد بهشون بي توجه بود.

قبل اینکه شروع به نوشتن مطالبم بکنم این رو عرض کنم که چون در سفرم متاسفانه وقت جواب دادن پیامهای شما رو ندارم اگه کسی سئوال ضروری داشت با من تماس تلفنی داشته باشه. ان‌شاء‌الله برگشتم جواب سئوالات رو خواهم داد. این مطالب رو هم چون از قبل آماده کردم سریع وارد می کنم و زودی هم از شبکه خارج می‌شم. شماره رو هم که حتما دارین ۰۹۱۲۲۵۲۰۵۵۷ مطالب در ۱۰ قسمت نوشته شده .موفق و پیروز باشيد.

مطلب اول

مدتيه ن‍‍ژادگيري قناري روند سليقه‌اي پيدا كرده به طوري كه هركس هرطور كه دلش مي‌خواد عمل مي‌كنه. نتيجه اون هم شما شاهدين. قناريهايي كه در اين مدت تو بازار اومده آثار همين كارهاست. چه از لحاظ نوع رنگ و چه از لحاظ تيپ وهيكل .

هرچه بوده اتفاقيه كه افتاده و نمي‌شه  به عقب برگشت. اونچه كه الان مهمه اينه كه بايد ما چكار كنيم؟ به قول معروف چه وظيفه‌اي داريم؟

من مطمئنم كه افرادي كه به اين وبلاگ سرمي زنن كساني هستن كه به قناري به عنوان يك كالا و تفريح و يا درآمد نگاه نمي‌كنن. وعاشقانه به قناري توجه دارن. عشق به قناري سراسر وجودشون رو گرفته و به همين خاطر حاضرن براي حفظ و نگهداري اون هركاري بكنن. اين موضوع براي من تو اين مدت ثابت شده و از اين بابت خيلي خوشحالم. همين توجه شماباعث مي شه كه بتونم با خيال راحت حرفم رو بزنم و ميدونم كه شما هم با من موافقين و همنوا خواهيد شد.

پس بدون هيچ معطلي و ترديدي حرفم رو با شما درميون ميذارم. اميدوارم كه شما هم در اين مورد نظراتتون رو بنويسيد كه قطعا مفيد وكارگشا خواهد بود.

اولين كاري كه بايد كرد اينه كه اطلاعاتمون رو راجع به نژادهاي خالص قناري بيشتر كنيم. اين پرنده بومي كشور ما نيست و از كشورهاي ديگه به اين منطقه اومده. در كشورهايي مثه بلژيك،اسپانيا، آلمان انگليس و... بر روي نژادها كار كردن و حاصل اون هم در قناريهاي فري، جيبوس،جيبر،لاينكشاير،يوركشاير فنسي و... پيدا شده. همچنين در رنگها تنوع ايجاد شده.

حالا اگه كسي بخواد در نژادها تغييراتي ايجاد كنه به نظر شما چه اتفاقي مي‌‌يفته؟ آيا فقط رنگ يا تيپ قناري عوض مي‌شه؟ يا اتفاق ديگه‌اي مي‌يفته؟

به نظر شما چرا قناري مي‌خرين مي‌يارين خونه هرچي بهش مي‌رسين آماده نمي‌شه اگه هم به هر ضرب و زوري آمادش كنين وجفت بزنين جفت نمي‌ره. جفت هم بره نطفه نداره.تا به حال فكر كردين چرا قناريها بعضيا اينجور مي‌شن؟

 به نظر من يكي از عوامل مهم همينه كه در جفت‌كردن قناريها دقت كافي نمي‌شه. اين اختلاط نژادهاي مختلف قناري در مواقعي باعث شده نسلي بي‌حاصل و كم فايده بوجود بياد.

چيزي كه من از شما دوستان عزيزم خواهش مي‌كنم اينه كه سعي كنيد در جفت كردن قناريها هر نژاد و رنگي رو جفت نكنين. اگه برا خريد ميرين و فروشنده به شما قناريهايي رو پيشنهاد مي‌كنه دقت كنين كه آيا رنگ و نژادشون به هم مي‌خوره يا نه. درصورتي كه تناسبي ندارن به هيچ‌وجهي خريد نكنين. قناري هم كه در خونه دارين اگه مي‌بينين اونهايي كه آماده شدن تناسب رنگ و نژاد ندارن جفت نكنين. چون هدف هركس از جفت كردن به دست آوردن جوجه‌هايي سالم و شادابه. حتي اگه آدم بخواد فقط جوجه بگيره واسه فروش بازم مناسب نيست جفت كنه. چون جوجه‌هايي بدست مي‌ياد كه معلوم نيست چي از كار در مي‌يان و چقدر قيمت پيدا مي‌كنن. اصلا بدرد بخور هست يا نه.وقتي هم دست كسي مي‌ره نتيجه نمي‌ده . اونوقته كه ما مديون مي‌شيم.پس بهترين كار اينه كه از اين عمل جلوگيري بشه. نژادهاي خالص رو جفت كنين تا جوجه‌هايي زيبا بدست بيارين. درصورتي اقدام به جفت‌گيري قناريها مختلف مي‌شه كه فرد مهارت و تجربه كافي رو داره و مي‌دونه چه قناري‌هايي رو بايد با هم جفت كرد. هيچ‌وقت سعي نكنين خودتون تجربه كنيد. چون نسلي بوجود مي‌يارين كه نه بدرد خودتون مي‌خوره نه كس ديگه.

اين مطالب رو من قبلا هم در قسمتهاي اول نوشته بودم. الان هم نوشتم كه بهش جدي‌تر نگاه كنين.

 

   + مصطفی احمدی - ٦:٤٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۱/٢