قناری و پرسشهای مربوط به آن


هدف این وبلاگ پاسخ به سئوالات مربوط به قناری است. اما به خاطر اینکه سایت www.uyc.ir راه اندازی شده است، کلیه سئوالات خودتان را در سایت مذکور بپرسید.

 

سلام دوستان نمی دونم چرا پرشین بلاگ رو فیلتر کردن. امیدوارم مشکل به زودی حل شه تا من هم مطالبم رو ادامه بدم. اما یکی از دوستان سئوالی رو پرسیدن که منم جوابشو می نویسم. نويسنده: صادق سلام و با عرض خسته نباشيد و تشکر خدمت شما به خاطر مطالب خوب و آموزنده يکی از قناری های من ظاهرا آماده جفت گيری است ولی وقتی يک ماده آماده کنار قفسش قرار می گيره يا حتی اگر هم کمی صداش را بشنوه ديگه حتی جيک هم نمی زنه به نظر شما چکار بايد کرد؟ جواب: آیا اطمینان دارین که قناری نر شما آماده است؟ و از لحاظ سنی به حدی هست که جفت بره(یعنی بالغ شده؟) در این صورت اگه یه ماده آماده باهاش جفت کنین در حالت طبیعی باید جفت بره در غیر این صورت یا ماده و یا نر آماده نیست. البته بعضی قناریها بد جفت می رن. کاری که شما باید انجام بدین اینه که در صورت آمادگی کامل نر و ماده رو کنار هم بندازین و مدتی به اونها فرصت بدین واسه جفت رفتن .

   + مصطفی احمدی - ۳:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/٦/۳۱

 

سلام دوستان نمی دونم چرا پرشین بلاگ رو فیلتر کردن. امیدوارم مشکل به زودی حل شه تا من هم مطالبم رو ادامه بدم. اما یکی از دوستان سئوالی رو پرسیدن که منم جوابشو می نویسم. نويسنده: صادق سلام و با عرض خسته نباشيد و تشکر خدمت شما به خاطر مطالب خوب و آموزنده يکی از قناری های من ظاهرا آماده جفت گيری است ولی وقتی يک ماده آماده کنار قفسش قرار می گيره يا حتی اگر هم کمی صداش را بشنوه ديگه حتی جيک هم نمی زنه به نظر شما چکار بايد کرد؟ جواب: آیا اطمینان دارین که قناری نر شما آماده است؟ و از لحاظ سنی به حدی هست که جفت بره(یعنی بالغ شده؟) در این صورت اگه یه ماده آماده باهاش جفت کنین در حالت طبیعی باید جفت بره در غیر این صورت یا ماده و یا نر آماده نیست. البته بعضی قناریها بد جفت می رن. کاری که شما باید انجام بدین اینه که در صورت آمادگی کامل نر و ماده رو کنار هم بندازین و مدتی به اونها فرصت بدین واسه جفت رفتن .

   + مصطفی احمدی - ۳:٠٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/٦/۳۱

نحوه حلقه گذاری و مراحل رشد قناری

سلام . در این بخش به صورت تصویری نحوه حلقه گذاری را به نمایش گذاشتم. در ادامه هم مراحل تولد جوجه تا زمان بزرگ شدن اون نمایش داده شده است.امیدوارم خوشتون بیاد.

   + مصطفی احمدی - ٦:٥٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/٦/٢٧

 

سلام دوستان. امیدوارم که خوش و سرحال باشین.

عکسی رو در وبلاگ گذاشتم که دوستانی راجع به اون اظهار نظر کردن و پرسیدن که از چه نژادی هست . این عکس رو من در جایی دیده بودم و چون دیدم که علاقه مندان به سهره در این وبلاگ کم نیستن برای همین این عکس رو گذاشتم که لذتشو ببرین.

به نظرم سهره و قناری قرمز رو به هم زدن و این رنگ به دست اومده . به احتمال زیاد از داروهای تقویتی هم برای رنگ پرهای اون استفاده کردن. به هر حال منم مثه شما حدس میزنم.

اما راجع به سئوالی که دوست عزیزم آقا محسن پرسیدن 

نويسنده: محسن

با سلام جفت کردن ابلق(طوسی سفيد)با ماده ابلق پرتقالی مناسب است؟وچه ماده ای برای نر سفيد درصد پايين مناسب است؟لطف کنيد و درباره ماده مناسب وعلائم ظاهری ان توضيح دهيد و ايا ميشود از تنه واندام قناری به چند تخم بودن ان پی برد ؟

ج:دوست عزیز از دو قناری ابلق ؛ قناری ابلق بدست می یاد . و البته به ندرت تک رنگ می ده. مثلا دو ابلق طلایی رو اگه با هم جفت کنین ممکنه طلایی بده. اما ابلق طوسی و ابلق پرتقالی بیشتر جوجه هاشون ابلق می شن .

برای نر سفید هم همونطور که گفتم ماده زرد کم رنگ (شیری)‌خوبه. اما اگه نر شما شیری رنگه ماده سفید بهش بزن.

در همین رابطه یکی از خوانندگان محترم وبلاگ(آقا محمود) به شما جوابی رو دادن که می تونین در قسمت پیامها مطالعه کنین.

   + مصطفی احمدی - ٦:٤٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/٦/٢٧

 

   + مصطفی احمدی - ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/٦/٢٤

 

سلام دوستان. خوب و سلامت باشین ان شاء الله. در مدتی که تا فصل جفت گیری مونده قناریاتون رو آماده کنین تا اینکه موقع جوجه دادن قوی و با طراوات باشن. اما زیاد از قناریاتون کار نکشین . چونکه این پرنده زیبا بیش از 2 تا 3 بار جوجه دادن بسیار ضعیف می شه و نیاز به استراحت داره. درسته که بعد از 3بار جوجه دادن باز هم آماده جفت هست و اگه نر و ماده کنار هم باشن باز تخم می ذارن . اما شما باید مراقبت کنین و اونها رو از هم جدا کنین تا یه بار دیگه جفت نگیرن. ناگفته نمونه که در همین مدتی هم که جفت گیری می کنن و تخم و جوجه می دن باید از لحاظ تغذیه خوب به اونها رسید. اینکه من اینقدر روی تغذیه تاکید می کنم واسه اینه که متأسفانه شاهد هستم که عده ای که حتی تجربه زیادی در این کار دارن چونکه کارشون شده جوجه گیری و فروختن نه تنها به تغذیه اهمیت نمی دن (چون واسشون هزینه داره) حتی به بقیه هم توصیه می کنن که نمی خواد به قناریها برسین. چون نیازی نیست!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟

افسوس که تعداد این قبیل افراد کم نیست . و ما شاهدیم که قناریهایی که به بازار می یان ضعیف و بی کیفیت هستن.

تولید و تکثیر بسیار زیاد شده اما کیفیت و مرغوبیت بسیار کم. امیدوارم که شما امسال قناریهای خوب و اصیل تکثیر کنید.سعی بشه در موقع جفت زدن هر قناری رو که دم دست دارین به هم جفت نکنین. ببینین که آیا از لحاظ نوع و نژاد به هم می خورن. از لحاظ رنگ و...

به عنوان مثال زدن 2قناری طلایی با هم جوجه هایی میده که جنس پرهای اونها شکننده و زبر می شه یا دو سفید با هم. اما قناری سفید با قناری شیری رنگ(زرد خیلی کم رنگ که بعضیها بهش شکری هم می گن) جوجه های سفید بسیار زیبایی میده .

خوب دونستن این مطالب نیاز به مطالعه داره. معمولا کسی که واسه اولین بار می ره قناری می خره فروشنده بدون توجه به این مسائل و تنها به خاطر فروختن پرنده هاش هر رنگ و نوعی که خریدار بپسنده رو بهش می ده. پس اونهایی که تازه شروع به نگهداری قناری کرده اند توصیه می کنم که در انتخاب و جفت زدن قناریهاتون حتما با افراد مطلع مشورت کنین. هم از لحاظ نوع و هم از لحاظ رنگ.

اما مطلب دیگه راجع به وبلاگ بگم که واسه من خیلی خوشحال کننده هست اینه که تعدادی از دوستان عزیز در قسمت پیامها به سئوال و جواب مشغول هستن . پس هر وقت به این وبلاگ سر می زنین حتما قسمت پیامها رو هم ببینین. موفق و پیروز باشین.

   + مصطفی احمدی - ٩:۳٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/٦/٢٤

 

سلام به همه دوستان عزیز . خوشحالم که روند سئوال و جواب ادامه داره امیدوارم که در این مسیر به همدیگه خوب کمک کنیم. و تجارب خودمون رو در اختیار همدیگه قرار بدیم. الان دیگه کم کم باید قناریا رو آماده جفت کرد .مخصوصا در مناطقی که هوا داره رو به خنکی می ره. اما یادتون باشه که در جفت کردن قناریها عجله نکنین. بذارین خوب آماده شن بعد جفت کنین.در ضمن سئوالی هم آقا محمود داشتن که با اجازتون جوابشو دادم . چند ایمیل داشتم که هنوز متاسفانه وقت نکردم حتی درست بخونم. آخه داره درسها شروع می شن و منم باید وقتم رو بیشتر صرف درس و مطالعه کنم. اما بهتون قول می دم که این وبلاگ از حرکت نخواهد ایستاد. ممکنه آروم حرکت کنه. اما از حرکت نمی ایسته .مخصوصا با وجود دوستان خوبی مثله شماها که در این مدت حسابی سنگ تموم گذاشتین. خوش و خرم باشین.

نويسنده: محمود

سلام
آقا مصطفی زيارت قبول
برای جفت کردن با سهره چه ماده ای با چه رنگی مناسبتر است
ويک تجربه من دارم مخلوطی از دانه های ارزن>شاهدانه>تخم تربچه>تخم گشنيز>کاپشه>تخم خرفه>دان سياه>خشخاش>تخم کاهو>تخم شلغم>تخم کلم> از هر کدام صد گرم مخلوط ميکنم و هر ۲۰روز يک بار قناری را با آن تغذيه ميکنم به همراه سبزيجات برگ کاهو>اسفناج>گشنيز>برگ چغندر وميوه جاتی مثل سيب>هويج>خيار> در هفته حداقل دو باراز يکی از اينها ودر ماه يک دفعه با جوانه تازه وهميشه قناريها سر حال هستند ونيازی به ويتامينها نيز ندارند به هر حال هر چيزی با غذا بهتر از دارو است
زنده باشيد وپيروز

سلام دوست عزیز. قناری رنگ تیره مثله سبز و یا طوسی مناسبه .اما اگه سهره شما خوب و آماده باشه و ماده خوبی هم داشته باشی و موفق بشی رونگهای پرتقالی و یا قرمز به سهره بزنی جوجه های خیلی قشنگی می ده.

از ارائه تجربه ای هم که داشتین ممنونم مطمئنا مورد استفاده دوستان قرار خواهد گرفت و بدرد همه خواهد خورد.

   + مصطفی احمدی - ۱۱:٥٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/٦/٢۱

دعا گوی همتون بودم

میلاد نور مبارک

سلام دوستان. امیدوارم که حال همگی خوب باشه. از همه ممنونم که در این مدت که نبودم در قسمت پیامها به تبادل نظر پرداخته و نگذاشتین که کار تعطیل بشه.من خوشحالم که همگی در کنار هم دوستانه و صمیمانه در کمال صداقت به یاری همدیگه پرداخته و تلاش کردین که به همدیگه کمک کنین .دست همتون رو می بوسم و از همتون ممنونم.

من بلاخره به اونچه که می خواستم نزدیک شدم. اون هم چیزی نیست جز همین احساس مسئولیت کردن در قبال همدیگه. قناری پرنده ایه که دوستان زیادی رو می تونه با هم آشنا کنه و این کار در حال حاضر اتفاق افتاده. من از این بابت خیلی خوشحالم. امیدوارم که این روند روز به روز بهتر بشه. هیچ چیزی تو این دنیا بهتر از دوست خوب نیست.

من در پیامها دیدم که عده ای از دوستان مطالب خوبی رو نوشتن واطلاعات جالبی رو ارائه دادن که امیدوارم این روند ادامه پیدا کنه.مخصوصا آقا بابک که مطالبشون می تونه برای همه ماها مفید باشه. از دوستانی هم که از طریق ایمیل و یا پیام من رو مورد لطف خودشون قرار دادن ممنونم. موفق و پیروز باشین.

   + مصطفی احمدی - ٧:٤٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/٦/۱٩

خداحافظی واسه ۲هفته

سلام به همه دوستان . من 2هفته ای نیستم.و از 15 شهریور به بعد در خدمت دوستان هستم. با اجازتون برای زیارت عازم نجف و کربلا هستم. امیدوارم که در این مدت در قسمتهای پیام به تبادل نظر بپردازین و خدای نکرده طوری نشه که در سیرپرسش و پاسخ وقفه ایجاد بشه .

کما اینکه در همین مدت هم دوستانی بودند که در قسمت پیام جواب سئوالات دیگران رو می دادن. پس این وبلاگ رو از خودتون بدونین و واسش مطلب بنویسین.

امیدوارم که همیشه شاد و پیروز باشین. منم در حرم حضرت علی (ع) و امام حسین(ع) دعاگوی همه خواهم بود.

اما سئوالات این بخش: 

نويسنده: حامد

تشکر از جوابتون
اگر قناريهای من در عرض دوهفته ی آينده آماده ی جفت گيری بشن من می توانم آنها را در يک قفس بگذارم يا نه
آدرس وبلاگم رو هم تغيير دادم خوشحال ميشم که اين آدرس رو روی لينک بذاريد.

جواب: دوست عزیز سلام. اگه قناری شما در این مدت آماده بشه و هوای محل نگهداری اونها خنک باشه می شه جفت کرد. اما اگه بخوای از همین الان جفت کنین تا آخر سال و مخصوصا ایام بهار اونقده ضعیف می شن که نمی شه جفت کرد. درحالیکه بهترین زمان برای جفت کردن ایام بهار هست. پس کمی صبر کن تا اواسط پاییز و اونوقت جفت کن.

در ضمن لینک شما در پیام خوانده نشد . لطف کن برام ایمیل کن.

 

نويسنده: مهسا

سلام
خسته نباشید دوستان
میخواستم بپرسم آمادگی سهره برای جفت انداختن با قناری را از کجا باید فهمید

جواب : آمادگی سهره از ظاهر اون مشخصه. نوک و پای سهره سفید می شه و مرتب با نوک لای انگشتاش رو نوک می زنه( مثه اینه که داره پوست پاشو می کنه) و در موقع خوندن روی تیرک شروع به رقصیدن می کنه و این ور و اون ور می ره.

   + مصطفی احمدی - ۱٢:٤۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/٦/٢