قناری و پرسشهای مربوط به آن


هدف این وبلاگ پاسخ به سئوالات مربوط به قناری است. اما به خاطر اینکه سایت www.uyc.ir راه اندازی شده است، کلیه سئوالات خودتان را در سایت مذکور بپرسید.

مراحل مختلف از خريد تا جفت کردن و بزرگ کردن جوجه‌ها (قسمت اول)

سلام. تو این قسمت وبلاگ می‌خوام راجع به جفت کردن قناری صحبت کنم. البته جسته گریخته راجع به این موضوع صحبت کرده بودم. اما باز هم دیدم عده‌ای از دوستان مثه آقا مهدی سئوال داشتن. منم گفتم بد نیست مختصری صحبت کنم.

در ابتدا مهمترین نکته انتخاب جفت مناسبه. نسبت به رنگ و نژاد قناری باید توجه کنید. همچنین سلامت و طراوت قناریها خیلی مهمه. قناری که پرو بال بی‌نظم و شکننده داره و سرحال نیست به درد جفت زدن نمی‌خوره . همچنین قناری باید آماده باشه. توصیه من به دوستان اینه که نر جوان و ماده کار کرده بخرن.

اگه بخواین بدونین قناری مورد نظرتون آماده است به این نکات توجه کنید:

اگه نر باشه: خواندن محکم و پرحرارت - جست و خیز زیاد - بر روی تیرک تند بال زدن - براقی چشم چسبیدن به قفس و خواندن محکم و بلاخره بیرون زدن مقعد .

اگه ماده باشه: جیکهای ممتد ـ بر روی تیرک تند بال زدن ـ اگه کف قفس روزنامه هست پاره کردن و لول کردن روزنامه و بلاخره برآمده شدن مقعد.

البته برآمدگی مقعد نر با ماده فرق داره.که حتما خودتون بهتر می‌دونین.

بعد از اینکه جفت مناسب رو انتخاب کردید و به خانه آوردید اونها رو همون لحظه جفت نمی‌کنین. البته اگه به صورت جفت شده خریدین که هیچ اما اگه تک تک خریداری شدن اونها رو در دو قفس جداگانه نگه‌داری کنید. و اجازه بدید که قناریها به خانه و محیط جدید آشنا بشن و بعد از اینکه به محیط آشنا شدن در غروب یک روز  قبل از اینکه چراغ را خاموش کنید نر رو به قفس ماده راهنمایی کنید. البته یادم رفت این رو بگم که شما موقعی که قناریها رو به خونه می‌یارین اونها رو طوری قرار بدین که اول همدیگه رو نبینن و فقط صدای هم رو بفهمن. بعد از چند روز روبروی هم قرار بدین. وقتی دیدین به هم توجه می کنن و نسبت به هم تحرک نشون می‌دن اونها رو جفت کنین.

از این لحظه به بعد باید صبوری کنید. بذارین اونها خودشون مشکلشون رو حل کنن.

به احتمال زیاد با هم دعوا می‌کنن. اما این موضوع موقتیه و باید بعد از ۵ روز آروم بشن و کنار هم بایستن. بعد از گذشت یک هفته واسه اونها چال بذارین. لازم نیست همون لحظه اول چال بذارین چونکه فقط پنبه‌ها رو خراب میکنن.

آقا مهدی گفته بود که قناریها پنبه می‌خورن. نه دوست عزیز اونها پنبه نمی‌خورن بلکه پنبه‌ها رو با آب مرطوب می‌کنن و با اون چال می‌سازن.

راجع به تغذیه در این موقع لازمه کمی تخم مرغ رنده شده و هویج رو مخلوط کرده و براشون بذارین. تا تقویت شن. مقداری شاهد‌انه هم بد نیست.

معمولا اوایل صبح و لحظه‌ای که هوا روشن می‌شه و قناری از خواب بیدار می‌شه عمل جفت‌گیری انجام می‌شه.

نیازی نیست که حتما شما جفت رفتن اونها رو ببینین. همین که دیدین قناری ماده چال رو گود کرده و داره آماده می‌کنه مطمئن شوید که به زودی اولین تخم رو می‌ذاره .  چونکه ماده وقتی زمان تخم گذاری اون نزدیک می‌شه شروع به ساخت لانه می‌کنه. نر هم کمک می‌کنه اما کار لانه‌سازی با ماده است. زمانی که ماده در شکمش تخم داره اماده می‌شه مخصوصا یکی دو روز مانده به تخم‌گذاری ماده پشت کمرش برآمده می‌شه. مقعد اون ورم می‌کنه و موقع پریدن از روی تیرک خیلی سنگین حرکت می کنه. مراقب باشین در طول زمانی که قناریها رو جفت کردین و مخصوصا زمانی که ماده در آستانه تخم گذاری قرار گرفته به هیچ وجه اونها رو از محل خودشون تکون ندین. ماده ها اگه از محلی که هستن تکون بخورن به ندرت امکان داره باز روی تخم بخوابن.

همچنین محیطی آرام و همراه با آسایش برای اونها ایجاد کنین و نه خودتون و نه دیگران زیاد با اونها ور نرید.

معمولا افراد مبتدی موقعی که ماده می‌خواد تخم بذاره چون حس کنجکاوی اونها گل می‌کنه می‌رن سروقت تخم‌ها و باهاشون ور می رن. میخوان ببینن که ماده تخم گذاشته. چند تا بوده و...

 اما من به شما تأکید میکنم به هیچ وجه سراغ قناریها نرین. وقتی می خواین واسشون غذا بذارین یا زیر پاشون رو پاک کنین با نهایت دقت و آرامش این کار رو بکنین.

وقتی ماده اولین تخم رو گذاشت از حالت سنگینی اون کاسته می‌شه. شما برای اینکه جوجه ها همه با هم در بیان می‌تونین به آرامی تخم رو از توی چال در بیارین و جاش یه چیزی شبیه تخم بذارین. وقتی آخرین تخم رو گذاشت همه رو یه جا زیر پاش بذارین.

جوجه‌ها اگه با فاصله از تخم در بیان چونکه رشد اولیه جوجه‌ها خیلی زیاده جوجه ای که به فاصله سه روز از جوجه قبلی در بیاد احتمال له شدنش زیاده. اگه این مدت بیشتر باشه احتمال هم شدیدتره.

جوجه معمولا بعد از ۱۴ روز از تخم در می‌ياد. وقتی شما در صبح روز چهاردهم مشاهده کردید که ماده خودش رو از روی تخمها کنار می‌کشه و مرتب نوکش رو به سمت داخل چال می‌بره و یا پوست تخم رو کف قفس دیدین باید نوید تولد جوجه‌ها رو بهتون بدم.

این ماجرا ادامه دارد................................

   + مصطفی احمدی - ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/۳٠

يه موضوع

سلام دوستان. به خاطر ذیق وقت می‌رم سر اصل مطلب.

آقای آهنی فرستادن قناری واسه من مشکلی نداره. اما شما در مورد قیمت و همچنین کسی که آشنای شما باشه معرفی کنین تا به دست اون بدم براتون بیاره.

راجع به جواب سئوال (م ا) : به نظر می رسه که لازمه مدتی اونها رو کنار هم نگه دارین (تا یک هفته دیگه). اگه نتیجه نگرفتین و ماده تخم نگذاشت از هم جدا کنین.

درمورد فنچ هم جواب دوست عزیزم رو واسش ایمیل کردم. به ایمیلتون سری بزنین.

آقای موسوی که حتما همتون می‌شناسین پیشنهادی رو مطرح کردن که دیدم عنوان اون در اینجا بد نیست. اگه دوستان موافق باشن انجام می‌دم.

ایشون پیشنهاد کردند که چون عده‌ای از دوستان در تهران هستن  من تعدادی قناری رو پیش ایشون ببرم و هرکی خواست خرید کنه با مراجعه به ایشون این کار انجام بشه.

دوستانی که علاقه‌مند هستند از این طریق قناری مورد نظرشون رو خریداری کنن اطلاع بدن.

   + مصطفی احمدی - ۱٢:٥٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/۸/٢٩

فروش اينترنتی قناری

سلام دوستان . موضوع امروز راجع به فروش اینترنتیه.در یادداشت قبلی مطلبی رو راجع به فروش قناری واسه شما نوشته بودم. از اون موقع به بعد عده‌ای تماس گرفتند و خواهان خرید قناری بودن که بعضا هم آمدند . اما به نظرم رسید که یکی از مشکلات کسانی که خواهان خرید قناری هستند دوری راه است. یعنی مشکله که بخوان اینجایی که من هستم(قم) بیان و خرید کنن. البته گفتم که عده ای اومدن و خرید کردن اما عده‌ای هم که تعدادشون کم نیست نمی تونن بیان.

از اونجایی که هدف من از فروش انجام یک حرکت مثبت(اگه خدا بخواد ) در جهت فروش قناری به قیمتی که خریدار اولا از قناری خریداری شده مطمئن باشه و در ثانی به قیمت بخره تصمیم گرفتم کار فروش رو به صورت اینترنتی انجام بدم. یعنی اگه کسی خواهان خرید قناری بود یا تماس تلفنی بگیره و نوع مورد نظرشو اعلام کنه و یا اینکه از طریق ایمیل یا حتی بخش پیام این وبلاگ اطلاع بده. نحوه ارسال قناری هم با خودشه. که آيا می‌خواد از طریق اقوام یا دوستانی که در اینجا داره براش فرستاده شه و یا اینکه به وسیله وسائل بین شهری(اتوبوس یا تاکسی بین شهری) به دستشون برسه. یا هر راه دیگه ای که به نظرشون عملی هست.

در هر صورت هرکاری که از دستم بر بیاد انجام می‌دم و امیدوارم که بتونم قدم کوچکی در این راه بردارم.

باز هم اگه در این مورد نظری دارید اعلام کنید .

در ضمن عکس قناریها رو هم سعی می کنم به زودی در وبلاگ قرار بدم. اما تا اون موقع شما می تونین با گفتن مشخصات قناری دلخواهتون سفارش خرید بدین.

در ضمن اونهایی که بخوان از این مسیر درآمدی هم داشته باشن من میتونم این کمک رو بکنم که قناری رو اونها بازار یابی کنن و در قبال فروش قناری در سود حاصله شریک بشن.

فکر می‌کنم این برنامه خوبی برای همه کسانی که به نوعی با قناری در ارتباط هستن مفید باشه.

پس فرصت رو از دست ندیم.

دوست عزیز آقای آهنی مطلب فوق می تونه جواب شما رو هم در بر داشته باشه.

اما سئوالی رو دوست گرامی پرسیدند که جوابشو می‌نویسم

نويسنده: محمد-طالبی

سلام خدمت استاد خودم.من دیروز یه سوال از شما کردم اما شما جواب اونو درست و حسابی ندادین.سوالم این بود که چرا قناری نر یه سر جیورم با شنیدن صدای گنجشک ها و حالا هم مادهه به جیر جیر کردن می افته؟ و آیا درمانی داره؟چه طوری؟

جواب: سلام آقا محمد. آیا صدای جیر جیر اون مثه گنجشکه؟ اگه اینجور باشه به خاطر اینه که مدتها صدای گنجشک شنیده و جیک جیک گنجشک رو یاد گرفته. چون قناری صدای پرندگان رو تقلید می کنه. این حالت به مرور حل می‌شه به شرطی که کنار اون قناری دیگه ای بخونه تا صدای اون یکی روی صدای این قناری که دارین بیفته و جیر جیر  از سرش بیفته.

   + مصطفی احمدی - ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/٢٧

جواب چند سئوال

سلام دوستان .امروز هم اومدم چند سئوال از شما خوبان رو جواب بدم. برای همتون آرزوی موفقیت می کنم.

محمد طالبی دوست عزیزم. قناری شما در صورتیکه آماده برای جفت باشه مطمئنا جفت خواهد رفت. پس نگران نباشین.

روزبه عزیز مطلب شما دلگرمی خاصی به من داد . امیدوارم که روزی شاهد آنچه گفته اید باشیم. و نژاد اصیل ایرانی که مایه افتخار باشه بدست بیاریم.

آقا یا خانم (م ا ) آیا چال رو قناریها آماده کردن؟ یا اینکه هنوز آماده نشده؟ و آیا ماده توی چال میخوابه؟اگه چال آماده کردن و ماده توی اون میخوابه و نر هم برای ماده توی قفس مستی نشون میده و دنبال ماده می کنه و درهمون حال هم می خونه میشه به احتمال زیاد گفت که جفت میرن.معمولا قناری اوایل روز و صبح جفتگیری می کنن. واسه همین هم ندیدن این حالت دلیل بر این نیست که جفت نرفتن.امیدوارم موفق باشین

امیرجان ، ماده شما جوان هست یا قبلا جفت رفته؟ ممکنه این اتفاق واسه ماده هایی که تازه جفت می رن اتفاق بیفته. اگه هم ماده قبلا جفت رفته ونری که باهاش جفت شده تو خونه دارین ماده با شنیدن صدای جفت قبلی خودش این حالت رو نشون میده.

در غیر این صورت اگه نر و ماده کاملا آماده باشن جفت میرن. مگر اینکه ماده شما از اون دسته قناریهایی باشه که نسبت به رنگ خاصی حساسه.

درمورد جفتی که 5روزه جفت کردین ممکنه نر یا ماده آماده نباشن. اگه این حالت ادامه داشت اونها رو جدا کنین.

   + مصطفی احمدی - ۱٢:٤٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/۸/٢٧

ای کاش ...

سلام دوستان عزیز .امیدوارم خوش و سلامت باشین . خیلی افسوس خوردم . نمی‌دونم چی بگم. خداییش این رسمش نیست. نمی‌دونم کی مقصره. کاش راه حلی برا این موضوع پیدا می‌‌شد. هرچی فکرشو می‌کنم فکرم به جایی قد نمی‌کشه.

با اینکه قدردان زحمات دست اندرکاران نمایشگاه هستم اما متعجبم از اینهمه قیمتهای بالا !!!

آخه مگه این نمایشگاه‌ها مخصوص افراد خاصیه .  به نظر من اونهایی که اینگونه کارها رو انجام می‌دم جا داره نسبت به موضوع قیمت قناریها دقت بیشتری کنن. من خواهشم از دوستانی که دست به اینگونه کارها می زنن اینه که تلاش کنن فضایی برای انتخاب همه افراد ایجاد بشه. نه گروه خاصی که چه نمایشگاه باشه و چه نباشه خودشون قناریهای دلخواهشون رو خریداری میکنن.

بدون تعارف بگم اینگونه کارها فقط به نفع افراد خاصی تدارک می‌شه. هر چه قدر هم قناری ارزشمند باشه‌‌‌ اما باز هم لازمه قیمتها طوری منظور بشه که افرادی که خواهان خریداری قناری مرغوب هستند بتونن این کار رو بکنن.

من وقتی واسم کاری پیش اومد و نتونستم به نمایشگاه بیام اولش احساس ناراحتی کردم. اما وقتی از دوستان شنیدم که قیمتها سرسام‌آور بود نه تنها از نیومدنم ناراحت نشدم بلکه از این بابت خوشحال هم شدم. (البته تأسف من از اینکه نتونستم اونجا بیام و دوستان خوبم رو که شما باشین ببینم به جای خودش باقیه.)امیدوارم که راجع به این موضوع فکری اساسی بشه.

خوب دوست عزیزی راجع به اینکه قناریاشو که نرش میخونه و مادش هم آماده هست پرسیده بود.

من به طور کلی بگم که موقع جفت زدن قناری موقعیه که نر محکم بخونه. خودشو به قفس بچسبونه و برای ماده مستی نشون بده. ماده هم کاغذ کف قفس رو بکنه و لول کنه.

اگه این حالت رو در قناریاتون دیدین جفت کنین. بهترین موقع هم شب چند لحظه قبل از خاموش کردن چراغ است. چون اینجور کمتر دعوا می کنن.

ممکنه قناری که اینجوری مست نشده باشه جفت بره. اما احتمال اینکه تخم بدون نطفه باشه زیاده.

موقع جفت کرده هم قناریها رو در قفسهای معمولی (۵۰ سانتی نه بیشتر) بذارین. قفس خیلی بزرگ یا خیلی کوچک مناسب این کار نیست.

امیدوارم که در امسال جوجه‌های زیادی بگیرین. از وقت استفاده کنین و خودتون رو هم معطل قناریهایی که آماده نمی‌شن نکنین. اگه نر یا ماده آماده دارین و جفت اون هنوز آماده نشده واسه اینکه خستتون نکنه براش جفت مناسب بخرین . جفتی هم که الان آماده نیست هر موقع آماده شد اگه ماده باشه که می تونین با همین نر جفتش کنین. اگه هم نر هست ماده خوب براش بعدن می خرین.  

اما در مورد جابجایی تخمها از زیر پای ماده الان تخمهای مصنوعی تو مغازه‌های پرنده فروشی هست. اگه هم پیدا نکردین قند یا چیزی شبیه به اون رو می‌تونین جای تخم بذارین.

   + مصطفی احمدی - ٥:۱۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/٢۳

 

سلام دوستان امیدوارم خوش و سرحال باشین.

دوست عزیزم آقای موسوی از ابراز محبتی که داشتین ممنونم.

انوشیروان جان شما راجع به چه موضوعی پیشنهاد دادین اگه میشه دوباره بفرمایین.

دوستان در این ایام که فصل جفتگیری و تکثیر قناری است مطمئنا کسانی هستند که دنبال خرید قناری هستند. یا نر دارن و ماده میخوان. یا بالعکس . حتی ممکنه دنبال یک جفت مناسب و خوب هستن. به هر حال اگه کسی خواهان هست اعلام کنه.

به نظرم رسید که اگه دوستانی علاقه مند هستند و به هر نحوی در انتخاب یا جور کردن قناری مورد علاقشون مشکلی دارن من به سهم خودم اگه بتونم و کمکی از دستم بر بیاد انجام بدم.

به همین خاطر هم سعی کردم تا حدودی از هر نوع قناری تعدادی رو داشته باشم. اگه کسی قناری خواست اطلاع بده. میتونین با شماره تلفن من که بارها اعلام کردم تماس بگیرین ۰۹۱۲۲۵۲۰۵۵۷

در ضمن کسانی هم که خواهان هستند قناریهاشون رو بفروشن اعلام کنن.  

راستی من با اینکه خیلی مایل بودم به نمایشگاه برم متاسفانه نتونستم برم. البته شنیدم که قیمتها خیلی جالب نبود. اگه کسی راجع به نمایشگاه حرفی داره بگه تا استفاده کنیم.

   + مصطفی احمدی - ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/٢٠

يه معذرت خواهی از دوستان عزيزی که هنوز جواب سئوالاتشون داده نشده است

سلام دوستان عزیز. عذر میخوام اگه کمتر اینجا حاضر می شم. دوست عزیزی برام عکس طوطی خودشو فرستاده و میخواد به بالاترین قیمت پیشنهادی بفروشه. آدرس ایمیل اونهم star_goldenfish@yahoo.com

در ضمن راجع به کاسکویی که قبلا نوشته بودم به صاحبش گفتم که قیمت بالاست. اون هم گفت حاضره کمتر هم بده ممکنه اگه کسی بخواد تا ۵میلیون راضی شه. من خودم این کاسکو رو از نزدیک دیدم. خیلی باهوش و شیطونه. کسی خواهان باشه ضرر نمی کنه.

یه خواهشی هم از دوستانم دارم. من جدا وقت خیلی کم دارم. اگه دوستان عزیزم کمک کنن و مواقعی که کسی سئوالی می پرسه و جوابشو من وقت نمی کنم بدم اونها جواب بدن ممنون می شم.

به هر حال اگه کسی کار واجبی داشته باشه با شماره تلفن من تماس بگیره.۰۹۱۲۲۵۲۰۵۵۷

   + مصطفی احمدی - ۱۱:٥٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/۱٩

دو مطلب

سلام رفقا. چه خبر؟

اومدم که یه چیزی رو بگم. نه دوچیز رو میگم.

اول اینکه خیلی دوست دارم بیام نمایشگاه ولی سرم حسابی شلوغه. یه وقت نیومدم حمل بر بدقولی نکنین.

دوم :قبلا واسه چت صحبت کرده بودم. بعضی دوستان نظرشون این بود که این کار انجام شه. منم موافقم. اما می ترسم استقبال نشه. پس این چند روز اگه اینجا سر زدین و این مطلب رو خوندین نظرتون رو راجع به چت بگین. منم اگه دیدم استقبال از این کار می شه راش می ندازم. خوب با اجازتون باید برم . تا بعد. خدانگهدار

   + مصطفی احمدی - ۱٠:٠٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/۱٦

پاسخ به سئوالات

سلام دوستان امیدوارم خوب و سرحال باشین

در قسمت سئوالات چندین سئوال بود که من به همه جواب می‌دم. بعضی موارد هم اومده که لازم دونستم جواب بدم. پس می‌رم سر اصل مطلب .

نویسنده : محمود

سلام خدمت دوستانی که من ابر بی تجربه عاشق قناری راهنمايی می کنند(خصوصاْ داش مصطفی)
دوستان قناری نرمن گاه گاهی می خواند اما حالا که صدای ماده را می شنوه ديگر نمی خواند اما با صدا های کوتاه مثل اينکه داره با ماده صحبت می کند از خودش در می اورد و از اين ور قفس به ان ور می پرد فکر کنم يکم پشتش بيرون زده می شه حالا جفتش زد یعنی مست شده در ضمن قناريم جفت نرفته و دو سال دارد اصلا جفت ماده اش بخاطر بی دقتی خودم ور باد کولر گازی ضعيف شد و مرد
اين ماده جديده هم جوابش را می دهد و گاهی ان ور و ان ور هم می پرد نمی دانم خوب مست واماده شده يا نه لطفا راهنمایی کنید
راستی تابستان خوزستان ناجور است به همین خاطرقنار نره را داخل اطاق که هواش خيلی خنکه گذاشتمش و چيز زيادی از پراش کم نشد اين که مشکلی به وجود نمی آورد

جواب:دوست عزیز هنوز زوده کمی صبر کنین تا آماده تر بشه. وقتی مشاهده کردین که محکم می خونه و مستی نشون میده جفت کنین.

نویسنده: مهدی

با سلام ببخشید من دوباره مزاحم میشم 2سوال داشتم
قناری ماده اگه با یک قناری نر جفت نره میشه با یک نر دیگه جفت کرد ؟
پای قناری سیاه شده دلیلش چیه؟

جواب:اگه نرفتن جفت با نر اول به خاطر این بوده که نر اولی آماده نبوده و ماده آماده هست می شه با نر دومی جفت کرد.

سیاه شدن پای قناری بدون دلیل نیست . لطف کنین بگین کجای پاش سیاه شده؟

نویسنده: حامد

برادراحمدی ما ازراهنماییهای استادانه ی جنابعالی همیشه استفاده کرده ایم اما نمی دانم که کم لطفی از شماست یا از ما که دیگر ما را به حساب نمی آورید
به هر حال امیدوارم که اگر گناه یا تقصیری داشته باشیم به بزرگواری خودتان ببخشید اما خواهشمندم علت اینکه به سوالهای ما جواب نمی دهید و لینک وبلاگه ما را برداشته اید و به وبلاگه ما اومدید و حرفهای عجیب غریب کامنت می کنید و به ما تهمت می زنید را بیان فرمایید
ما همیشه شما را دوست داشته ودوست خواهیم داشت و درهر صورتی لینک وبلاگه شما در وبلاگ من باقی خواهم ماند اما جهت اصلاح اشتباهمان لطفا بازگو نمایید امیدوارم اگرهمون کاری رو که در مورد قناری ومورچه کردید و برای من نوشتید حقیقت نباشد و موجودات بی گناه را به خاطر لج یا ... نکشته باشید
خداوند از سرتقصیرات شما بگذرد

جواب: حامد جان راجع به برداشتن لینک شما این رو بگم که من قالب وبلاگ رو عوض کردم و برای همین هم برخی از لینکهایی که قرار داده بودم رو از دست دادم.

راجع به اینکه من مطلبی رو راجع به مورچه نوشته بودم و نظراتی داده بودم این موضوع رو شدیدا تکذیب می کنم. من نفهمیدم منظورتون از این حرفا چی بود؟ امیدوارم که همه دوستان در اعلام نظر جانب احتیاط رو رعایت کنن. به هر حال من منتظرم که شما مطلبتون رو شفافتر مطرح کنین.

   + مصطفی احمدی - ۱٠:٢۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/۱٢

سئوالات آقا مهدی و آقا محمود

سلام دوستان. وقت شما به خیر

دوست عزیزم آقا محمود سئوال شما رو خوندم. پرسیده بودین که قناری شما چه نژادیه. اگه مثه تصویر باشه قناری رسمیه. قناری شما چون تو لک رفته تا مثه پارسال بخواد محکم بخونه مدتی طول می کشه که این امری عادیه.ماده رنگ خودش بخرین یا اگه گیر نیاوردین نزدیک خودش . مثه سرخ یا دارچین.

دوست عزیزم آقا مهدی نحوه نگهداری قناری و تغذیه و نیز نحوه جفت زدن رو در وبلاگ گفتم. با مراجعه به آرشیو می تونین استفاده کنین. در ضمن تعدادی لینک هم گذاشتم که با مراجعه به اون سایتها می تونین مطالب مفیدی رو به دست بیارین.

   + مصطفی احمدی - ۱٠:۳٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/٩

 

سلام دوستان عزیز . واقعا شرمنده ام .بدجوری وقتم پره و خیلی کم وقت می کنم بیام .امیدوارم که به بزرگواری خودتون مرا عفو کنین.اما مطمئن باشین که هیچ لحظه فراموش نمی کنم . واسه همین هم گفتم الان هم با اینکه کار داشتم گفتم بیام و سری بزنم و عرض ادبی خدمت شما داشته باشم.

ممنونم از دوستانی که ابراز محبت کردن و مرا مورد لطف خودشون قرار دادن.

امیدوارم که شما رو بتونم در نمایشگاه ملاقات کنم . خوش و خرم باشین 

   + مصطفی احمدی - ٩:٢۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/۸

توضيح بيشتر در مورد جفت کردن

سلام دوستان. همونطور که حتما مطالعه کردین توضیحاتی راجع به جفت کردن قناری گفتم.

اما دوستان سئوالاتی رو کردن که دیدم توضیحات بیشتری واسه این قسمت لازمه.

در مورد قناریهایی که واسه جفت کردن انتخاب می کنین بستگی به رنگی که خودتون علاقه دارین این انتخاب رو می تونین انجام بدین.

 رنگهای سفید و سرخ کمی در جفت کردن نسبت به سایر قناریها حساسترن. اما اونقدری نیست که باعث نگرانی بشه. اونچه که مهمه اینه که اصولی که قبلا توضیح دادم رعایت بشه. یعنی بذارین خوب قناریها آماده بشن و بعد جفت بزنید.

موقعی که قناریها رو کنار هم می ذارین با هم نزاع می کنن. این طبیعیه. اما نباید زیاد طول بکشه. اگه دیدین که این نزاع بیشتر از ۵روز طول کشید و ماده یا نر کف قفس می ره و کز می کنه اونها رو از هم جدا کنین. این حالت بیشتر بدین خاطره که هردو قناری یا یکی از اونها هنوز آماده نشده.

 در مواقعی هم پیش می یاد که قناریها از هم خوششون نمی یاد .و این حالت در موقعیه که نر یا ماده قبلا جفت رفته و شما اون رو بعد از جفت کردن با قناری دیگه ای حالا می خواین با این قناری جفت کنین. مخصوصا اگه ماده باشه. خیلی سخت با نر دیگه ای جفت می ره. مگر اینکه مدتی از نر خودش جداش کنین .تا از فکر و خیال اون نر در بیاد و لااقل بعداز گذشت یک ماه با نر دیگه‌ای جفت کنین.

در مواقعی هم پیش می‌ياد که قناری از رنگی خوشش می یاد. وقتی جفتی که کنار اون می‌ندازین  اون رنگ دلخواهش نیست نسبت به اون احساس بی‌تفاوتی می‌کند.و ایجاد نزاع و درگیری هم ممکنه بشه.

اگه قناری جوان رو با هم جفت می‌کنین سعی کنین از تخم برگردان استفاده کنین که یه وقتی اگه ماده رو تخم نخوابید یا نتونست جوجه ها رو درست غذا بدین بلافاصله زیر پای تخم برگردان بذارین.

یه مطلب بسیار مهمی که باید بهش کاملا دقت کنین و رعایت بشه اینه که در موقع جفت کردن قناری محیطی کاملا آرام و بدون استرس برای اونها ایجاد کنین و وقتی که تخمها رو گذاشتن اصلا با اونها نیاید ور رفت و زیر پاشون رو مرتب نگاه کرد.

چون این کار رو من دیدم که بعضی افراد تازه کار انجام میدن. تا قناری تخم می ذاره به هر بهونه ای میره سروقت چال قناری و اون را در می یاره و توش رو نگاه می کنه. این کار باعث می شه ماده درست روی تخمها نشینه و ممکنه از روشون پاشه و دیگه نشینه. علاوه بر اینکه این کار باعث میشه که سرما به تخمها بخوره و جوجه از بین بره.

سرکشی به تخمها اصلا لازم نیست. به وقتش جوجه ها از تخم در می یاد . لازم نیست نگاه کنین. کافیه در وضعیت ماده دقت کنین وقتی دیدین که مییاد روی چال و به کف چال نوک می زنه و از گلوش غذا در می یاره معلومه که جوجه در اومده و اون داره جوجه ها رو تغذیه می کنه.

واین لحظه چه لحظه باشکوهیه. مگه نه؟

   + مصطفی احمدی - ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/٢

 

عیدتان مبارک باد

   + مصطفی احمدی - ۱۱:۳۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/۱

نکاتی راجع به جفت کردن قناری

سلام دوستان . عید بر همه مبارک باشه . ان شاءالله که طاعات و عبادات همگی مقبول حق قرار گرفته باشه.می دونم فرارسیدن عید واسه اونهایی که یک ماه رو روزه گرفتن خیلی لذت بخشه.

تو پیامها دیدم عده ای راجع به جفت زدن قناری سئوالاتی داشتن. به نظرم رسید که توضیح کلی راجع به این موضوع بدم. مخصوصا که الان دیگه داره فصل جفت گیری نزدیک می شه. و در بعضی از مناطق قناریها رو جفت کردن.

اگه خواهان داشتن جوجه هایی با اصل و نصب هستین در انتخاب نر و ماده نهایت دقت رو انجام بدین.

واسه اونهایی که می خوان جوجه های رسمی بگیرن از نر و ماده رسمی استفاده کنن . و نژادهای دیگه رو قاطی نکنن.

اونهایی که قصد دارن در نژادهای جیبر و جیبوس کار کنن رسمی رو قاطی اونها نکنن.

کسانی هم که می خوان رسمی بلند بگیرن قناریهای با بدن کوتاه استفاده نکنن.

در انتخاب رنگ هم دقت کنین. سعی کنین که قناریهای روشن رو با هم جفت کنین. البته رنگهای تیره هم خواهان خاص خودشو داره. اما اونی که مهمه اینه که سعی کنین جوجه های تک رنگ به وجود بیارین. پس رنگهای تیره رو با رنگهای روشن قاطی نکنین.در حال حاضر رنگهای سرخ ،پرتقالی، طلایی و سفید طرفداران بیشتری داره . پس اگه کسی امکان انتخاب داره و هنوز قناری نخریده می تونه در مورد انتخاب رنگ دقت کنه و در صورتی که مایل باشه از این رنگها خریداری کنه.

اما در مورد زمان جفت کردن قناریها باید عرض کنم که تا زمانی که کاملا قناریها آماده نشدن اونها رو جفت نکنین( این مطلب رو قبلا هم گفتم). پیش می یاد که ماده آماده هست اما نر کاملا آماده نیست . در اون صورت احتمال نطفه نگرفتن تخمها زیاده . و ماده ممکنه از روی مستی تخم بذاره در حالیکه جفت گیری کامل صورت نگرفته.

در صورتیکه نر آماده باشه اما ماده آماده نباشه در این صورت نری که کنار ماده باشه و ماده آماده نباشه خراب می شه و از مستی می یفته. اونوقته که در فصل جفت گیری از اون نر هیچ منفعتی به دست نمی یارید.

پس این توصیه برادرتون رو گوش کنین و بذارین خوب آماده شن

وقتی دیدین که نر محکم می خونه و مستی نشون می ده قفس ماده رو نزدیک قفس نر گذاشته و بذارین صدای همدیگه رو بشنون اما همدیگه رو نبینن.

بعد از مدتی که گذشت و این شدت مستی نر وماده شدیدتر شد اونها رو روبروی هم بذارین که همدیگه رو ببینن.

این رو بدونین که قناری هم احساس داره. پس امکان اینکه نر و ماده از جفتی که شما براش انتخاب کردین خوشش نیاد . در این صورت با هم جفت نمی رن. پس بذارین مدتی کنار هم باشن و همدیگه رو ببینن. اگه باز مستی کردن و نسبت به هم واکنش نشون دادن اونوقته که می تونین اونها رو کنار هم بندازین.

معمولا در این زمان قناری ماده رو به قفس نر راهنمایی می کنن . اما به نظر می رسه که اگه نر رو وارد قفس ماده کنین بهتره . مدتی که طول می کشه تا اولین تخم گذاشته بشه بستگی به شدت آمادگی نر و ماده داره.

اونچه که مهمه اینه که از همون اول چال نذارین. این خیلی مهمه. چون اگه زود چال رو بذارین ماده می ره می خوابه و اگه خیلی آماده باشه از روی مستی تخم می ذاره واونوقت نطفه نمی گیره. علاوه بر اینکه از ابتدا که شروع به ساختن لونه می کنه تا زمان تخم گذاری چند بار چال رو می سازه و خراب می کنه . اونوقت موقعی که تخم می ذاره مشاهده می کنین که می ره تخمشو کنار چال می ذاره یا حتی می ره جای دیگه از قفس خارج چال می ذاره. این بدین خاطره که قناری موقعی که زمان تخم گذاریش نزدیک می شه شروع به درست کردن لونه می کنه. پس باید بدونین که قناری کی جفت رفته تا زمان تخمینی تخم گذاشتنش رو حدس بزنین. سه روز قبل از اینکه تخم بذاره چال رو براش بذارین تا بره و لونه خودش رو بسازه. ماده زمانی که می خواد تخم بذاره پشتش ورم می کنه و حالت اون عوض می شه سنگین حرکت می کنه و فضله اون آبکی می شه. در این زمان دادن مقداری برگ کاهو برای راحت گذاشتن تخم مفیده. وقتی اولین تخم رو گذاشت اون رو بردارین و جاش چیزی مثه تخم بذارین. (این کار رو به آرامی و بدون ایجاد وحشت انجام دهید) و همین طور تا آخرین تخم همین کار رو بکنین .وقتی تخم آخر رو گذاشت همه تخمها رو یه جا بذارین زیر پای قناری تا اینکه جوجه ها با هم در بیان.

جوجه قناری در روزهای اول خیلی سریع رشد می کنه واسه همین هم جوجه هایی که با فاصله دو یا سه روز از تخم در می یاد امکان داره زیر پای جوجه های قبلی له شن و ازتغذیه شدن کمتری هم برخودارن. چون جوجه های بزرگتر اجازه نمی دن ماده به جوجه های کوچکتر غذا بده .پس در اومدن با هم خیلی مهمه.

به ندرت تخمهای چهارم به بعد نطفه داره. پس اگه قناری شما بیشتر از 4 تخم می ذاره احتمال در اومدن بیش از 4 جوجه بعیده. اگه بتونین این ریسک رو بپذیرین واسه اینکه ماده بتونه خوب تخمها رو نگه داره و بگردونه بیشتر از 4 تخم زیر پاش نذارین . یعنی تخمهای چهارم به بعد رو کنار بذارین.

وقتی ماده رو تخم خوابیده و نر در قفس ماده هست امکان داره به تخم خوری عادت کنن. پس هرازگاهی مقدار کمی غذای تخم مرغی برای اونها بذارین که تخمهای خودشون رو نخورن.

معمولا ماده های جوان در نگه داری جوجه ناشی هستن. پس اگه می خوان تا حدودی از ماده خودتون خیالتون راحت باشه ماده ای بخرین که یه فصل جوجه کشی رو طی کرده باشه .

اما برعکس اون نر باید جوان باشه. چون نر باید دارای نطفه باشه. معمولا قناریهای دارای سن بالا نطفه ضعیف دارن. مخصوصا که تغذیه خوبی هم نداشته باشه.

پس نر جوان و ماده با تجربه خریداری کنین. ماده جوان رو می تونین از ماده کارکرده به خوبی تشخیص بدین. ماده ای که قبلا تخم گذاشته از پشت اون کاملا معلومه. وبرآمده است اما ماده ای که تا به حال تخم نذاشته پس اون خشکه . یعنی حالت برآمدگی چندانی نداره.

اما نکته ای رو قبلا گفته بودم که اگه کسی صبر کنه و جوجه هاشو بعد عید بگیره خیلی بهتره. من بر نظر خودم پافشاری می کنم. اما این بدین معنا نیست که اگه قناریاتون آماده هستن اونها رو جفت نکنین . چون در این صورت از مستی می یفتن. و می رن تو پرریزی. اما اگه بتونین طوری قناریاتون رو نگه داری کنین که نزدیکای عید آماده جفت شن این خیلی بهتره.

اینطور که نرها رو در یه قفس و ماده ها رو هم در یه قفس دیگه نگه دارین. و نذارین که چراغ توی اتاق تا دیروقت روشن باشه. اگه قناریهای با رنگ روشن دارین سعی کنین در جایی که نور شدید نداره نگه داری کنین.و از دادن دانه هایی که باعث مستی می شه پرهیز کنین.

خوب ایندفعه خیلی صحبت شد. امیدوارم که جای چند روزی که چیزی ننوشتم جبران شه.

درضمن یه مطلبی که قبلا هم گفتم راجع به سئوال و جوابهایی است که دوستان در قسمت پیامها می نویسن. گفتم که در مواقعی سئوال و جواب در قسمت پیامها انجام شده .من هم به احترام عزیزی که جواب داده دیگه جواب نمی دم. پس عزیزان حتما قسمت پیامها رو هم بخونین و به قسمت سری بزنین.

پیروز و سربلند باشین.

   + مصطفی احمدی - ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/۱