قناری و پرسشهای مربوط به آن


هدف این وبلاگ پاسخ به سئوالات مربوط به قناری است. اما به خاطر اینکه سایت www.uyc.ir راه اندازی شده است، کلیه سئوالات خودتان را در سایت مذکور بپرسید.

معرفی برخی از سايتهای مربوط به قناری

سلام

www.persian-canaris.com

يه سری به اين سايت بزنين بد نيست. از اونجا لينک بعضی از سايتهای ديگه هم هست. ميتونين وارد شين .

http://www.parsbiology.com/default.aspx 

در اين سايت هم راجع به بيماريهای پرندگان و حيوانات توضيحاتی داده که ديدنش بی فايده نيست.

http://www.parsbiology.com/default.aspx

در اين قسمت هم سئوال و جوابهايی راجع به قناری شده که خوندنشون می تونه مفيد باشه

   + مصطفی احمدی - ۱:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۳/٢٩

تقویت صدای قناری

سلام. امروز قصد دارم راجع به تقویت صدای قناری مطالبی رو بنویسم.

علاقه مندان به قناری به طور قطع دوست دارن که از صدای زیبای اون لذت ببرن. اما حتما همه می دوتن که همه قناریها یه جور نمی خونن. متأسفانه در حال حاضر تلاش اکثر نگه دارندگان قناری اینه که تعداد جوجه هایی که می گیرن زیاد باشه تا بتونن سود بیشتری رو از فروش اونها داشته باشن. دیگه مهم نیست که چی از کار در می یاد.

عده معدودی ازپرورش دهندگان تلاش در تولید و تکثیر نوع برتر در صدا و شکل قناری می کنن که من به سهم خودم از اونها تشکر می کنم.

اگه کسی بخواد حتی واسه پول قناری پرورش بده بهتره که در

کیفیت بیشتر تلاش کنه تا در کمیت.

یکی از چیزهایی که در تقویت صدای قناری باید مد نظر داشت اینه که بهترین موقع در تقویت صدای قناری دوران جوجگی این پرنده هست. هر طور که در این دوران یاد بگیره بخونه در نحوه خوندن قناری موندگارتره. مثل بچه آدم که هرطور تو بچگی کلمات رو یاد بگیره همونطور حرف می زنه. عربی یاد بگیره یا فارسی یا ترکی .... همونجور حرف می زنه.

پس اگه می خواین جوجه ها زیبا بخونن لازمه که در محیطی اونها رو قرار بدین و یا یک قناری خوش آواز رو اونجا قرار بدین تا از صدای اون تقلید کنن ، و یا اینکه نوار صدای قناری واسشون بذارین . و دیگه هیچ صدای دیگه ای رو نشنون.

البته عده ای علاقه دارن که صدای سهره و یا بلبل هم در نغمه های قناری قرار بگیره. شما سعی کنین که از نغمه های معروف و ملایم و عامه پسند استفاده کنین.

موضوع دیگه در تقویت صدای قناری تقویت حنجره قناری و دقت در نوع غذا و تغذیه قناری است.

دادن دانه های پرچربی اصلا برای قناری خوب نیست. از طرفی سبزیجاتی مثله برگ اسفناج برای این کار مناسبه.

حتما مشاهده کردید که یک قناری در مدت طولانی می خواند ولی یک قناری دیگه تا شروع به خوندن می کنه در چند ثانیه خوندنش رو رها می کنه. مثه اینه که نفس کم می یاره. یا مثه آدمهایی که نفس تنگی و آسم دارن.

این واقعیتی است که ما با اون روبرو هستیم. پس مراقب قناریهای خود باشین که نه چاق شن و نه دچار سرماخوردگی . چون این دو و البته عوامل دیگه ای باعث تنگی نفس در قناری می شه و قناری هر چه قدرهم زیبا بخونه اما نفس نداشته باشه هیچ فایده ای نخواهد داشت. چون وقتی نفس کم می یاره دیگه نمی تونه چهچهه بزنه و نغمه های دل انگیز خود را ایجاد کنه.

خوبه حالا که به سرماخوردگی اشاره شد به این مطلب اشاره کنم که یه وقتی بخاطر گرمی هوا پرنده رو در معرض مستقیم باد قرار ندین. یعنی به هیچ وجهی نباید قناری در معرض کوران باد قرار بگیره. چون دچار بیماریهای مزمنی میشه که ساده ترین اونها سرماخوردگیه. و سرماخوردگی تو تابستون که فصل پرریزی(تولک رفتن) قناریه و در این ایام قناری ضعیف تر از هر زمانی است باعث ضعف شدید قناری و مستعد شدن اون برای مبتلاشدن به سایر بیماریهاست. واسه همینه که می بینین یک قناری تو زمستون سرماخوردگی پیدا می کنه اما تلف نمی شه. ولی تو تابستون همین سرماخوردگی باعث تلف شدن قناری می شه . پس مراقب باشین.

   + مصطفی احمدی - ٧:٢۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۳/٢۸

يه درد دل صمیمانه

سلام. خوبين؟! خبری از دوستان نيست؟ گفتم که اينجا قرار نيست فقط من حرف بزنم!

به هر حال اميدوارم که روند اين وبلاگ طوری بشه که علاقه‌مندان به قناری اين محل رو از خودشون بدونن. و در اوقات فراغتشون سری به اينجا بزنن.

در ضمن گفتن يک مطلب هم لازمه و اون مطلب اينه که من در نوشته‌هايم سعی دارم تا مطالبی لازم و به فراخور حال و زمان استفاده کنم و عنوان کنم.

منظورم اينه که مطالب من برای افرادی که متخصص فن هستن و مدتها در نگه‌داری قناری تلاش کردن تکراری خواهد بود.

اصلا شايد اين افراد نيازی به خواندن اينچنين مطالب را ندارن . و لازمه که من و امثال من از اين افراد و تجربيات و تخصص اونها استفاده کنيم. پس من بازم خواهش خودم رو تکرار می‌کنم و از اين عزيزان درخواست می‌کنم که هر آنچه احساس می‌کنن گفتنش برای نگه‌داری صحيح اين پرنده زيبا لازمه و کلاْ هر مطلبی که می‌تونه برای علاقه‌مندان مفيد باشه رو در قسمت يادداشت بنويسن يا برای من ايميل کنن تا با اسم خودشون در وبلاگ بنويسم.

به نظر من اگه عاشقان و علاقه‌مندان قناری تلاش کنن تايک محفل صميمی رو برای تبادل‌نظر و انتقال تجربيات خود ايجاد کنن  قدم مهمی برای تکثير انواع خالص و پرورش‌يافته برداشته می‌شود.

و در آينده در گوشه‌گوشه اين کشور انواع پرورش‌يافته قناری به وفور پيدا خواهد شد. پرندگانی که هم در نوع خواندن و هم در رنگ و فرم خود منحصر به فرد باشد.

مطمئناً هر چه تعداد اينچنين پرندگان بيشتر باشد هم علاقه‌مندان بيشتر شده و هم نگه‌د‌ارندگان قناری از کار خود راضی‌تر.

به اميد آن روز.

 

 

   + مصطفی احمدی - ٩:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۳/٢٧

گرمای تابستان

سلام به همه دوستان

اميدوارم خوب و سلامت باشين.

بازم فصل گرما رسيد و امراض مختلفی گريبانگير پرندگان شده.

يادتون باشه که از دادن دانه‌های گرم و غذاهای گرم مثل تخم‌مرغ به قناری شديدا پرهيز کنيد .

همچنين در هفته چندبار حمام کردن قناری بد نيست . به شرطی که در معرض مستقيم باد قرار نگيره. يادتون باشه که در هيچ شرايطی نبايد قناری در معرض مستقيم باد قرار بگيره.

دادن برگ کاهو و تخم کاهو هم در اين فصل خوبه. البته کاهو را خوب شسته و بعد از اينکه خشک کرديد به قناری بدين.

يادتون باشه در اين فصل قفس نگه‌داری پرندگان اگر مرتب و به موقع تميز نشود محل مستعدی برای جمع شدن کنه و حشرات موذی شده و اين حشرات هم آفت جان پرندگان می‌شوند.

از طرفی کثيفی قفس‌ها موجب بوجود‌ آمدن بيماريهای مختلفی مثل بيماريهای گوارشی در پرنده می‌شود.

و نکته آخر اينکه لازم نيست که قناريها را در قفسهای جداگانه نگه‌داری کنين. در اين ايام چون قناريها را جفت نمی کنن خوبه که در يک قفس چند قناری با هم نگه‌داری بشه. البته جوجه‌ها با هم. ماده ها با هم و نرها باهم.

تعداد قناريها در يک قفس بستگی به اندازه اون داره. و در قفسهای معمولی که حدود ۳۰در۴۰ هست ۴ تا ۵ قناری کافيه.

 

   + مصطفی احمدی - ٥:٤٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۳/٢٤

 

با سلام به همه دوستان عزيز و دوستداران قناری.

حقيقت امر اينه که من در راه‌اندازی وبلاگ تنها نگرانی که داشتم اين بود که کاری انجام ندم که بی‌فايده باشه. يعنی وبلاگی رو راه‌اندازی کنم ولی بی‌‌استفاده بمونه.‌ هر وبلاگی اگه خواننده نداشته‌باشه ارزشی نداره.

واسه همين هم بعد از راه‌اندازی اين وبلاگ مدتی رو واسه محک زدنش قرار دادم .تاببينم آيا کسی سراغ اون می ياد يا نه.

و حالا خوشحالم که می‌بينم طرفداران اين پرنده زيبا من را مورد لطف خودشون قرار دادن. و به اين وبلاگ سر زدن.

ومطلب ديگه اينه که در اينجا قرار نيست که من تنها بنويسم و شما فقط بخوانيد. خواهشی که از همه عزيزان دارم اينه که هر نظری که راجع به پرندگان زينتی مخصوصاْ قناری دارین در قسمت نظرات بنويسین. من اين قسمت را بدون هيچ کم و کاستی در وبلاگ فعال کرده‌ام و مطالب شما بی‌کم‌وکاست ثبت خواهدشد. و لذا صحت و سقم آن مطالب هم به عهده نگارنده‌اش خواهدبود.

اينجا محل تبادل‌نظر راجع به پرندگان تزيينی مخصوصاْ قناری می‌باشد.

پس وبلاگ رو از خودتون بدونين و هر آنچه دل تنگت خواهد بگو.

ممنونم.

   + مصطفی احمدی - ٧:۱۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۳/٢۳